Editörler :
11 Şubat 2020 19:49   

657 İl dışı yasağı

657 e tabii sözleşmeli hemşire olarak görev yapmaktayım. 24 Saatlik nöbet ertesi 3 günlük boş zamanımda memleketime ziyarete gittiğim sırada rahatsızlanmış olup acil servise müracaatım sonucunda 5 gün istirahatim uygun görülmüştür. Dinlendikten sonra görev yerime dönüş mesaime devam ettim.

Sonrasında hakkımda tutanak tutulduğunu öğrendim. Tutanağın içeriği özetle şöyleydi:

izinsiz il dışına çıktığım ve orada rapor aldığım için düzenlendiği yönündeydi.

Devlet memurunun il dışına çıkma yasağı kaldırıldığı yönünde yazılar okumama rağmen net bir kanun veya resmi gazetede yayınlanmış ek yazı ya ulaşamadım. Bu konuda bilgi sahıbı arkadaşlardan yardım bekliyorum.

11 Şubat 2020 20:24

arslangazi09
Aday Memur

MEVZUAT

Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 7inci maddesinde; "

"Memurlara hastalık raporlarında gösterilen süreler kadar hastalık izni verilir.

Hastalık izni, memurun görev yaptığı kurum veya kuruluşun izin vermeye yetkili kıldığı birim amirlerince verilir. Yurt dışında verilecek hastalık izinlerinde misyon şefinin onayı zorunludur.

Bu Yönetmelik ile tespit edilen usûl ve esaslara uyulmaksızın alınan hastalık raporlarına dayanılarak hastalık izni verilemez. Hastalık raporlarının bu Yönetmelik ile tespit edilen usûl ve esaslara uygun olmaması hâlinde bu durum memura yazılı olarak bildirilir. Bu bildirim üzerine memur, bildirimin yapıldığı günü takip eden gün göreve gelmekle yükümlüdür. Bildirim yapıldığı hâlde görevlerine başlamayan memurlar izinsiz ve özürsüz olarak görevlerini terk etmiş sayılarak haklarında 657 sayılı Kanun ve özel kanunların ilgili hükümleri uyarınca işlem yapılır.

Sorunuza Cevap Olacak Madde;

*Hastalık izni verilebilmesi için hastalık raporlarının, geçici görev ve kanunî izinlerin kullanılması durumu ile acil vakalar hariç, memuriyet mahallindeki veya hastanın sevkinin yapıldığı sağlık hizmeti sunucularından alınması zorunludur.

*Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yer alan istisnalar saklı kalmak üzere mesai saatleri içinde memuriyet mahalli dışından alınan hastalık raporlarının hastalık iznine çevrilmesi mümkün değil.

11 Şubat 2020 20:30

Trajedi65
Aday Memur

MEVZUAT

Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in 7inci maddesinde; "

"Memurlara hastalık raporlarında gösterilen süreler kadar hastalık izni verilir.

Hastalık izni, memurun görev yaptığı kurum veya kuruluşun izin vermeye yetkili kıldığı birim amirlerince verilir. Yurt dışında verilecek hastalık izinlerinde misyon şefinin onayı zorunludur.

Bu Yönetmelik ile tespit edilen usûl ve esaslara uyulmaksızın alınan hastalık raporlarına dayanılarak hastalık izni verilemez. Hastalık raporlarının bu Yönetmelik ile tespit edilen usûl ve esaslara uygun olmaması hâlinde bu durum memura yazılı olarak bildirilir. Bu bildirim üzerine memur, bildirimin yapıldığı günü takip eden gün göreve gelmekle yükümlüdür. Bildirim yapıldığı hâlde görevlerine başlamayan memurlar izinsiz ve özürsüz olarak görevlerini terk etmiş sayılarak haklarında 657 sayılı Kanun ve özel kanunların ilgili hükümleri uyarınca işlem yapılır.

Sorunuza Cevap Olacak Madde;

*Hastalık izni verilebilmesi için hastalık raporlarının, geçici görev ve kanunî izinlerin kullanılması durumu ile acil vakalar hariç, memuriyet mahallindeki veya hastanın sevkinin yapıldığı sağlık hizmeti sunucularından alınması zorunludur.

*Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte yer alan istisnalar saklı kalmak üzere mesai saatleri içinde memuriyet mahalli dışından alınan hastalık raporlarının hastalık iznine çevrilmesi mümkün değil.

arslangazi09, 1 hafta önce - Alıntıya git

acil servis ten alınmış olması acil vakalar ibaresini karşılamıyor mu ?

11 Şubat 2020 22:49

ahmetyazar17
Daire Başkanı
arkadaşım bişey olmaz acilden aldıysan sadece savunmana acil gitmem gerekiyordu şu sebebten falan diye yaz
12 Şubat 2020 08:07

seyhli
Şef
https://www.google.com/amp/s/www.memurlar.net/haber/864910/sozlesmeli-personelin-mesai-saatleri-icinde-il-disindan-aldigi-rapor-gecerli-midir.html%3Famp%3D1 Mesai saatleri dışında rapor geçerlidir hafta tatili sayılıyor senin için mesai saatleri dışındakdheryer rapor alabilirsin ayrıntı için mesaj at atabilirsin
13 Şubat 2020 13:46

capslock4268
Aday Memur

özel hastaneden aldıysanız sorusturma acıp hakem heyetine sevk eder uygunsuz rapor diye ama devlet

13 Şubat 2020 13:47

capslock4268
Aday Memur

hastenesınden aldıysanız sorun olmaz..yaşamış biri olarak soyluyorum..

13 Şubat 2020 21:49

educat
Aday Memur

Nöbet sonrası 3gün nöbet izninde iseniz icapçi ve icapçi değilseniz ve hizmetine ihtiyaç duyulan personel olarak memuriyet mahallini terk etmemeniz tebliğ edilmemişse tutanağı tutam kişi işgüzarlık yapmış hiç bir şey olmaz.

15 Şubat 2020 19:28

Arda Atalay
Aday Memur

Ortada bir memur cinliği var.. Mesai saatleri dışında izinsiz olarak şehir dışına çıkıp oradaki acilden tanıdık vs vasıtası ile izin alıp işe gitmeden maaş almaya çalışma cinliği. İdare de ben bunu yutmam deyip cezayı basmış... Elbette memur suçlu. Bir de burada zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor. Memur olmak zorunlu değil. Koşullar ağır geliyorsa istifanı basıp keyfine bakarsın.

15 Şubat 2020 19:36

ahmetyazar17
Daire Başkanı
arkadaşım bir önceki yorumda kişinin hizmetine ihtiyaç duyulmuyor sa yani icapci nöbetçi yada şehir dışına çıkmaması gerekn bir durum kişiye tebliğ edilmedikçe kişi hafta sonu veya nöbet izninde şehir dışına çıkabilir bunu engelleyen bir düzenleme yok fakat dedin gibi cinlik yapıp rapor aldiysa yada gerçekten hasta ise olabilir bunu burdan bilemeyiz idare hicbisey yapamaz acilden alındı ise tabi ama tabiki idare ile takisilmaz yani savunma isternirse bile kibar bir dille her iki taraf zarar görmeden arayi bulmak lazım tabiki ipler idarenin elinde ceza verebilir ama idarenin verdiği bir çok ceza idare mahkemesinden geri dönüyor yani bu işten hiç bir cacık çıkmaz ama küçük sinek mide bulandırır
15 Şubat 2020 20:35

yahya4646
Aday Memur
Bununla ilgili başbakanlık genelgesi var... Bnde var hatta...
Toplam 10 mesaj

ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?