Editörler : oto-danisman-expert
26 Şubat 2020 11:49

engin1037484
Aday Memur

Arkadaşlar bende yaklaşık 4 aydır araç bakıyorum ve fiyatlar durmak bilmiyor. Şuan bıkkınlık geldi koptuğu yerden kopsun diyerek bir araç almayı düşünüyorum. Araç 2004 model Ford Fiesta 1.4 Comfort 124.000 Km dizel sağ ön çamurluk değişen, sol arka kapı boyalı. Fiyatıda 45 bin. satıcı fiyatı inmiyor. Temiz araçta bulamadım başka. Ne diyorsunuz alsam çok mu yanlış yapmış olurum. 4 ay önce bu araç 38 bin TL satılıyordu. Altın, dolar arttıkça arabanın fiyatıda arttı. Sizce bu arabayı almalımıyım. 45 bin üstüne çıkamam max limitim bu. Şimdiden teşekkürler

KahramanMakMüh, 10 ay önce - Alıntıya git
Bende piyasayı yakın takip ediyorum 5 yıldır falan... Şu an görünen ; fiyatlar inanılmaz şişik acele etmeyin derim. 0 satışı arttırmak için ötv indirimi gelecektir, geldiği gün 50-60 bin olan araç 7-8 bin en kötü geri gelecek... 2000 model palio 150 bin km de 42 bin TL fiyat yazılmış, şaka gibi :) Acele etmeyin bu fiyatlar muhakkak düşecek çünkü rakamlar anormal saçma seviyede... Punto aldım 3 ay önce 51 bin TL ye aynı model donanım km araca bakıyorum şuan 65 bin tl ve üstü istiyorlar inanılmaz saçma şuan piyasa... Bekleyin ötv gelmessede satış olmayınca mecbur düşecek çünkü bu rakamlar anormal şişirme...
27 Şubat 2020 17:58

sağlık memuru_44
Şef
Ben memurum bu işten bende rahatsızım fakat siz söyleyin 47.500 tl ye citroen c4 2011 1.6 confort araç aldım yaklaşık 6 ay oldu alalı.15 bin hasar kaydı var.değişen yok 3 parça boya var. Şimdi bu aracı satmak istiyorum. Malum siteye ve diğerlerine bakıyorum 50 bine ağır hasarlilari satılıyor. 58 bine 2 parçası orjinal geri kalanı boyalı ve değişen. Şimdi siz söyleyin ben bu aracı kaça satmaliyim. Ve aldigim parayla ne alabilirim.
27 Şubat 2020 22:42

snroncu412564
Aday Memur

fiyatların düşmesini değil de elimdeki peugeot 2008i gerçek fiyatıyla satmak için bi keriz bulmaya çalışıyorum. Gidecek yarı fiyatına yoksa. Sakin bulaşmayın

28 Şubat 2020 14:12

Hukuk10
Daire Başkanı

fiyatların düşmesi ötv indirimine bağlıdır, şuan için satışlar gayet iyi satıcılarda satışlardan memnunlar türkiyeye sattıkları kadar getiriyorlar kalanı zaten yurtdışında satılıyor, böyle olunca cari açıkta azaldı, hemde devlet güzel vergi geliri elde ediyor dolayısıyla indirim bekleyen arkadaşlar bekledikçe zarar edeceksiniz, elinizi çabuk tutmanızın öneririm bugün ortalama sıfır bir araba 150 bin tl civarı, bunu 150 bine alan kişi sanıyormusunuz ki o fiyatların altına verecek o yüzden acele edin derim

28 Şubat 2020 14:25

Hukuk10
Daire Başkanı

gelelim ikinci ele ikinci elde şuan satışlar muazzam inanmayan malum siteden takip edebilir bir araç en fazla 1 hafta bekliyor eskiden olsa aylarca ilanda kalırdı bence şuan alanda satanda memnun gibi bir indirim olması şöyle dursun fiyatlar sabit bile kalamayacaktır.

29 Şubat 2020 00:01

a.yalcin.65
Memur

Biliyorsun artık 1 kişinin 1 yıl içinde en fazla 3 araç alma hakkı var. Bu iş azalır. Ama kişilerin araç alma ve satma hakkı bir hak sınırlanamaz. Lâkin bu işi abartanlar için söylediklerinde çok haklısın onların da incelenip vergi alınması gerekir. Zaten vergi olayını dünyada en çok abartan ülke biziz

oto-danisman-expert, 10 ay önce - Alıntıya git
noterde kasko bedeli üzerinden belli oranla vergi alınır olur biter.... kim kaça satarsa satsın aracını kasko bedeline göre satıcıdan vergi alınsın... bu şekilde herşey düzelir...
29 Şubat 2020 01:18

oto-danisman-expert
Editor
noterde kasko bedeli üzerinden belli oranla vergi alınır olur biter.... kim kaça satarsa satsın aracını kasko bedeline göre satıcıdan vergi alınsın... bu şekilde herşey düzelir...
a.yalcin.65, 9 ay önce - Alıntıya git

size sonuna kadar hak veriyorum tabi ki biz bu haksızlığa destek verecek değiliz. herkes istediği kadar alıp satma hakkına ve özgürlüğüne sahiptir fakat galeri gibi çalışan kişiler en azından gelir vergisi vermelidir. bu vergiyi ister kasko üzerinden versin ister kendi beyan ile yatırsın fark etmez. İlla ki vergi alınacaksa noterde sistem üzerinden 3 aracı geçen kişilerden biraz fazla vergi alınması ve insanların özgürlüklerinin kısıtlanmaması oldukça mantıklı bir yoldur.

29 Şubat 2020 13:29

a.yalcin.65
Memur

size sonuna kadar hak veriyorum tabi ki biz bu haksızlığa destek verecek değiliz. herkes istediği kadar alıp satma hakkına ve özgürlüğüne sahiptir fakat galeri gibi çalışan kişiler en azından gelir vergisi vermelidir. bu vergiyi ister kasko üzerinden versin ister kendi beyan ile yatırsın fark etmez. İlla ki vergi alınacaksa noterde sistem üzerinden 3 aracı geçen kişilerden biraz fazla vergi alınması ve insanların özgürlüklerinin kısıtlanmaması oldukça mantıklı bir yoldur.

oto-danisman-expert, 9 ay önce - Alıntıya git
kasko bedeli üzerinden vergi alınması düşük bedel gösterilerek satışları da engeller... gelir vergisi alınacak denilince nedense herşey ucuza satılıyor evrak üstünde... mesela adam ev satıyor 200 bin liraya ama alıcı 350 bin ödüyor satıcıya... 200 üzerinden harç ve varsa vergisi alınıyor... en ideali belirlenecek sabit vergiler... araçta kasko bedeli konulur, kasko bedeli ne ise o araç her el değişiminde vergi getirir... evlerde de metrekare üzerinden vergilendirilebilir. bireysel de olsa iş yapmak isteyen kişi 3 araçla vs durdurulmalıdır ki ne kadar al sat vs olursa piyasa o kadar hareketlenir... eksperi kazanır, bakım yapan kazanır, alan kazanır, satan kazanır, yakıt tedarik işi kazanır ve her halükarda devlet kazanır... birey çalışırsa devlet duyur, birey kisitlanirsa iş olmaz, çalışacak adam da calisamaz
29 Şubat 2020 16:10

oto-danisman-expert
Editor

Muvazaayı önlemek için 3. Araçtan sonra sabit bir bedel eklenir ve bu bedel belli basamaklardan sonra kademeli olarak artabilir. En mantıklısı budur. Fakat kanun koyucu bir kısım çıkarı olanların sesini daha çok dinliyor. Mantıklı olan budur. Kademeli ek vergi.

01 Mart 2020 14:32

40oktay40
Şef
Otv indirimi beklemeyin arkadaslar..Su an da zaten faiz oranlari dusuk ustune bir de faiz indirimi gelirse yolda yayalar bile yuruyrmeyecek hale gelir arac enflasyonu olusur..Faizler dusuk olmasa ve bayilerde arac satamasa otv indirimi gundeme gelebilirdi ama su sartlar altinda zor..Geldigi gun millet kapinin onune ikinci ucuncu arabasini alir..Artik yatirim aracina donustu maalesef..Ne olur derseniz fiyatlar dusmez yatay seyreder dovizin seyrine gore degisiklik gosterir
03 Mart 2020 11:19

ulsgkc
Editor

ötv indirimiyle ilgili bir çalışma var aldığımız duyumlara göre, eğer ötv muafiyeti gelirse hem sıfır hemde ikinci el de ki şişmiş fiyatlar düşer

şu an sıfır araç satışları durma noktasında ve bayiler showroomlarına araba dahi koyamıyorlar.

sipariş üzerine artık çalışıyorlar önlerini göremedikleri için

kredi faizlerinin de yeniden yükselişe geçeceğini düşünüyorum eğer bu şekilde olursa ötv indirimi olabilir, aksi takdirde oktay arkadaşımızın dediği gibi araç enflasyonu olacaktır

04 Mart 2020 13:57

esmer_32
Şef
ÖTV indirimi söz konusu degil. Suan bayilerde arac yok 2-3 ay sonraya sıra veriyor. ÖTV indirimi olsa ne satacaklar ? Ayrıca ÖTV indirimi demek hızlı şekilde döviz çıkışı olacağı icin su ortamda yapılacak bu iş değildir. Arac almayı düşünenler temiz bulduğunda alsınlar. Yoksa elinizde ki para ona da yetmeyecektir. Kriz ortamında malı olanların malı değerlenir. Yaşı büyük olanlar bilir. İyi günler
Toplam 32 mesaj

ANKET
Çin'den getirilen ve inaktif yöntemle üretilen aşıyı olmayı düşünüyor musunuz?