Editörler : swat3410

ngy.
Şef
03 Aralık 2019 08:54

Şu şubemi söyler geçerim diyen arkadaşta ne ego varmış biride yeni polise bile kimlik göstermem artistlik yaparım diyor bu arkadaşlar polise artistik yapıp belediye otobüsüne binerken kuyruğunu bacaklarının arasına alıp titreyerek kimlik gösteren tipler

polnet666
Aday Memur
04 Aralık 2019 16:17

Kendinizi kandırmaya devam edin.

pintiko, 4 yıl önce

BEKÇİ NEDİR ?

BEKÇİ İLE ÖZEL GÜVENLİK ARASINDAKİ FARK NE ?

vatandaş bunca ekonomik zorluklar içinde hayatta kalmak için uğraşıyor. 2 sene öncenin 20 liraya aldıklarını bugun 50 liraya alıyorsun. siyasetten partilerden bahsetmiyorum. türkiye ciddi bir bunalım döneminde.

burada konuşulan ne ? kimlik sorma.

kime kimlik soracagız. şüpheliye mi hayır. parkta bahcede haplanana mı hayır.

onlara muamele zaten standart.

kime soracaksın

vatandaşa.

vatandaşın derdi ne %33 genç işsizlik. gelir dağılımındaki bozulma. kalıcı fakirleşme.

orası yasak burası günah. o site kapalı.

sonra insanlar sokagı dökülünce kendini benzinle yakınca "dış güçler" demeyin.

beyninizi kullanın. kediyi bile köşeye sıkıştırırsan tırmalar.

bekçi dediğin devletin özel güvenliği. işi belirli bir alanda asayışi sağlamak.

bekçi herhangi bir hiyerarşik bağla emniyet sınıfına ait değil.

kolluğu ayağa düşürmeyin. herkes kendi işini yapsın. kraldan çok kralcı olmayın.

bekçiye kimlik sordurursan yarın kolluga sektiri çekerler.

umarım anlatabildim.

pintiko
Yasaklı
04 Aralık 2019 17:01

egoyla ne alakası var küçük beyin.

yaşadıgım yer küçük bir yer.

herkes herkesi tanır. çoğu konuda bekçilere danışırız bilgi alırız.

çoğu zaten hatırlar. hatırlamayada şubemı söylerim.

zaten sivil çalışıyorum. saçım sakalım bakışlarım bağırıyor meslegimi.

nasıl bir akıl yapınız anlamıyorum. benim söylediğim doğru. aksının savunan herkes fetöcüdür haindir hiçbiri değilse egoludur. hakikaten buranın keneften farkı yok.

ngy., 4 yıl önce

Şu şubemi söyler geçerim diyen arkadaşta ne ego varmış biride yeni polise bile kimlik göstermem artistlik yaparım diyor bu arkadaşlar polise artistik yapıp belediye otobüsüne binerken kuyruğunu bacaklarının arasına alıp titreyerek kimlik gösteren tipler

yunusskya
Aday Memur
04 Aralık 2019 18:09

Abilerim, bekçilik te askerlik şartı kaldırıldı diyorlar üni okuyan veya lise bitirmiş askerlik yapmayan da başvurabilir mi?

yunusskya
Aday Memur
04 Aralık 2019 18:19

Abilerim konudan bagımsız ama askerlik şartı kesin kalktı diyorlar, yani Bn askerligi gelememiş lise mezunu biri olarak başvurabilecek miyim artık

mustafa4026
Memur
04 Aralık 2019 19:56

Kardeşim herkes kesin kalktı tecillilerde başvurabilecek diyorlar resmi gazetede yayyınlandı
yunusskya, 4 yıl önce
Abilerim konudan bagımsız ama askerlik şartı kesin kalktı diyorlar, yani Bn askerligi gelememiş lise mezunu biri olarak başvurabilecek miyim artık

16kasim2016
Kapalı
04 Aralık 2019 20:41

bekçi emniyet sınıfına ait değil mi?

ne saçmalıyorsun hacı sen.

Bekçi bal gibi de emniyet hizmetleri sınıfına tabidir.

polnet666, 4 yıl önce

Kendinizi kandırmaya devam edin.

16kasim2016
Kapalı
04 Aralık 2019 20:44

alıntı yanlış olmuş.

16kasim2016, 4 yıl önce

bekçi emniyet sınıfına ait değil mi?

ne saçmalıyorsun hacı sen.

Bekçi bal gibi de emniyet hizmetleri sınıfına tabidir.

polnet666
Aday Memur
05 Aralık 2019 14:43

Evet fark ettim. :)

@pintiko nickli arkadaşımız aynen şunu yazmış. ...''bekçi herhangi bir hiyerarşik bağla emniyet sınıfına ait değil...''

İç İşleri Bakanlığının ''Bekçiler Mahalleye Güven Verdi'' açıklamasının,

''Bekçilerin Kimlik Kontrolü Yapma, Arama ve Gözaltına Alma Yetkileri Var''

Başlığının alt bendinde aynen şunu yazmış;

Çalışmada ayrıca Çarşı ve Mahalle Bekçiliğiyle ilgili yanlış bilinen doğrulara da değinildi. 5757 sayılı Kanun ile 2008'de Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil edilen Çarşı ve Mahalle Bekçileri, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu (PVSK) çerçevesinde suç önleme amacıyla kişileri durdurarak kimlik kontrolü yapabilir, üst arama ve gözaltına alma yetkilerini kullanabilir.

Yukarıdaki yazıyı yazan İç İşleri Bakanlığı. O yüzden kimse Bekçi arkadaşları küçük görmeye çalışmasın. Ve Sayın Soylu bir kaç gün önce bir radyo programında Bekçilerin yetkilerinin çağın gereklerine uygun olarak yeniden düzenlendiğini bu çalışmanın önümüzdeki günlerde açıklanacağını ve böylelikle bekçilerle ilgili karmaşanın ortadan kalkacağını duyurdu.

Herkese iyi çalışmalar!

16kasim2016, 4 yıl önce

alıntı yanlış olmuş.

polnet666
Aday Memur
05 Aralık 2019 14:44

pintiko
Yasaklı
05 Aralık 2019 20:52

polisede guven verıp 3600 sözü verdi.

konu hakkında yorum yapmıyorum.

polise uyuşturucu satanın bacagını kırın dedi.

en son darptan bir arkadaşımız açığa alındı.

sizin daha siyaset kafası anlamak için daha çok yolunuz var.

polnet666, 4 yıl önce

Haberi okumak isteyenler için link

https://www.icisleri.gov.tr/bekciler-mahalleye-guven-verdi

polnet666
Aday Memur
06 Aralık 2019 04:04

Bunlar ayrı konular. Bekçiler Emniyet Hizmetleri Sınıfı mensubu değil demişsiniz ona ithafen cevap verdim.

pintiko, 4 yıl önce

polisede guven verıp 3600 sözü verdi.

konu hakkında yorum yapmıyorum.

polise uyuşturucu satanın bacagını kırın dedi.

en son darptan bir arkadaşımız açığa alındı.

sizin daha siyaset kafası anlamak için daha çok yolunuz var.

pintiko
Yasaklı
06 Aralık 2019 12:22

öyle mi yazdım.

emin misin ?

hiyarşik bir bağ ile bağlı değil dedim.

polnet666, 4 yıl önce

Bunlar ayrı konular. Bekçiler Emniyet Hizmetleri Sınıfı mensubu değil demişsiniz ona ithafen cevap verdim.

coderart
Memur
06 Aralık 2019 14:29

Bekçiler, gece geç saatlerde, özellikle ıssız sokak ve semtlerde başta hırsızlık olmak üzere asayişi bozmakta olan kişilere karşı önleyici faaliyet yürütmesini ve o saatlerde oradan geçmek zorunda olan vatandaşlarımızın güvenle dolaşabilmelerini sağlamaya yönelik görev yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda, kimlik sorma yetkisine sahip olmalılar. Ancak akşam üzeri, İstanbul un en yoğun yeri, Mecidiyeköy metro çıkışında insanları çevirip gbt yapmaları son derece anlamsız ve emek ziyanı oluyor.

polnet666
Aday Memur
08 Aralık 2019 14:10

Aynen gereksiz yere kimlik sormaktan kaçınılmalı. Herkese kimlik sorulmaz buna ben de karşıyım.

coderart, 4 yıl önce

Bekçiler, gece geç saatlerde, özellikle ıssız sokak ve semtlerde başta hırsızlık olmak üzere asayişi bozmakta olan kişilere karşı önleyici faaliyet yürütmesini ve o saatlerde oradan geçmek zorunda olan vatandaşlarımızın güvenle dolaşabilmelerini sağlamaya yönelik görev yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda, kimlik sorma yetkisine sahip olmalılar. Ancak akşam üzeri, İstanbul un en yoğun yeri, Mecidiyeköy metro çıkışında insanları çevirip gbt yapmaları son derece anlamsız ve emek ziyanı oluyor.

16kasim2016
Kapalı
12 Aralık 2019 21:59

bekçiler, idari vesayetle mi bağlı emniyete, belediye başkanı mı bunlar. Tabi ki de hiyerarşik bağla bağlılar. Bilip bilmeden yazıyorsun onu anladık. İnsanın en azından tamam, yanlış yazmışım saçmalamışım, kusura bakmayın demesi de bir erdemdir.

pintiko, 4 yıl önce

öyle mi yazdım.

emin misin ?

hiyarşik bir bağ ile bağlı değil dedim.

pintiko
Yasaklı
13 Aralık 2019 00:40

nasıl bir hiyerarşiğle bağlı ?

bana bunu yönetmelikle belgele. burada özür dileyeceğim.

emniyet sınıfına hiyerarşik bağla bağlıdır yazan yönetmeliği bekliyorum buraya.

çolla çocukla neyi tartışıyoruz. tamam kardeşim haklısın.

16kasim2016, 4 yıl önce

bekçiler, idari vesayetle mi bağlı emniyete, belediye başkanı mı bunlar. Tabi ki de hiyerarşik bağla bağlılar. Bilip bilmeden yazıyorsun onu anladık. İnsanın en azından tamam, yanlış yazmışım saçmalamışım, kusura bakmayın demesi de bir erdemdir.

16kasim2016
Kapalı
13 Aralık 2019 01:46

anayasa md 123 "İdare, kuruluş ve görevleriyle bir bütündür ve kanunla düzenlenir."der.

il idaresi kanunda merkezi idare ve taşra teşkilatı düzenlenmiştir.

iki tür yetki/ilişki vardır.

hiyerarşi ve idari vesayet.

hiyerarşi: ast-üst, emir verme, emir alma, yaptırım uygulama vs.

vesayet: onama/onamama tarzı daha yumşak bir ilişkidir.

bu iki tür haricinde başka bir ilişki yoktur.

bekçi bağlı bulunduğu kurum olan egm tarafından emir alır, bürçok üstü amiri vardır, hatası olursa idari yönden de cezalandırılabilir ...vs.

belediye başkanı ile içişleri bakanı arasındaki ilişki vesayet ilişkisidir.

daha ayrıntılı bilgi istiyorsan il idaresi kanununu, mahalli idarelerle ilgili kanun ve ilgili yönetmeliklere ve diğer mevzuata bak.

sonuç: bekçi emniyet hizmetleri sınıfına tabidir. yani bir belediye başkanı olmadığı için bağlı bulunduğu kuruma vesayet değil hiyerarşi ilişkisine tabidir.

daha fazla bilgi arıyorsan idari yapı ve hakim olan ilkelerle ilgili kamu yönetimine giriş derslerinde okutulan kaynaklara bakabilirsin.

http://www.idare.gen.tr/tyy-secki.pdf

(örneğin güzel bir kaynak)

pintiko, 4 yıl önce

nasıl bir hiyerarşiğle bağlı ?

bana bunu yönetmelikle belgele. burada özür dileyeceğim.

emniyet sınıfına hiyerarşik bağla bağlıdır yazan yönetmeliği bekliyorum buraya.

çolla çocukla neyi tartışıyoruz. tamam kardeşim haklısın.

Toplam 78 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi