Editörler : oto-danisman-expert
11 Ocak 2020 14:52

Özel Kuvvetler MAK'a ne oldu?

Merhaba dostlar. 2014'e kadar özel kuvvetler bünyesinde MAK timi varmış ama 2014 lağv edilmiş yani personeli dağıtılmış. Bi instagram sayfasında gördüm ve bu MAK timi için: 'en iyilerin iyisi, en elitlerin eliti.' diyodu.

Görevleri Hava kuvvetleri MAK ile aynı değilmiş (HVKK MAK'in ismi PK veya AKİP oldu)

Özel kuvvetler MAK en ciddi, en gizli, en riskli operasyonları yaparmış. sözde üst düzey terörist yöneticilerini özel planlar taktikler uygulayarak az kişiyle gidip imha edip dönermiş. En iyi özel operasyonculardan oluşuyomuş, en iyi meskun mahalcilerden oluşuyomuş.

Böyle söyleyince çok havalı geliyo ister istemez insanda merak duygusu uyandırıyo.

şimdi bu timin yerine özel kuvvetlerde başka bi tim var mıdır? varsa ismi nedir herkese açık mı?

Bir de Özel Kuvvetlerde A B C timi var diyolar bunun anlamı nedir?

Çok havalılar. Şöyle bi videosu var manken gibiler valla :D

https://www.youtube.com/watch?v=s0IN2Ne8uWs

Son detail bükücü
Genel Müdür
11 Ocak 2020 19:42

;)

:)

bigbear
Memur
11 Ocak 2020 21:49

hocam sizin görüşünüzü ayrıca merak ediyorum :D

Son detail bükücü, 4 yıl önce

;)

efelerinefesi33
Yasaklı
11 Ocak 2020 21:56

SAR ekibi lav falan edilmedi. Halen görevlerine aktif olarak devam ediyorlar.

bigbear
Memur
12 Ocak 2020 20:39

SAR derken Search and rescue demek istedin heralde ama bu adamların SARlık bi durumu yok. logoları da var kendilerine özel ve üzerinde MAK yazıyo.

2013'te MAK'ı suikastla falan suçlamışlar sonra Özel kuvvetler komutanlığı açıklama yapıyo hatta hala bulabilirsin açıklamasını internette var.

MAK ları nerde gördün? en son fotoğrafları videoları falan 2014'den. eğer hala varsa da ben bilmiyorum

logoları;

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQfQnSJ6Epud_bFkE6zky2pKBX2I0BF-RolAXV1UwEz0HMle1yM

efelerinefesi33, 4 yıl önce

SAR ekibi lav falan edilmedi. Halen görevlerine aktif olarak devam ediyorlar.

Ayberk974
Memur
13 Ocak 2020 08:29

SAT , SAS varken MAK ne oluyormuş :)

raisondetat
Memur
13 Ocak 2020 13:01

Cahil cahil konuşuyorsun, MAK'ın açılımı ne? Ne demek SAR ile alakası yok? İngilizcesi de CSARdır. Yok suikast yaparmış, yok en gizli operasyonlara gidermiş. Sizin gibi süzmelerin gazını alan primci sayfalar yüzünden cehaletinizden çekinmiyorsunuz da...
bigbear, 4 yıl önce

SAR derken Search and rescue demek istedin heralde ama bu adamların SARlık bi durumu yok. logoları da var kendilerine özel ve üzerinde MAK yazıyo.

2013'te MAK'ı suikastla falan suçlamışlar sonra Özel kuvvetler komutanlığı açıklama yapıyo hatta hala bulabilirsin açıklamasını internette var.

MAK ları nerde gördün? en son fotoğrafları videoları falan 2014'den. eğer hala varsa da ben bilmiyorum

logoları;

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQfQnSJ6Epud_bFkE6zky2pKBX2I0BF-RolAXV1UwEz0HMle1yM

bigbear
Memur
13 Ocak 2020 15:18

Regl mi oldun? nedir bu afra tavra? :D

Bilmediğim için instagram sayfasında gördüğüm bir şeyi buraya sordum meraktan.

Hala MAK diye bir tim var mı merak ettim.

Ben kendi fikrimi de yazmadım.

''en gizli operasyonları yapar'' demişim diye benle alay etmeye çalışmışsın Özel Kuvvetleri küçük düşürmeye çalışmışsın ama olmamış :D Bir dahakine operasyon yapmadan önce sana sorarlar.

SAR = Search and Rescue (Sivil kuruluşlar da var böyle) , CSAR = Combat Search and Rescue

İkisi de ingilizce terim ama bizdekinlerin logosunda MAK yazıyo yani Muharebe Arama Kurtarma

https://i.hizliresim.com/P7LLY8.jpg

[url=https://hizliresim.com/P7LLY8][img]https://i.hizliresim.com/P7LLY8.jpg[/img][/url]

''Suikast ile suçlamışlar ve ardından özel kuvvetler komutanlığı iftiralar için kamuoyuna açıklama yapıyo'' bu benim iddiam değil.

Bu da açıklamaları https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/genelkurmaydan-ozel-kuvvetler-aciklamasi/274343

raisondetat, 4 yıl önce
Cahil cahil konuşuyorsun, MAK'ın açılımı ne? Ne demek SAR ile alakası yok? İngilizcesi de CSARdır. Yok suikast yaparmış, yok en gizli operasyonlara gidermiş. Sizin gibi süzmelerin gazını alan primci sayfalar yüzünden cehaletinizden çekinmiyorsunuz da...

bigbear
Memur
13 Ocak 2020 15:19

Bilemicem :D

Ayberk974, 4 yıl önce
SAT , SAS varken MAK ne oluyormuş :)

raisondetat
Memur
13 Ocak 2020 19:21

"Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Alay Komutanlığı ise muharebe sahasında düşen uçakların pilotları ile düşman gerisinde kalmış TSK personelini aramak ve kurtarmakla görevlidir." Okumaktan çok yazmaya çalışanlarda daha çok özgüven oluyor, cehaletin vücutta serotonin salgıladığının günlük kanıtı işte. Hayır bari kendi koyduğun linki oku degil mi? Ama hayır, cahil bir primci olmak bunu gerektiriyor çünkü.
bigbear, 4 yıl önce

Regl mi oldun? nedir bu afra tavra? :D

Bilmediğim için instagram sayfasında gördüğüm bir şeyi buraya sordum meraktan.

Hala MAK diye bir tim var mı merak ettim.

Ben kendi fikrimi de yazmadım.

''en gizli operasyonları yapar'' demişim diye benle alay etmeye çalışmışsın Özel Kuvvetleri küçük düşürmeye çalışmışsın ama olmamış :D Bir dahakine operasyon yapmadan önce sana sorarlar.

SAR = Search and Rescue (Sivil kuruluşlar da var böyle) , CSAR = Combat Search and Rescue

İkisi de ingilizce terim ama bizdekinlerin logosunda MAK yazıyo yani Muharebe Arama Kurtarma

https://i.hizliresim.com/P7LLY8.jpg

[url=https://hizliresim.com/P7LLY8][img]https://i.hizliresim.com/P7LLY8.jpg[/img][/url]

''Suikast ile suçlamışlar ve ardından özel kuvvetler komutanlığı iftiralar için kamuoyuna açıklama yapıyo'' bu benim iddiam değil.

Bu da açıklamaları https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/genelkurmaydan-ozel-kuvvetler-aciklamasi/274343

bigbear
Memur
13 Ocak 2020 22:42

Okudum zaten. o yüzden ''Görevleri Hava kuvvetleri MAK ile aynı değilmiş'' diye ayrıca belirttim. (insta sayfasında yazan)

Tamam ben cahil olayım, sen akıllı. Sonuçta senin yazdıklarının içinde serotonin falan var muhakkat haklı olmalısın :O

Aynen primciyim burdan kastığım prim ile kendime her ay düzenli olarak yeni bir araba alıyorum eskini satmadan :)) ve aşırı derecede mutluluk hormonu sağlıyo bu yaptığım prim :)))

boşboğaz zırtapoz

raisondetat, 4 yıl önce
"Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Alay Komutanlığı ise muharebe sahasında düşen uçakların pilotları ile düşman gerisinde kalmış TSK personelini aramak ve kurtarmakla görevlidir." Okumaktan çok yazmaya çalışanlarda daha çok özgüven oluyor, cehaletin vücutta serotonin salgıladığının günlük kanıtı işte. Hayır bari kendi koyduğun linki oku degil mi? Ama hayır, cahil bir primci olmak bunu gerektiriyor çünkü.

Hakannntr
Kapalı
08 Nisan 2020 23:13

Dostum evet böyle bir şey var, Yakınlık derecesini belirtmeyeceğim fakat 2014 Emeklisi Özel Kuvvetler MAK Alayından bir akrabam var. TSK'da 2 adet MAK Birliği vardı. birincisi Özel Kuvvetler MAK,ikincisi Hava Kuvvetleri MAK (Şimdi 135. Personel Kurtarma ve İleri Hava Kontrolü Filosu oldu) burada bir örtbas ve isim benzerliği söz konusu. normalde MAK İngilizcesi CSAR Doğru fakat olay ÖKK MAK'ta tam olarak öyle değil.. Amerikan'ın en elit birimi olan Delta Force ilk kurulduğunda ''Normal Özel Kuvvetler birlikleri için yeni eğitimler ve taktikler geliştiren masum bir birim'' süsü verilerek medya'ya tanıtıldı. 2000'lerin başında da Delta Force'nin ilk eğitimcileri olan Delta Force Sabre (Kılıç) Filosu Özel Kuvvetler Mensuplarına özel eğitim vererek MAK Alayının kurulmasını sağladı. TSK'nın 2013 yılında ki açıklamasında MAK Alayı hakkında şöyle bir açıklama daha var:Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Alay Komutanlığı ise muharebe sahasında düşen uçakların pilotları ile düşman gerisinde kalmış TSK personelini aramak ve kurtarmakla görevlidir. Ayrıca MAK Alay Komutanlığı, barış şartlarında teröristle mücadelede ağırlıklı olarak operasyonel görev alan birliklerimizden birisidir'' son cümleye dikkat et :) Hiçbir CSAR birliği Terörle Mücadele görevlerinde operasyonel faaliyette bulunamaz Bu Dünya'nın hiçbir yerinde olmamış bir şeydir. mesela örnek ABD Hava Kuvvetleri Pararescuemen PJs bir CSAR birliğidir fakat görev alanı dışında asla hareketedemez Delta Force gibi birlikler varken. Eski ÖKK MAK Alay Komutanı Albay Levent Göktaş'ın MAK Alayında görevliyken fotoğrafları var internette bakabilirsin dağda farklı bir kılıkta teröristlerin içine sızmıştır kendisi. aynı zamanda MAK Alay Komutanlığı mensupları devlet büyüklerinin korumalığınıda gerçekleştirmiştir bunu aynı zamanda Amerikan Delta Force'de yapar. MAK Alayı'nın mensupları ve Seferberlik Tetkik Kurulu Ergenekon davalarında Yargılanmışlardır birileri tarafından anladın sen onu. Hangi sayfadan bu bilgileri aldıysan doğru. Sosyal Medya'da görmek garibime gitti.

Hakannntr
Kapalı
08 Nisan 2020 23:20

Aslında Özel Kuvvetler MAK Alay Komutanlığı 2000'lerin başında Sınır Ötesinde Rehine Kurtarma olayları için kurulmuştu temelde. 2006 yılında da Hava Kuvvetleri MAK Birliği Gerek ''MAK'' Görevini yani CSAR görevini gerçekleştirmesi için kuruldu. madem Öz Kuv. MAK'ta basit CSAR Görevleri yapıyordu peki 12 yıl boyunca TSK neden iki ayrı birime ihtiyaç duysun Basit CSAR görevleri için. tekrar söylüyorum bilgisi olmayan işin içinde olmayan konuşmasın bu iş isim benzerliği ve örtbastan başka bir şey değil. Trmilitary.org ve bir çok askeri forumda 2014 öncesi yazılarda ÖKK MAK ve HvKK MAK Farkları hakkında ve neden kapandığı hakkında tartışmalar ve bilgiler var bakabilirsin. attığın videoda da adamlar Özel Görev Nişancılığı,Sızma, CQB Operasyonu gibi şeylerin tatbikatını yapıyor :) inan bana bunlar basit CSAR birimleri için çok fazla şeyler. yukarıdaki arkadaşta belli ki Adı MAK Diye basit bir MAK birliği olduğuna inanarak senin dediklerini saçma bulmuş. Ama haklısın böyle buna benzer şeyler bu ülkede var oldu. Esenlikler

bigbear
Memur
10 Nisan 2020 14:33

Sağ olasın güzel yazmışsın insan merak ettikçe daha derine inmek istiyo:D Levent Göktaşı göktaşı araştırdım baya bi billurlu adammış arkadaşlarının anlattıklarını falan izledim. ama şu an avukatlık yapıyomuş garip valla

Hakannntr, 4 yıl önce

Aslında Özel Kuvvetler MAK Alay Komutanlığı 2000'lerin başında Sınır Ötesinde Rehine Kurtarma olayları için kurulmuştu temelde. 2006 yılında da Hava Kuvvetleri MAK Birliği Gerek ''MAK'' Görevini yani CSAR görevini gerçekleştirmesi için kuruldu. madem Öz Kuv. MAK'ta basit CSAR Görevleri yapıyordu peki 12 yıl boyunca TSK neden iki ayrı birime ihtiyaç duysun Basit CSAR görevleri için. tekrar söylüyorum bilgisi olmayan işin içinde olmayan konuşmasın bu iş isim benzerliği ve örtbastan başka bir şey değil. Trmilitary.org ve bir çok askeri forumda 2014 öncesi yazılarda ÖKK MAK ve HvKK MAK Farkları hakkında ve neden kapandığı hakkında tartışmalar ve bilgiler var bakabilirsin. attığın videoda da adamlar Özel Görev Nişancılığı,Sızma, CQB Operasyonu gibi şeylerin tatbikatını yapıyor :) inan bana bunlar basit CSAR birimleri için çok fazla şeyler. yukarıdaki arkadaşta belli ki Adı MAK Diye basit bir MAK birliği olduğuna inanarak senin dediklerini saçma bulmuş. Ama haklısın böyle buna benzer şeyler bu ülkede var oldu. Esenlikler

Son detail bükücü
Genel Müdür
10 Nisan 2020 15:00

Garip olan nedir ?

Gayet doğaldır ...

;)

Baro levhasına kayıtlı olması (Ankara Barosu mlg hukuk bürosu ) hâlen aktif avukatlık yapteyit etmez, evet bir müddet yapmıştır ve hukuk bürosunun da kurucusudur

İç Anadolu 'dan daha güneye inmeli ...

Askeri lojistik faaliyetleri , özel ordular ,LOGCAP , askeri şirketler, askeri danışmanlık şirketleri, askeri destek şirketleri (detaylı bilgi için bkz : https://forum.memurlar.net/konu/2401951/ )

Faaliyet alanını askeri danışmanlık şirketleri olarak daraltırsak , coğrafi konum olarak kuzey Afrika ve batı Asya olduğu çıkarımına ulaşabilmek olasıdır

;)

bigbear, 4 yıl önce

Sağ olasın güzel yazmışsın insan merak ettikçe daha derine inmek istiyo:D Levent Göktaşı göktaşı araştırdım baya bi billurlu adammış arkadaşlarının anlattıklarını falan izledim. ama şu an avukatlık yapıyomuş garip valla

bigbear
Memur
10 Nisan 2020 15:28

Hocam siz öyle diyince aklıma SADAT geldi. Bazı emekli Deniz komandoları da SADAT'ta çalışıyodu bi iki fotoğraf görmüştüm

Garip olan nedir ?

Gayet doğaldır ...

;)

Baro levhasına kayıtlı olması (Ankara Barosu mlg hukuk bürosu ) hâlen aktif avukatlık yapteyit etmez, evet bir müddet yapmıştır ve hukuk bürosunun da kurucusudur

İç Anadolu 'dan daha güneye inmeli ...

Askeri lojistik faaliyetleri , özel ordular ,LOGCAP , askeri şirketler, askeri danışmanlık şirketleri, askeri destek şirketleri (detaylı bilgi için bkz : https://forum.memurlar.net/konu/2401951/ )

Faaliyet alanını askeri danışmanlık şirketleri olarak daraltırsak , coğrafi konum olarak kuzey Afrika ve batı Asya olduğu çıkarımına ulaşabilmek olasıdır

;)

Son detail bükücü
Genel Müdür
10 Nisan 2020 15:36

Mak Alayı kuruluşu , tarihleri ,TMK değişikliği , bağlantı değişikliği , teşkilat yapısı vd hususlar hakkında (Efelerin Efesi postu haricinde )diğer yazılıp çizilenleri teyit etmiyorum zira bilgi kirliliği var, forum bilgileri referans noktası olmamalıdır , yazabileceklerim bu kadar .

;)

bigbear, 4 yıl önce

Hocam siz öyle diyince aklıma SADAT geldi. Bazı emekli Deniz komandoları da SADAT'ta çalışıyodu bi iki fotoğraf görmüştüm

bigbear
Memur
10 Nisan 2020 15:38

teşekkürler

Mak Alayı kuruluşu , tarihleri ,TMK değişikliği , bağlantı değişikliği , teşkilat yapısı vd hususlar hakkında (Efelerin Efesi postu haricinde )diğer yazılıp çizilenleri teyit etmiyorum zira bilgi kirliliği var, forum bilgileri referans noktası olmamalıdır , yazabileceklerim bu kadar .

;)

bigbear
Memur
25 Eylül 2022 13:00

raisondetat, 4 yıl önce

Son detail bükücü
Genel Müdür
26 Eylül 2022 05:28

Sahi ...

N'oldu, bu mak' a ?

bigbear
Memur
26 Eylül 2022 12:23

suyunu içmişler de mustafa levent göktaşta nasıl oluyo da sat brövesi olabiliyo kendisi özel kuvvetçi makçı ama bi fotoğrafında sat brövesi de var adam yürüyen taştaş gibi

https://i.hizliresim.com/8oz343y.jpg

Son detail bükücü, 2 yıl önce

Sahi ...

N'oldu, bu mak' a ?

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi