Editörler : crops35
12 Mayıs 2020 15:56

3713 sayılı kanuna göre atama

3713 Sayrı Terörle Mücadele Kanunun Ek 1 inci maddesi hükümleri gergince 14'08"2014 tarih

ve xxxxxxxxxxx sayılı yazıları ile xxxxxxxxxxx Valililiğine (Defterdarlığı) atamam yapılarak xxxxxxxxxxxxxxx Malmüdürlüğü Milli Emlak servisin de memur olarak çalışmaya başladım.'

Cumhurbaşkanlığı 1- numaralı Kararnamesi ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Merkez ana hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle xxxxxxxxxxxxxxxx Kaymakamlığı Mili Emlak Servis Şef liginde görevime devam etmekteyim'

2014 --2016 yılında 3713 sayılı kanunun 1. maddesi hükümlerine ataması yapılan ve görevine devam eden personellerin 3713 sayılı Kanunun Ek 15 maddesi ne istinaden çıkarılan yönetmenliğe göre Çevre ve Şehirlilik İl Müdürlüğü Muhasebe Servisine atamamın yapılıp yapılmayacağı hakında net bilgi istiyorum.

erkan_ı erzurum
Aday Memur
12 Mayıs 2020 16:39

tayin dilekçesine red verilince dava acsak kazanırmıyız.

saenes74
Genel Müdür
13 Mayıs 2020 08:39

o bahsettiğin yönetmelik linkini ve ona istinaden hangi maddeye göre istediğini bilirdirisen bakarız

erkan_ı erzurum
Aday Memur
27 Mayıs 2020 14:51

Sayın müdürüm Geçmiş Bayramınızı kutlar sağlıklı ve mutlu nice Bayramlar geçirmenizi Yüce allahtan niyaz ederim.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda 25/07/2016 tarihli ve 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname değişiklikler yapılmış ve anılan KHK'nın 4 üncü maddesiyle eklenen Geçici 15 inci maddesinde; "Bu maddenin yürürlük tarihinden önce, ek 1 inci madde kapsamında göreve başlayan personelden, ........ tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alanlar, bu unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanırlar.

İhraz etmiş bulundukları kadroların atandıkları kamu kurumlarında olmaması halinde ilgililer asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanabilir." hükmüne yer verilmiştir.

Ben ise 12.08.2014 yılında atamam yapılarak, Milli Emlak Servisinde çalıştırılmaktayım.Milli Emlak Genel Müdürlüğü Çevre ve Şehirçilik Bakanlığına Baglandığından şimdi yine aynı serviste çelıştırılmaktayım.

Ben dilekçe yazarak Çevre ve Şehirçilik İl Müdürlüğü Muhasebe servisinde çalıştırılmak için.

Bana gelen cevap yazısında Milli Emlak Müdürlüğünde hizmetinize olan ihtiyaçtan dolayı talebiniz değerlendirilmemiştir denildi.

3713 sayılı Kanunun Ek 15 maddesine göre muhasebe servisinde çalıştırılmam gerekmiyormu. Atamamın yapıldığı tarihte Yüksek Okuldan Bilgisayarlı Muhasebe meslek elamını olarak mezun durumunda idim ve su an halen daha aynı mezuniyetim devam etmektedir.

Allahrızası için bir net cevap veren bulamadım. Bana yardımcı olursanız ömürboyu yapacağınız iyiliği unutmayacağım. Görüşmek dileği ile Allaha emanet olun iyi çalışmalar.

erkan_ı erzurum
Aday Memur
27 Mayıs 2020 14:58

Karar Sayısı : 2016/9507

Ekli "Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığının 20/10/2016 tarihli ve 6234 sayılı yazısı üzerine, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 7/11/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

TERÖRLE MÜCADELE KANUNU KAPSAMINDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İSTİHDAM EDİLECEKLER HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 18/4/2014 tarihli ve 2014/6289 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendine "hayatını kaybedenlerin ise eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa" ibaresinden sonra gelmek üzere "anne, baba veya" ibaresi ile (d) bendine "hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa" ibaresinden sonra gelmek üzere "anne, baba veya" ibaresi eklenmiştir. MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin onuncu fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı fıkraya aşağıdaki bent ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"c) Onbirinci fıkrada sayılan durumlar hariç olmak üzere, başvuru tarihi itibarıyla kırkbeş yaşını doldurmuş olanlar.

ç) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu ilgili valilerce tespit edilenler.

(11) Kanunun ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (a), (b), (c) ve (ç) bentlerinde sayılan kişi veya kişilerden istihdam hakkını kullanacak kırkbeş yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda;

a) İki hak sahipliği halinde, kırkbeş yaşından büyük eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; anne, baba ve kardeşi yoksa eş veya çocuklarından toplam iki kişi; eş veya çocuğu yoksa anne veya babası ile kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; anne veya babanın bu hakkı kullanmaması halinde ise bir diğer kardeşi olmak üzere toplam iki kişi,b) İki hak sahipliği halinde bir istihdam hakkının eş veya çocuğu tarafından

kullanılması durumunda, ikinci istihdam hakkından eşi, çocuğu, anne, baba veya

kardeşlerinden kırkbeş yaşından küçük kimsenin bulunmaması durumunda, anne, baba veya kardeşi olmak üzere toplam bir kişi,

c) İki hak sahipliği halinde bir istihdam hakkının anne, baba veya kardeşleri tarafından

kullanılması durumunda, ikinci istihdam hakkından eşi, çocuğu, anne, baba veya

kardeşlerinden kırkbeş yaşından küçük kimsenin bulunmaması durumunda, eşi veya çocukları olmak üzere toplam bir kişi,

ç) Kanunun ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (ç) bendi hariç olmak üzere bir hak sahipliği halinde, istihdam hakkından kırkbeş yaşından büyük malullerin kendileri veya eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi,

d) Kanunun ek 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (ç) bendinde belirtilenlerden hayatını kaybedenlerin kırkbeş yaşından büyük eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa anne, baba veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi,

istihdam hakkından faydalanabilir."

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir."Yetkili hak sahibi tespit komisyonu, istihdam talep başvurusunu ilk yapan hak sahibinin ikamet ettiği ildeki komisyondur."

. MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 10- (1) 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun eki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kamu kurum ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları, özel kanunla kurulan diğer her türlü kamu kurum ve kuruluşları; Bakanlıkça hak sahibi olduğu belirlenerek Başkanlığa bildirilen ve Başkanlıkça kura sonucu atama teklifi yapılanları, atama teklifi ile ihdas edilen 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarına ve sürekli işçi kadrolarına bu madde hükümleri çerçevesinde atamak zorundadır.

(2) Hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanların, atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması koşuluyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atama teklifleri Başkanlıkça yapılır. İşçi kadrolarına yapılacak atama teklifleri sürekli işçi unvanlı kadroya yapılır.

(3) Hak sahibi olanlar Bakanlıkça tespit edilerek liste halinde Başkanlığa bildirilir.

(4) Kamu kurum ve kuruluşları bu kapsamda talep ettikleri memur ve hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar ile kumrularında yer alan diğer unvanlara ilişkin kadro ve pozisyonları, merkez ve taşra olacak şekilde, taşrada ise il bazında olmak üzere her yılın ocak ve temmuz aylarının son gününe kadar Başkanlığın e-uygulama sistemi üzerinden iletirler. İşçi istihdam eden kurumlar, işçi taleplerini sürekli işçi unvanı ile bildirir.

(5) Kamu kurum ve kuruluşlarının e-uygulama sistemi üzerinden yapacakları talepleri ile atama teklifi yapılacak personel sayısının karşılanamaması durumunda Başkanlıkça atama teklifleri resen yapılır.

(6) Hak sahiplerinin kamu kurum ve kuruluşlarına atama teklifleri, Başkanlıkça kura usulü ile yapılır.

(7) Kura sonucu yapılacak atamalarda atama teklifinin yapılması ile birlikte diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın atama teklifi yapılan kamu kurum ve kuruluşlarına kadro ve pozisyonlar ihdas, tahsis ve vize edilmiş ve mevzuatı uyarınca düzenlenen ilgili cetvel ve bölümlere eklenmiş sayılır. Bu şekilde ihdas edilen kadro ve pozisyonlar, herhangi bir şekilde boşalması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır."

MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(1) Hak sahiplerinden Bakanlıkça isimleri bildirilenlerin atama teklifleri, il tercihleri de gözönünde bulundurularak Başkanlıkça kura usulü ile yapılır"

MADDE 6- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"İhraz edilen unvanlara atanma

GEÇİCİ MADDE 3- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce, Başkanlık tarafından Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında atama teklifleri yapılıp göreve başlayan personelin atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumu itibarıyla ihraz ettiği unvanın, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması halinde, ilgili personel bu unvana ilişkin kadro veya pozisyona kurumu tarafından sınava tabi olmaksızın atanır.

(2) Birinci fıkra uyarınca yapılacak atama işlemlerinde ilgili kamu kurum veya kuruluşunun 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin veya 22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alan mevcut kadro ve pozisyonları dikkate alınır.

(3) İhraz etmiş bulundukları unvanların atandıkları kamu kurum ve kuruluşlarının mevcut kadro ve pozisyonlarında olmaması halinde ilgililer, asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanabilir.

(4) Kamu kurum ve kuruluşları, ilgililerin Kanunun geçici 15 inci maddesi kapsamında yaptıkları naklen atama başvurularını, atanmak istedikleri unvan İçin gerekli şartları taşımaları halinde, ivedilikle işleme alarak sonuçlandırır."

MADDE 7- Aynı Yönetmeliğin geçici 2 nci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 8- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 9- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. Müdürüm yönetmenlik bu şekilde

saenes74
Genel Müdür
28 Mayıs 2020 10:09

söz konusu ek 15 maddeyi okudum.

3713 sayılı kanun kapsamında atandığınızı ve bu kanunun ek-15 maddesine istinaden öğrenime ilişkin Çevre ve Şehirlilik İl Müdürlüğü Muhasebe Servisine atamamın yapılıp yapılmasını istediğiniz bilgiler ışığında;

kanunun amacı terörden zarar görenlerin ilgili öğrenimine göre atanmasını içeriyor. anladığımı kadarıyla bu sizin zarar görmenize karşı atanmamanız gereken bir ünvan değil.

Yüksek Okuldan Bilgisayarlı Muhasebe meslek elemanı olarak mezun olmanıza gelince Ne çevre ve şehircilikte ne milli emlak müdürlüğünde muhasebe birimi diye bir birim yok.

Maaşı yapan bir ve yedek birde personel olur hepsi o.

yapılan atama işlemi doğrudur.

Muhasebe birimi ise illerde defterdarlık ilçe malmüdürlerinde muhasebe servislerinde olur. sayıca çok personelin olduğu kurumlar ( milli eğitim- sağlık vs) tahakkuk (ödeme - maaş birimleri ) servisi kurabiliyorlar.

Eğer ki Milli Emlak Müdürlüğü Defterdarlıktan ayrılmadan önce dilekçe ile başvursaydınız. muhasebe servisine atanmanız mümkün olabilirdi.

ama şimdi çok geç. birimlerin bağlı olduğu bakanlıklar ayrıldı.

dava açsanız bile kaybedersiniz.

erkan_ı erzurum
Aday Memur
02 Haziran 2020 08:56

Slm Müdürüm. Benim Çevre ŞEhirçilikte Muhasebe birimi yoksa o zaman Başka kuruma atanmam için Muvaffakat vermek zorunda deilmi kurum.

saenes74
Genel Müdür
02 Haziran 2020 14:38

değil öğrenim şartınıza uyan birim yok.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi