Editörler : Lanet
10 Mayıs 2020 19:46

4500 TL civarında dizüstü önerisi

Arkadaşlar tavsiyeye ihtiyacım var.Dizüstü bilgisayarımın anakartı yandı. Uzun yıllardır kullanıyordum. Bir bağ kurmuştuk. Ama sizlere ömür. Kırkı da çıktığına göre yeni bir labtop almak istiyorum. Bütçem 4500 TL civarında. Yoğun kullandığım programlar photoshop , Office , bazen videomaker programları. Nadiren oyun oynuyorum. Gün içinde akıllı tahta projeksiyon cihazı vb. İşler için. Çoğunlukla akşamları dizi film izlemek için kullanacağım.Desteklerinizi bekliyorum.

Vita Es Muorte
Genel Müdür
17 Mayıs 2020 19:04

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_81ut0017tx-s145-15-6-ryzen5-8gb-512-vega8-windows10-laptop

Drjacob
Aday Memur
19 Mayıs 2020 11:06

oyun oynamazsan eğer 2. el faturalı macbook bak daha mantıklı olur.

0 SoneS 0
Aday Memur
21 Mayıs 2020 20:19

Üst seviye 8 inç bir tablet çok daha iyi olacaktır. Şahsi fikrim; bu sene telefonumu bırakıp şarjı uzun giden bir tuşlu telefon alacağım. Yanına da 4 5 bin liralık bir tablet. Hem laptop u elimden çıkaracağım hem de akıllı telefonu. Eskisi kadar sosyal medya kullanmıyorum. Harici işlerim için bahsettiğim tabletlerin kalemli versiyonunu alıp yanımda taşımak daha iyi diye düşünmekteyim. Tavsiyem de bu yönde olur size

0 SoneS 0
Aday Memur
21 Mayıs 2020 22:11

Tabi bahsettiğim tabletler sim kart girişli
0 SoneS 0, 4 yıl önce
Üst seviye 8 inç bir tablet çok daha iyi olacaktır. Şahsi fikrim; bu sene telefonumu bırakıp şarjı uzun giden bir tuşlu telefon alacağım. Yanına da 4 5 bin liralık bir tablet. Hem laptop u elimden çıkaracağım hem de akıllı telefonu. Eskisi kadar sosyal medya kullanmıyorum. Harici işlerim için bahsettiğim tabletlerin kalemli versiyonunu alıp yanımda taşımak daha iyi diye düşünmekteyim. Tavsiyem de bu yönde olur size

nemlihava
Şef
28 Mayıs 2020 15:31

Photoshop, videomaker tarzı işlemler yapıyorsanız aslında masaüstü daha avantajlı olur;

1. Sebep: Bu tip render işlemlerinin, işlemci üzerine çok fazla yük bindirmesi sonucu işlemcinin aşırı ısınmasına sebebiyet vermesi ve performans kaybı yaşaması. Masaüstü bilgisayarlar soğutma yönünden her türlü müdahaleye uygun oluyor.

2. Sebep masaüstü pc'lerde her bir donanım bağımsızlığını ilan etmiş gibi hangisi bozulursa onun aynısına ya da daha üst bir donanımı rahatlıkla bulabilir ve takabilirsiniz. Anakart yandıysa mesela masaüstü bilgisayarım olsaydı "zaten eskimişti iyi oldu daha iyi bir anakart alayım" derdim, ancak laptop olunca ve anakart yanınca geçmiş olsun ara ki bulasın aynısını bulmanız lazım, laptoplarda farklı anakart takayım gibi bir uygulama olmuyor, laptop hangi anakartla üretildiyse onu kullanmak zorunda kalıyorsunuz yani laptoplar biraz daha güncelliğe kapalı.Aynısını bulsanız da laptopu söküp takmak zulüm her seferinde vida artırabilirsiniz.

Yine de şunu söylemek isterim eğer ultrasüper ayarlarda oyun oynamıyorsanız 4500 TL'lik bir laptop ile Örn: (https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-s145-15ikb-intel-core-i5-8250u-8gb-512gb-ssd-mx110-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-81vd0070tx-p-HBV00000SBBBX?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=Cj0KCQjwwr32BRD4ARIsAAJNf_2oOu3TtKyOivh7UDEPFrkyZPleXgOrDj95yHJijMNdT53huGlTjk0aArgvEALw_wcB) 3400 TL'lik laptop arasında bariz bir performans farkı olmayacaktır. Örn (https://www.hepsiburada.com/lenovo-v155-amd-ryzen-3-3200u-4gb-1tb-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-81v5001ntx-p-HBV00000RGU82?magaza=Nethouse&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&gclid=Cj0KCQjwwr32BRD4ARIsAAJNf_2nK-1iTNszeqZP62LywvEHM4-v7JNTNCG56vmrMSILIximdr1Xjt0aAmSfEALw_wcB)

Bence yukarıdaki her iki bilgisayarın da render süreleri ve orta ayarlardaki oyun performansları birbirine yakındır. ikinci laptopa 2 ve ya 4 gb ram daha takviye yapılabilir belki ama yaklaşık performans vereceklerdir.

Ben olsaydım 4000 liraya masaüstü bilgisayar toplar, 1200 lira civarına da akıllı tahtaya bağlanabileceğim, günlük işlemlerini halledebileceğim windows işletim sistemli bir tablet alırdım.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi