Editörler : hopaliSafak Vaktii
04 Aralık 2019 16:21   

2019 alan değişikliğinde proje okullarına da alan değişikliği yapilsin.

Haftaya ön başvuruların alınacağı alan değişikliği kılavuzundaki açıklamaya göre, proje okulları alan değişikliğine açılmayacak. Meslek liselerinin çoğunun da proje okulu olması sebebiyle yer değitirme, alan değişikliği ve özür grubu atamaları neredeyse imkansız hale geldi. İstanbul'da Makine Ressamlığı dalında öğretmenlik yapıyorum. Tasarım Teknolojileri alanına geçiş yapmak istiyorum. Fakat İstanbul'da sadece iki okulda bu alan var ve bu iki okul da proje okulu olduğu için alan değişikliğinden faydalanamıyorum ne yazık ki! Görev yaptığım okulda da makine resim dalında ihtiyaç var; fakat o da proje okulu olması sebebiyle alan değişikliğine açılamayacak. Benim durumumda olan başka meslektaşlarım var mı ve bu durumun çözümü için ne yapabiliriz.

04 Aralık 2019 19:08

01teknikhoca
Aday Memur

Hocam iyi akşamlar. Hocam maalesef ki bu alan değişikliklerine proje okulları haricini de açmıyorlar. Geçen sene Makine teknolojileri alanından Raylı sistemler Makine alanına geçiş yapmak için başvuruda bulundum. Ancak herhangi bir kadro açılmadı. Bulunduğum ilde bu alanda 3 okul var. ve hemen akabinde eş durumu atamalarında her üç okulda da raylı sistemlerde eş durumu için açık vardı. İnşallah bu sene iller bazında birkaç kadro tahsis ederler.

Proje okullarında kadronuz olmaksızın alanınız müsait olduğu için görevlendirmeniz yapılabiliyor bildiğim kadarı ile. Benim şu anki okulumda görevli arkadaşlar aynı şekilde görevlendirme ile çalışıyorlar (alanları sizinki gibi makine ressamlığı ve tasarım teknolojileri alanında görev yapıyorlar)

04 Aralık 2019 20:47

muallim_34
Daire Başkanı

Katiliyorummm.

05 Aralık 2019 11:57

muallim_34
Daire Başkanı

Muallim-i Salis gelmiş.

Derin bilginizle bizi aydınlattınız...

Lâkin bütün proje okulları objektif olarak mı öğretmen alıyor acaba...

05 Aralık 2019 18:49

01teknikhoca
Aday Memur

Bu milli eğitimin en sevmediğim huyu bu..... Norm atamasına tabi olanlar, il içi iller arası eş durumu ve ilk atama için hedef tahtasıdır. Mazeret ataması olanlar İl içi iller arası, norm fazlası ilk ataması olanlarca eleştirilir. İl içi iller arası olduğunda mazereti olanlar verir veriştirir. Alan değişikliğinde mebde kim varsa herkes ona düşman kesilir. Acaba X alanında bir boşluk oluşunca.....MEB bunu Alan değişikliğine açtığında...telefon açanlara "Vallahi ben aslında bu kadroyu il içi isteyenlere açacaktım ama...onlar istedi kıramadım...yoksa size verecektim billahi" mi diyor... ? Bu kadroları açan da MEB kapatan da...Ha..kızıyorum MEB'e....niye açtı niye kapattı diye...Ama il içine açmadılar...mazerete açtılar...kahrolsun sağlık durumundan atanana...demeye kimin hakkı var ki?

Alan değişiliği talep etmek, bir hak gaspı olmadığı gibi kimsenin de bu talebi vicdansızlıkla yargılama hakkı vermez. Proje okulu yada başka bir okul....siz talep edip kabul edilince..talep ettiğiniz okula ilk atama, il içi, iller arası, eş durumu özür ataması norm fazlası gibi sebeplerden dolayı atanamayanlara karşı vicdanınız nasıl rahatsa...(ki olması gerektiği gibi) alan değişikliği talebi ile ataması yapılanlar da o kadar rahattır emin olabilirsiniz. Bu bir talep ve talebin değerlendirmesi sonucunda verilen haktır...kimsenin yerine geçmek kimsenin ekmeği ile oynamak gibi algılamak...yanlış ve haksız bir ithamdır. Proje okuluna yüksek lisans doktora ile geçip geçememeniz MEB2in sorumluluğundadır. Bununla ilgili eleştirinizi MEB'e yapabilirsiniz. Ben alanım daraldığı için okutabileceğim bir başka alana geçiş yapmak isterken bunu aslında farklı bir alan için açılmış kadroyu ona verme bana ver diyerek talep etmiyorum. Banada bu haktan yararlanma imkanı tanı diyorum. Kabul eder etmez...Ama etmediği için ne ben "kahrosun bu rpoje okuluna geçenler...yerin dibine girsin mazeret tayini isteyenler...iki gözü çıksın ilk ataması olanlar" diyemez isem...kimse de bunu alan değişikliği için talep edenlere deme hakkını elde edemez...

06 Aralık 2019 15:58

nickl
Memur

benim okulum proje okulu diyelim.ben kendim alan degisikligine basvuru yapabilir miyim

09 Aralık 2019 20:05

yutan eleman
Aday Memur

malesef ben de aynı durumdayım hocam. ama geçen sene değişiklik yapıldı proje okulları yönetmeliğinde. ilk atama ile gelenler oldu okullara.

11 Aralık 2019 00:41

yutan eleman
Aday Memur

benim okulum proje okulu diyelim.ben kendim alan degisikligine basvuru yapabilir miyim

nickl, 2 ay önce - Alıntıya git

bildiğim kadarıyla yapamazsınız öğretmenim.

11 Aralık 2019 00:45

yutan eleman
Aday Memur

bu durumda ne yapılabilir?

23 Aralık 2019 09:59

artvinliteacher
Aday Memur

Alan değişikliği başvuru ekranı ne zaman açılacak arkadaşlar

Toplam 9 mesaj

ANKET
Bekçilere kimlik sorma yetkisi verilmesini doğru buluyor musunuz?