Editörler : hopaliSafak Vaktii
10 Aralık 2019 16:19   

Sözleşmeli Öğretmenlik Aile Birliği ve Sorunları

Sözleşmeli öğretmenler neden bu hakkı elde edemiyor?

Bence bu biraz sözleşmeli öğretmenlerin sesini çok çıkartmasına bağlı. Belli bir kesim sesini çıkartıyor ama çoğu sözleşmeli öğretmen sesini hiç çıkarmıyor bu duruma. Türk milletinin yapı taşı ailedir. Annesinden, babasından ayrı büyüyen onların eskikliğiyle yetişen küçük yaştaki çocuklar, devlet için de, millet için de ilerde sorunlara sebep olacaktır. Sözleşmeli öğretmenlik, halının altına tozu atmak gibi. Çözüm yok sadece anı kurtarma. Sorunlar hep vardı fakat 3 sene sonra yapılan atamalarda gördük ki doğu dolmuş, batıya atama yapıyorlar ve sorunlar çok daha fazla gün yüzüne çıktı.

Daha önce denediler ve başarısız oldu bu ucube sistem.

İnsanların elinden haklarını alarak bir yere bağlayamazsınız. Bağlasanız da verim alamazsınız o insanlardan. Askere, polise, doktora doğu görevinde tazminat verirken öğretmenleri orada zorla tutarsanız verim alamazsınız. Tabiki her mesleğin zorlukları farklı ve bu tazminat ödeneği de zorluklara göre değişkenlik gösterebilir. Burada asıl mesele devlet bunu zorla değil, güzellikle çözmelidir.

Birlik olup aynı tepkiyi verip haklarını aramaları gerekiyor.

Bu hakları almak sözleşmeli öğretmenlerin elinde olduğunu düşünüyorum. Yapılmayacak bir şey değil. Daha önce sözleşmeli öğretmenler bu hakkı aldılar.

Sözleşmeli öğretmenlik bir seçim değildi, bir dayatmaydı.

Öğretmenlerin başka seçim şansı yoktu. O kadar sınav başarılı çıktıktan sonra ya bu sisteme karşı çıkıp evde oturacaktı ya da atanacaktı. Yani mecbur kaldılar. Umuyorum ki bu durum bir an önce son bulur ve eğitim camiasında leke olan bu sistem tarihe karışır.

10 Aralık 2019 17:46

Sözleşmelifare
Memur

Yazdığınız her şeyde haklısınız ben 3+1li sağlık çalışanıyım eşim 3+1li öğretmen ikimizde KPSS?yle atanmış kamu personeli olmamıza rağmen eş durumumuz uygun bulunmuyor ya benim öğretmen yada eşimin sağlıkçı veya kadrolu olması gerek bi aile gibi birleşmemizi uygun görmeleri için acaba bunu kendi kafalarında nasıl bi mantığa büründürüp açıklıyorlar zira bence bunun anlaşılır kabul edilir bi tarafı yok ama devletimizin bize reva gördüğü uygulama bu ben artık Allah?a havale ettim şimdi de ne olduğu belirsiz türlü torpil ve hileyle işe girmiş belediye sözleşmelilerine kadro verilecekmiş bizi gören duyan yok ülkede adalet sadece bir kadın adı

10 Aralık 2019 18:48

Kml27
Aday Memur
Sistemin mağdurlarından biri de benim hocalarım. Ben Meb'de, eşim ise başka bakanlıkta sözleşmeli calisanız. Ne o gelebiliyor ne ben gidebiliyorum. Her günümüz sabretmekle, bazen belki bir seyler olur umuduyla bazen de başa gelen çekilir deyip umutsuzlukla geçiyor günlerimiz. Ne kadar etkili olur bilmiyorum ama 22 Aralık tarihinde sözleşmeli öğretmenler Ankara'da es durumu magduriyetinin giderilmesi için toplanacaklarmis. Gidemesek de belki o gün sosyal medyada gündem olusturabiliriz diye düşünüyorum. Böyle düşünerek de icimde bir damla umut yeşertiyorum.
11 Aralık 2019 07:32

water.man
Aday Memur

Söylediklerinize katılıyorum hocalarım kaç senedir forumu takip ediyorum sözleşmeliler, mağduriyetleriyle kıyasladığımızda seslerinin çok az çıktığı görülmekte ben bunu sözleşmelerinin fesh edilme korkusu olarak görüyorum.

14 Aralık 2019 22:46

MY.23
Memur
Sözleşmeli köleliğe hayır.
Toplam 4 mesaj

ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;