Editörler : Mehmet Balci
21 Şubat 2020 13:33   

Babamın sicili beni etkiler mi?

Arkadaşlar merhaba, babamın 14 yıl önce av tüfeği ile adam yaralama olayı var ve e-devlet üzerinde sicilinde gözüküyor. Hapis cezası almadı ve tutuksuz yargılandı, adamın ailemize karşı yaptığı ağır tahrikler sonucunda babamın bir anlık siniriyle oluşan talihsiz bir olaydı.

Benim sicilim tertemiz ve siyasi parti, cemaat vb. bir yer ile hiç bir bağlantım olmadı..

Bu olay beni etkiler mi askeri personel güvenlik soruşturmasında?

21 Şubat 2020 13:51

mhmet22
Aday Memur

Merak etmeyin. Hayırlı olsun şimdiden

21 Şubat 2020 13:58

Kahya Yahya
Aday Memur

Merak etmeyin. Hayırlı olsun şimdiden

mhmet22, 1 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim, umarım dediğiniz gibi olur

Fakat geçmişte benzer olaylar yüzünden elenen adayları gördükçe umutsuzluğa kapılıyorum.

23 Şubat 2020 08:30

buse198585
Aday Memur

Hukuken etkilemez ancak güvenlik soruşturmasında bu bilgiler göz önünde tutulur komisyon şöyle bir yol izleyebilir ailesinde hiç kaydı olmayan birini tercih edebilir bir şekilde elenirsiniz veya tercih edilmezsiniz ama bu yüzden elendiğiniz söylenmez açıkcası komisyonun takdirinde olan bir konu kazanamayacağiniz bir not verilir mülakatlar bu yüzden vardır

23 Şubat 2020 16:52

Kahya Yahya
Aday Memur

Hukuken etkilemez ancak güvenlik soruşturmasında bu bilgiler göz önünde tutulur komisyon şöyle bir yol izleyebilir ailesinde hiç kaydı olmayan birini tercih edebilir bir şekilde elenirsiniz veya tercih edilmezsiniz ama bu yüzden elendiğiniz söylenmez açıkcası komisyonun takdirinde olan bir konu kazanamayacağiniz bir not verilir mülakatlar bu yüzden vardır

buse198585, 1 ay önce - Alıntıya git

Önemli olan kişinin şahsı değil mi ama? ailesinde sicil kaydı olmayan birinin benden iyi bir personel olacağının garantisi mi var ki?

Ben ömrüm boyunca en ufak bir vukuata bulaşmamışım fakat babamın bir anlık öfkesinden dolayı yaptığı hatanın beni etkilemesi ne kadar etik?

24 Şubat 2020 09:07

lawnorder
Aday Memur

Bu ceza zaten büyük ihtimalle arşiv kaydında çıkıyordur. Adli sicil kaydından ise 15 yıl süre geçtikten sonra tamamen çıkarılır. Bir dilekçe ile Adli Sicil ist. Gen. Md.'e başvurunuzu yapın.

24 Şubat 2020 12:37

Kahya Yahya
Aday Memur

Bu ceza zaten büyük ihtimalle arşiv kaydında çıkıyordur. Adli sicil kaydından ise 15 yıl süre geçtikten sonra tamamen çıkarılır. Bir dilekçe ile Adli Sicil ist. Gen. Md.'e başvurunuzu yapın.

lawnorder, 1 ay önce - Alıntıya git

Olayın olduğu tarihten itibaren mi 15 yıl?

Ben sözlü mülakattan ve sağlıktan geçtim şuan sadece güvenlik soruşturmamı etkiler mi diye düşünüyorum kara kara

24 Şubat 2020 16:13

hakanfc
Şef

Dediğiniz olayı babanız değil siz de yapmış olsanız memur olmaya ya da askeri personel olmaya engel bir durum değil. Siyası bir şey olsa babanızın durumu sizi de etkileyebilirdi ama bu etkilemez.

24 Şubat 2020 16:38

Kahya Yahya
Aday Memur

Dediğiniz olayı babanız değil siz de yapmış olsanız memur olmaya ya da askeri personel olmaya engel bir durum değil. Siyası bir şey olsa babanızın durumu sizi de etkileyebilirdi ama bu etkilemez.

hakanfc, 1 ay önce - Alıntıya git

Böyle mesajları gördükçe içim bir nebze olsa da rahatlıyor, bekleyip göreceğiz bakalım, teşekkürler.

25 Şubat 2020 12:50

lawnorder
Aday Memur

Olayın olduğu tarihten itibaren mi 15 yıl?

Ben sözlü mülakattan ve sağlıktan geçtim şuan sadece güvenlik soruşturmamı etkiler mi diye düşünüyorum kara kara

Kahya Yahya, 1 ay önce - Alıntıya git

Aşağıda belirtilen maddeleri dikkate alarak kesin süreyi hesaplayablirsiniz.

Madde 11 ? Adlî sicildeki bilgiler; cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması, ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık, ceza zamanaşımının dolmasına ilişkin bildirme fişinin Genel Müdürlükteki merkezi sisteme girilerek güncellenmesini müteakip Genel Müdürlük tarafından silinerek arşiv kaydına alınır.

Genel af halinde silme işlemi Genel Müdürlükçe re?sen yapılarak kayıtlar arşive alınır.

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi

Madde 13 ? (Değişik:RG-20/4/2013-28624)

Arşiv kayıtları;

Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle...,

Toplam 9 mesaj

ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?