Editörler :
21 Ekim 2019 12:32

beslen
Aday Memur

KAPLA rumuzlu arkadaşım yazdıklarımı sanırım yanlış anladınız. Kısaca detaylandırayım: Polis teşkilatı profesyonel bir teşkilattır. Polis memurları da er/erbaş değildir. Dolayısıyla bu teşkilatta kimse kimseye karılık yapmaz. Disiplinli olmaktan kasıt amirin evini taşımak, müdürün eşinin köpeğini gezdirmek, amirin faturalarını yatırmak değildir elbette. Böyle anladıysanız düzelteyim istedim(askeriyede erler bu işleri yapıyor diyorlar ya karılık derken bunları kastettiğiniz önkabuluyle cevap yazdım).

Burada kıdemden bahsederken anlattığım şey şu aslında: Eğer karakol amir vekilliği, grup amir vekilliği, ekip amir vekilliği verilecekse sicilli olan memura verilmesi gerekir. Yine örneğin çevikte kalkan, kumanya taşınacaksa çömez devre taşır. Neticede seneye yeni çömezler gelecek vs. Yine örneğin bazı yeni memur arkadaşlar o kadar pervasız ki üniformalı görev yapıyor traş olmadan göreve gelebiliyor. Alakasız bir çorap giymiş dikkat çekiyor. Şekilciliğe takılmayın diyor. Oysa unuttuğu bir şey var: üniformalı görev yapıyor. Elbette şekilciliğe takılacak. Olayın mantığı o daha onu anlayamamış malesef. İşte bunlar disiplindir. Kimseye karılık etmek değildir.

Yine bir başka arkadaş yukarıda hukuka uygun olmayan emri de mi yapalım gibi bir şey yazmış. Bu konuyla ilgili "kanunsuz emir" ve "hukuka aykırı emir" kavramlarını aratırsanız hangi durumda hangi emirlerin yapılacağını ya da yapılmayacağını anlayabilirsiniz. Bu emir kıdemlı memurdan da gelse amirden de gelse müdürden de gelse ne şekilde nasıl yapılır ne zaman yapılmaz herşey belli.

Yine karşılıklı sevgi ve saygıdan bahsedilmiş. Altına imza atıyorum. Elbette herkes birbirine saygılı olmak zorunda. Hatta bu karşılıklı saygı-sevgi sadece üst devrelerle değil müdür amir ve komiser sınıfıyla da mevcut olmalı. Yani üst devrenizden beklediğiniz saygı sevgiyi rütbelilerden de beklemek en doğal hakkınız. Herkesin toplumda belli rolleri ve statüleri vardır. Teşkilatta birileri amir birileri memur konumunda olabilir ama neticede yapılan profesyonel bir iştir ve kimse kimseye saygısızlık etme hakkına sahip değildir. Başmüdür de olsa herkese karşılıklı saygı esastır. Sıkıntı yok.

GYDM rumuzlu üstadım size de belli konularda katılıyorum. Ben ilk iletimde olanı değil olması gerekeni yazdım. Sanırım yanlış anladınız. Malesef teşkilatta personele değer verilmiyor. Yeni mezun arkadaşlar TEM'de KOM'da başlıyor. Tecrübeli personelse herhangi bir gruba aidiyeti yoksa karakol, trafik ve ekiplerde ömür çürütüyor. Ben de belli bir kıdemden sonra memurlara belli işlerin yaptırılmaması gerektiği kanaatindeyim. Bu dönemden sonra onların artık bilgi birikiminden, tecrübelerinden istifade etmek öncelenmeli. Örneğin nöbet tutmak yerine nisbeten daha hafif ve kıdeme uygun görevlendirmeler yapılmalı. Bazı noktalarda kanuni düzenlemelere gerek duyulur haklısınız ancak her şey kanunlarla düzenlenmez. Kurumların kurum kültürü ve teamülleri de önemlidir. İş yöneticilerde biter bazen.

Bu tarz konuların karşılıklı saygı-sevgi çerçevesinde tartışılmasını önemli buluyorum. Dolayısıyla konu sahibine ve katkı sunan arkadaşlara teşekkürler.

21 Ekim 2019 20:39

tundercat06
Memur

benim devrecilikten anladığım alt devrenin üst devreye saygı göstermesi üst devreninde alt devreye işi öğretip yol göstermesidir. bu işlerde saygı ve sevgiyle olur.

etk da kıdem konusu vardır. yanlız birde teşkilatın yazılı olmayan etik kuralları vardır. bunlarıda teşkilatı benimsemiş kişiler bilir zaten.

pomem pmyo ayrımı olunca ister istemez hiyerarşi zedelendi. birde üstüne paem gibi çarpık bir yapı çıkınca hem altta hem üste devrecilik teşkilatta acayip bir hal aldı malesef.

21 Ekim 2019 20:54

Gökkushagı
Aday Memur

Benim prensibim şudur kimsenin hakkını hukukuna göz dikmem, kimseye de hakkımı yedirip hukukumu çiğnetmem... Üst devrem kalk bi çay yap ta içelim derse kalk bi çay getir de içelim derse ağzının payını alır. ...diklenmeden dik durduğunda zaten sana bunu diyecek üst devren çevrende kalmaz:)

Toplam 23 mesaj
 
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?