Editörler : afulutas
24 Mart 2020 18:00   

Sağlıkçıya var Adliyeciye Yok Mantığı ?

Gündemimizi meşgul eden virüs Türkiye'de 1 aylık bir süreçte mevcut. Bugun itibari ile sağlıkçıla hemen ek ödeme haberleri yapılmaya başlandı. Peki 15 Temmuz sonrası adliye camiasına ne verildi? Gece gündüz demeden sabahlara kadar mesai yapan insanlara ne verildi arkadaşlar? Neden yapılıyor bu ayrımcılık? Forum editörü adli çalışanlara artık sağlam bir özlük iyileştirmesi haberinin yapılması gerektiğinin umarım farkına varır.

25 Mart 2020 13:02

CBS
Aday Memur
Olaya yanlış açıdan bakıyorsun hocam, hakim ve savcıya o zamanlara yakın bir dilimde ciddi zamlar yapılmıştı zaten. Konu şu Adalet Bakanlığı neden hakim ve savcıdan oluşuyor gözüyle bakılıyor. Yargılandığın zaman yargılama usulünde hemen adalet memurusun diyorlar, zam verecekleri zaman " aaa olmaz sen düz memursun sana yaparsak tüm memurlara yapmamız lazım " diyorlar. Bunun bir nedeni de hakim savcının personelinin arkasında durmaması ve her türlü aksaklıktan veya yanlışlıktan personeli sorumlu olarak bakanlığa sunmasıdır. Bi ara personele klavye uygulaması yapılmıştı , gelen yazıda "yargının hızlanmasını sağlamak" diyordu :) yani adamlar iddianame haline gelmemiş yada karara çıkmamış dosyanın sorumlusu olarak katipleri gösteriyorlardı. Adalet Hizmetleri sınıfı çıkarılırsa belki azda olsa iyileşme yapılabilir.
25 Mart 2020 13:14

vatskenaydu
Şef

hakim savcı dışında adalet bakanlığında adam yerine konulmadığı doğru. ancak olayı kamu kurumları arasında rekabete dökmek doğru değil

25 Mart 2020 16:33

soadist
Şef
Olaya yanlış açıdan bakıyorsun hocam, hakim ve savcıya o zamanlara yakın bir dilimde ciddi zamlar yapılmıştı zaten. Konu şu Adalet Bakanlığı neden hakim ve savcıdan oluşuyor gözüyle bakılıyor. Yargılandığın zaman yargılama usulünde hemen adalet memurusun diyorlar, zam verecekleri zaman " aaa olmaz sen düz memursun sana yaparsak tüm memurlara yapmamız lazım " diyorlar. Bunun bir nedeni de hakim savcının personelinin arkasında durmaması ve her türlü aksaklıktan veya yanlışlıktan personeli sorumlu olarak bakanlığa sunmasıdır. Bi ara personele klavye uygulaması yapılmıştı , gelen yazıda "yargının hızlanmasını sağlamak" diyordu :) yani adamlar iddianame haline gelmemiş yada karara çıkmamış dosyanın sorumlusu olarak katipleri gösteriyorlardı. Adalet Hizmetleri sınıfı çıkarılırsa belki azda olsa iyileşme yapılabilir.
CBS, 2 ay önce - Alıntıya git
Cevabı basit arkadaşlar. Sizde çok iyi biliyorsunuz ki; bizler birlik olmuyoruz. Mesela ismini vermem doğru olur mu bilemediğim için söylemiyorum ama bir sendikamız var mesela. Sadece adliye personellerinin kurduğu(katipler, yazı işleri müdürleri, infaz korumalar) bir sendika. Gelin hep beraber bir çatı altında bu dileklerimizi tek ses haline getirelim? Sözüm size değil ama gelmiyor insanlar. O sendika, bu sendika, falan sendika, filan sendika. Adalet hizmetleri sınıfı mı istiyorsunuz? Bir olmamız lazım önce. Bunun içinde adalet bakanlığı personellerinin birlik olması gerekiyor. Mümkün mü? İmkansız, çünkü herkes birbirinden içten içe nefret ediyor.
28 Mart 2020 01:17

ftym38
Aday Memur
Mevzuya yanlış açıdan bakıyorsun kardeşim. Ben bir sağlık çalışanı olarak söylüyorum bunu. Mevcuttaki pandemi tüm dünyayı etkileyen bir durum. Senin söylediğin mevzuu sadece ülkemizi etkileyen ve tabiki de sizin olağan dışı koşturmanıza ve yorulmanıza sebep olan bir durum. Tabiki de küçümsemiyorum sizin emeğinizi. Ama o dönemde hakim ve savcılara kalem başkanlarına vs çok ciddi manada iyileştirme yapıldı. Ayrıca sana şunu söyleyim televizyonlarda duyduğunuz gibi tavan ek ödemeleri %100'e kadar çıkarıldı vs muhabbeti biraz karışık. Maaşlarımız %100 artırılmadı ek ödemelerimizin tavanı 3 ay boyunca i%100'e çekildi. Bu işin kaymağını da uzman hekimler idareciler vs yiyecek çünkü diğer sağlık çalışanlarının ek gösterge çarpanları düşük. Yani benim cebime 3 ay boyunca toplam 3 bin lira gibi bir para girecek ki benim maruz kaldığım riskin yanında hiç bir şey. Benim hastanede temas ettiğim virüsü evime aileme arkadaşlarıma bulaştırdığım zaman nelere sebep olacağını bir düşünsene. Bence senin burada tartışman gereken kurum için gelir adaletsizliği. Hakim ve savcılardan iş yükünüzün çok çok daha ağır olmasına rağmen neden bu arada bu kadar uçurumun olduğu.
28 Mart 2020 01:56

afulutas
Editor

Konuyu açan değerli üyemiz;

Öncelikle kurumlar arasında bir karşılaştırma yapılması hoş olmamış bunu belirtmek zarureti var.

Ben de bir adalet bakanlığı çalışanı olarak özlük haklarımın daha iyi bir konuma gelmesini tabi ki isterim. Maddi konularda maaşlarımızın artmasını, nöbet parası uygulanmasını, her ay mesai ücreti almayı, eskiden olduğu gibi her ay ayın biri ile beşi arasında havuz parası almayı, keşif paralarının otopsi paralarının peşin ödenmesini, miktarlarının arttırılmasını, açılan davalar ve takipler nedeniyle yatırılan harçlardan aynı sağlık bakanlığında ki gibi pay ödenmesini (döner sermaye deniyor yanlış bilmiyorsam) isterim.

Haber yapılmasının farkına varır demişsiniz beni kast ederek evet bir çok şeyin farkındayım. Bu hususta da memurlar.net zaman zaman haberler yapmaktadır.

Biz elimizden geleni yapıyoruz yapmaya çalışıyoruz müsterih olunuz.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Toplam 5 mesaj

ANKET
İdari izinlerin ve esnek çalışmanın 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?