Editörler : Pangaea
25 Ekim 2019 23:26

Aday Öğretmen Öğretmenlik ve Adaylık Dosyaları Hk.

Merhabalar,

Yeni atanmış bir İngilizce öğretmeniyim. Kafamda birtakım sorularla beraber bu sorulara cevap aramaktayım. Şöyle ki;

*Çalışmakta olduğum okul henüz bana bir danışman öğretmen atamadı. Müfettişin 60 iş günü içerisinde gelme ihtimaline (büyük ihtimal) karşılık eksik evrağım çok fazla. Bu tarz bir durum yaşayan bir meslektaşım var mı?

*Çalışmakta olduğum okul bu sene ilk defa aday öğretmen yetiştirmekteymiş. Dolayısı ile kendilerinin de haberi olmamakla beraber bazı durumlardan dolayı ortalık biraz karışmış vaziyette. (Geçen seneki müdürün okuldan sürülmesi gibi) Her şeyi kendim halletmeye, kendim öğrenmeye çalışıyorum, ancak yetmediğini düşünüyorum. Bu durumda tecrübeli olan ve bana akışına bırakmamı söyleyebilecek ya da başka bir tavsiyede bulunabilecek bir meslektaşım var mı?

*Yeni atanan öğretmenlerin, öğretmenlik ve adaylık dosyaları başka. https://www.adayogretmen.com/ogretmen-dosyasi-ve-adaylik-dosyasi-arasindaki-fark-nedir/ Bugün, okul dışı ve hizmet içi faaliyetlerin ilçe MEM'den yayınlanacağını ve bazı evrakları ona göre dolduracağımı öğrendim. Kitap, film gibi evraklar gözümü korkutmamakla beraber bir de ilgili linkte belirtildiği gibi "günlük" plan istenen durumlar var. Zümre'de "Öğretmen kitabı kullanılan durumlarda günlük plana gerek yok." yazıyor, ancak bazıları müfettişlerin bu kontrole büyük önem verdiğinden bahsediyor. Yıllık planları verdim, ancak aday öğretmenin günlük plan da vermesi gerekli mi?

*İdare çok iyi niyetli ve şeffaf. Ayrıca, çok da iyi davranılıyorum. Yalnız bilgi eksikliği çok fazla, ki kendileri de kabul ediyor. Atandığım okuldan başka bir okula 14 saat ek derse gidiyorum. (Atandığım okulda da 16 saat olmakla beraber toplamda 30 saat) Bu durumda, evrakları her iki okul için de hazırlamak zorunda mıyım? Yalnız bahsettiğim yıllık plan değil, BEP gibi, adaylık dosyası gibi, günlük planlar gibi (eğer gerekli ise) evraklar.

Atanmış ve bu durumlara hakim hoca arkadaşlarımdan yardımlarını talep ediyor, atama bekleyen tüm arkadaşlara Allah'tan yardım diliyorum. İnşallah en kısa zamanda sizlerin de atanması dileğimle.

Bahar0725
Kapalı
11 Kasım 2019 20:26

Merhabalar,

Bende bu atamada yeni atandım.Adaylık dosyası hakkında da araştırmalarıma devam ediyorum. Aynı durumdayız. Bende okuldan hiç bir şey öğrenemedim.

Aday olarak haftalık, aylık ve okul dışı faaliyet yaptıkça doldurmanız gereken 7 form var. 6 ay boyunca 25 hafta doldurmak zorundaymışız. İnternete bu formları yazarsanız bulabilirsiniz.Ders planları gibi hazır doldurulmuş olarak bulabileceğiniz formlar değil ne yazık ki.İçerisinde ders dinleme, danışman hocanın verdiği çeşitli görevleri yerine getirme gibi bir çok görev var ve bu görevler her hafta değişiyor. MEB in önerdiği 45 kitap ve 50 film var. Her ay en az bir kitap ve iki film izlemek ve bunların form 5 ve form 6 ya incelemesini yazmak zorundayız.Sanırım öğretmen dosyasından tek farkı bu formlar. Diğer prosedürler öğretmen dosyası ile aynı sanırım.Ek bilgi verebilecek olan varsa bende memnun olurum.

Begümmgnll
Memur
12 Kasım 2019 00:33

Bende yeni atandim bende bu baslik altinda toplanip birbirimize yardimci olmaliyiz. Benim ogrendigim kadariyla Ogretmen yardimci kitaplari kaldirildigi icin gunluk planlara geri donuldu bu yuzden gunler planlarda cikartilip imzalatilip dosyaya koyacagiz. Hafta hafta doldurmamiz gereken formlar meb sayfasinda bulunmakta. Aday yetistirme ve gelistirme olarak yazarsaniz bulabilirsiniz

Bahar0725
Kapalı
13 Kasım 2019 16:03

Her gün için mi günlük plan çıkarmalıyız hocam? Birde kaç haftalık hazırlayacağız bu dosyaları?

Begümmgnll, 4 yıl önce
Bende yeni atandim bende bu baslik altinda toplanip birbirimize yardimci olmaliyiz. Benim ogrendigim kadariyla Ogretmen yardimci kitaplari kaldirildigi icin gunluk planlara geri donuldu bu yuzden gunler planlarda cikartilip imzalatilip dosyaya koyacagiz. Hafta hafta doldurmamiz gereken formlar meb sayfasinda bulunmakta. Aday yetistirme ve gelistirme olarak yazarsaniz bulabilirsiniz

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 16:07

Gunluk planlar haftalik hocam nette hazir bir haftada islenecek plan yaziyor orada. Ismi sadece gunluk plan. Ve bu dosyalari formlari kac hafta cikarmamiz doldurmamiz gerek bilmiyorum. Kimi diyor ki 16 hafta. Kimi diyorki 33 hafta.
Bahar0725, 4 yıl önce

Her gün için mi günlük plan çıkarmalıyız hocam? Birde kaç haftalık hazırlayacağız bu dosyaları?

Bahar0725
Kapalı
13 Kasım 2019 17:54

Ben sordum 6 aylık dediler. Ben 24 hafta düşünüyorum. Teşekkür ederim bilgiler için

Begümmgnll, 4 yıl önce
Gunluk planlar haftalik hocam nette hazir bir haftada islenecek plan yaziyor orada. Ismi sadece gunluk plan. Ve bu dosyalari formlari kac hafta cikarmamiz doldurmamiz gerek bilmiyorum. Kimi diyor ki 16 hafta. Kimi diyorki 33 hafta.

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 17:56

O zaman standarttir hocam. 24 haftaya denk geliyor dediginiz gibi oyle yaosak
Bahar0725, 4 yıl önce

Ben sordum 6 aylık dediler. Ben 24 hafta düşünüyorum. Teşekkür ederim bilgiler için

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 17:57

Duzeltme:24 hafta yapsak yeterli olacaktir hocam tesekkur ederim.
Begümmgnll, 4 yıl önce
O zaman standarttir hocam. 24 haftaya denk geliyor dediginiz gibi oyle yaosak

Chemist1
Kapalı
13 Kasım 2019 19:31

27 hafta dolduracaksınız hocam
Begümmgnll, 4 yıl önce

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 19:33

Sagolun hocam. Gönüllülük ve girisumcilik calismalari hakkinda bilginiz var mi? Biz kendimiz mi ugrasicaz mem duyuru yapio toplu olarak mi yapacak?
Chemist1, 4 yıl önce
27 hafta dolduracaksınız hocam

Chemist1
Kapalı
13 Kasım 2019 19:34

Bilgi yok ama galiba bağlı olduğumuz milli eğitim müdürlüğü ayarlıyor
Begümmgnll, 4 yıl önce
Sagolun hocam. Gönüllülük ve girisumcilik calismalari hakkinda bilginiz var mi? Biz kendimiz mi ugrasicaz mem duyuru yapio toplu olarak mi yapacak?

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 19:36

Hocam kusura bakmayin bir sorum daha var. Bu okul dışı faaliyetlerin hepsini mi mem yapicak? Yoksa bizim aralarindan yapmamiz gerekenler var mi?
Chemist1, 4 yıl önce
Bilgi yok ama galiba bağlı olduğumuz milli eğitim müdürlüğü ayarlıyor

Chemist1
Kapalı
13 Kasım 2019 19:37

Onu da milli eğitim ayarlıyor ama ben onlara fırsat vermeden bazı geziler yapıp formlarını dolduruyorum
Begümmgnll, 4 yıl önce
Hocam kusura bakmayin bir sorum daha var. Bu okul dışı faaliyetlerin hepsini mi mem yapicak? Yoksa bizim aralarindan yapmamiz gerekenler var mi?

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 19:39

Sehir kimligi, kurumsal isleyis, yani basimizdaki okulu kendim hallederim hocamda gerisini ne yapacağımı bilmiyorum. Cok sukur kimsenin bilgisi de yok(!)
Chemist1, 4 yıl önce
Onu da milli eğitim ayarlıyor ama ben onlara fırsat vermeden bazı geziler yapıp formlarını dolduruyorum

Chemist1
Kapalı
13 Kasım 2019 19:42

Şimdiden başlayın ve kendi kendinize yapın hocam. Bizim idarecilerde pek Bilgi sahibi değil. O yüzden kendimce yapmaya çalışıyorum
Begümmgnll, 4 yıl önce
Sehir kimligi, kurumsal isleyis, yani basimizdaki okulu kendim hallederim hocamda gerisini ne yapacağımı bilmiyorum. Cok sukur kimsenin bilgisi de yok(!)

Begümmgnll
Memur
13 Kasım 2019 19:48

Anladim hocam sagolun kolay gelsin
Chemist1, 4 yıl önce
Şimdiden başlayın ve kendi kendinize yapın hocam. Bizim idarecilerde pek Bilgi sahibi değil. O yüzden kendimce yapmaya çalışıyorum

Chemist1
Kapalı
13 Kasım 2019 19:49

Rica ederim hocam. İyi akşamlar
Begümmgnll, 4 yıl önce
Anladim hocam sagolun kolay gelsin

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
23 Kasım 2019 23:21

hocam kimse bir şey bilmediği gibi bazıları bilse de yardımcı olmuyor kendi göbeğinizi kendiniz keseceksiniz. internetten şurdan buradan birkaç örnek bulup kendinize uydurun.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi