Editörler : Mehmet Balci
08 Ocak 2020 15:13

Mühendisbey3
Aday Memur
Gerekçeyi söylemediler ailevi durumlardan olduğunu düşünüyoruz.Şahsımla alakalı herhangi bir şey çıkmadı TEM raporunda yazdı.Kurum sıkıntılı özellikle KİT kurumları
İnsmühhhh, 3 hafta önce - Alıntıya git

Allah yardımcınız olsun gerçekten 4-5 ay bekliyoruz birde olumsuz gelince ne yapacağını bilemez insan ama hakkınızı sonuna kadar arayın inşaALLAH sonuç hayırlı olur.

08 Ocak 2020 15:14

İnsmühhhh
Şef

Allah yardımcınız olsun gerçekten 4-5 ay bekliyoruz birde olumsuz gelince ne yapacağını bilemez insan ama hakkınızı sonuna kadar arayın inşaALLAH sonuç hayırlı olur.

Mühendisbey3, 3 hafta önce - Alıntıya git
Amin hakkımızda hayırlısı olsun
09 Ocak 2020 08:46

elkmh
Aday Memur

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-guvenlik-sorusturmasi-sil-bastan-41415519

09 Ocak 2020 08:49

elkmh
Aday Memur

Yeni yasa teklifiyle güvenlik soruşturmasının kaldırılıp eski sisteme dönülmesi gündemdeymiş

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-guvenlik-sorusturmasi-sil-bastan-41415519

09 Ocak 2020 09:45

Mühendisbey3
Aday Memur

bir an önce karara bağlansa ve soruşturma olacaksa da başlasa geçen her gün aleyhimize

09 Ocak 2020 10:33

Vera00
Aday Memur

bir an önce karara bağlansa ve soruşturma olacaksa da başlasa geçen her gün aleyhimize

Mühendisbey3, 2 hafta önce - Alıntıya git
Şubatın ortasını bulabilirmiş karara bağlanması
09 Ocak 2020 11:20

Mühndszede
Aday Memur
Şubatın ortasını bulabilirmiş karara bağlanması
Vera00, 2 hafta önce - Alıntıya git
Nerden duydunuz hocam
14 Ocak 2020 13:25

fthalt1
Aday Memur

bulunduğum ilin emniyet müdürlüğünü aradım anayasa mahkemesinin iptal işleminin ardından talep gelse bile yapmadıklarını talep yazılarını iade ettiklerini söylediler.

14 Ocak 2020 15:01

Zulemma
Aday Memur

bulunduğum ilin emniyet müdürlüğünü aradım anayasa mahkemesinin iptal işleminin ardından talep gelse bile yapmadıklarını talep yazılarını iade ettiklerini söylediler.

fthalt1, 2 hafta önce - Alıntıya git
E hali hazırda işlemleri devam eden yazışma cevabı bekleyenlerde boşuna bekliyor ona da cevap yazmazlar o zaman AYM bin kararından dolayı geri gönderiliyorsa evraklar
14 Ocak 2020 15:02

Zulemma
Aday Memur

Sonuç ne olacak? Biran önce bi karara bağlansa artık.

Selinsibbf, 2 ay önce - Alıntıya git
Hocam sizde var mı bir gelişme ?
15 Ocak 2020 20:07

hülya toprakk
Aday Memur

Güvenlik Soruşturması Kaldırıldı mı? Anayasa Mahkemesinin İptal Kararı

Umarım işinize yarar arkadaşlar.

Anayasa Mahkemesi?nin Güvenlik Soruşturması İptal Kararının Devam Eden İdari Davalara Etkisi

1- Anayasa Mahkemesi?nin Güvenlik Soruşturması İptal Kararının Devam Eden İdari Davalara Etkisi hususunda; 7070 sayılı Kanun?un 60. maddesi ile devlet memurluğuna alımlarda güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun devlet memurluğuna alınacaklarda genel ve özel şartları düzenleyen 48. maddesinin 1. fıkrasının (A) bendine eklenen (8) numaralı alt bendinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle açılan iptal davasında, Anayasa Mahkemesi?nin 24/7/2019 tarih ve E:2018/73, K:2019/65 sayılı kararında, ?Bu bağlamda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasıyla elde edilen veriler kişisel veri niteliğindedir.

Kuralla güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında kamu mercileri tarafından özel yaşamı ile ilgili sorular sorulması da dâhil olmak üzere bir bireyin özel hayatı, iş ve sosyal yaşamıyla ilgili bilgilerinin alınması, kaydedilmesi ve kullanılması özel hayata saygı hakkına sınırlama niteliğindedir.? gerekçesiyle iptal etmiştir. Güvenlik soruşturması emsal kararlar 2020 yılı içindir. Anayasa Mahkemesi?nin Güvenlik Soruşturması İptal Kararının Devam Eden İdari Davalara Etkisi bu nedenle önemlidir.

İptal kararı sonrası İdare Mahkemeleri artık güvenlik soruşturmasının yasal dayanağı kalmadığından lehe karar vermeye başlamıştır. Buyrun bunlardan biri.

Kaynak: https://kadimhukuk.com.tr/makale/anayasa-mahkemesinin-guvenlik-sorusturmasi-iptal-kararinin-devam-eden-idari-davalara-etkisi/

16 Ocak 2020 11:04

fthalt1
Aday Memur

fthalt1, 2 hafta önce - Alıntıya git

Bu durum üzerine teiaş ile tekrar görüştüm. Bu durumdan haberdar olduklarını ve 399 khkya tabi olduklarından valiliklere güvenlik soruşturmasının yapılması gerektiği ile ilgili bir yazı hazırladıklarını söylediler. Bu konuyu araştırdım sanırım gerçekten 399 khkya tabi kurumlarda bu soruşturma yapılması gerek. Çünkü anayasa mahkemesinin iptal ettiği madde 657 sayılı kanunda geçen madde. 399 sayılı khknın 7.maddesinde bulunan arşiv taraması ve güvenlik soruşturması iptal edilmemiş. Bunun sebebi başvurunun sadece 657deki madde için yapılmış olması. Yanı birisi 399daki madde için başvurursa o da iptal olacaktır ama şu an hala yürürlükte maalesef.

23 Ocak 2020 11:47

Mühendisbey3
Aday Memur

az önce birisiyle görüştüm 14 ocakta iş başı yapmışlar kgm atananlar..

23 Ocak 2020 12:18

Yalçın 3838
Aday Memur

az önce birisiyle görüştüm 14 ocakta iş başı yapmışlar kgm atananlar..

Mühendisbey3, 3 gün önce - Alıntıya git

Adamlardaki şansa bak biz daha kaç ay bekleriz o bile belli değil

23 Ocak 2020 13:53

seddackr
Aday Memur
Ben de kite atandım. kurumla görüştüm güvenlik soruşturması formları gönderildi mi diye. Hala gönderilmemiş çünkü emniyetle görüşme yapıp bir karara bağlanması gerekiyormuş soruşturma olacak mı olmıcak mı diye. Yani olmama durumu da var sanırım
23 Ocak 2020 14:28

krtlmlt
Aday Memur
Ben de kite atandım. kurumla görüştüm güvenlik soruşturması formları gönderildi mi diye. Hala gönderilmemiş çünkü emniyetle görüşme yapıp bir karara bağlanması gerekiyormuş soruşturma olacak mı olmıcak mı diye. Yani olmama durumu da var sanırım
seddackr, 3 gün önce - Alıntıya git

hangi Kit kurumuna atandınız?

23 Ocak 2020 14:51

seddackr
Aday Memur

hangi Kit kurumuna atandınız?

krtlmlt, 3 gün önce - Alıntıya git
Dhmi
23 Ocak 2020 15:16

Yalçın 3838
Aday Memur

Keşke yapılmasa da başlasak görevimize işsiz güçsüz geziyoruz. Ben de kit e atandım

24 Ocak 2020 19:30

Mühendisbey3
Aday Memur

https://forum.memurlar.net/konu/2403736/5.sayfa

Ulaştırma bakanlığı pazartesi başlatacakmış.

24 Ocak 2020 21:28

ensonüye
Aday Memur
Ben de kite atandım. İl emniyetine ilk sorduğumda yapılmayacak geri göndereceğiz dediler. Ama kurum emniyet ile görüşmüş yapılacak dedi. Bulunduğum ilin emniyet müdürlüğüne tekrar sordum yazım gelmiş yapacağız dediler.
Toplam 100 mesaj

ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?