Editörler : oto-danisman-expert
19 Şubat 2020 21:28

Sutasak Koşu
Merhaba arkadaşlar. Fyt sonrası sözlü mülakat sağlık raporları derken spor yapmaya firsat olmadi ve fyt de zorlandığım tek konu olan koşu performansımı geliştirme fırsatım olmadi. sutasak eğitimleri hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan rica ediyorum, bu halimle egitimlerde ne derece zorlanirim ? 3 km koşudan bahseden arkadaşlar var bunu basarmamizi sağlamak için ne gibi eğitimler veriliyor , bizi ne derece hazırlıyorlar. oraya gidip asfalt yalamak istemiyorum nelerle karşılaşacağımızı ve ne derece zorluklarla karşılaşacağımızı bilmemiz gerekiyor. Sıfırdan adam yetiştirir gibi aşama aşama yukleniliyorsa problem yok fakat oraya gittiğimizde bizden hazır olmamız isteniliyorsa katılım sağlamak konusunda tereddüt yaşayacağım. bilgilendirmelerinizi bekliyorum.

ranger627
Aday Memur
19 Şubat 2020 21:32

eğitimleri bende merak ediyorum

discovery57
Aday Memur
19 Şubat 2020 22:32

Kardesım bana sorarsan bu kafaya takılacak en son şey.Oradakı arkadaslardan cogunun zımba gıbı kondısyonu oldugunu dusunmuyorum.Zaten adı ustunde eğitim.3 km kosacak sevıyeye cıkmak ıcın orada olacagız hepımız.Bıraz ustune dusen herkes zaten o sevıyeye de gelecek orada.

Fberk1907
Aday Memur
19 Şubat 2020 22:43

Bir kaç yerde intibakin ilk haftasında koşu şınav barfiks ve 3 km koşu rakamlarimizin alınıp kaydedildiğini okudum . eğitimin ilk günlerinde 3 km kosabilecek düzeyde olmamız gerektiği olarak okudum bunu. Yanlış biliyorumdur umarım.
discovery57, 4 yıl önce

Kardesım bana sorarsan bu kafaya takılacak en son şey.Oradakı arkadaslardan cogunun zımba gıbı kondısyonu oldugunu dusunmuyorum.Zaten adı ustunde eğitim.3 km kosacak sevıyeye cıkmak ıcın orada olacagız hepımız.Bıraz ustune dusen herkes zaten o sevıyeye de gelecek orada.

HvCt
Şef
19 Şubat 2020 23:06

Sadece 3 km ye odaklamayın kendinizi.

Eğitimlerde çok daha uzun mesafelerde koşular yapacaksınız. Kendinizi ona göre hazırlayın.

TpçSby
Aday Memur
19 Şubat 2020 23:13

İlk başta evet zorlanacaksınız . Daha sonra kendinizi tanıyamıyacaksınız emin olabilirsiniz. Spordan kaçmadığınız sürece menteşte kendinizi geliştirmeme şansınız yok.

Fberk1907
Aday Memur
19 Şubat 2020 23:15

Eğitime katılış tarihimizden itibaren bizden ne derece hazır olmamız isteniyor?

3km de koşalım 5 km de sorun değil,lakin bu performansı bizden ne şekilde istenecek?

sıfırdan adam yetiştirir gibi nakış nakış işlendikten sonra zaten bu mesafeleri koşabilir hale mi

geleceğim yoksa şu halimle 1.5'u zor çıkaracak olan bana hurra 3km koş mu diyecekler?

HvCt, 4 yıl önce

Sadece 3 km ye odaklamayın kendinizi.

Eğitimlerde çok daha uzun mesafelerde koşular yapacaksınız. Kendinizi ona göre hazırlayın.

HvCt
Şef
19 Şubat 2020 23:57

Evet aynen öyle hurra koş bakalım denilecek.

Çoğu eğitim de bu böyle ilerler. Eğitim de sizi bir şeylere yavaş yavaş hazırlayacaklarını düşünmeyin. Bir çok şey hızlı ve bir anda gelişecek.

Mesela 1,5 koşturalım sonra 3 koşturalım sonra 5 e çıkartırız diye bir şey yok.

Genelde koşular bir hafta sonra başlar ve ilk koşunuz da 5 km ile de başlayabilirsiniz daha fazlası ile de. (orta tempo)

Bazı günler koşu esnasında yani 6-7 km koşarken yarısında durup 60-80 arası şınav bir o kadar mekik ve squat hareketleri yapıp tekrar koşuya devam edeceksiniz.

Fberk1907, 4 yıl önce

Eğitime katılış tarihimizden itibaren bizden ne derece hazır olmamız isteniyor?

3km de koşalım 5 km de sorun değil,lakin bu performansı bizden ne şekilde istenecek?

sıfırdan adam yetiştirir gibi nakış nakış işlendikten sonra zaten bu mesafeleri koşabilir hale mi

geleceğim yoksa şu halimle 1.5'u zor çıkaracak olan bana hurra 3km koş mu diyecekler?

Fberk1907
Aday Memur
20 Şubat 2020 01:13

Birakanlara hak vermeye başladım. Bilgilendirmeler için teşekkürler
HvCt, 4 yıl önce

Evet aynen öyle hurra koş bakalım denilecek.

Çoğu eğitim de bu böyle ilerler. Eğitim de sizi bir şeylere yavaş yavaş hazırlayacaklarını düşünmeyin. Bir çok şey hızlı ve bir anda gelişecek.

Mesela 1,5 koşturalım sonra 3 koşturalım sonra 5 e çıkartırız diye bir şey yok.

Genelde koşular bir hafta sonra başlar ve ilk koşunuz da 5 km ile de başlayabilirsiniz daha fazlası ile de. (orta tempo)

Bazı günler koşu esnasında yani 6-7 km koşarken yarısında durup 60-80 arası şınav bir o kadar mekik ve squat hareketleri yapıp tekrar koşuya devam edeceksiniz.

cyborgg
Aday Memur
20 Şubat 2020 01:56

Dalga geçiyor bence. Komando mu yetiştiriyorsun bordo bereli mi? 5 km koştuktan sonra kim 60-80 şınav çekebilir allah askına. Ve koşuya devam edecek devamında :)

Hjfghcvhzgs
Memur
20 Şubat 2020 07:15

Beyler siz anlaşılan ?Eğitimde merhamet vatana ihanet? sözünüde duymamışsınız , şimdiden gerilmeye , streslenmeye başlamışsınız bu kafayla giderseniz sizde bırakanlardan pes edenlerdenolursunuz.

Bu iş fiziki kondisyondan öte psikolojide bitiyor ben yaparım diyceksin ve ne olursa olsun yapıcaksın gerekirse tabutun çıkıcak kışladan ama sen sırtını dönüp ben pes ettim demiyceksin

HvCt
Şef
20 Şubat 2020 12:49

Umarım kazanırsınız da dalga geçip geçmediğimi anlarsınız. Normal gidip yaptığınız askerlikler ile karıştırmayın subay/astsubay eğitimlerini.

El bebek gül bebek yetiştirilmeyeceksiniz.

"Eğitim de merhamet vatana ihanet!"

Çok duyacaksınız.

cyborgg, 4 yıl önce

Dalga geçiyor bence. Komando mu yetiştiriyorsun bordo bereli mi? 5 km koştuktan sonra kim 60-80 şınav çekebilir allah askına. Ve koşuya devam edecek devamında :)

discovery57
Aday Memur
20 Şubat 2020 13:40

Yahu okudun mu arkadasın sordugu soruyu?Kimse ben yan gelip yatacagım demıyor zaten.Askerlık meslegını secmıs bır ınsan zaten farkında zorlugunun .Arkadaş kondısyonum yeterlı degıl orada problem yasamamak ıcın ne yapmalıyım demek ıstıyor ne var bunda hemen vatan-mıllet e baglanacak ?Bu meslegı de vatanını -mılletıne karsı ıcınde gram sevgı olmayan adamın sececek halı yok .İnsanlar heyecanlı,tecrubesız,bambaska bır surece gırecekler .Sormasın mı aklındakılerı ,merak ettıklerını .Komando egıtımı almıs asker sogukkanlılıgında mı yaklasmasını mı beklıyoruz bu meselelere?bu kadar ignelemeyın ınsanları ,kırmayın heveslerını.Tecrubesız ınsan ,ortamı hayatında gormemıs ,sordugu sorular absurd de olacak ,mantıklı da

HvCt, 4 yıl önce

Umarım kazanırsınız da dalga geçip geçmediğimi anlarsınız. Normal gidip yaptığınız askerlikler ile karıştırmayın subay/astsubay eğitimlerini.

El bebek gül bebek yetiştirilmeyeceksiniz.

"Eğitim de merhamet vatana ihanet!"

Çok duyacaksınız.

Hjfghcvhzgs
Memur
20 Şubat 2020 13:55

Bu kadar alıngan olmayın bence ;

Dediklerinizde haklı oldugunuz seyler var katılıyorum , sorular silahlı kuvvetlere subay astsubay olarak katılıcak adaylara yakışıyormu sizce soruyorum , forumu şuanda görevli komutanlarımızda okuyor şimdiden başlasanız 1 hafta bile olsa acıklanmasına iyi kötü hamlığı atarsınız

discovery57, 4 yıl önce

Yahu okudun mu arkadasın sordugu soruyu?Kimse ben yan gelip yatacagım demıyor zaten.Askerlık meslegını secmıs bır ınsan zaten farkında zorlugunun .Arkadaş kondısyonum yeterlı degıl orada problem yasamamak ıcın ne yapmalıyım demek ıstıyor ne var bunda hemen vatan-mıllet e baglanacak ?Bu meslegı de vatanını -mılletıne karsı ıcınde gram sevgı olmayan adamın sececek halı yok .İnsanlar heyecanlı,tecrubesız,bambaska bır surece gırecekler .Sormasın mı aklındakılerı ,merak ettıklerını .Komando egıtımı almıs asker sogukkanlılıgında mı yaklasmasını mı beklıyoruz bu meselelere?bu kadar ignelemeyın ınsanları ,kırmayın heveslerını.Tecrubesız ınsan ,ortamı hayatında gormemıs ,sordugu sorular absurd de olacak ,mantıklı da

Hjfghcvhzgs
Memur
20 Şubat 2020 14:00

Abi bide sözüm meclisten dışarı ben her zaman spor olarak iyi düzeyde olmayı isterim tsk da komutan olucam sonucta ben saglam olmalıyımki askerlerimde olsun

eagleye
Memur
20 Şubat 2020 14:04

Kimseye imada bulunmadan samimi olarak soruyorum ; koşmaktan,şınav ya da barfiks çekmekten imtina eden ve eğitime başlamadan şimdiden şikayet eden arkadaşlar meslek hayatında ne yapmayı umarak muharip tercihlerde bulundular acaba ?

discovery57
Aday Memur
20 Şubat 2020 14:10

Soruların bazılarının absurd oldugunu zaten kabul edıyorum hatta bu meslekle çelişki gostermesını de .Ailemle hergun görüntülü konusacagım bır yer var mı? dıye soranı gordu bu gözler.Ama dedıgım gıbı toyluk,tedırgınlık,heyecan.bu asamada bunlar hoş gorulebılır.Komutanların da henuz sonucu dahı acıklanmamıs surecte, bır ınternet ortamında meraktan sorulan soruları mesleğe yakısıyor-yakışmıyor mantıklı-sacma dıye kategorize edecegını sanmıyorum.Zaten eğitimde pişen insan bu soruları bır daha sormayacak ,pişmeye cesaret edemeyen de dogal seleksıyon gıbı elenip tası tarağı toplayıp bu defterı kapatacak.

Hjfghcvhzgs, 4 yıl önce

Bu kadar alıngan olmayın bence ;

Dediklerinizde haklı oldugunuz seyler var katılıyorum , sorular silahlı kuvvetlere subay astsubay olarak katılıcak adaylara yakışıyormu sizce soruyorum , forumu şuanda görevli komutanlarımızda okuyor şimdiden başlasanız 1 hafta bile olsa acıklanmasına iyi kötü hamlığı atarsınız

Hjfghcvhzgs
Memur
20 Şubat 2020 14:45

Sonuna kadar katılıyorum muharip sınıf adı üstünde savaşa katılmış , savaşçı , savaşmış anlamlarına geliyor komando bitirme koşusu tam techizat 27 km nin yanında 3-5 km çerez olucaktır :)

eagleye, 4 yıl önce
Kimseye imada bulunmadan samimi olarak soruyorum ; koşmaktan,şınav ya da barfiks çekmekten imtina eden ve eğitime başlamadan şimdiden şikayet eden arkadaşlar meslek hayatında ne yapmayı umarak muharip tercihlerde bulundular acaba ?

Fberk1907
Aday Memur
20 Şubat 2020 14:49

Hocam gerekli eğitimleri alıp kondüsyon yüklemesi yapıldıktan sonra ,yani o koşuyu çıkarabilecek seviyede olduktan sonra sorun yok.benim tek derdim eğitime katıldık ,ertesi gün oğlum çık sahaya 3 kilometre 5 kilometre koş denilecek mi? gerekli alt yapı oluşturulur vücut hazır hale getirilir o zaman eşek değiliz tabiki hakkını veririz.
Hjfghcvhzgs, 4 yıl önce

Sonuna kadar katılıyorum muharip sınıf adı üstünde savaşa katılmış , savaşçı , savaşmış anlamlarına geliyor komando bitirme koşusu tam techizat 27 km nin yanında 3-5 km çerez olucaktır :)

Searcy
Aday Memur
20 Şubat 2020 14:57

Ön çapraz bağlarımız ve menisküslerimiz sağlam kalırsa koşarız. :D

HvCt
Şef
20 Şubat 2020 15:02

Sakin ol bakalım.

Benim o yazdığım ikinci mesaj konuyu açana değil sonrasında mesaj atan ve yazdıklarımıza inanmayana.

Ayrıca yazdığım mesajlarda da absürd bir şey yok. Olanı en açık ve sade şekilde belirttim.

He sizler bunları değil de daha basit olacak dememizi beklediğiniz için zorunuza gidiyor.

Bu mesajlara bile olgunluk göstermeyen, soğukkanlı kalamayan o eğitimde zaten zorlanır.

Kendinizce yazılan yazılardan cımbızla laf çekip kelime oyunu yapmayın. İşinize bakın.

Burada kimseyi meslekten soğutmuyoruz veya mesleği sevdirmek gibi bir gayemiz yok. Sorulan soruya cevap veriyoruz. Sorulan soruları hayretle karşılamamıza rağmen yine de yardım olsun diye cevaplıyoruz.

1,5 km koşamıyorum direk 5 nasıl koşuyum diyor bir çoğu. Koşacaksın bu kadar! Koşmazsan en yakın otogara ertesi gün biletini alırsın.

discovery57, 4 yıl önce

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi