Editörler : Pangaea
14 Mayıs 2020 15:23

DHMİ mi Muhendislik mi?

herkese iyi günler sizce başka ilde DHMİ düz memur mu kendi ilinde 4b muhendislik mi

İnsatmhnds
Memur
14 Mayıs 2020 15:35

Kendi ilinde 4b memurluk.. Başka hiç bir şehir çekilmiyor inan bana.

erikbio
Aday Memur
14 Mayıs 2020 19:48

Ailene yakın ol. Hayat kısa. İnsan çok kazanmak istiyor. Statü istiyor. Ama emin ol kazandığını yerken insan sevdikleri ile olmak istiyor.

14 Mayıs 2020 20:05

Kardesim önce dhmi gir dhmi de mühendisliğe geçme ihtimalin unvan değişikliği ile başarısıysan rahat gecersin

14 Mayıs 2020 20:08

Tabiki 93 ve üzeri puanin varsa dhmi dusunebilirsin ortalama 25 kisilik kontenjan icin konusuyorum

muhhendiszm
Aday Memur
14 Mayıs 2020 20:50

yaşadığınız şehre çok bağlı degilseniz yine aynı düşünürmüydünüz
İnsatmhnds, 4 yıl önce
Kendi ilinde 4b memurluk.. Başka hiç bir şehir çekilmiyor inan bana.

muhhendiszm
Aday Memur
14 Mayıs 2020 20:53

aile yanindaki kurum şartları daha zor ve kendi kabugumdan çıkmak istiyorum bunun için deger mi sizce
erikbio, 4 yıl önce

Ailene yakın ol. Hayat kısa. İnsan çok kazanmak istiyor. Statü istiyor. Ama emin ol kazandığını yerken insan sevdikleri ile olmak istiyor.

muhhendiszm
Aday Memur
14 Mayıs 2020 20:55

hocam dhmi deki unvanlar için yeniden üni okumam gerekebilir buna değer mi sizce
ıstanbullu jojuk, 4 yıl önce

Kardesim önce dhmi gir dhmi de mühendisliğe geçme ihtimalin unvan değişikliği ile başarısıysan rahat gecersin

Portuga34
Daire Başkanı
14 Mayıs 2020 21:07

forumlardaki becayiş başlıklarını incelersen sorunun cevabını bulursun. şu an devlet nemurluğundaki en büyük sorun, kadrolu/sözleşmeli fark etmeksizin tayin olamama sorunudur. maaş olarak iyi kötü kendini idame ettirirsin ama ha deyince tayin olamayacağın için kesinlikle kendi memleketinde bir memurluk...

İnsatmhnds
Memur
14 Mayıs 2020 21:09

Hocam şöyle söyleyeyim. Atanıp bu şehirden kurtulmak istiyorum diyordum. O derece bunalmıştım şehirden insanlardan v.s başka şehre gidip yeni insanlar yeni Bi hayat dedim ama. Maalesef ki hiç öyle olmadı. Hiçbiri tutmuyor yerini. O kadar özlüyorsun aileni ordaki arkadaşlarını akrabalar eş dost. İnsanı başkaymış benim memleketimin diyorsun
muhhendiszm, 4 yıl önce
yaşadığınız şehre çok bağlı degilseniz yine aynı düşünürmüydünüz

muhhendiszm
Aday Memur
14 Mayıs 2020 21:43

evet hocam haklisiniz bahsettigim nedenlerden dolayi düşünmüştüm tecrubeli arkadaslardan bilgi almak istedim
Portuga34, 4 yıl önce

forumlardaki becayiş başlıklarını incelersen sorunun cevabını bulursun. şu an devlet nemurluğundaki en büyük sorun, kadrolu/sözleşmeli fark etmeksizin tayin olamama sorunudur. maaş olarak iyi kötü kendini idame ettirirsin ama ha deyince tayin olamayacağın için kesinlikle kendi memleketinde bir memurluk...

muhhendiszm
Aday Memur
14 Mayıs 2020 21:48

anladim hocam umarım tayin ile ilinize tekrar dönersiniz soyledikleriniz benim icin cok onemliydi
İnsatmhnds, 4 yıl önce
Hocam şöyle söyleyeyim. Atanıp bu şehirden kurtulmak istiyorum diyordum. O derece bunalmıştım şehirden insanlardan v.s başka şehre gidip yeni insanlar yeni Bi hayat dedim ama. Maalesef ki hiç öyle olmadı. Hiçbiri tutmuyor yerini. O kadar özlüyorsun aileni ordaki arkadaşlarını akrabalar eş dost. İnsanı başkaymış benim memleketimin diyorsun
14 Mayıs 2020 22:35

Hocam dhmi 3 yil görev sonrası tayin imkanın var birde gurbet her zaman insana hayat tecrübesi katar bugün memlekettim dersin yarın gitmek istemezsin çok öyle insan tanıyorum tabiki ailenin yeri baska ama hakkımızda hayırlısı

electricengineer
Aday Memur
14 Mayıs 2020 23:19

DHMİ düz memur, net ve kesin.

muhhendiszm
Aday Memur
14 Mayıs 2020 23:46

hocam nedenleriyle acıklarmısınız rica etsem
electricengineer, 4 yıl önce

14 Mayıs 2020 23:59

yanlış bilmiyorsam dhmi düz memur ile 4b mühendis maaşları birbirine çok yakın. adam aim memuru demiyor ki çok bir artısı olsun düz memurluk diyor. ben de memleketimle çok bağım yok diyordum ama 5 yıl taşrada çalışınca memleketimi özledim. gerçekten de küçük bir memleketim var. ama orada çalışmasam bile oraya benzeyen bi yerde çalışmak isterim. ya da mememleketime 1-2 saat mesafede bir yer olsun isterim. bu şeye benziyor istanbulda yaşayanların deniz görmese bile kendini denizle avutmasına benziyor. gitmesen bile memleketim yakın dersin. psikolojini rahatlatırsın. ama 4b ile gittiğin kurum da önemli bence. biliyorsun 4b demek bir miktar iş yükü demek. dhmi sosyal yardım olarak biraz daha zengin olabilir. onları da göz ardı etme.

electricengineer
Aday Memur
15 Mayıs 2020 00:38

DHMİ daha geleceğe yönelik akıllıca bir hamle olabilir, ünvan değişikliği açarlar mühendis oluverirsin yani. Türkiye'nin en iyi KİT kurumu orası ve kadrolu memursun , 4b nin ne olduğu belli değil, %0.01 de olsa iş akdinin feshedilmesi olasılığı var. Ben TMO'da mühendis olarak çalıştım ve şu an TEDAŞ'tayım, iki kurumu da beğenmedim, mesela bana DHMİ genel müdürlüğünde memurluk verseler ben kabul ederim yani, burda da mühendislik yapmıyorum akşama kadar dört duvar oturuyorum, KPSS ve AÖF çalışıyorum ufak tefek iş oluyo ama excel formu fatura kontrolü falan yani, mühendislik yapıyorum diyemiyorum, arkadaş ortamı da yok, biraz idareyle de ters düştüm beni amele başı yapmak istediler oralı olmayınca böyle oldu, napayım ben öyle kurumu. Kaldı ki senin 4b mühendislikte tatmin olacağının garantisi yok belki sana mühendislikle alakası olmayan işler verecekler, belki çok zorlayıcı olacak angarya olayına girecekler, idealist bakış açısıyla geleceğe yönelik DHMİ derim ben olsam, ama memleketimde ne uzar ne kısalırım ailemle otururum ot gibi yaşarıp giderim diyorsan 4b mühendislik, bak ailenin yanı kadrolu olsa gene biraz tatmin edici olur ama 4b bana çok mantıklı gelmiyor. Tercih senin.

blizzard912, 4 yıl önce

yanlış bilmiyorsam dhmi düz memur ile 4b mühendis maaşları birbirine çok yakın. adam aim memuru demiyor ki çok bir artısı olsun düz memurluk diyor. ben de memleketimle çok bağım yok diyordum ama 5 yıl taşrada çalışınca memleketimi özledim. gerçekten de küçük bir memleketim var. ama orada çalışmasam bile oraya benzeyen bi yerde çalışmak isterim. ya da mememleketime 1-2 saat mesafede bir yer olsun isterim. bu şeye benziyor istanbulda yaşayanların deniz görmese bile kendini denizle avutmasına benziyor. gitmesen bile memleketim yakın dersin. psikolojini rahatlatırsın. ama 4b ile gittiğin kurum da önemli bence. biliyorsun 4b demek bir miktar iş yükü demek. dhmi sosyal yardım olarak biraz daha zengin olabilir. onları da göz ardı etme.

electricengineer
Aday Memur
15 Mayıs 2020 00:54

Ha şimdi diyeceksiniz sen oraya gidince aynı olabilir mi? Olabilir ama Türkiye'nin en iyi kurumlarından birinde memur olmak mı, sadece kağıt kürek işleri yapan ve teknik bir kurum olmayan TEDAŞ'ta mühendis olmak mı? Bence birincisi.

ugurcavli
Aday Memur
15 Mayıs 2020 01:18

Hocam tmo da elektrik mühendisi iken nasıl görev veriliyordu yaptığınız iş neydi? Mümkünse yazabilir misiniz

Ha şimdi diyeceksiniz sen oraya gidince aynı olabilir mi? Olabilir ama Türkiye'nin en iyi kurumlarından birinde memur olmak mı, sadece kağıt kürek işleri yapan ve teknik bir kurum olmayan TEDAŞ'ta mühendis olmak mı? Bence birincisi.

electricengineer
Aday Memur
15 Mayıs 2020 09:27

O kurumda iki yerde bulundum. Biri Kırklareli Şube burada teknisyen muamelesi gördüm, adamına göre muameleler vardı mühendislikle alakalı bir şey yoktu nakil istedim AAF fabrikasına verdiler, buranın ortamı daha güzeldi, burada yapılan işleri sıralayacak olursam, mesela bir arıza olursa onunla ilgili parça siparişi ve gelen parçanın kontrolü, arıza olduğu zaman teknisyen ve tekniker arkadaşlara nezaret etme, yük asansörleri sık sık bozuluyordu onla bazen ilgileniyorduk, projeyle tasarımla ilgili bir şey pek yoktu. arıza olmadığı zaman çok problem yoktu yani. Fabrikada 1,5 sene bulundum 1 sene her şey iyiydi ama herkesin kaçış planı yapmasıyla büyü bozuldu, benden kıdemli elektrik müh arkadaş tayinle gitti, teknik şef vardı o ünvan değişikliğiyle gitti, sonra ben gittim, ben gittikten sonra 50-60 kişi daha gitmiş oradan, bunların etkisiyle fiilen işi yapan personel işi savsaklamaya ve bize zorluk çıkarmaya başladı, idare bu tür konularda işgücü personelinin tarafını tutuyor siz haklı da olsanız, o zaman biz çekilelim sen şef ol teknisyenlerin başına, mühendislikten biraz soğuttular açıkçası, burda bile başka rumuz altında oradaki bir teknisyenle çatıştım okuyanlar bilir, hadsiz teknisyenler yuvası biraz orası, abi yapalım abi edelimi ben bir yere kadar derim bir yerden sonra derim yap şu işi, adama preslerin alarmlarını kontrol et müdür istedi diyorum çay içiyorum diyo, senin çayına sıçarım desen idare senin arkanda olmayacak, böyle ilginç olaylar yaşadım orda yani, TEDAŞ da bana kazık attı, biz fabrika ortamından kaçmak için buraya geldik, kızlı erkekli sıcak bir ortam olur mu vs, burda da teknisyen başılık istediler oralı olmadım, bir odada sendikalı işçiyle aynı odaya verdiler, mühendislerle bile oturtmadı beni , hakkımı helal etmiyorum ve yeniden KPSS kasıyorum hayırlısı olsun.

ugurcavli, 4 yıl önce
Hocam tmo da elektrik mühendisi iken nasıl görev veriliyordu yaptığınız iş neydi? Mümkünse yazabilir misiniz
15 Mayıs 2020 11:54

dhmiye memur olarak girecek de mühendis olacak. görevde yükselme açılacağının garantisi mi var da böyle yönlendiriyorsun. ayrıca devlete mühendis olarak girip mühendislik yapan kaç adam var. bence 0'a yakın. örneğin dhmiye makine mühendisi olarak girdin ne yapacaksın. makine bakımcı olacaksın. amele başılığı yapacaksın. enroute elektrikçiler belki farklı bir iş yapıyordur onun hakkında yorum yapamıyorum. ama çok farklı olduğunu da düşünmüyorum. 4b de seni istediği gibi kullanır adam. elinde kozu var. ama 657 ve 399da daha rahat edersin. ayrıca ilk okuduğumda TEİAŞ sandım ama TEDAŞ yazmışsın. tedaş mı kaldı ki. kurum diye anlatıyorsun.

DHMİ daha geleceğe yönelik akıllıca bir hamle olabilir, ünvan değişikliği açarlar mühendis oluverirsin yani. Türkiye'nin en iyi KİT kurumu orası ve kadrolu memursun , 4b nin ne olduğu belli değil, %0.01 de olsa iş akdinin feshedilmesi olasılığı var. Ben TMO'da mühendis olarak çalıştım ve şu an TEDAŞ'tayım, iki kurumu da beğenmedim, mesela bana DHMİ genel müdürlüğünde memurluk verseler ben kabul ederim yani, burda da mühendislik yapmıyorum akşama kadar dört duvar oturuyorum, KPSS ve AÖF çalışıyorum ufak tefek iş oluyo ama excel formu fatura kontrolü falan yani, mühendislik yapıyorum diyemiyorum, arkadaş ortamı da yok, biraz idareyle de ters düştüm beni amele başı yapmak istediler oralı olmayınca böyle oldu, napayım ben öyle kurumu. Kaldı ki senin 4b mühendislikte tatmin olacağının garantisi yok belki sana mühendislikle alakası olmayan işler verecekler, belki çok zorlayıcı olacak angarya olayına girecekler, idealist bakış açısıyla geleceğe yönelik DHMİ derim ben olsam, ama memleketimde ne uzar ne kısalırım ailemle otururum ot gibi yaşarıp giderim diyorsan 4b mühendislik, bak ailenin yanı kadrolu olsa gene biraz tatmin edici olur ama 4b bana çok mantıklı gelmiyor. Tercih senin.

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi