Editörler : hopaliSafak Vaktii
17 Aralık 2019 23:21

AYAZBEG
Aday Memur
Bana batı ucubesi diyen birine çomar dedim mevzu bu:)) anlatmadığım şeyler yok, ilk kez başıma geldiği için bir de yengeç burcu olduğum için fazla duygusal ve karamsarım.
Elifyc, 1 ay önce - Alıntıya git

Şahsa demişseniz o kişi sizi dava edebilir. Onun şahsında bir guruba demişseniz sıkıntılı durum o zaman meydana çıkar. Madem evhamlı bir insansınız neden sağda solda atarlanırsınız ki? Temsilcisi olduğunuz meslek gurubu gereği sizlerin fanatizmden uzak insanlar olmanız gerekmektedir. Derler ki "dağa çıkan kurdu görür". Yaptıysanız bir delikanlılık sonucuna katlanmak lazım.

17 Aralık 2019 23:54

societty
Aday Memur

Kendisini hukukçu olarak tanıtan zatı muhterem ya mübaşir ya da adliyede odacı falan sanıyorum. Kafa bulacak insan aramış, başlığı görmüş ve damlamış. zira bir hukukçu bu yazdıklarını asla ama asla yazmaz.

Durumunuza gelirsek sayın hocam. Öncelikle herhangi bir iddia ve ithamları kabul etmeden önce bu twitlerin şahsınıza ait olduğunu nereden öğrendiklerini müfettiş arkadaşlara sormanız gerekiyordu. O telaşla sormamanız doğal ama gidişatın ne yönde olduğunu anlamamız açısından en önemli konu twitlerinizin nasıl açığa çıktığı. Hiç kimse kendi aleyhine beyanda bulunmaya zorlanamaz. Bu twitlerin bana ait olduğu kanısına nereden vardınız? şeklinde bir savunma bile yeterli olabilirmiş ama olan olmuş, kabul etmişsiniz artık. Zira bildiğim kadarıyla twitter mahkeme kararı ile dahi ip bilgisi vermiyor.

Siz yine de nasıl tespit ettiklerini öğrenmeye çalışın. Anlattığınızın dışında herhangi bir twitiniz yoksa memuriyetten atılma durumu olmaz. Ama disiplin cezası almanız yüksek ihtimal.

18 Aralık 2019 00:09

societty
Aday Memur

Yine içinizi rahatlatmak adına ekleme yapayım. adli soruşturma açılsa; işlediğiniz iddia edilen suç nitelikli hakaret olarak alınsa dahi ceza üst sınırı 2 yıldır. herhangi bir sabıkanız yoksa -ki bu kadar korktuğunuza göre ilk defa böyle olaylarla karşılaşıyorsunuz demektir- hükmün açıklanması geri bırakılır. bu en en en kötü ihtimali. başınıza gelebilecek en kötü durum budur ve memuriyete engel teşkil etmeyecektir.

söylediğim gibi, adli soruşturma açılsa, ceza alsanız bile memuriyetiniz yanmayacak. buna emin olabilirsiniz. kaldı ki yazdıklarınız bu kadarsa beraat almanız gerekir.

bana göre olanlar sırasıyla, siz twitleri yazdıktan sonra bilişim suçlarından takibe alındınız, tespit edildiniz, savcılıkça soruşturma açıldı, kurumunuza bildirildi, kurumunuz disiplin soruşturması açmak durumunda kaldı.

18 Aralık 2019 09:10

Elifyc
Aday Memur

Yine içinizi rahatlatmak adına ekleme yapayım. adli soruşturma açılsa; işlediğiniz iddia edilen suç nitelikli hakaret olarak alınsa dahi ceza üst sınırı 2 yıldır. herhangi bir sabıkanız yoksa -ki bu kadar korktuğunuza göre ilk defa böyle olaylarla karşılaşıyorsunuz demektir- hükmün açıklanması geri bırakılır. bu en en en kötü ihtimali. başınıza gelebilecek en kötü durum budur ve memuriyete engel teşkil etmeyecektir.

söylediğim gibi, adli soruşturma açılsa, ceza alsanız bile memuriyetiniz yanmayacak. buna emin olabilirsiniz. kaldı ki yazdıklarınız bu kadarsa beraat almanız gerekir.

bana göre olanlar sırasıyla, siz twitleri yazdıktan sonra bilişim suçlarından takibe alındınız, tespit edildiniz, savcılıkça soruşturma açıldı, kurumunuza bildirildi, kurumunuz disiplin soruşturması açmak durumunda kaldı.

societty, 1 ay önce - Alıntıya git
Hocam çok teşekkür ederim, gerçekten rahatladım. Dün akşam, bu avukat olduğunu iddia eden şahıs yüzünden kalp krizi geçiriyordum nerdeyse zaten aritmim var. Hocam peki ben mahkemeye mi çıkıcam? Disiplin cezası alırsam ki alacağım o net, ne ceza alırım sizce?
18 Aralık 2019 09:27

Elifyc
Aday Memur
Hocam çok teşekkür ederim, gerçekten rahatladım. Dün akşam, bu avukat olduğunu iddia eden şahıs yüzünden kalp krizi geçiriyordum nerdeyse zaten aritmim var. Hocam peki ben mahkemeye mi çıkıcam? Disiplin cezası alırsam ki alacağım o net, ne ceza alırım sizce?
Hocam savcılıkça açılan soruşturmalar e devlette görünüyor mu? Adıma açılan davalarda görünmüyor çünkü böyle bir şey.
18 Aralık 2019 10:38

AYAZBEG
Aday Memur

Kusura bakmayın gonlunuze göre yazamadım. Mesleğimi size ispat etmek gibi bir çabam olmaz.

18 Aralık 2019 15:09

!. İdari Mahkeme .!
Memur
geçmiş olsin6
18 Aralık 2019 18:00

societty
Aday Memur
Hocam savcılıkça açılan soruşturmalar e devlette görünüyor mu? Adıma açılan davalarda görünmüyor çünkü böyle bir şey.

e-devlette ve vatandaş portalda görünmez. savcı yakınım dediğinize danışırsanız onlar her şeyi görür. disiplin soruşturmasında dmk125'i okursanız fiilinizi hangi maddede bulursanız onu verirler. ilgili madde biraz yoruma açıktır. nereye sürüklerseniz gelir. o yüzden net bir şey söyleyemem. ancak savunmanız istenirkenki disiplin soruşturması kararında hangi madde ve ne ile cezalandırılacağınız açıkça yazmalı. yazılı savunma vermediyseniz ve yazmıyorsa öncelikle disiplin soruşturmasındaki eksiklikler nedeniyle itiraz ettiğinizi belirtin.

Bana kalırsa kınama cezasının d bendine sokacaklardır ve kınama cezası ile cezalandırılacaksınız. amirinizin takdir yetkisinde olarak bir önceki hal ve hareketlerinize binaen bir alt ceza olan uyarmaya dönüşme ihtimali yüksek.

mahkemeye mi çıkacaksınız?

savcılık iddianame düzenler ve kovuşturmaya yer olmadığına karar vermezse mahkemeye çıkacaksınız. dava konusu hakaret, görevli mahkeme asliye ceza mahkemesi. suçun cezası maksimum 2 yıl hapis cezası. ceza verilmesine karar verirse de hüküm hagb olacaktır. kişisel kanaatim işlerin bu kadar uzamayacağı yönünde.

haklarınızı bilin ve sonuna kadar savunun. her ne kadar ağır ve aksak ve son zamanlarda biraz kör topal da yürüse, hukukumuz halen ayaktadır.

18 Aralık 2019 18:55

Elifyc
Aday Memur

e-devlette ve vatandaş portalda görünmez. savcı yakınım dediğinize danışırsanız onlar her şeyi görür. disiplin soruşturmasında dmk125'i okursanız fiilinizi hangi maddede bulursanız onu verirler. ilgili madde biraz yoruma açıktır. nereye sürüklerseniz gelir. o yüzden net bir şey söyleyemem. ancak savunmanız istenirkenki disiplin soruşturması kararında hangi madde ve ne ile cezalandırılacağınız açıkça yazmalı. yazılı savunma vermediyseniz ve yazmıyorsa öncelikle disiplin soruşturmasındaki eksiklikler nedeniyle itiraz ettiğinizi belirtin.

Bana kalırsa kınama cezasının d bendine sokacaklardır ve kınama cezası ile cezalandırılacaksınız. amirinizin takdir yetkisinde olarak bir önceki hal ve hareketlerinize binaen bir alt ceza olan uyarmaya dönüşme ihtimali yüksek.

mahkemeye mi çıkacaksınız?

savcılık iddianame düzenler ve kovuşturmaya yer olmadığına karar vermezse mahkemeye çıkacaksınız. dava konusu hakaret, görevli mahkeme asliye ceza mahkemesi. suçun cezası maksimum 2 yıl hapis cezası. ceza verilmesine karar verirse de hüküm hagb olacaktır. kişisel kanaatim işlerin bu kadar uzamayacağı yönünde.

haklarınızı bilin ve sonuna kadar savunun. her ne kadar ağır ve aksak ve son zamanlarda biraz kör topal da yürüse, hukukumuz halen ayaktadır.

Hocam çok sağolun bugün bir kaç yerle görüştüm çünkü sabahtan beri ağlıyorum artık etrafımdaki insanlar da kahrolmaya başladı. Yüksek ihtimalle uyarı cezası alacağımı tahmin ettiler. İnşallah böyle olur hocam. Okul idaremle ve arkadaslarımla aram iyi, öğrencilerimle de. Herhangi bir disiplin cezam yok öncesinde. Umarım okulumda kalırım çünkü orada çok mutluyum öğrencilerimi mezun etmek istiyorum. Şuan yazılı düşünüyorum hocam biraz içimi döktüm gibi oldum size, Allah razı olsun.
18 Aralık 2019 23:00

societty
Aday Memur
Hocam çok sağolun bugün bir kaç yerle görüştüm çünkü sabahtan beri ağlıyorum artık etrafımdaki insanlar da kahrolmaya başladı. Yüksek ihtimalle uyarı cezası alacağımı tahmin ettiler. İnşallah böyle olur hocam. Okul idaremle ve arkadaslarımla aram iyi, öğrencilerimle de. Herhangi bir disiplin cezam yok öncesinde. Umarım okulumda kalırım çünkü orada çok mutluyum öğrencilerimi mezun etmek istiyorum. Şuan yazılı düşünüyorum hocam biraz içimi döktüm gibi oldum size, Allah razı olsun.

üzülmeyin. siyasi görüşlerinizi mümkün mertebe belli edecek paylaşımlarda bulunmayın. ifade özgürlüğüne girebilecek paylaşımlar bazen ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmiyor olabilir. bazen ipin ucunu bizler de kaçırabiliyoruz. hakarete varmayacak ve memurluğun vakarına yakışan görüşlerimizi beyan edebilmeliyiz. ve siyasi konuları, siyasilere karşı yapılacak yorumları kendi küçük çevremiz dışındakilerle paylaşmamalıyız.

kanun açık aslında. memurun siyasetle işi olmaz der kanunumuz. ama hiçbir savcımız da akp propagandası yapan, akp mitinglerinde bayrak sallayan memurlarımız hakkında işlem yapmaz. bu arkadaşlarımızın samimi olduğunu da düşünmüyorum aslında. makam mevki uğruna kanuna aykırı hareketler; yani bir siyasi partinin bayrağı altına giren, girmiş gibi görünmek isteyen memur arkadaşlarımız menfaat maksatlı hareket ediyorlar. ama özünde suç işliyorlar.

sizin başlığınızda bile hükümet sevdasını belli etmeye çalışan, kişiliği henüz oturmamış insanlar var mesela. acıyorum sadece bu insancıklara.

ben de biraz içimi dökmüş gibi oldum. sonuç olarak; kafanıza takacak, hayatınızı çekilmez kılacak bir durumda değilsiniz. yer değişikliği gerektiren bir durumda olduğunuzu da düşünmüyorum. umarım her şey istediğiniz gibi olur. sonuçlandığında beni de bilgilendirirseniz memnun olurum.

18 Aralık 2019 23:35

Elifyc
Aday Memur

üzülmeyin. siyasi görüşlerinizi mümkün mertebe belli edecek paylaşımlarda bulunmayın. ifade özgürlüğüne girebilecek paylaşımlar bazen ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmiyor olabilir. bazen ipin ucunu bizler de kaçırabiliyoruz. hakarete varmayacak ve memurluğun vakarına yakışan görüşlerimizi beyan edebilmeliyiz. ve siyasi konuları, siyasilere karşı yapılacak yorumları kendi küçük çevremiz dışındakilerle paylaşmamalıyız.

kanun açık aslında. memurun siyasetle işi olmaz der kanunumuz. ama hiçbir savcımız da akp propagandası yapan, akp mitinglerinde bayrak sallayan memurlarımız hakkında işlem yapmaz. bu arkadaşlarımızın samimi olduğunu da düşünmüyorum aslında. makam mevki uğruna kanuna aykırı hareketler; yani bir siyasi partinin bayrağı altına giren, girmiş gibi görünmek isteyen memur arkadaşlarımız menfaat maksatlı hareket ediyorlar. ama özünde suç işliyorlar.

sizin başlığınızda bile hükümet sevdasını belli etmeye çalışan, kişiliği henüz oturmamış insanlar var mesela. acıyorum sadece bu insancıklara.

ben de biraz içimi dökmüş gibi oldum. sonuç olarak; kafanıza takacak, hayatınızı çekilmez kılacak bir durumda değilsiniz. yer değişikliği gerektiren bir durumda olduğunuzu da düşünmüyorum. umarım her şey istediğiniz gibi olur. sonuçlandığında beni de bilgilendirirseniz memnun olurum.

Hocam ben de buna içleniyorum zaten evet ben hata ettim, dersimi aldım, sağlığımdan olmak üzereyim. Bir daha da tövbe tek kelime bişey düşünmem hocam dersimi anlatır çıkarım. Aslında yaptığımız suç değil ama kanun bu. Dediğiniz gibi, hükümet kanadından siyasiler geldiği zaman şehrimize, bazı arkadaşlar boy boy fotoğraf çekip atıyor sosyal medya hesaplarına. Muhalefet kanadından siyasilerin adını ağzına almaya korkarken diğer arkadaşlar... eğer bir kanun varsa bu herkese uygulanmalı. Buna ben adalet derim işte o zaman. Umarım bir gün adalet herkese işler hocam, ben suçluysam en az benim kadar suçlu çok insan var aslında... 2 haftadır bir twit attım diye cehennem azabı çekiyorum. Dilerim aynılarını yaşarlar beni şikayet edenler, düşmez kalkmaz bir Allah, beşer şaşar derler. Sonuçtan haberdar ederim hocam çok çok teşekkür ederim kıymetli bilgileriniz için.
20 Aralık 2019 00:25

cinego35
Şef

Hocam size isnat edilen suçu işlemediğinize eminseniz, size uyarı verseler bile itiraz edin derim.

O kelimeleri yazdığınız kişi sizi şikayet etseydi, direk savcılıktan hakaret ile alakalı evrak gelirdi.

Öyle bir durumla karşılaşmadığınız için sizin twitleri ikrar etmeniz için müfettiş gelmiş ve siz de ben yazdım demişsiniz. Ben yazmadım deseydiniz, müfettiş sen yazdın diyemezdi. Çünkü o bilgi onda olamaz.

Direk kaymakamın kendisine ve kurum ile alakalı birine cevap vermediyseniz , sizi nasıl bulduklarını araştırın, çünkü savcılık kararı olmadan o twitleri sizin attığınızı ispat edemezler.

Biraz sakin kalın ve basit cezalara razıyım moduyla görmeyin olayı. Sizi bulmalarını, kaymakamın direk adı verilmeden yazılan bir twiti nasıl ona bağladıklarını sorgulayın. Twitte bulunduğunuz yeri yazmayarak yazdıysanız, bulunduğunuz ilçenin kaymakamı olduğunu nereden düşünüyorlar ??

Dediğiniz gibi sadece kişilere cevap veren bir twit ise, size iftira atıldığına dair karşı adımı siz de atabilirsiniz. Sendikanın avukatı ile görüşün. Adliyeden de çekinmeyin. Hak yerini bulmalı

21 Aralık 2019 22:18

Elifyc
Aday Memur

Hocam size isnat edilen suçu işlemediğinize eminseniz, size uyarı verseler bile itiraz edin derim.

O kelimeleri yazdığınız kişi sizi şikayet etseydi, direk savcılıktan hakaret ile alakalı evrak gelirdi.

Öyle bir durumla karşılaşmadığınız için sizin twitleri ikrar etmeniz için müfettiş gelmiş ve siz de ben yazdım demişsiniz. Ben yazmadım deseydiniz, müfettiş sen yazdın diyemezdi. Çünkü o bilgi onda olamaz.

Direk kaymakamın kendisine ve kurum ile alakalı birine cevap vermediyseniz , sizi nasıl bulduklarını araştırın, çünkü savcılık kararı olmadan o twitleri sizin attığınızı ispat edemezler.

Biraz sakin kalın ve basit cezalara razıyım moduyla görmeyin olayı. Sizi bulmalarını, kaymakamın direk adı verilmeden yazılan bir twiti nasıl ona bağladıklarını sorgulayın. Twitte bulunduğunuz yeri yazmayarak yazdıysanız, bulunduğunuz ilçenin kaymakamı olduğunu nereden düşünüyorlar ??

Dediğiniz gibi sadece kişilere cevap veren bir twit ise, size iftira atıldığına dair karşı adımı siz de atabilirsiniz. Sendikanın avukatı ile görüşün. Adliyeden de çekinmeyin. Hak yerini bulmalı

cinego35, 1 ay önce - Alıntıya git
Hocam ne isim geçiyor ne cisim, zaten kendisine demedim, dedim farzetse bile ne kaymakam kelimesi geçiyor ne onu ima eden bişey geçiyor. Saçma sapan bir işle uğraştırıyorlar beni. Ocakta tayin vakti geliyor, muhtemelen birilerine yaranmak için cadı avı hesabıyla beni harcamaya çalısıyor. Çünkü twitin gidişatı ve cümlelerim ortada, biraz Türkçe bilen ve mantığını kullanabilen bir insan ona söylenmediğini anlar. Sözde iş yapıyor görünüyor. Twitler kendisinin önüne geldi diyelim, ya hoca hanım öyle demek istememiştir bi soralım da diyebilirdi ki gerçekten olay çok açık olmasına rağmen yine de sorabilirdi yani. Niyeti kötü hocam. Benim ekmeğimle oynayınca vatanı kurtaracağını sanıyor. Ben bu devlete 8 yıldır hizmet ediyorum. Kendisi 1 yıldır. Bir beni sorsunlar çalıştığım yerlere bir de onu sorsunlar, bu bile yeterli aslında...kendisinden çok daha fazla devletçi, milliyetçi ve vatansever olduğuma eminim. Cezama itiraz etmeyi düşünüyorum hocam. Son savunmamı da bilen birisiyle birlikte yazıcam. Atatürk ve Cumhuriyet'e sahip çıktığım için bu geldi başıma, 10 kasımda öğrenci şiir okurken "mikrofonu kapatın kafam şişti" diyen bir insan sebebiyle. Siz anlayın işte derdini.
22 Aralık 2019 20:17

etem13
Aday Memur
devlet memuru olarak sosyal medyayı kullanırken biraz daha dikkatli olursanız başınız ağrımaz.
22 Aralık 2019 22:42

kutlay7
Daire Başkanı

Ne gunlere kaldik,icimizden bile dusunemicez. Bu durumu da savunan arkadaslar olmus.

23 Aralık 2019 00:27

Gkhanix
Aday Memur

Hocam bu kadar endişe duyuyorsanız sendikanız ile mutlaka iletişime geçmelisiniz. Size şu an en iyi onlar yardımcı olabilirler.

MuallimiFanii, 1 ay önce - Alıntıya git

Öncelikle hocam selamlar kusura bakmayın buraya yazdım çünkü Bi türlü konu açamadım reklamdan. Bingöl de öğretmenim daha önce çankırı da öğretmendim. Yarım dönem askerlik 3,5 yıl hizmet olmak üzere 4 yıl görev yaptım. Çankırı nın zorunlu hizmeti 4 yıl. Zorunluluk bitmeden Bingöl e geldim ve burda 2 yıla 1 kademe aldım. Farkettim ki Bana çankrııda hiç zorunlu hizmetten kademe verilmemiş. Dilekçe yazdım çankırı doğu görevi değil diye geri çevirdiler. Kalkınmada birinci öncelikli il olduğunu gösterdiğim halde hala vermediler. Bimer ve cimere şikayet etmeyi düşünüyorum. Ama yine de sizlere sorayım Kaçırdığım Bi nokta mı var haksız mıyım neden vermemişler.

Toplam 116 mesaj

ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?