Editörler : hopaliSafak Vaktii
09 Kasım 2019 22:26   

Zorunlu Hizmet
Arkadaslar 2017 yılında esimin bulundugu ilceye ilce emri ile il disindan atandim. Atandigim ilcede bransim( Meslek Lisesi Alani) olmadigi icin idarecilik yapiyorum 3 yildir. Artik ogretmenlige donmek istiyorum. Bulundugum İl buyuksehir ama zorunlu hizmet bolgesinde acik norm hic yok veya alan yok. Bu yuzden zorunlu hizmet bolgesine ogretmen olarak atanamiyorum. Ama zorunlu hizmet olmayan okullarda 5, 6 tane acik norm var. Kisacasi durumum bu... 1; Zorunlu hizmetimin bitmesine 3 yil daha var, ama ancak idareci olarak calisabiliyorum. 2; Ayni ilcede oldugumuz icin es durumu tayini de isteyemiyorum. Sorularim ise sunlar" A; Calistigimiz il buyuksehir, dolayisi ile ikametgah adresine de es durumu tayini isteyebiliyorum. A sehrinde calisiyoruz, B sehrinde yasiyoruz. Bos normlar ikameggah adresimizde, buraya atanabilmek icin nasil bir formul gelistirebiliriz? B; İstifa edip norm fazlasi atamasinda tayin isteyip, ilisik kesmeden akabinde yapilacak olan es durumu atamasinda tayin isteyebilir miyim? C; Calistigimiz kurum zorunlu hizmet bolgesi ben esimin zorunlu hizmet yaptigini belirtip, zorunlu hizmetimi erteletip tayin isteyebilir miyim? D; İl genelinde zorunlu hizmet okullarindan hic okul acilmaz ise alanimda norm olmadigi icin zorunlu hizmetim ertelenip zorunlu hizmet olmayan okula tayin isteyebilir miyim? Bu durumda olan arkadaslar var ise yardimci olurlarsa mutlu olurum. Simdiden tesekkurler. Bazi ogretmen arkadaslarim bu kadar ugrasacagina yap zorunlu hizmetini kurtul diyebilir ama inanin esimden dolayi idarecilige 3 yil zor dayandim. Meslek ogretmeni oldugumuz alanimiz her bolgede olmuyor genelde sosyoekonomik yonden gelismis sehirlerde bulunuyor. Bu da zorunlu hizmet gibi bir sorunu beraberinde getiriyor. Siz olsaydiniz nasil bir yol izlerdiniz?
10 Kasım 2019 00:50

yalnizzlink
Daire Başkanı

Şunu söyleyeyim zh yapmadığın için eş durumu atamasında da norm fazlası atamasında da 1-2-3. Bölgeleri isteyemezsin eşinin yapmış yada yapıyor olması senin bu bölgelere gelmeni sağlamaz idarecilik yapıyor olman dahi büyük şans 1-2-3 bölgelere gelmenin tek yolu zh tamamlamak

10 Kasım 2019 06:52

Referai
Memur
eş durumu atamasında tüm okullar açılır . zorunlu olsun, olmasın .
10 Kasım 2019 07:20

b3rn4
Müsteşar Yardımcısı

Hocam eşinizle aynı ilçede çalıştığınız için eş özrü hakkınız yok. Şu an görev yaptığınız okul zh olduğu için zh erteletme durumu da olmuyor. İsteğe bağlı tüm atamalarda size zh okulları açılacak.

Bizzat yaşadım ben zh yaptım üzeriden 5 yıl geçti. Eşim şu an zh okulunda çalışıyor geçen sene norm fazlası oldu. Eş durumu hariç isteğe bağlı il içi ve norm fazlası atamalarında sadece zh okulları açılıyor kendisine. Milli eğitime gidip ben yaptığım için mebbis durumunu ertelendi olarak değiştirmek istedik. Şu an çalıştığı okul zh olduğu için bunun mümkün olmadığını sistemin manuel çalışmadığını söylediler.

10 Kasım 2019 08:51

dmrcknn
Memur
Evet es durumuna hersey aciliyor. İstifa ettigimde dogal olarak norm fazlasi olucam. Bulundugum il kasim ayi sonunda norm fazlasi atamasi icin duyuruya cikacak. 1; Orada bana zorunlu hizmet olan okullardan hic bir yer acilmaz ise surec nasil isleyecek? 2; Bir tanee zorunlu hizmet olan okul acildi ben orayi yazdim orasi da bana cikti. Akabinde Aralik ayindaki es durumu atamasina ilisik kesmeden basvuru yapma hakkim olacak mi ikametgah adresinde bosver var cunku? 3: İl Disindan gelirken Esim ilisik kesmeden, ( atama kararnanesi geldigi icin) ben es durumu tayini istemistim. Bu sefer de boyle bir durum olursa bu Mumkun olacak mi?
10 Kasım 2019 10:01

b3rn4
Müsteşar Yardımcısı

Hocam tekrar söylüyorum eşinizle aynı ilçede çalışıyorsunuz o yüzden ortada bi özür durumu yok ikamet ilçenize de eş durumu isteyemezsiniz. Herhangi bir sebeple ilçe dışına çıkmanız lazım onda da sadece zh okulları açılır. Hiçbir yer açılmazsa bulunduğunuz ilçe emrine alınırsınız muhtemelen. Açılır da giderseniz göreve başlamış olmak şartıyla farklı ilçeye gitmiş olacağınız için eş durumu isteyebilirsiniz.

10 Kasım 2019 23:03

ulubahtlıı
Şef

Hocam tekrar söylüyorum eşinizle aynı ilçede çalışıyorsunuz o yüzden ortada bi özür durumu yok ikamet ilçenize de eş durumu isteyemezsiniz. Herhangi bir sebeple ilçe dışına çıkmanız lazım onda da sadece zh okulları açılır. Hiçbir yer açılmazsa bulunduğunuz ilçe emrine alınırsınız muhtemelen. Açılır da giderseniz göreve başlamış olmak şartıyla farklı ilçeye gitmiş olacağınız için eş durumu isteyebilirsiniz.

b3rn4, 1 ay önce - Alıntıya git
Sayın hocam bir soru da ben sormak isterim size. Eşim ve ben 'zh yükümlüsüyüz' ve şu an bir büyükşehrin aynı ilçesinde (A ilçesi olsun) zh okulunda çalışıyoruz.. Aynı ilçede calıstıgımız için ikametgahı taşısam bile özür grubu yapamıyoruz.. Bende yukarıda belirttiğiniz uzere farklı bir ilçeye (B ilçesi olsun) bu sene il içi tayin istesem ve ikametgahımı da (C ilçesine) taşısam. EŞİM 'C İLÇESİNE' ÖZÜR GRUBUNA BİNAEN TAYİN İSTEDİĞİNDE ''HER YER Mİ AÇILIR YOKSA SADECE ZH OKULLARI MI AÇILIR''?
10 Kasım 2019 23:30

ashil13
Daire Başkanı
Evet es durumuna hersey aciliyor. İstifa ettigimde dogal olarak norm fazlasi olucam. Bulundugum il kasim ayi sonunda norm fazlasi atamasi icin duyuruya cikacak. 1; Orada bana zorunlu hizmet olan okullardan hic bir yer acilmaz ise surec nasil isleyecek? 2; Bir tanee zorunlu hizmet olan okul acildi ben orayi yazdim orasi da bana cikti. Akabinde Aralik ayindaki es durumu atamasina ilisik kesmeden basvuru yapma hakkim olacak mi ikametgah adresinde bosver var cunku? 3: İl Disindan gelirken Esim ilisik kesmeden, ( atama kararnanesi geldigi icin) ben es durumu tayini istemistim. Bu sefer de boyle bir durum olursa bu Mumkun olacak mi?
dmrcknn, 1 ay önce - Alıntıya git

hacım sen eş durumundan tayin isteyemezsin. boşuna uğraşma

10 Kasım 2019 23:32

ashil13
Daire Başkanı
Sayın hocam bir soru da ben sormak isterim size. Eşim ve ben 'zh yükümlüsüyüz' ve şu an bir büyükşehrin aynı ilçesinde (A ilçesi olsun) zh okulunda çalışıyoruz.. Aynı ilçede calıstıgımız için ikametgahı taşısam bile özür grubu yapamıyoruz.. Bende yukarıda belirttiğiniz uzere farklı bir ilçeye (B ilçesi olsun) bu sene il içi tayin istesem ve ikametgahımı da (C ilçesine) taşısam. EŞİM 'C İLÇESİNE' ÖZÜR GRUBUNA BİNAEN TAYİN İSTEDİĞİNDE ''HER YER Mİ AÇILIR YOKSA SADECE ZH OKULLARI MI AÇILIR''?
ulubahtlıı, 1 ay önce - Alıntıya git

öncelikle hocam sen ilde 3 yılı doldurmuşsan; c ilçesinin zorunlu hizmet okullarına atanabilirsin. 3 yıl dolmadıysa ve norm fazlası da değilsen tayin isteyemezsin.

Sen atanırsan eşin de yanına gelebilir. yalnızca zorunlu hizmet okulları açılır.

11 Kasım 2019 00:15

b3rn4
Müsteşar Yardımcısı

Hocam sen herhangi bir şekilde iliçi tayin istediğinde sana sadece zh okullar açılır. Eşinden farklı bir ilçeye tayinin çıktığında(büyükşehirde) eşinin hem senin çalıştığın ilçeye hem ikamet ilçenize tayin hakkı olur. Eşin özür durumundan tayin isteyeceği için ona her yer açılır.

11 Kasım 2019 00:28

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
yillar önce ben zorunlu hizmet yapmam kimse yaptıramaz bana diyorsun başlamışsın yapmaya :)))
11 Kasım 2019 07:24

dmrcknn
Memur

hacım sen eş durumundan tayin isteyemezsin. boşuna uğraşma

ashil13, 1 ay önce - Alıntıya git
Suan İkimizde B ilcesindeyiz, ben c ilcesine tayin istesem norm fazlasi veya il ici atamasinda, İkametgahimizda A İlcesinde ben es grubu atamasinda A ve c ilcelerine tayin isteyebilirim diye dusunuyorum hocam. Ozur grubu atamasinda her yer aciliyor. Etrafimda o kadar zorunlu hizmet yapmayan var ki bir yolunu bulup erteletmisler. Ben zorunlu hizmet yapmayayim modunda degilim elbette ama okullar cok kisitli. Zorunlu hizmet bolgesinre normum yok veya belki bir tane, zorunlu hizmet olmayan okullarda 5, 6 tane normum var ve 3 yildir dolmuyor. Bu da farkli bir durum acikcasi....
11 Kasım 2019 21:03

asaygin
Editor
Suan İkimizde B ilcesindeyiz, ben c ilcesine tayin istesem norm fazlasi veya il ici atamasinda, İkametgahimizda A İlcesinde ben es grubu atamasinda A ve c ilcelerine tayin isteyebilirim diye dusunuyorum hocam. Ozur grubu atamasinda her yer aciliyor. Etrafimda o kadar zorunlu hizmet yapmayan var ki bir yolunu bulup erteletmisler. Ben zorunlu hizmet yapmayayim modunda degilim elbette ama okullar cok kisitli. Zorunlu hizmet bolgesinre normum yok veya belki bir tane, zorunlu hizmet olmayan okullarda 5, 6 tane normum var ve 3 yildir dolmuyor. Bu da farkli bir durum acikcasi....

Arkadaşların belirttiği gibi A veya C ilçesine eş özrü nedeniyle tayin isteyemezsiniz öğretmenim.

Eş özür olabilmesi için eşinizle ayrı ilçelerde çalışıyor olmanız lazım. Sizin bir başka ilçeye atanmanızın tek yolu il içi tayin istemeniz. Tabi bunun için ilde 3 yılı doldurmuş olmanız gerekir. Ve yalnızca zorunlu hizmete tabii kurumları tercih edebilirsiniz.

13 Kasım 2019 20:07

dmrcknn
Memur
Arkadaslar il atama ile gorustum. İdarecilik gorevinden norm fazlasi atamasi oncesi istifa edicem. Baska bir ilcede zorunlu hizmet olan bir okulu yazip kilavuzdaki ilisik kesme tarihini beklemeden ( Aktif olarak derse girmedigim icin) ocak ayinda ozur grubu atamasina basvurup, ikametgah adresimizin bulundugu ilceye gecicem. Zorunlu hizmet bolgesi olmadigi icin ( Serbest Bolge) es durumu mazeretinden dolayi zorunlu hizmetim ertelenmis olacak surekli. Yani istedigim ilceye gecicem. Tesekkurler cevaplar icin.
13 Kasım 2019 21:55

asaygin
Editor
Arkadaslar il atama ile gorustum. İdarecilik gorevinden norm fazlasi atamasi oncesi istifa edicem. Baska bir ilcede zorunlu hizmet olan bir okulu yazip kilavuzdaki ilisik kesme tarihini beklemeden ( Aktif olarak derse girmedigim icin) ocak ayinda ozur grubu atamasina basvurup, ikametgah adresimizin bulundugu ilceye gecicem. Zorunlu hizmet bolgesi olmadigi icin ( Serbest Bolge) es durumu mazeretinden dolayi zorunlu hizmetim ertelenmis olacak surekli. Yani istedigim ilceye gecicem. Tesekkurler cevaplar icin.

Eşiniz de öğretmen sanırım. Onun zorunlu hizmeti bitti mi?

13 Kasım 2019 22:43

dmrcknn
Memur

Eşiniz de öğretmen sanırım. Onun zorunlu hizmeti bitti mi?

asaygin, 1 ay önce - Alıntıya git
Ogretmen. Zorunlu Hizmeti devam ediyor hocam...
13 Kasım 2019 23:20

asaygin
Editor
Ogretmen. Zorunlu Hizmeti devam ediyor hocam...
Toplam 16 mesaj

ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?