Editörler : Mehmet Balci
17 Kasım 2019 16:12   

Memur olacağımız yok bari iş kuralım

Burda o kadar okumuş akıllı uslu adam var bi akıl verin, bu ekonomik darlıkta kredi çekilip iş kurulur mu? babamdan 50 bin TL kendim de 50 bin TL kredi çekip 100 bine bir işyeri açayım diye devren satılık ilanlara bir bakayım dedim. millet batmış işyerini kapatan kapatana ama battım diyen yok. ya yurtdışına gideceğimden ya da iş değişikliğinden demişler dürüst olun arkadaş ya işler bozuk kira bile çıkmıyor sinek avlıyoruz diyen olmamış. bu kadar devren satılık varken bu krizde macera aramak mı olur? çok kararsız kaldım...

17 Kasım 2019 17:49

Helloyorgun
Aday Memur

Ben de artık düşünüyorum cesaret etmek ve risk almak lazım hangi konuda düşünüyorsunuz

17 Kasım 2019 18:04

kınalıgergedan
Aday Memur

gıda üzerine olabilir ama o kadar para bağlayıp bir de iş tutmazsa ne olacak ve zaten güzel kazansalar neden devretsinler bilemiyorum. en stressiz ve garanti ne iş yapılabilir diye düşünme aşamasındayım.

18 Kasım 2019 00:58

Ogretemeyenkız
Aday Memur

Hep düşündüğüm bir konudır

18 Kasım 2019 01:04

harita94
Daire Başkanı

İşlek bir yere tatlıcı açılabilir.gelen geçen elde yemelik tatlı alsa tanesi en az 3-4 tl cevizli,fıstıklı5 tl.bizim burada var adamların günlük cirosu en az 10 bin tl.

18 Kasım 2019 02:00

MATYAZ
Daire Başkanı

Para olsa hiç düşümöedem poça börek ekmek vb. açarım amma para yoktur :) Açız.5 günde memur maaşı kazanmak vardı.Keşke lisede bölüm olsaydı öyle okusaydık.22 yaşında ev araba.

Okuduk 26 yaşında cebimiz delik bozuk para bile yoktur :)

18 Kasım 2019 08:10

ekonomik.çöküş
Genel Müdür

Bu vakitten sonra Bim,A101,Şok gibi ucuzluk marketleri harici hemen hemen kimse para kazanamaz.Uzun yıllar sürecek bir ekonomik buhranın çok başlangıcındayız.

Ülkenin zengin ve okumuş insanları bu ülkenin adım adım Suriyelileşmekte olduğunu görüp çocuklarının geleceği için gerekirse Karadağ, Romanya gibi Balkan ülkelerinden ev alma derdindeler.

Şimdiye kadarki tüm ekonomik krizlerden çıkmayı bildik ama bu seferki aynı zamanda dünya ekonomisinin krizi olacağı için ve tüm dünyada gelir adaletsizliği sebebiyle çok büyük toplumsal olaylar olacağı için bizim için de adeta bir ekonomik çöküş olarak yaşanacak.Tarım ve hayvancılığı da bitik olan ülkemizde adeta açlık sınırında yaşayacağız uzun seneler.

Bu krizle birlikte Ortadoğu'yu dizayn etmeyi kafaya koymuş büyük güçler ülkemize de Bop(Büyük Ortadoğu Projesi)'un parçası olan eyalet sistemini getirmeye çalışacaklar.Krizle birlikte çok ucuzlayacak olan Türk şirketleri de yabancılar tarafından satın alınacak ve adeta bir sömürge ülkesi olacağız diyebiliriz.

Bu kriz bizim için çok dramatik sonuçlara gebe olacak orası kesin.Zaten siyanürle ailecek intihar vakaları şimdiden bunu gösteriyor ne yazık ki!

18 Kasım 2019 18:06

Hlnbad
Memur
Sizce perde dükkanı nasıl bir fikri? İşi anlıyorsak yani?
18 Kasım 2019 21:02

ArturFrenkAsabiyovic
Aday Memur
babam 40 yıldır esnaf.bende 10 yıldır yanında çalışıyorum. 10 yıllık deneyimimle sizlere şunu söylemek isterim. asla ve asla birikimsiz bir işe girilmez.ticaret yapacaksan en kötüyü düşünüp yapacaksın.batıracaksan kendi paran batsın,bankadan çektigi kredi degil. sakın ama sakın kredi çekmeyin.Bankalarla işiniz olmasın
18 Kasım 2019 21:28

çatlakpanda
Şef
Ben varım ama para yok. Fikir verebilirim.
18 Kasım 2019 21:38

memursamo
Şube Müdürü

Arkadaşlar öncelikle özelde 4 yıl devlette 6 yıl çalışmış ve halen çalışmakta olan bir mühendis olarak ticaret içimde hep ukde kalmıştır. Tabi cesaret ve birikim işi arkadaşın dediği gibi bankadan kredi çekmek riskli olabilir ve en kötü senaryo düşünülüp ilk 3-5 ay için zarar düşünülüp ona göre nakit olmalı. Kendi işinin patronu olmak güzel gibi lakin sorumluluk da fazla özelde maaşlı işte çalışırken şirket batsa en fazla tazminatınızı alamayabilirsiniz ama kendi işiniz batarsa dünyanız başınıza yıkılabilir. O yüzden dikkatli adım atın şansınız bol olsun ama bir yandan memurluk da deneyin çabalayın:)))

18 Kasım 2019 21:42

memursamo
Şube Müdürü
Sizce perde dükkanı nasıl bir fikri? İşi anlıyorsak yani?
Hlnbad, 3 hafta önce - Alıntıya git

akarı kokarı yok temiz iş gibi :)))

18 Kasım 2019 21:43

memursamo
Şube Müdürü

Para olsa hiç düşümöedem poça börek ekmek vb. açarım amma para yoktur :) Açız.5 günde memur maaşı kazanmak vardı.Keşke lisede bölüm olsaydı öyle okusaydık.22 yaşında ev araba.

Okuduk 26 yaşında cebimiz delik bozuk para bile yoktur :)

MATYAZ, 3 hafta önce - Alıntıya git

adım başı börekçi her yer :)))

18 Kasım 2019 21:46

memursamo
Şube Müdürü

Bu vakitten sonra Bim,A101,Şok gibi ucuzluk marketleri harici hemen hemen kimse para kazanamaz.Uzun yıllar sürecek bir ekonomik buhranın çok başlangıcındayız.

Ülkenin zengin ve okumuş insanları bu ülkenin adım adım Suriyelileşmekte olduğunu görüp çocuklarının geleceği için gerekirse Karadağ, Romanya gibi Balkan ülkelerinden ev alma derdindeler.

Şimdiye kadarki tüm ekonomik krizlerden çıkmayı bildik ama bu seferki aynı zamanda dünya ekonomisinin krizi olacağı için ve tüm dünyada gelir adaletsizliği sebebiyle çok büyük toplumsal olaylar olacağı için bizim için de adeta bir ekonomik çöküş olarak yaşanacak.Tarım ve hayvancılığı da bitik olan ülkemizde adeta açlık sınırında yaşayacağız uzun seneler.

Bu krizle birlikte Ortadoğu'yu dizayn etmeyi kafaya koymuş büyük güçler ülkemize de Bop(Büyük Ortadoğu Projesi)'un parçası olan eyalet sistemini getirmeye çalışacaklar.Krizle birlikte çok ucuzlayacak olan Türk şirketleri de yabancılar tarafından satın alınacak ve adeta bir sömürge ülkesi olacağız diyebiliriz.

Bu kriz bizim için çok dramatik sonuçlara gebe olacak orası kesin.Zaten siyanürle ailecek intihar vakaları şimdiden bunu gösteriyor ne yazık ki!

ekonomik.çöküş, 3 hafta önce - Alıntıya git

hocam baya karamsar bir tablo çizmişsin

19 Kasım 2019 00:14

EricCartman59
Şef

Devir internet ve trend mekan olma devri ne yazıkki. Ticaret işi şu sıralar yapılacak gibi değil. Laflarımı biraz örneklendirecek olursam :

Eskiden kar marjları yüksekti. Ticaret yapanlar yüzde 30-40 larla çalışıyordu. Parekendeciler yüzde 100 lerle çalışıyolardı. Şu an çalışabilirlermi? Hayır çalışamazlar. Annem koltuklarını kaplatmak için koltukçuya gidiyor, koltukçu 10 metre kumaş için 750 TL malzeme 1.000 TL işçilik diyor. İnternette biraz araştırmayla aynı kumaşı 300 liraya alabiliyoruz. Birde arkadasın arkadasın tanıdığı iflas eden koltuk kaplama ustası olunca, o da 500 TL ye kumaşları kaplayınca 800 TL ye getirdik koltuk kaplamayı... Bu örneğim çoğu sektör için geçerli. Dükkanlardan birşey alacağımız zaman hemen internete girip fiyatlara bakmıyormuyuz? Alım gücümüz azalınca ne yazıkki böyle davranıyoruz... Yoksa o koltuk kaplamacı yanlış bir iş yapmıyordu. Kirası, elektriği, makineleri, sgk sı, yemeği, kamyoneti, yanında usta yardımcısı v.b deli gibi masrafı var....

Bir arkadaımızın dediği gibi, bu tarz işlere kredi ile girilmez bu dönemde. Hayatınız kayar. Şu an kredi masrafları yıllık %20 lerde gibi gözüksede, 2-3 taksiti ödemediğinizde temerrüt faizi çok çok daha yüksek oluyor. ve çıkılmaz bir sarmala giriyorsunuz.

"Piyasada para yok" bu laf çok söylenir. Bu laf Konkordatonun halk diline uyarlanmış halidir. Birisi alacağını alamayınca, her ne kadar namuslu bir insan olsa da o da borcunu ödeyemez, bu böyle domino taşı gibi gider...

Bu nedenlerle sürüm yapılabilecek ve nakit çalışılan yer açılırsa ayakta durulması kolay olabilir. Bu da okul yakınlarındaki dönerci/tostçu gibi yerler olabilir mesela.

Bir arkadaş perde dükkanı demiş. geçen senelerde 2 sene ticaret ( nalburiye ) yapmış birisi olarak şunları diyebilirim. Perdeci veya başka bir dükkan açarken kime hizmet vermek istediğimize karar vermeliyiz. Zengin muhit ve zengin müşterilerim olsun diyorsan, okkalı bir dükkan kirası, okkalı bir dükkan restorasyon parası gerekir. Dükkanın içine dekor ve satış için alacağın perdeler v.b gibi malzemeler içinde çok yüksek paralar gerekir. İşe yeni başladıysan Çek karnesi alamazsın. Çek karnesi alsan, yeni firmanın çekini kimse almaz falan. Banka kredisi çeksen gireceğin risk hayatını kaydırabilir... Sokak arasına ucuz bir yer açsan sinek avlarsın.. Dükkan döndürmek çok zor işler...

İşte bu zorluklar nedeniyle 34 yaşında memur olmaya karar verdim. ( 4 sene önce) şu an 38 yaşındayım ve 1 yıllık memurum... Benim verebileceğim tavsiye kpss üzerine olabilir. Benim matematiğim yok nasıl yapabilirim demeyeceksin. Başlayacaksın 0 dan matematik çalışmaya. önlisans bölümünden alım yokmu? hemen sınava girip 1 tane düzgün önlisans bir tanede açıköğretimden önlisans bölümü okuyacaksın. Adliyede zabıt katibimi olmak istiyorsun, klavye ile yazını 160-170 lere çıkaracaksın... İş ; aslanın ağzından midesine , midesinden bağırsaklarına geçti....

19 Kasım 2019 10:44

Helloyorgun
Aday Memur

Abi dediklerin var lisans artı ön lisans Bitirdim kpss 82 ama olmadı gardiyanlık dahi Olmadı ben de artık estetisyenlik kursuna gidip güzellik merkezi açmayı düşünüyorm araplara iyi hizmet

20 Kasım 2019 13:26

velican81
Aday Memur

Kredi ile iş kurmak çok riskli. Hiç bir işin garantisi yok, bu riske girmeye de değmez.

Elde nakit varsa yapılaca işler.

Kültür mantarı yetiştiriciliği

Bir arkadaşım 3-5 ay oldu başlayalı. (Aynı zamanda öğretmen.)

Sadece görev yaptığı okulda en az 30 kilo satış yaptı daha ilk hasatta.

Bu şekilde 3-5 okula gitse, başka alıcı bulmaya gerek kalmaz.

Tabi onunla birlikte, ailenin diğer üyeleri de tanıdıklarına satıyor, gelir iyi yani.

Aleovera çiçeği yetiştiriciliği

Lavanta çiçeği yetiştiriciliği

Biberiye yetiştiriciliği

Safran yetiştiriciliği

Salep yetiştiriciliği

Benim fikirler hep tarımsal. Toprağı seviyorum. İmkanlarım dahilinde uğraşıyorum kredi çekmeden.

Aleovera ve biberiyeyi bir miktar ürettim. Zamanla diğerlerini de üretmeye ve çoğaltmaya çalışacağım inşallah,

20 Kasım 2019 20:43

bekçisüluman
Aday Memur

kokoreççiler ve midyeciler günlük net gelirleri 600-700 TL civarı net bu ciro falan değil.

Toplam 17 mesaj

ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?