Editörler : **sude**
09 Nisan 2020 13:58   


Aktif avukatlık yaparken (bağ-kur lu olarak) SMMM stajı yapılabilir mi?

Aslında yönetmelikte herhangi bir engel yok ama nedense Tesmer in ilgili birimi ile görüştüğümde (ki kafaları çok karıştı) ısrarla bağkur kaydı yoktur yazısı getirmem gerektiğini söylediler.

Bağkur kaydımın varlığı -avukatlık mesleği açısından- smmm mesleği ile bağdaşmayan işlerden değil. Bu nedenle bağkur kaydımın olduğu belgenin sunulmasının staj talebimin reddedilmesine sebep olamaz diye düşünüyorum.

Yine de bilgisi veya yorumu olanların yorumlarını çok merak ediyorum.

09 Nisan 2020 14:24

**sude**
Editor

Bağkur ve emekli sandığına kayıtlı/olup olmadığına dair belge isteniyor. Bu başvuru şartları arasında yer alıyor. Sgk kaydı olması gerekiyor staj yapmanız için.

Bunu en iyi Tesmer verir demek isterdim ama onlarda farklı bir şey söylememişler.

Mali müşavirler ikinci bir iş yapamazlar. Bu sebeple bağkurlu olmanız sorun teşkil ediyordur.

09 Nisan 2020 15:22

OffAydin
Aday Memur

Mali müşavirler 2. bir iş yapabilirler. Ancak meslekleri ile bağdaşmayan işleri ve ticari yapamazlar. Avukatlık mesleği de ticari bir iş olmadığından mali müşavirlik ile bağdaşır.

3568 SAYILI SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNU

Madde 45 ?(?) (2) serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanlarla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2 nci maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzelkişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar.

10 Nisan 2020 00:23

**sude**
Editor

Bunun en güzel cevabı için bir de TÜRMOB'u arayın ya da dilekçe ile başvurun. Buranın onayladığı her şeyi Tesmer zaten onaylar.

Toplam 3 mesaj