Editörler :
09 Kasım 2019 00:01

Mersimen
Aday Memur

sende başvururken bunu bılıyordun bende bılmıyormuydun

09 Kasım 2019 00:03

laedriwashere
Aday Memur

kardeş tamam da, mülakat denilen 5 dakikalık garabetle mi kimin bu işe uygun olduğunu seçiyorlar? 70 alanla 100 alan arasında fark yoksa, insanlar hangi kriterlere göre işe alınıyor? bunu soruyorum. eğer mülakat denilen şey gerçekten kişilerin dış görünüşünü, konuşma yeteneğini, hitabetini vs. seçiyor olsa zaten çoğu kişi buna itiraz edemez. ama bakıyorsun kpss de hep düşük puan alanlar mülakattan yüksek puan alıyor. yahu bu işte bi gariplik yok mu?

ismetkirinc, 2 hafta önce - Alıntıya git

Elbette var gariplik. Ama bu gariplik puanla doğru orantılı değil. 90 alan iyi 70 alan kötü değil diyorum ben. Ben bu işte referansın etkili olmadığını savunmuyorum kesinlikle. Sadece söylemek istediğim şey kpssm 130 klavyem 500 beni elediler allah belalarını versin diyenleri eleştiriyorum. Bu iş böyle yürüyor. Olmaması gerek evet ama gerçek bu. Sistem hatalı ve bunun hükümetle alakası yok. Kim geldiyse hep aynı şeyi yaptılar. Canım Türkiye'mde yaşamanın bedeli diyelim buna.

09 Kasım 2019 00:05

Mersimen
Aday Memur

ve elinde imkan olan olan herkes de referans arayışına gırmıştır kımse yok ben yapmam demesin yapmam diye bırşey yok yapamamak var ben kardeşim yapamıyorum referansım da yok tanıdığım bırıde yok olsaydı bende yapardım sende kımse kımseyı kandırmasın çunku herkes işin bu şekilde yuruduğunu bılıyor bende yapmam dıyordum allah korusun dıyordum ama olmadan olmuyor bulsam bende torpil yapcam hemde alasını ama yok yanı tanıdığım bı dayı yok

09 Kasım 2019 00:05

laedriwashere
Aday Memur
katılmıyorum kardeşim sana:) ayrı düşünüyoruz.
muhendisgaliba, 1 hafta önce - Alıntıya git

Sen ne düşünüyorsun kardeş? Buyur konuşalım fikir beyan edelim.

09 Kasım 2019 00:07

ismetkirinc
Aday Memur

Mülakatta referans işlerinin döndüğü doğrudur. Tanıdığı olmayan adamların işe giremediği veya girmekte çok az şansının olduğu da doğrudur. Ancak benim düşünceme göre mülakata kalan herkes zaten yeteri kadar emek verip o işi hak etmiş demektir. Puanı 75 olan kişi puanı 80 olan kişiye göre daha az hak etmemiştir işi. Klavyede 130 yazan kişi 160 yazan kişiye göre daha az hak etmemiştir. Çünkü bir işin gereği için bir kriter vardır, sen o kriterlere sahipsen o işi hak etmişsindir. Mülakat denen şey olmalı ancak referans meselesinin önüne geçmek gerek. Referans denen olay istisnasız her işte var ancak devlette olmamalı kanaatindeyim. Sen markete kasiyer bile olacak olsan orada bile referans istiyorlar. Terör meselelerinden sonra devletin de referansa dayalı alım yapmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Ancak tabi ki devlette tanıdığı olmayanların memur olma hakkı yok mu dersen bu da doğrudur. Onlara haksızlık yapılıyor. Ama kişilerden ziyade biraz da sisteme eleştiri getirmeliyiz diye düşünüyorum.

laedriwashere, 2 hafta önce - Alıntıya git

onun adı referans değil torpildir. yapan da yaptıran da ............. meşru kılmaya çalışma.

terör olaylarıyla da alakası yoktur, olmamıştır. tamamen particilik, akrabalık, hemşericilik ile alakalıdır.

özel sektörde referans denilen şey şudur: ben bu adamı tanıyorum, bu adamla çalıştım. başarılı bir insan.

la torpil listesindeki adam için torpil yapanın tek bildiği aynı partiden sağlam tanıdıklarının olması. 18-20 yaşında bebenin ne referansı olacak. sapla samanı birbirine karıştırma.

ama ben açıkça seviniyorum bu duruma. kusura bakmayın çoğunuza müstehak. siyasilere karşı toplumsal bilinç sıfır. büyük çoğunluk ancak kendine dokununca feryat figan ediyor. daha çok ağlarsınız, işsizim diye. işe girdikten sonra da hakim savcı mobinginden ağlamaya başlayacaksınız zaten. bu nasıl memurluk diye :))

09 Kasım 2019 00:13

Mersimen
Aday Memur

ha bu arada ben burda torpili meşrulaştırmıyorum şimdi çıkıp bana kufur falan edecek bırı ben dıyorum kı başvururken bunu bılıyorduk hepimiz ha doğru bısey mı değil fakat olan olduktan sonra burda bırbırımıze hakaret ederek bı yere varamayız dıyorum keşke olmasa keşke liyakat hak hukuk olsa ama nerde yok bundan 50 yıl once de yoktu 50yıl sonra da olmayacak allah yardımcımız olsun

09 Kasım 2019 00:13

muhendisgaliba
Aday Memur

Sen ne düşünüyorsun kardeş? Buyur konuşalım fikir beyan edelim.

laedriwashere, 1 hafta önce - Alıntıya git
yok ya tartışmaya dönüyor hep bıkkınlık geldi. kac tane mülakattan elendik saymayı unuttum bir yerden sonra. bütün yazılı sınavlarda geç bütün spor kilo boy vb mulakatlari geç sonra mülakatta sorulan soruyu cevapla ve elen. birde referansı legallestirenler var o yüzden biz bu deveyi güdemedigimiz için bu diyardan gideceğiz.
09 Kasım 2019 00:21

laedriwashere
Aday Memur

onun adı referans değil torpildir. yapan da yaptıran da ............. meşru kılmaya çalışma.

terör olaylarıyla da alakası yoktur, olmamıştır. tamamen particilik, akrabalık, hemşericilik ile alakalıdır.

özel sektörde referans denilen şey şudur: ben bu adamı tanıyorum, bu adamla çalıştım. başarılı bir insan.

la torpil listesindeki adam için torpil yapanın tek bildiği aynı partiden sağlam tanıdıklarının olması. 18-20 yaşında bebenin ne referansı olacak. sapla samanı birbirine karıştırma.

ama ben açıkça seviniyorum bu duruma. kusura bakmayın çoğunuza müstehak. siyasilere karşı toplumsal bilinç sıfır. büyük çoğunluk ancak kendine dokununca feryat figan ediyor. daha çok ağlarsınız, işsizim diye. işe girdikten sonra da hakim savcı mobinginden ağlamaya başlayacaksınız zaten. bu nasıl memurluk diye :))

ismetkirinc, 1 hafta önce - Alıntıya git

Mobbinge dayanamayıp istifa etmeyi düşünenler mutlaka olacaktır hocam. Günde 16 saat 3 kuruş paraya çalışıp eve bu kadar çalışmadan sonra bile borçlu dönenler için sorun olmaz mobbing. Mobbingin âlâsını yiyoruz yıllardır özel sektörde. En azından 14 senelik iş hayatım boyunca ilk kez 2 gün tatil yapacağım. Bunun sevincindeyim.

09 Kasım 2019 00:24

laedriwashere
Aday Memur
yok ya tartışmaya dönüyor hep bıkkınlık geldi. kac tane mülakattan elendik saymayı unuttum bir yerden sonra. bütün yazılı sınavlarda geç bütün spor kilo boy vb mulakatlari geç sonra mülakatta sorulan soruyu cevapla ve elen. birde referansı legallestirenler var o yüzden biz bu deveyi güdemedigimiz için bu diyardan gideceğiz.
muhendisgaliba, 1 hafta önce - Alıntıya git

Allah yardımcın olsun birader. Nacizane tavsiyem merkezi atama denemendir. Orada mülakat denen şey yok. Aylarca güvenlik soruşturması bekleme derdin yok. Biraz imkanın ve vaktin varsa tavsiyem budur. Onun dışında zor gerçekten. Ne diyeyim. Allah kolaylık versin.

09 Kasım 2019 00:58

robinnohut
Aday Memur

Doğrular konuşulurken bile ironik durumlar ortaya çıkabiliyor. Hak, hukuk, liyakat.. bunlar olsaydı zaten şu an bu forumda mülakat sonucu bekleyenlerin %70'i bu sınavlara giremiyordu dostlar. Nihayetinde liyakattan bahsediyorsak Hukuk ve Adalet mezunları diye bir gerçek var. Zaten bu sınavlara neredeyse koşulsuz herkes başvurabildiği için bu kadar pislik dönüyor. Bütün mesele de bu.

Ben de bir Türk genci olarak yaşıtlarımın çektiği çileleri kendi hayatımdan pay biçerek empati ediyorum. Adalet Mezunu olmama ve benim aldığım eğitimi hiçe sayarcasına alımlar olmasına rağmen herkesin ekmek yemesini, hayata bir yerden tutunmasını istiyorum. Bu yüzden liyakatsizce olan bu alımlara karşı bile gram itirazım yok, benden kötü olanlar vardır diyorum. Hakeden kazansın, çalışsın. Devlette herkese ekmek var diyorum. Ama durum öyle bir noktaya geldi ki arkadaşlar sanki ben dış kapının dış mandalıyım. Son girdiğim sınavda 35 kişilik alımın 24'ü liseliye verildi. Ya abicim hor görmüyorum, hakir görmüyorum ama kabul de edemiyor insan. Bu benim 4. mülakatım, halâ kazanamadım. Üniversiteyi 3 dönem derece ile bitirdim. Kpss puanım ve klavyem de iyi. Eğitim aldığım devlet üniversitesinden referans mektubu çektirdim geçmiş bir mülâkatımda malum komisyona. Başarılı bir eğitim ve intörn geçmişim olduğu için seve seve çektiler (ki referans dediğin tam olarak budur). Sözlüde bütün soruları bilmeme rağmen yine kazanamadım. Özel olarak komisyonla okuduğum üniversitenin Hukuk Bölümü Başkanı irtibata geçtiğinde ise "sayın x kişisi, tavsiyede bulunduğunuz kişi başarılı ve bu alandan mezun olmasına rağmen bizim müdehale edemeyeceğimiz yerlerden atamalar yapılıyor, üzgünüz" şeklinde bir yanıt almış. İletiyi kendim gördüm ve özel bir konuşma olmasına rağmen sizinle paylaşıyorum. Durumlar böyle, siz de burada referans, hak, hukuk, liyakat falan tartışırken içten içe daha çok canım acıyor. Herkes kalbinin ekmeğini yesin, ne diyelim. Sıkmayın canınızı.

09 Kasım 2019 08:19

Nykssss
Aday Memur

Doğrular konuşulurken bile ironik durumlar ortaya çıkabiliyor. Hak, hukuk, liyakat.. bunlar olsaydı zaten şu an bu forumda mülakat sonucu bekleyenlerin %70'i bu sınavlara giremiyordu dostlar. Nihayetinde liyakattan bahsediyorsak Hukuk ve Adalet mezunları diye bir gerçek var. Zaten bu sınavlara neredeyse koşulsuz herkes başvurabildiği için bu kadar pislik dönüyor. Bütün mesele de bu.

Ben de bir Türk genci olarak yaşıtlarımın çektiği çileleri kendi hayatımdan pay biçerek empati ediyorum. Adalet Mezunu olmama ve benim aldığım eğitimi hiçe sayarcasına alımlar olmasına rağmen herkesin ekmek yemesini, hayata bir yerden tutunmasını istiyorum. Bu yüzden liyakatsizce olan bu alımlara karşı bile gram itirazım yok, benden kötü olanlar vardır diyorum. Hakeden kazansın, çalışsın. Devlette herkese ekmek var diyorum. Ama durum öyle bir noktaya geldi ki arkadaşlar sanki ben dış kapının dış mandalıyım. Son girdiğim sınavda 35 kişilik alımın 24'ü liseliye verildi. Ya abicim hor görmüyorum, hakir görmüyorum ama kabul de edemiyor insan. Bu benim 4. mülakatım, halâ kazanamadım. Üniversiteyi 3 dönem derece ile bitirdim. Kpss puanım ve klavyem de iyi. Eğitim aldığım devlet üniversitesinden referans mektubu çektirdim geçmiş bir mülâkatımda malum komisyona. Başarılı bir eğitim ve intörn geçmişim olduğu için seve seve çektiler (ki referans dediğin tam olarak budur). Sözlüde bütün soruları bilmeme rağmen yine kazanamadım. Özel olarak komisyonla okuduğum üniversitenin Hukuk Bölümü Başkanı irtibata geçtiğinde ise "sayın x kişisi, tavsiyede bulunduğunuz kişi başarılı ve bu alandan mezun olmasına rağmen bizim müdehale edemeyeceğimiz yerlerden atamalar yapılıyor, üzgünüz" şeklinde bir yanıt almış. İletiyi kendim gördüm ve özel bir konuşma olmasına rağmen sizinle paylaşıyorum. Durumlar böyle, siz de burada referans, hak, hukuk, liyakat falan tartışırken içten içe daha çok canım acıyor. Herkes kalbinin ekmeğini yesin, ne diyelim. Sıkmayın canınızı.

robinnohut, 1 hafta önce - Alıntıya git
Ah kardesim ben surekli zaten bunu soyluyorum ama anlamk isteyen var istemeyen var işi hakaret boyutuna kadar bile getirdiler. Dediğiniz gibi daha referansla torpilin arasindaki farki bilmeyen adamlara burda biseyler soylemeye calistim ama adamlar oyle bi hakaret etti ki artık boyutu aşmaya basladi en sonunda vzgectim laf anlatmaktan istedigin kadar anlat anlamayacaklar . Yukarda bi kardesin dedigi gibi referans sadece adamin varsa referanstir. Senin okudugun okul aldigin puan başarınklavye başarinin hic bi onemi yok yeterki tanidigin olsun.. oyle bi durumdayiz ve maalesef bunu oyle bi guzellestirdiler ki agzim acik kaldi. Ben Allaha havale ettim sen de oyle yap kardesim.Biz kendi basarimizla kaybettik onlar dayilarinin basarilariyla kazansinlar diyecek bisey yok
09 Kasım 2019 08:30

Yusuf660
Aday Memur
Ah kardesim ben surekli zaten bunu soyluyorum ama anlamk isteyen var istemeyen var işi hakaret boyutuna kadar bile getirdiler. Dediğiniz gibi daha referansla torpilin arasindaki farki bilmeyen adamlara burda biseyler soylemeye calistim ama adamlar oyle bi hakaret etti ki artık boyutu aşmaya basladi en sonunda vzgectim laf anlatmaktan istedigin kadar anlat anlamayacaklar . Yukarda bi kardesin dedigi gibi referans sadece adamin varsa referanstir. Senin okudugun okul aldigin puan başarınklavye başarinin hic bi onemi yok yeterki tanidigin olsun.. oyle bi durumdayiz ve maalesef bunu oyle bi guzellestirdiler ki agzim acik kaldi. Ben Allaha havale ettim sen de oyle yap kardesim.Biz kendi basarimizla kaybettik onlar dayilarinin basarilariyla kazansinlar diyecek bisey yok
Nykssss, 1 hafta önce - Alıntıya git
Bide böyle acıtasyon yapıyorlar bitiyorum valla. Hakaretin alasını kendisi yapıyor (üstten bakabilirsiniz) sonrada gelmiş burda kendisini acındırıyor ne diyelim...
09 Kasım 2019 08:31

Yusuf660
Aday Memur
Saçama sapan bir konu bunun gibi dengesizler yüzünden gündemde kalıyor sürekli
09 Kasım 2019 09:58

İkmrize53
Aday Memur

Bu kadar ağlamayın be bu kadar ağlamayın. Beğenmeyen gitsin yaşamasın bu ülkede. Kimsenin gözüyle gördüğü eliyle tuttuğu somut birşey yok torpilde torpil. Hanginiz gördünüz bir siyasinin sizin mülakata girdiğiniz komisyon üyelerini arayıp bu adamı işe alacaksınız dediğini. Yaşandan konuşuyorsunuz. 100 kişi alınacaksa 500 kişi mülakata çağrıldı. Sizde alınmayan 400 kişiden 1 tanesisiniz. Kedi yavrudu gibi ciyaklıyosunuz. Bi susun önünüze bakın. Burası hak hukuk arama yeri değil. Maçası yeten varsa çıksın malumpartide ve malum bakanlıkta arasın hakkını. Daha Adalet bakanlığının kapısının önünden geçemeyecek insanlar burda şovmenlik yapmasınz. Bu kadar boş insanı ben bi arada bu forumdan başka bir yerde görmedim. Burası bir bilgi platformu, sizin bu şekilde millete iftira atma yeriniz değil. Aklınızı başınıza toplayın kuçu kuçuluk etmeyin.

09 Kasım 2019 11:10

Nykssss
Aday Memur

vau arkadaş adam torpil yapamazsan acikta kalirsin diyor. sonra diyor ki insanlara iftira atmayin diyor. yahu sen kendin agzinla soyluyorsun neyin iftirasindan bahsediyorsun kardesim bu ne tezatlik !! adalet bakanliginin onunden gecemeyecekmisim sen beni tanimadan etmeden bu yargiya nasil variyorsun !!! hic bir zaman kisisel konusmadim hakkimi yiyen varsa haram olsun dedim herkes bana dusman kesildi. yaralarinizi bu sekilde kapatamazsiniz kimse kusura bakmasin. gelmis bana torpilsiz adalet bakanliginin onunden gecemezsin diyen adam millete iftira atma diyor saka misin sen be!!!

09 Kasım 2019 11:34

lutta
Aday Memur

şu konu başlığı açıldığından beri hayretle izliyorum o ona saydırıyor diğeri ona küfrediyor biri bela okuyor saygısızlık zirve de. kardeşim herkes biliyor buraya gelince yada mülakat olan yerlerde torpil dediğiniz olayın olacağını, haksızlık olarak görüyorsanız başka bir kuruma başvurun şunu da idda ediyorum yapmam diyen benim için yalan söyler herkes mülakat öncesi bir referans arıyor. bulan gidiyor bulamayan da olmadı diye hak hukuk sakarya meselesi okuyor orda sizin kararınzı veren hakim ve başkanın karşısında el pençe divan duruyorken arkadan sanaldan atıp tutmak ne kadar kolay yazmak çizmek mesele değil önemli olan karşısında konuşabilmek. siz puan torpil şu falan diyorsunuz da buraya yazan o küfrün belanın gözüne vuranların neden kazanamadıklarını biraz da kendilerinde arasın. Çok ciddi rahatsız olan burda yazıp çizene kadar gitsin yetkili mercilere itiraz da bulunsun da görelim.

09 Kasım 2019 11:51

Nykssss
Aday Memur
Burada kimse kimsenin düşüncesini değiştirmeyecek bosuna konusmanin kimseye faydası yok. Umarım konu kapanır .
09 Kasım 2019 12:05

Yusuf660
Aday Memur

şu konu başlığı açıldığından beri hayretle izliyorum o ona saydırıyor diğeri ona küfrediyor biri bela okuyor saygısızlık zirve de. kardeşim herkes biliyor buraya gelince yada mülakat olan yerlerde torpil dediğiniz olayın olacağını, haksızlık olarak görüyorsanız başka bir kuruma başvurun şunu da idda ediyorum yapmam diyen benim için yalan söyler herkes mülakat öncesi bir referans arıyor. bulan gidiyor bulamayan da olmadı diye hak hukuk sakarya meselesi okuyor orda sizin kararınzı veren hakim ve başkanın karşısında el pençe divan duruyorken arkadan sanaldan atıp tutmak ne kadar kolay yazmak çizmek mesele değil önemli olan karşısında konuşabilmek. siz puan torpil şu falan diyorsunuz da buraya yazan o küfrün belanın gözüne vuranların neden kazanamadıklarını biraz da kendilerinde arasın. Çok ciddi rahatsız olan burda yazıp çizene kadar gitsin yetkili mercilere itiraz da bulunsun da görelim.

lutta, 1 hafta önce - Alıntıya git
Bizde bunu anlatmaya çalışıyoruz kardeşim ama adam sanki bura adalet arama yeriymiş gibi millete saydırıyor. Yapılan bu şey Sadece fitne sokar aramıza
09 Kasım 2019 12:09

İnfazkoruma123
Aday Memur

lutta, 1 hafta önce - Alıntıya git
Nasıl herkesin torpil yaptırmak istediğini düşünüyosunuz ki bundan gerçekten uzak duran yanlış bulan sadece kendine güvenen insanlar HALA VAR herkes o kadar garantici değil :)
09 Kasım 2019 12:24

lutta
Aday Memur
Nasıl herkesin torpil yaptırmak istediğini düşünüyosunuz ki bundan gerçekten uzak duran yanlış bulan sadece kendine güvenen insanlar HALA VAR herkes o kadar garantici değil :)
İnfazkoruma123, 1 hafta önce - Alıntıya git

güzel kardeşim öncelikle benim belirttiğim üzere kendi fikrim bunun da sebebi gördüklerim. sana göre farklı olabilir aksini düşünebilirsin buna benim yapacağım sadece saygı duymak onun haricinde ben sana saydırayım sen bana küfret ben sana bela okuyayım bunun sonu asla gelmez buna gerek yok demek istediğim olay bu. burası değil yeri hak yenildiğine haksızlık olduğuna dair düşüncesi olan gitsin gerekeni yapsın şikayette bulunsun ama burda ki kargaşa kimseye fayda getirmiyor. birbirinin düşüncesine saygı duyulması gerektiği düşüncesindeyim sadece.

Toplam 135 mesaj

ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?