Editörler : E.Kayı Han
18 Mart 2020 12:31

Cemaatsiz cuma ve vakit namazları ile alakalı
Selam aleyküm hocalarım Bulunduğumuz camide 3 görevliyiz Sadece ezan okuyup çıkıyoruz görev yapılmıyor malumunuz Çift görevli olanlar Nasıl yapıyor nöbetleşemi yoksa herkes göreve gidip geliyor mu

banamazlum
Şef
18 Mart 2020 13:55

Bu konularda görevin nasıl yapılacağına dair ciddi bir muğlaklık var. Zaten görev yapılmıyor sadece namaz vakitlerinde cami açık bulunduruluyor, vakitlerin dışında da camiye gelip namaz kılmak isteyenlerin mağdur olmaması için imkanlar ölçüsünde bir yer ayarlamak gerekir. iki üç görvlisi olan camilerin de şu şekilde görev yapar diye herhangi bir talimat gelmedi şu ana kadar ki olağanüstü , ilk kez ve yeni bir uygulama olduğu için zannediyorum sorumluluk makamında olanlar da nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini çok net bilemiyorlar. Şahsen aldığım duyum o da resmi bir talimat değil hiç bir görevli görev yerini terketmeyecek , yıllık izne ayrılmayacak görev mahallinde olacak , ulaşılmak istendiğinde ulaşılabilecek durumda olacak. ihtiyaç duyulması halinde başka alanlara kaydırılabilsin diye böyle bir açık kapı bırakılmış diye düşünüyorum.

oflu-imam
Şube Müdürü
19 Mart 2020 21:00

Burada kafanızı karıştıracak birşey yok, sadece cemaate ara verildi, görevlerde bir değişim yok.

Cemaat yapılmıyor diye camiyi bırakmak doğru değil.

theimam76
Aday Memur
19 Mart 2020 21:42

Kafa karışıklığı yok hocam Üç görevli camiler var Sadece bir ezan için üç kişinin git gel yapmasına gerek varmı acaba Sizin camii tek görevli galiba
oflu-imam, 4 yıl önce

Burada kafanızı karıştıracak birşey yok, sadece cemaate ara verildi, görevlerde bir değişim yok.

Cemaat yapılmıyor diye camiyi bırakmak doğru değil.

oflu-imam
Şube Müdürü
20 Mart 2020 23:07

Şöyle düşünün, kanun ve kurallar belli.

Biz görevimizin başında olduğumuz için maaş alıyoruz.

Camiye günde 1 veya 2 kere gittiğinizde görevinizin yarısından fazlasını yapmamış olursunuz.

Görev şekliniz veya mekanınız değişebilir, burada amaç görevi yerine getirmektir.

Görevli olarak 3 kişi iseniz , demek ki caminiz büyük,

Hassas bir dönemden geçiyoruz, olası bir durumda tek kişi o camide yetersiz kalacaktır.

Görev bu yapılacak. Yapılmaz ise haksız kazanç olur.

Ona bakarsanız, merkezi sistem veya bilgisayarlı camiler var, otomatik ezana bağlasınlar onlarda gitsin gezsin.

theimam76, 4 yıl önce
Kafa karışıklığı yok hocam Üç görevli camiler var Sadece bir ezan için üç kişinin git gel yapmasına gerek varmı acaba Sizin camii tek görevli galiba

Mahzun_
Müsteşar
25 Mart 2020 11:15

İki gorevliyiz. Ezan merkezî. Caminin son cemaat yeri açık. Biz evdeyiz. Şahsen arada bir uğruyorum camiye.

Mahzun_
Müsteşar
25 Mart 2020 11:16

Birde kameralara bakıyorum arada telefondan.

vestel24
Aday Memur
25 Mart 2020 12:04

5 görevlide olsanız namaz saatinde camiide olmak zorundasınız.işin doğrusu budur.

Mahzun_
Müsteşar
25 Mart 2020 12:35

Ben çoğu zaman evdeyim. Arada bir camiye uğruyorum. İnternetten de camiyi kontrol ediyorum. Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zira gelen yok

Gelmemeleri de gerekiyor.

27 Mart 2020 11:20

camiye boşuna gitmeye ne gerek var. isteyen gelir kılar. öğlen açılır cami yatsıda kapatılır

oflu-imam
Şube Müdürü
27 Mart 2020 14:37

Diyanet bir genelge mi yayınladı da bizim haberimiz, yok ,camiye gitmemekte neyin nesi. Size verilen görev karşısında ücret alıyorsunuz, sizin göreviniz camide gerekli zamanlarda bulunup görevi yerine getirmek.

Evet bir kısım oalrak cemaat olayı şuanda yok ama diğer şekilde camide olmanız lazım, kafanıza göre görev yaparsanız bu görevde eksiklik olur hemde kasti olarak, bunun sonucu aldığınız maaşın bir kısmını hak etmemiş olursunuz. Sonra maaş yetmiyor dersiniz, tabi yetmez, bereketini alıp atıyorsun ondan yetmiyor.

İsterse 500 tane eksi atın hiç umrumda değil.

Şu zamanda hakkımızda konuşmalar çoktan başladı, imamlar görev yapmıyorlar, maaşlarının yarısını bağışlasınlar diye.

Siz kaçmaya devam edin, yarın bu Peygamber makamına sürdüğünüz lekenin hakkını bakalım nasıl ödeyeceksiniz.

Kusura bakmayın ama dost acı söyler.

Mahzun_
Müsteşar
28 Mart 2020 08:55

İşi abartmaya gerek yok hocam. Senin ev belki de camiye uzak diye camiye gitmek zoruna gidiyor, yada gitmeyenlere de kızıyor olabilirsin. Benim lojman caminin altında, camide son cemaat yeri sürekli açık. Her gün camiye çıkıp 10 dakikalık sohbet videosu çekiyorum ve onu da caminin sosyal medya hesabına yüklüyorum. Cemaatim takip ediyor ve dinliyor.

Bir şey varmı diye de kameralara bakıyorum. Müezzin arkadaşta arada gelip kontrol ediyor.

Kapalı olan camiyi sürekli camide kalarak beklemenin manası nedir anlamadım.

Diyanet camiler açık kalsın dediyse illaki açık bırakacak değiliz. Herkes camisinin konumuna göre, durumuna göre inisiyatif alabilir.

Ayrıca Diyanet aklı başında iş yapacaksa önce kendisi camileri cuma vaktinde kapalı tutmaya çalışsın. Milyonlara Cumayı yasakladıysa bu yasağa kendisi de uysun. Dün herkesin gözü önünde cuma namazı kıldılar. Artık ne kadar caiz ne kadar doğru kendileri düşünsün.

Ben Cami de 24 saat nöbet tutmuyorum kardeş. Kimseye de camiyi bekle diyemem. Kapatsın gitsin herkes eve. Simdilerde eminim binlerce görevli evinden çıkmıyor. Ben niye çıkayım. Cemaat evinde, cami boş, neyi bekleyecem.

Duygusallığa gerek yok. Herkes kendi canisinin durumuna göre davransın.

oflu-imam, 4 yıl önce

Diyanet bir genelge mi yayınladı da bizim haberimiz, yok ,camiye gitmemekte neyin nesi. Size verilen görev karşısında ücret alıyorsunuz, sizin göreviniz camide gerekli zamanlarda bulunup görevi yerine getirmek.

Evet bir kısım oalrak cemaat olayı şuanda yok ama diğer şekilde camide olmanız lazım, kafanıza göre görev yaparsanız bu görevde eksiklik olur hemde kasti olarak, bunun sonucu aldığınız maaşın bir kısmını hak etmemiş olursunuz. Sonra maaş yetmiyor dersiniz, tabi yetmez, bereketini alıp atıyorsun ondan yetmiyor.

Şu zamanda hakkımızda konuşmalar çoktan başladı, imamlar görev yapmıyorlar, maaşlarının yarısını bağışlasınlar diye.

Siz kaçmaya devam edin, yarın bu Peygamber makamına sürdüğünüz lekenin hakkını bakalım nasıl ödeyeceksiniz.

Mahzun_
Müsteşar
28 Mart 2020 09:02

Öğretmenlerde çalışmıyor kardeş niye onların maaşına göz dikmiyorlar, niye imamlar milletin gözüne batıyor bu kadar. Ayrıca imamlar ve öğretmenler birçok ilde şu anda tamamı olmasa da az bir kısmı evinde kalan insanlara yardım etmek için günde 8 saat çalışıyor. ben de kendi ilçemde şahsen kaymakamlığa bağlı olarak vefat destek grubunda çalışıyorum hem de hiçbir ücret almadan.

Yani bilip bilmeden konusan insanlara itibar etmek yerinez her zaman imamları öğretmenleri hedef alan cahil ve ahmaklara kulak vermek yerine herkes işine baksın. Herkes kendi işiyle uğraşsın.

Gül yüzümüze bakıp almadılar bizi memurluğa, çalıştık ,emek verdik kazandık. Kimse bize hak ettiğimiz şeyi çok görmeye kalkışamaz. Kıskanan hazmedemeyen varsa soda içsin.

Herkes çalıştığının karşılığını alır sadece.

Smokinli
Memur
13 Mayıs 2020 02:40

Sizin gibi insanların kaldığını görmek umut verici
oflu-imam, 4 yıl önce

13 Mayıs 2020 14:56

herkes işini bilsin. bu sureci zarar gormeden atlatmak icin dikkatli de olalim. neden mi

cunku imami ve imamligi basitlik olarak goren sozde dindar hakikatte din cahili

imamlari sadece tuvalet temizlemeye layik goren dine dokayisiyla imamlata hicbir saygilari olmayan dahasi son derece de haset bir toplum icinde yasiyoruz.

maakesef aci gercek bu. yoksa pratik anlamda suan camiye gitmenin ne faydasi vardir. dahasi hukumet yetkilileri herkesle ilgili duzenleme yaparken imamlari es gecip muallakta birakmalarinin amaci ne okabilir

gidin gitmeyin isinizi bilin

kotuye firsat vermeyen hasede firsat vermeyin

yusufcuk03
Aday Memur
15 Mayıs 2020 04:55

Bizde çift görevliyiz imam ve müezzin ben 5 vakit camiye çıkıyorum üstelik evim camiye uzak ama imam arkadaş caminin dibinde olmasına rağmen hiç bir vakit camiye çıkmıyor benim işim çıkıyor adama söylüyorum ezanı okuyuver diye beyfendi merkeze takıyo evinde pinekliyor gerçekten insanın zoruna gidiyor

Tarafsız Memur
Yasaklı
26 Mayıs 2020 11:04

Hocalar maaşlarınızı dağıtıyor musunuz yoksa iade mi ediyorsunuz, prosedür nasıl işliyor?

oflu-imam
Şube Müdürü
26 Mayıs 2020 19:09

Görevimizin başındayız, görev sadece namaz kıldırmak değil.

Tarafsız Memur, 4 yıl önce

Hocalar maaşlarınızı dağıtıyor musunuz yoksa iade mi ediyorsunuz, prosedür nasıl işliyor?

hf2003
Aday Memur
10 Haziran 2020 00:04

sanane
Tarafsız Memur, 4 yıl önce

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi