Editörler :
12 Mayıs 2020 23:22   


2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Liseler...

Malum Covid19 sürecini yaşıyoruz. Belki bunları tartışmanın zamanı değil diye düşünebilirsiniz ama hem kafamızı dağıtmak hem de bizleri eylül (umarım) ayında neyin beklediğini kestirebilmek için düşüncelerinizi bekliyorum.

Gelecek yıl 4+4+4 ilk mezunlarından dolayı liselerde kontenjan arttırımı yapıldığı artık herkesin bildiği bir durum. Birinci sorun zaten burada ortaya çıkmaktaydı. Özellikle büyükşehirlerde sınavsız anadolu liseleri ve çpl tarzı okullarda bir talep artışı yaşanacağı, bazı okulların ikili eğitime geçmek zorunda kalacağı konuşuluyordu.

Salgın hastalık hayatımıza sosyal mesafe kavramını kattığı için ikinci bir sorun da burada ortaya çıkmaktadır. Bazı okullarda 40 kişilik sınıflar olduğunu biliyoruz. Ortalama 32 kişi desek ve öğrencilerin şimdiki gibi ikili oturduğunu düşünürsek sosyal mesafe diye bir şeyin olmayacağı ortada. öğrenciler sınıfta tek kişi otursun kararı alınırsa burada da derslik ve öğretmen eksikliği sorunu gündeme gelecektir.

Bizler gelecek yıl ders sayılarının azaltılmasını beklerken meslek lisesi 9. sınıfların haftalık 40 saat olan programı 43 saate yükseltildi. Üstüne bu sene sınıfta kalma olmayacağı için 2 tekrardan dolayı okuldan uzaklaştırılan öğrenci de olmayacak.

Yani lafın kısası işler gittikçe karışmakta. Seneye çpl ve sınavsız al'lerin büyük kısmının ikili eğitime geçebilir ki bunun bile yetmeyeceği durumlar da karşımıza çıkabilir.

İçinizde idareci olan ve konu hakkında net bilgisi olanlar da bizleri aydınlatırsa çok sevinirim..

14 Mayıs 2020 00:26

4DMC5
Aday Memur

Virüs konusunu hiç düşünmesek bile ikili eğitime geçilmeli bu sene. Zaten 42-45 kişilik siniflarimiz var. Daha da artarsa 50 kişi olacak. Bunu göre göre ikili eğitime geçilmezse seneye derslerin verimi çok ama çok az olacaktir.

14 Mayıs 2020 15:57

kmal34
Aday Memur

İstanbul da da ikili öğretim gündemde. Bakalım ne olacak...

19 Mayıs 2020 01:24

dundarbeyguneribey
Şube Müdürü

çok sorunlu olacak zaten sayı kalabaklaşacaktı bir de kalma olmayınca okullar iki katına çıkacak düşününce bile fena oluyorum eğitimin kalitesi aşırı düşecek çünkü okuma yazması düzgün olmayan 9. sınıflar sınıf geçti.

04 Haziran 2020 00:02

Dear_
Müsteşar Yardımcısı

problemler silsilesi bekliyor lise öğretmenlerini...

Toplam 4 mesaj
 
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?