Editörler : gubaz
03 Aralık 2019 20:39   

Yasaklı
Güvenlik Soruşturması Kaldırıldı mı?

2018 yılında yayınlanan 676 sayılı KHK ile tüm kamu hizmeti ve görevine atanacaklar hakkında ?güvenlik soruşturması ve ?arşiv araştırması? yapılması şartı getirildi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48. maddeye eklenen bu şart ile kamuya alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması zorunlu hale geldi.

15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden sonra 676 sayılı OHAL KHK?nın 74?üncü maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun devlet memurluğuna alınma şartlarını düzenleyen 48?inci maddesinde değişiklik yapılarak ek madde getirilmiş ve ?güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak? şartı memurluğa alınmada ek şart olarak düzenlenmişti.

OHAL KHK?sının bu hükmü OHAL?in sona ermesini müteakip yasama organınca da aynen kabul edilmiş ve 01/02/2018 tarihli ve 7070 sayılı Kanun ile OHAL hükmü aynı şekilde kanunlaşmıştı.

CHP, 1 Şubat 2018 tarihli ve 7070 sayılı ?Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun?un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Davayı karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, memuriyete girişte aranan ?güvenlik soruşturması? şartını içeren düzenlemeyi iptal etti. Anayasa Mahkemesi iptal kararında kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasının anayasal teminat altında olduğu belirtildi.

Bu [URL="https://kadimhukuk.com.tr/makale/guvenlik-sorusturmasi-kaldirildi-mi/"]güvenlik soruşturması kaldırıldı[/URL] anlamına gelmemektedir. Avukatımın yazısı aşağıdadır. Umarım sizlere yararlı olur.

Kaynak:[url]https://kadimhukuk.com.tr/makale/guvenlik-sorusturmasi-kaldirildi-mi/[/url]

08 Aralık 2019 12:50

berke2510
Daire Başkanı

berke2510

Şube Müdürü

AYM güvenlik soruşturması iptal sonucunda istinafta devam Eden davaya kararı sundum istinaf Anayasaya aykırı işlemler ile yapılan islemleri ne zaman iptal eder yine bir şey olmamış gibi davranarak dosya sırasını mı bekler yoksa ivedi olarak görür ve idari işlemleri iptal mi eder

Bunun bir kriteri varmı bekleyecekmiyiz dosya sırasını ek beyan verdim 29.11.2019

Toplam 1 mesaj

ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?