Editörler :
04 Mayıs 2020 18:17   


Eba canlı ders anlatımı zorunlu mu?

Arkadaşlar merhaba.Bu canlı ders uygulamasının hükmü tam olarak nedir?Bu

uygulama isteğe mi bağlı yoksa zorunlu mu?Okul yöneticileri bu

uygulamanın zorunlu olduğunu,öğretmenin canlı ders yapmaması durumunda

yaptırım alacağını beyan ediyor.Bu uygulamaya ait ders programları okul

whatsapp grupları üzerinden öğretmenlere iletiliyor.Bu konuda

öğretmenin fikrini/görüşünü soran yok.Programın bu,ve bu ders yapılacak

şeklinde bir dayatma sözkonusu.Bu uygulama zorunlu değilse,bu tür bir

dayatmaya karşılık ne yapılabilir/nasıl hareket edilebilir?

04 Mayıs 2020 21:25

nemrutdağı
Daire Başkanı

Sendikana bilgi ver. Türk eğitim sen yardımcı oluyoruz diyerek paylaşımda bulunuyor.

04 Mayıs 2020 22:42

kınalıyapincak
Aday Memur
Zorunlu değil diye biliyorum çünkü yapmayan birçok okul var zorunlu olsa bütün okulların yapması gerekir. Eğer bakanlıktan gelen bir yazı varsa bu yazı bütün okullara gidiyor sonuçta
04 Mayıs 2020 23:22

skramz
Aday Memur

değil ama zorunluymuş gibi davranıyolar

05 Mayıs 2020 12:29

fabregas34
Kapalı

Degerli ogretmenim asagidaki linkte videoda ve altindaki yazilarda aciklama guzel bir sekilde yapilmis. Bakanligin bir genelgesi yok bu konuda. Sadece canli ders yapmak isteyenler bunu kullanabilir diyor hepsi bu.

Bazilari egitim ogretim konulu verilen gorev yapilir diyerek zorunlu diyorlar. Ama bunun belirli kurallar icerisinde olmasi gerektigini bir turlu anlamiyorlar. Idareci sana gunde 15 saat ders tanimladi. Ne dersin. Egitim ogretim gorevi mecbur mu dersin?

Sadece bakanligin idarecilere verdigi yetki cercevesinde, idarecilerin egitim ogretim hakkinda verecegi gorevler yapilir. Bakanlik bu konuda idarecilere sadece gonullu ogretmenlere ders programi yapma yetkisi verdi.

https://youtu.be/4fsnXr7Y3hY

05 Mayıs 2020 12:30

sebile1
Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
05 Mayıs 2020 12:37

fabregas34
Kapalı

Iste bir tane daha. Sebile kardes, sen degerlendirmak istiyorsan bunu gerekli goruyorsan degerlendir. Kullan canli ders ozelligini. Ama insanlara neden degerlendirmeleyelim vb. Gibi sorular sorarak onlari yargilama. Bu ozelligi kullanmak isteyen kullanir, istemeyen kullanmaz.

Kullananlar, kullanmayanlardan daha vicdanli bir insan da degiller, daha iyi bir ogretmen de degiller. Onlar sadece kullanmayi tercih etmis, digerleri de kullanmamayi hepsi bu

05 Mayıs 2020 12:47

sebile1
Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
05 Mayıs 2020 12:47

fabregas34
Kapalı

Birileri gelip size neden akilli tahtanin su ozelligini kullanmadin, neden tahtanin sol tarafina yazdin da sag tarafini kullanmadin gibi bir soru sorabilir mi? Bundan ceza verebilir mi?

Ya da siz ogretmenler odasinda dedikodu yapilirken "biliyor musunuz Tunc hoca tahtada hep mavi kalemi kullaniyor hic kirmizi kullanmiyor. Bu nasil ogretmenlik yav. Ogretmen dedigin ogrencinin ilgisini cekebilmek icin kirmizi kalemi kullanir" diye sacma soylemlerl e yargilamalar duydunuz mu?

Bakanlik akilli tahta gondermis, bir suru ozelligi var. Ben istediklerimi kullaniyorum degil mi? Aynen bunun gibi bakanlik eba yapmis, bir suru ozelligi var. Ben canli ders ozelligini kullanmiyorum.

Canim istemiyor. Icimden gelmiyor. Bu ozellige gicik oldum. Sirf idarecime giciklik olsun diye kullanmiyorum. Kendi internetimden yemek istemiyorum. Kamera karsisinda kendimi ciplak hissediyorum. Canli yayinda afakanlar basiyor. Vb vb... Var mi itirazi olan?

05 Mayıs 2020 12:52

sebile1
Memur

fabrekas34 kameranızı kapatarak ders işleme özgürlüğünü kullanabilirsiniz. Diğer özelliklerle öğrencilere ulaşmanızı tebrik ederim.

05 Mayıs 2020 14:02

nemrutdağı
Daire Başkanı

Febragas arkadaşım % 100 haklısın. Konu 1 aydır konuşuluyor. Ders anlatan öğretmenin öğrencisiyle Zoom platformu yerine Eba platformunu kullanım kolaylığını bakanlık başlatmış ve iyide olmuştur. Derse giren ve ders yapan için iyidir. Girmeyen ve kullanmayana da saygı duyulması gerekir. Burada içi boş tartışmanın ne bize ne idarecimize nede öğrencimize faydası yok. Biz tüm camiamız idarecimizden öğretmenimize öğrencimize 2021 yılının ; okullarını ,sınıfalarını , ders saatlerini , sınıf sayılarını , okulların öğrenci kapasitelerinin eskiden olduğu gibi mi devam edecek yoksa Dünyanın gelişmiş ve salgından sonra okulların ,sınıfların ,okul bahçelerinin ,ders saatlerinin , sınıf mevcutları nasıl planlanıyor. Bunları görelim .

05 Mayıs 2020 15:37

selamdar
Genel Müdür

fabregas34, tam maaş ödeniyorken,üstüne ders ücreti ödeniyorken haftada bir iki kez verilen görevden yüksünmenin, görevim mi değil mi araştırmalarına girmenin, sosyal medyada dillendirmenin eğitimci anlayışına ters olduğunu düşünüyor ve savunuyorum.


sebile1, 2 ay önce - Alıntıya git

Sevgili hocam,

Yaşanan durum, içerdiği polemikler, türlü sıkıntılar, verimsiz ve amacı karşılamaktan yoksun sistemsel hatalar; kusura kalmayasınız fakat, adını "YÜKSÜNME" koyacağınız yandaş saiklik uğruna serdedilen bir kavramla açıklanabilmekten kesinlikle uzaktır. En hafif tabirle ayıptır.. Burada kimse iyi niyet odaklı bir yaklaşımı eleştirmiyor tersine; iyi niyetli bir kısım icraatlerin sahada yaşanan gerçekleri gizleyemediğini, öğrencilere "EĞİTİMDE FIRSAT VE İMKAN EŞİTLİĞİ" tanınamadığını, ayrıca Ramazan gibi mübarek günler demeden, karşılaşılan bağlantı sorunlarının, yerine göre hiç bağlantı sağlayamamanın öğrencilere panik oluşumuna sebebiyet vermesi yanında, öğretmenlere ise ne yazık ki sağlık sorunları gibi rahatsızlıklar verdiğini görmek ve sayın bakanlığın konudaki çalışmayı neden gönüllü iştirake bağladığına hak vermek durumundasınız sayın hocamız... Yapmayın... Anlatabiliyor muyum size..?

@ Sayın Fabregas Türk Eğitim Sen'in konuya hassasiyetini vurguladığınız için teşekkür ederim.

Yapabilen yapar, ama sistem sorunu nedeninden yapmayan ya da yapamayan sağlığı bu duruma katlanmaya elverişli olmayan öğretmenlere asla talimatın dışına çıkarak, dayatmalarda bulunulamaz. İşgüzarlığın da bir haddi-hududu-sınırı olur be güzel kardeşim. Hayırlı Ramazanlar.

05 Mayıs 2020 16:51

sosyalciögrtm
Aday Memur

Sayın konu sahibi öğretmen arkadaş,

Baskı ve mobbing'e maruz kalıyorsanız yapmanız gereken ilk şey, ilkin talimatı şifaen fakat diretirlerse ardından sayı numarası (dys) alacağınız bir dilekçe ile okul idarenize bakanlığın aşağıdaki açık talimatına atfen canlı ders yapmadığınızı veya yapamadığınızı belirtiniz.

İşte Bakanlık Talimatı: /meppersonel ve kamuajans gibi bilinen sitelerden kamuya duyuruldu./

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Madde 2- "Okul yönetimi ders yapabilecek öğretmenlere atama yapabilir. Bilgisayarı internet bağlantısı olmayan öğretmenlere ders ataması yapılmaması daha doğru olacaktır. Öğrencileri ile online ders yapmak isteyen öğretmenlerimiz için sunulan bir hizmettir. Hangi derslere canlı ders aracılığıyla ilgili -zorunluluksal- bir durum yoktur. İdareye ve öğretmenlerin durumlarına planlama bırakılmıştır. Önemli olan derslerin verimliliğidir."

Bakıldığında illaki eksiği-noksanı-altyapısı-sistemi sorunlu bir EBA ile karşı karşıya olduğumuz bir gerçek. Fakat sağolsun Ziya Hoca'mız elinden geleni yapıyor. Bunu da görmezden gelmemiz beklenemez elbette. Çünkü derse katılım gerçekleştiremeyen öğrenci kesimi ve öğretmenler için Eba TV ve Ebanın normal tabandaki desteği alternatif sunularak dayatmacı bir anlayış ortaya konulmamıştır. İnşallah Sayın Bakan ve Bakanlığımıızın talimatı ve anlayışını suistimal eden, Bir başka deyişle durumdan vazife çıkartan bir kısım Mem müdürlüklerinin kulağına da gereken kar suyu kaçırılmıştır diye ümit ediyoruz..

06 Mayıs 2020 00:35

nasni
Aday Memur

Iste bir tane daha. Sebile kardes, sen degerlendirmak istiyorsan bunu gerekli goruyorsan degerlendir. Kullan canli ders ozelligini. Ama insanlara neden degerlendirmeleyelim vb. Gibi sorular sorarak onlari yargilama. Bu ozelligi kullanmak isteyen kullanir, istemeyen kullanmaz.

Kullananlar, kullanmayanlardan daha vicdanli bir insan da degiller, daha iyi bir ogretmen de degiller. Onlar sadece kullanmayi tercih etmis, digerleri de kullanmamayi hepsi bu


fabregas34, 2 ay önce - Alıntıya git
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
06 Mayıs 2020 00:37

nasni
Aday Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
06 Mayıs 2020 01:02

fabregas34
Kapalı

Kullanmak istemeyen bir öğretmen olarak neden kullanmak istemediğinizi açıklar mısınız? Gerçekten merak ediyorum..


nasni, 2 ay önce - Alıntıya git

Canım istemiyor. Keyfim böyle uygun görüyor. Kendimi böyle daha rahat hissediyorum. Ders anlatırken görüntümün kaydedilmesi düşüncesi beni endişelendiriyor. Fobim var. Kraldan çok kralcı öğretmenlere, kıllık olsun diye yapıyorum. Öğretmenler odasında aman şu hoca hiç canlı ders yapmamış, o kadar para alıyor haram vallahi diye dedikodu yapmaları için malzeme veriyorum. Vicdan sömürüsü yaparak, zorunlu olmayan bir işi yaptırmaya çalışanlara sinir olduğumdan yapıyorum. Duygu sömürüsü yaparak benim yaptığım canlı ders üzerinden, amirlerine kendi ispat etmeye çalışan idarecilerin önünü tıkamaya çalışıyorum. Vs vs vs....

Ama en güzel cevap şu senin için.

SA-NA-NE

Ha bu arada, sen öğretmen olmak için bir taraflarını yırtmışsındır, eminim buna. Gayretini de takdir ettim. Ama inan ben hiç yırtmadım, çok kolaydı her şey. Kapasite meselesi tabi.

06 Mayıs 2020 01:49

nasni
Aday Memur

Canım istemiyor. Keyfim böyle uygun görüyor. Kendimi böyle daha rahat hissediyorum. Ders anlatırken görüntümün kaydedilmesi düşüncesi beni endişelendiriyor. Fobim var. Kraldan çok kralcı öğretmenlere, kıllık olsun diye yapıyorum. Öğretmenler odasında aman şu hoca hiç canlı ders yapmamış, o kadar para alıyor haram vallahi diye dedikodu yapmaları için malzeme veriyorum. Vicdan sömürüsü yaparak, zorunlu olmayan bir işi yaptırmaya çalışanlara sinir olduğumdan yapıyorum. Duygu sömürüsü yaparak benim yaptığım canlı ders üzerinden, amirlerine kendi ispat etmeye çalışan idarecilerin önünü tıkamaya çalışıyorum. Vs vs vs....

Ama en güzel cevap şu senin için.

SA-NA-NE

Ha bu arada, sen öğretmen olmak için bir taraflarını yırtmışsındır, eminim buna. Gayretini de takdir ettim. Ama inan ben hiç yırtmadım, çok kolaydı her şey. Kapasite meselesi tabi.


fabregas34, 2 ay önce - Alıntıya git
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
06 Mayıs 2020 04:19

fabregas34
Kapalı

Vicdan sahibi olmadan öğretmen de olunmaz.

Sen ek ders hesapla hadi... Boşver dersi, çocukları falan...


nasni, 2 ay önce - Alıntıya git

Ek dersimi her ay hesaplıyorum. 1 kuruş eksik varsa, idareye bildiriyorum. Bir daha ki ay yatırılmış mı diye de kontrol ediyorum. Sonra da o paraları böyle çatır çutur, böyle ham hum yaparak, böyle keyfini çıkara çıkara, böyle hakkını vere vere yiyorum. Sen o konuda hiç meraklanma kardeşim.

Gelelim vicdan meselesine. Biliyorum bana gıcık oldun ama bunları ön yargısız oku ama. Ve sonrasında düşün üzerine. Acaba haklılık payı var mı diye üzerinde dur.

Canı istemediği için canlı ders yapmayanları, vicdansız diye nitelendiren arkadaşlar da okusunlar ve üzerine düşünsünler.

Şimdi vicdanın kriterlerini kim koyuyor? Bunun standartları nelerdir? Doğuştan mı geliyor, sonradan kazanılan ve gelişebilen bir şey mi?

Bir insan, Filistinliler için çok üzülüyor, onlar için dualar ediyor, ağıtlar yakıyor vs. Ama bakıyorsunuz aynı insan katledilen yahudiler için aynı duyguları hissetmiyor. Hadi yahudileri geçelim, Yemen'de, D.Türkistan'da katledilen müslümanlar için aynı şeyleri hissetmiyor. Bu insan Filistinlilere üzüldüğü için vicdanlı mı, yoksa D.Türkistanlılara üzülmediği için vicdansız mı?

Bir insan, sinir anında veya kaza sonucu başka birisini öldürdüğünde tüm hayatı boyunca onu aklından çıkaramıyor, ağlıyor, sızlıyor vs vs... Ama aynı toplumda bir başka insana bakıyoruz çocuğunu öldürüyor ve hiç de üzülmüyor. Atıyorum namusum için yaptım vb. diye düşünüyor. Bu farklılıkların sebebi nedir? Gelenek, örf ve adetler vicdanı etkiliyor diyebilir miyiz? Peki gelenek, örf, adetler etkili oluyorsa başka etkili olan şeyler de olamaz mı?

Bir insan, kedi kesenlere saldırıyor ama bakıyoruz aynı insan daha sonra koyun kesip yiyor. Bu insan kedilere üzüldüğü için vicdanlı mı yoksa koyun kestiği için vicdansız mı? İnanç vicdanı etkiliyor diyebilir miyiz? Peki inanç etkili oluyorsa başka etkili olan şeyler de olamaz mı?

Mesela kendini topluma adapte edebilmek, ön plana çıkmamak, korkmak vb duygu ve düşünceler vicdanı etkilemez mi?

Ben, canlı ders yayını yapan kişiler hakkında, bilinç altlarında idarecilerden ve soruşturma geçirmekten korkuyorlar o nedenle canlı ders işliyorlar. Ama korkmak duygusu toplumumuzda kötü bir duygu gibi algılandığından, bunu itiraf edemeyip vicdanlı olduğumdan yapıyorum diye kendilerine ve çevrelerine telkinde bulunuyorlar diye düşünsem yanlış mı düşünmüş olurum?

Biri kalkıp Afrika'da çocuklar sadece ekmek yiyor, biz de onları gerçekten anlayabilmek için sadece ekmekle beslenmeliyiz, kazandığı paradan sadece ekmek ve su parasını ayırıp gerisini Afrika'ya bağışlamayan insan vicdansızdır derse, seni de bu vicdansızlar arasına koyarsa, sence o insan çok vicdanlı ve sen de vicdansız olur musun?

Biri kalkıp bir öğretmenin EBA'daki puanı 3000in altındaysa vicdansızdır. O para ona haramdır vs derse ve senin de puanın 1200 ise ne düşünürsün. Evet ben vicdansız bir insanım, Allah benim belamı versin der misin? Yoksa karşındaki adamı popülist söylemlerde bulunmakla, saldırgan olmakla suçlar mısın?

Buradan çıkaracağımız sonuç, "kendi doğru bildiğini yap, bu doğru bildiklerini kimseye dayatma, kimseyi yargılama, suçlama, kınama, kategorize etme" olabilir mi?

06 Mayıs 2020 06:09

Ak kara
Aday Memur
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
06 Mayıs 2020 12:37

nasni
Aday Memur

Ek dersimi her ay hesaplıyorum. 1 kuruş eksik varsa, idareye bildiriyorum. Bir daha ki ay yatırılmış mı diye de kontrol ediyorum. Sonra da o paraları böyle çatır çutur, böyle ham hum yaparak, böyle keyfini çıkara çıkara, böyle hakkını vere vere yiyorum. Sen o konuda hiç meraklanma kardeşim.

Gelelim vicdan meselesine. Biliyorum bana gıcık oldun ama bunları ön yargısız oku ama. Ve sonrasında düşün üzerine. Acaba haklılık payı var mı diye üzerinde dur.

Canı istemediği için canlı ders yapmayanları, vicdansız diye nitelendiren arkadaşlar da okusunlar ve üzerine düşünsünler.

Şimdi vicdanın kriterlerini kim koyuyor? Bunun standartları nelerdir? Doğuştan mı geliyor, sonradan kazanılan ve gelişebilen bir şey mi?

Bir insan, Filistinliler için çok üzülüyor, onlar için dualar ediyor, ağıtlar yakıyor vs. Ama bakıyorsunuz aynı insan katledilen yahudiler için aynı duyguları hissetmiyor. Hadi yahudileri geçelim, Yemen'de, D.Türkistan'da katledilen müslümanlar için aynı şeyleri hissetmiyor. Bu insan Filistinlilere üzüldüğü için vicdanlı mı, yoksa D.Türkistanlılara üzülmediği için vicdansız mı?

Bir insan, sinir anında veya kaza sonucu başka birisini öldürdüğünde tüm hayatı boyunca onu aklından çıkaramıyor, ağlıyor, sızlıyor vs vs... Ama aynı toplumda bir başka insana bakıyoruz çocuğunu öldürüyor ve hiç de üzülmüyor. Atıyorum namusum için yaptım vb. diye düşünüyor. Bu farklılıkların sebebi nedir? Gelenek, örf ve adetler vicdanı etkiliyor diyebilir miyiz? Peki gelenek, örf, adetler etkili oluyorsa başka etkili olan şeyler de olamaz mı?

Bir insan, kedi kesenlere saldırıyor ama bakıyoruz aynı insan daha sonra koyun kesip yiyor. Bu insan kedilere üzüldüğü için vicdanlı mı yoksa koyun kestiği için vicdansız mı? İnanç vicdanı etkiliyor diyebilir miyiz? Peki inanç etkili oluyorsa başka etkili olan şeyler de olamaz mı?

Mesela kendini topluma adapte edebilmek, ön plana çıkmamak, korkmak vb duygu ve düşünceler vicdanı etkilemez mi?

Ben, canlı ders yayını yapan kişiler hakkında, bilinç altlarında idarecilerden ve soruşturma geçirmekten korkuyorlar o nedenle canlı ders işliyorlar. Ama korkmak duygusu toplumumuzda kötü bir duygu gibi algılandığından, bunu itiraf edemeyip vicdanlı olduğumdan yapıyorum diye kendilerine ve çevrelerine telkinde bulunuyorlar diye düşünsem yanlış mı düşünmüş olurum?

Biri kalkıp Afrika'da çocuklar sadece ekmek yiyor, biz de onları gerçekten anlayabilmek için sadece ekmekle beslenmeliyiz, kazandığı paradan sadece ekmek ve su parasını ayırıp gerisini Afrika'ya bağışlamayan insan vicdansızdır derse, seni de bu vicdansızlar arasına koyarsa, sence o insan çok vicdanlı ve sen de vicdansız olur musun?

Biri kalkıp bir öğretmenin EBA'daki puanı 3000in altındaysa vicdansızdır. O para ona haramdır vs derse ve senin de puanın 1200 ise ne düşünürsün. Evet ben vicdansız bir insanım, Allah benim belamı versin der misin? Yoksa karşındaki adamı popülist söylemlerde bulunmakla, saldırgan olmakla suçlar mısın?

Buradan çıkaracağımız sonuç, "kendi doğru bildiğini yap, bu doğru bildiklerini kimseye dayatma, kimseyi yargılama, suçlama, kınama, kategorize etme" olabilir mi?


fabregas34, 2 ay önce - Alıntıya git
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
06 Mayıs 2020 12:47

fabregas34
Kapalı

Ya sen ne saçmalıyorsun burada vicdana bakış açısı bilmem ne anlatıyorsun. Yok canım istemiyor, yok bilmem ne diyosun sonra felsefe yapıyosun. Git işine gücüne hadi.


nasni, 2 ay önce - Alıntıya git

nasniiiiii nasnii. Hiç okumuyorsun değil mi nasniiii? Meselenin özünü hala anlamadın değil mi nasni? Vicdan meselesini açan sensin nasniiii. Ben de vicdanın nasıl temel alınamayacağını belirtmeye çalışıyorum nasniiii?

Ömür törpüsüsün nasni? Çevrendekilere acıyorum nasni. Yazık, nasıl da hayatı zindan ediyorsundur onlara nasni? Bu kadar dar bir çerçevesi olan öğretmenin, yetiştirdiği gençlikten nasıl hayır beklenir nasni? Geleceğe ümitle bakmamı engelliyorsun nasniiiiiiiiiiiiii

Toplam 106 mesaj
 
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;