Editörler : supporters.
03 Nisan 2020 22:09

Atıf Puan Hesaplama Çelişkisi

Merhaba kıymetli hocalarım. Bir sorum vardır sosyal bilimler atıf puanlarıyla ilgili.

Bu alanda ULAKBİM bir dergi, EBSCO dergiden daha çok puan getiriyor. Ama atıfta tam tersi mi var ben mi yanlış anlıyorum. Atıfta ULAKBİM, ABSCO'dan daha mı değersiz oluyor? b maddesine EBSCO olurken ve atıf başı 2 puan alırken, ULAKBİM c maddesine oluyor ve 1 puan getiriyor. Doğru mu yorumluyorum?

b) SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI dışındaki endeksler tarafından taranan

dergilerde; Uluslararası yayınevleri tarafından yayımlanmış kitaplarda

bölüm yazarı olarak yayımlanan ve adayın yazar olarak yer almadığı

yayınlardan her birinde, metin içindeki atıf sayısına bakılmaksızın adayın

atıf yapılan her eseri için

c) Ulusal Hakemli dergilerde; Ulusal yayınevleri tarafından yayımlanmış

kitaplarda yayımlanan ve adayın yazar olarak yer almadığı yayınlardan her

birinde, metin içindeki atıf sayısına bakılmaksızın adayın atıf yapılan her

eseri için

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
04 Nisan 2020 10:51

Ben bir çelişki göremedim. Uluslararası endekslerdeki makale 10 puan ulakbim 8 puan. Atıflarda buna paralel. Alan indeksleri 2, ulusal 1 puan. Paralel bir durum sözkonusu. Bu arada makale ulakbim ve ulusal ayrımı var. Atıfta ayrım gözetilmemiş.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
04 Nisan 2020 13:57

Hocam makale ile ilgili uluslararası endekslere EBSCO, ULRICH, DOAJ vs girmiyor. ESCI ve SCOPUS oluyor. Dolayısıyla EBSCO, ULRICH, DOAJ gibi endeksler 5 puan olduklarından (1-d maddesi) ULAKBİM'den az getiriyor.

Yanlışım varsa lütfen birisi düzeltsin.

akademisyen 64, 4 yıl önce

Ben bir çelişki göremedim. Uluslararası endekslerdeki makale 10 puan ulakbim 8 puan. Atıflarda buna paralel. Alan indeksleri 2, ulusal 1 puan. Paralel bir durum sözkonusu. Bu arada makale ulakbim ve ulusal ayrımı var. Atıfta ayrım gözetilmemiş.

Umut-N2017
Şef
05 Nisan 2020 02:24

Doğru düşünüyorsunuz hocam. geçen dönem ben öyle puanladım. Bu açıdan sorun çıkmadı. Yani ULAKBİM 8 puan ama Econlit vs (scopus ) dışındaki uuslararası endekste makale 5 puan. Ancak bu endeksdeki atıflar daha fazla. O nedenle ULAKBIM puanlanan bir makalenize gelen atıfı, uluslararası endeksite de taranıyırsa onu kablul edip, atıftan 2 puan alabiliyorsunuz. Ben böye puanladım. Bu dönemde de...

nickbulmakzorazizim, 4 yıl önce

Hocam makale ile ilgili uluslararası endekslere EBSCO, ULRICH, DOAJ vs girmiyor. ESCI ve SCOPUS oluyor. Dolayısıyla EBSCO, ULRICH, DOAJ gibi endeksler 5 puan olduklarından (1-d maddesi) ULAKBİM'den az getiriyor.

Yanlışım varsa lütfen birisi düzeltsin.

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi