Editörler : hopaliSafak Vaktii
06 Nisan 2020 00:47   


Covid 19 testi pozitif çıkan idareci

Not: Konu Sahibi İsteği Üzerine Konu Yazmaya Kapatıldı...

Arkadaşlar merhaba;

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir kurumda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Geçtiğimiz günlerde tarafıma yapılan PCR testi sonucunda Covid 19 pozitif sonucunu aldım. Hastaneye başvuruda bulundum ve hiç bir semptom göstermediğim için ilaç verilerek evde izolasyon uygulamam gerektiğini söylediler. İdareci olduğum için dönüşümlü olarak okula gittiğimizi belirttim. Ancak bu durumda okula gidemeyeceğim için 10 günlük tek hekim raporu aldım. Ancak burada kafama takılan bir kaç soru var.

1) Milli Eğitim Bakanlığının Covid 19 ile ilgili yayınlandığı genelgenin 8.3 maddesinde "Covid-19 pandemisine ait herhangi bir semptomu taşıdığı sağlık kuruluşları tarafından tespit edilen personel, iyileştiğine ilişkin sağlık raporu almadan çalışamaz, çalıştırılamaz veya iş yerine çağrılamaz." denilmektedir. Bu durumda tarafıma yapılacak ikinci test sonucunda negatif çıkması sağlık raporu yerine geçer mi? Eğer geçmiyorsa bu raporu kim düzenleyecek?

2) On günlük raporumun bitim gününde kontrol gününde tekrar tarafıma test uygulanacak ancak bu u testin sonucunun çıkması 3-4 gün süre almaktadır. Bu süre için tekrar mı rapor almam gerekiyor? Yoksa mazeret izni mi talep etmeliyim. Ya da yararlanabileceğim başka bir durum var mıdır?

3) Covid 19'un iş kazası sayıldığına dair bir takım söylemler dolaşıyor. Ancak benim vaka türünde hastalık yazıyor. Zaten bunun bir iş kazası olduğunu da düşünmüyorum. Ancak burada yapmam gereken herhangi bir şey varmıdır? Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne sorduğum soruya bir cevap alamadım.

Özetle; bu izinler nedeniyle herhangi bir şekilde mağdur olmak istemiyorum. Bilmeden mazeretsiz göreve gitmemiş olmak ya da geçerli sağlık raporu (! hastanenin böyle birşeyden bilgisi yok. Bir tek MEB bu konuda genelge yayınlamış, siz zaten idari izinlisiniz diyorlar) olmadan göreve başlayıp herhangi bir hukuki sonuçla karşılaşmak istemiyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim. Herkese geçmiş olsun. Allah Şifa versin.06 Nisan 2020 10:10

Geçersiz Üye Adı
Şef

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Genelgede de belirtildiği üzere test sonucunuza göre idari izinli sayılırsınız bu açıkça belirtilmiş. Rapor almanız bile gereksiz olmuş. Elinizde bununla ilgili test sonucu olması yeterlidir semptom göstermemiş olmanız çalışacağınız anlamına gelmez. Taşıyıcı olduğunuz için sizin yasal olarak ev karantinasında olmanız gerekmektedir. İnşallah ikinci test negatif çıksın izin işi kolay.

06 Nisan 2020 13:43

hugo.almeida
Genel Müdür

Milli eğitim müdürü'nü tebrik ederim. Böyle müdürlere ihtiyacımız var bizim işte. Altındaki personel hastalık kapmış, kişiye göre ölümcül riskler içeriyor ve arkadaşımız cevap dahi alamamış. Bravo.

06 Nisan 2020 16:14

sefa02
Memur

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun.Burda önemli olan sizin sağlığınız

06 Nisan 2020 16:15

sefa02
Memur

Kendinizi evde karantinaya alın

06 Nisan 2020 17:05

nasni
Aday Memur

Geçmiş olsun öğretmenim. Tüm dünyanın savaştığı bir bela ile karşı karşıyayız. Kurallar şimdi esnetilmeyecekse ne zaman esnetilecek? Yerinizde olsam hiçbir şey yapmam. Pozitif raporunuzu gönderin ve hastalığınızın geçtiğini öğrenene kadar bırakın işi evden bile çıkmayın. Kimse için de rapor vs uğraşmanıza gerek yok. Çok ısrarcı biriyse gerekli işlemleri yap dersiniz, inanın o zararlı çıkar.

06 Nisan 2020 20:56

yaşarimam
Memur

Geçmiş olsun. Acil şifa dilerim sayın hocam. Siz sağlığınızı düşünüp moralinizi yüksek tutun. Gerisi teferruat...

06 Nisan 2020 21:55

majesteleri7
Şef

Sayın hocam sen önce canını sağlığını düşünsene hala daha izin soruşturma derdindesin.sen corona olacaksın göreve niye gelmedin diye seni araştıracaklar öyle amiri yerler.

07 Nisan 2020 11:28

dehneliler
Daire Başkanı

Hocam geçmiş olsun.

07 Nisan 2020 13:12

Sirin İpek
Aday Memur

Belirti göstermiyosanız testi nasıl yaptılar. Pozitif biriyle temasınız mı oldu

07 Nisan 2020 15:38

bedenci1986
Şube Müdürü

hocam senin ve toplumun sağlığı mesaiden önemli iyileşene kadar bunları düşünme. Devletin işi her türlü yürür. Sana da bu durumda kimse 'raporlaını düzgün ve zamanında aldın mı' diye soramaz.

Allah acil şifalar versin.

08 Nisan 2020 13:04

onurr87
Genel Müdür

Arkadaşlar geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Şu anda zaten kimse benden rapor vs. talep etmedi. Tam tersi çalıştığım kurum ve bağlı olduğumuz ilçe bana çok destek oldu. Ben kendim raporumu aldım. Kendim bu konu üzerinde evham yapıp meraktan sordum yukarıda sorduğum soruları. İdari izinli olduğumuz için zaten problem olmuyormuş. İyileşti raporunuda hastane veriyormuş. Sadece iş kazası olup olmadığı konusunda bilgi alamadığımı belirttim. Oda gayet doğal bu süreç çok yeni. Ama hastalık olarak geçiyormuş zaten. O konuda da sıkıntı olmadı. Böylece konu benim için kapandı. Herkese sağlıklı bir ömür diliyorum.

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 15 ilde uygulanan giriş çıkış yasağı uygulamasının kaldırılmasını ister misiniz?