Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Aralık 2019 09:51

resen atamaya itiraz

öncelikle merhaba, bulunduğum okulda norm fazlası olup resen atamaya tabi tutuldum. açık olan 1 okul vardı ve ilçede 2 kişi norm fazlasıydık. diğer öğretmende bende tercihte bulunmadık. Çünkü açılan yer ilçeye 50 km uzaklıkta ve gidiş gelişi çok zor bir okul.okulum merkezde ve küçük çocuğum var. eşimde 40 km uzakta bir köyde çalışıyor. çocuğumuz için birimizin merkezde olması bizim için çok önemli. Resen atamada Puanı yüksek olanı yani beni atamışlar. okulda en düşük puanlı olup norm fazlası oluyorum, resen atamada en yüksek puanlıyı gönderiyorlar. bu usulsüzlük değil midir? bu konu ile ilgili örnek itiraz dilekçesi de bulamadım.

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
07 Aralık 2019 10:36

doğruyu yapmışlar puan üstünlüğüne göre atama yapmışlar. itirazlık bir durum yok

b3rn4
Müsteşar
07 Aralık 2019 14:31

Hocam ikiniz de norm fazlası olmuşsunuz. Bu durumda boş olan kadro yüksek puanlı olana verilir puanı düşük olan norm fazlası olmaya devam eder. Yapılan işlem doğru. İtirazınız sonuç verir mi bilmem.

07 Aralık 2019 17:22

Resen atamada düşük puanlı olan öncelikle gönderilir

07 Aralık 2019 17:24

Antalya meb sitesindeki duyurular bölümüne bakabilirsiniz. Resen atamada düşük puanlıdan başlanacak

07 Aralık 2019 17:29

Yani itiraz edebilirsiniz

memurolm
Genel Müdür
07 Aralık 2019 17:48

a) öğretmenin görev yaptığı ilçeye resen atarken en yüksek hizmet puanından başlayarak resen atama yapar. mesela adana seyhan da görev yapıyorsanız ve seyhan da açık oluşmuş ise seyhan da en yüksek hizmet puanından başlayarak resen atama yapar.

b) ilçe dışı resen atama yaparken en düşük puandan başlayarak resen atama yapar. örnek seyhan da görev yapıyorsanız ve tufanbeylide açık varsa en düşük hizmet puanı dan başlayarak ilçe dışına resen gönderir.

yalnizzlink
Genel Müdür
07 Aralık 2019 20:16

İtiraz değil yürütmenin durdurulması konusunda dava açmanız lazım onun da sonuç olacağını zannetmiyorum resen atamada aynı ilçede en yüksek puandan dış ilçede en düşük puandan başlanır usulsüzlük yok

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
07 Aralık 2019 20:20

hicbir bilgin yok yanlis yonlendirme
tarihmezunu, 4 yıl önce

Resen atamada düşük puanlı olan öncelikle gönderilir

Oceanwater
Aday Memur
07 Aralık 2019 23:20

evet hocam haklısınız. Antalya meb dediğiniz gibi en az puandan başlayarak yapmış. ki doğrusuda bu. ben zaten kurum değiştirmek istesem neden tercihte bulunmayayım. ayrıca açılan yer benim norm fazlası olma durumumu ortadan kaldırsada çok daha büyük mağduriyetler yaratıyor.

tarihmezunu, 4 yıl önce

Antalya meb sitesindeki duyurular bölümüne bakabilirsiniz. Resen atamada düşük puanlıdan başlanacak

Oceanwater
Aday Memur
07 Aralık 2019 23:22

hocam atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bu konu ile ilgili net bir madde göremedim

SorunCevaplayıN, 4 yıl önce
doğruyu yapmışlar puan üstünlüğüne göre atama yapmışlar. itirazlık bir durum yok

Oceanwater
Aday Memur
07 Aralık 2019 23:24

hocam tercihte bulunan öğretmenler puan üstünlüğüne göre atanıyor evet, fakat tercihte bulunmayanlar için puan üstünlüğü şartını ben yönetmelikte göremedim

b3rn4, 4 yıl önce

Hocam ikiniz de norm fazlası olmuşsunuz. Bu durumda boş olan kadro yüksek puanlı olana verilir puanı düşük olan norm fazlası olmaya devam eder. Yapılan işlem doğru. İtirazınız sonuç verir mi bilmem.

Lnfx
Aday Memur
07 Aralık 2019 23:38

Ben sizin yerinizde olsam su konuda mahkemeye verirdim ilcede 2 kisi norm fazlasiyken neden 1 i resen ataniyorda digeri yerinde kaliyor adaletsizlik oluyir seklinde mahkemeye verirdim.Resen ikinize birden olsa bisry demeye hakkiniz olmazdi ama simdi var bence.Birde size tavsiyem kararnameyi teblig almayin okulunuzdan ilisik kesmeyin durumu anlatan dilekce yazin mebe.

Lnfx
Aday Memur
07 Aralık 2019 23:47

Resen gitmek zorunda kalirsanizda mayista il ici tayun hakkiniz var.

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
08 Aralık 2019 09:33

Hocam kimse tercihte bulunmazsa herkes bulunmuş gibi yüksekten alcaga doğru atama yapiliyor
Oceanwater, 4 yıl önce

hocam atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bu konu ile ilgili net bir madde göremedim

Lnfx
Aday Memur
08 Aralık 2019 11:14

Hocam yonetmelikte

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda fazlalık, il

içinde zamana bağlı olmaksızın yapılacak yer değiştirmelerle giderilir. Bu şekilde yapılacak yer

değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet

puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere

başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce resen

belirlenir. Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli

olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan

hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının

devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.

Diyor

simdi sonucta resende kimin kime gore ustun oldugu belirtilmemis dolayisiyla biri surgun edilmis gibi resen ataniyo digeri kaliyo bence bu acikca adaletsizlik mahkemeyle kesin hakli cikarsiniz.

fabregas34
Kapalı
08 Aralık 2019 11:25

Yahu kardesim siz ne yiyorsunuz ne iciyorsunuz? Bu neyin kafasi? Bari susmayi ogrenin yav. Puan ustunlugune gore atama yapilir ne demek? Puan ustunlugune gore siralanir, en dusuk puanli olan resen atamaya tabi tutulur.

Hocam hangi ilcedeysen oranin Turk Egitim Sen baskanini arayin. Yardimci olacaktir

hugo.almeida
Kapalı
08 Aralık 2019 11:51

Hocam ben anlamadım.

Olan maddeye itiraz ediyorsunuz. İtiraz etmediğiniz maddede "valilikçe resen atanır" diyor. Yani bir kriter verilmemiş vali inisiyatifine bırakılmış demek. O zaman buna neden itiraz ediyorsunuz?

Diğer taraftan siz atadığınız yere göre atamayı bir ceza olarak görüyorsunuz sanki ama normal şartlarda norm fazlası olanlardan puanı yüksek olanı atamak doğru olandır. Kimse norm fazlası olmak istemez atanmak tabi ki yüksek puanlı olanın hakkıdır. o okul merkezde olsaydı bu durum sizin yaranıza olurdu.

Yine itirazınızı yapın tabi bu sizin hakkınız. Ben sadece mantığı anlamadım.

Oceanwater
Aday Memur
08 Aralık 2019 23:53

bende bunu demek istiyordum hocam. resen atamalar keyfi oluyor gibi bir anlam cıkıyor. sonuçta okulumda puanım düşük olduğu için norm fazlasıyım, ama ilçede puanım yüksek olduğu için gönderiliyorum. diğer iller puanı düşük olanı resen göndermiş. davamı açacağım, dilekçe hazırlamaya çalışıyorum

Lnfx, 4 yıl önce

Hocam yonetmelikte

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda fazlalık, il

içinde zamana bağlı olmaksızın yapılacak yer değiştirmelerle giderilir. Bu şekilde yapılacak yer

değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet

puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere

başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce resen

belirlenir. Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli

olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan

hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının

devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.

Diyor

simdi sonucta resende kimin kime gore ustun oldugu belirtilmemis dolayisiyla biri surgun edilmis gibi resen ataniyo digeri kaliyo bence bu acikca adaletsizlik mahkemeyle kesin hakli cikarsiniz.

Oceanwater
Aday Memur
08 Aralık 2019 23:57

hocam puan üstünlüğüne göre atanır diyordu duyuruda ve en yüksek puanlılar resen atandı. diğer illerde ise puan üstünlüğüne göre en düşük puanlıdan başlanarak resen atanır demişler. yani resen atama validen valiye değişiyor resmen

fabregas34, 4 yıl önce

Yahu kardesim siz ne yiyorsunuz ne iciyorsunuz? Bu neyin kafasi? Bari susmayi ogrenin yav. Puan ustunlugune gore atama yapilir ne demek? Puan ustunlugune gore siralanir, en dusuk puanli olan resen atamaya tabi tutulur.

Hocam hangi ilcedeysen oranin Turk Egitim Sen baskanini arayin. Yardimci olacaktir

Oceanwater
Aday Memur
09 Aralık 2019 00:00

hocam madem öyle o zaman yüksek puanlı norm fazlası olsun??? ben neden norm fazlasıyım puanım düşük olduğu için, o zaman atamaya da en düşük puanlı tabi tutulması gerekmez mi?

hugo.almeida, 4 yıl önce

Hocam ben anlamadım.

Olan maddeye itiraz ediyorsunuz. İtiraz etmediğiniz maddede "valilikçe resen atanır" diyor. Yani bir kriter verilmemiş vali inisiyatifine bırakılmış demek. O zaman buna neden itiraz ediyorsunuz?

Diğer taraftan siz atadığınız yere göre atamayı bir ceza olarak görüyorsunuz sanki ama normal şartlarda norm fazlası olanlardan puanı yüksek olanı atamak doğru olandır. Kimse norm fazlası olmak istemez atanmak tabi ki yüksek puanlı olanın hakkıdır. o okul merkezde olsaydı bu durum sizin yaranıza olurdu.

Yine itirazınızı yapın tabi bu sizin hakkınız. Ben sadece mantığı anlamadım.

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi