Editörler : oto-danisman-expert
26 Mayıs 2020 18:18

Askerliğe başvurup iptal etme

Arkadaşlar 2 sorum var 1.si yedek subaylık çıkma oranı nedir hangi dönemlerde daha fazla alım olur. Makine mühendisiyim. Diğeride diyelim ki ben bu ay başvurdum askere ne zaman çağırırlar ve çağırdıklarında 2 senelik hakkımı kullanıp erteleyebilirmiyim

Muhan55
Aday Memur
26 Mayıs 2020 19:10

Kimsemi bilmiyor benim için önemli bir konu bu çünkü

sades46
Memur
26 Mayıs 2020 19:27

Bilen cevaplasın diye ilk soruna cevap vermedim, ikinici sorun için konuşmak gerekirse evet tekrar tecil edebilirsin.

Muhan55
Aday Memur
26 Mayıs 2020 20:41

Peki diyelim ben mayıs ayında başvurmadım haziranda başvurdum o zaman askerliğe çağırma dönemi Eylül ekim kasım bu 3 aydan biri mi oluyor yani en az 3 ay beklemiş mi olurum. Mayısta başvırsam da ağustosa kadar çağırıyorlar mı yani tam sistemi çözmek için soruyorum.

sades46, 4 yıl önce

Bilen cevaplasın diye ilk soruna cevap vermedim, ikinici sorun için konuşmak gerekirse evet tekrar tecil edebilirsin.

twistero
Memur
26 Mayıs 2020 21:37

Genel olarak celp tarihleri:

21 mayısa kadar başvurursan ağustos celbine(temmuz ortası veya eylülde askere gidersin),

Ağustos sonuna kadar başvurursan Kasım celbine(askere gidiş Ekim, Kasım, Aralık) tabi olursun.

Çağırdıklarında erteleme yapabilirsin. ama sınıflandırman belli olduysa (yedek subay veya er olup olmayacağın) erteleme yaptığında bu sınıf değişmez. Yani Er çıktıysa erteleyim bir sonraki dönem yedek subaylığı tekrar deneyim diyemezsin.

Makine mühemdisliğine genelde çıkıyor yedek subaylık. Çıkma oranı ve hangi dönemde daha fazla alım olacağı sabit değildir sürekli değişir.

JrApprentice
Aday Memur
27 Mayıs 2020 14:46

Şu dönemde daha çok alım olur diyemeyiz. Bu her dönem ihtiyaca göre şekillenir. Mühendis olduğun için bir tık fazla şansın var diyebilirim ama bu kesin çıkar anlamına gelmesin. Örneğin geçen yıl kasım ayında kardeşim askere gitti ve kendisi elektrik elektronik mühendisi ona çıkmadı.

Celp tarihleri ile ilgili olarak gitmek istediğin dönemden bir kaç önce tercihini bozman gerekir. yani niyetin ağustosta gitmekse mayıs başında tecili bozman gerekiyor gibi. Bununla ilgili net bilgilendirmeyi de bulunduğun yerdeki askeri şubeyi arayarak öğrenebilirsin.

Muhan55
Aday Memur
03 Haziran 2020 12:53

Ben eğer bu ay askerliğe başvursam hangi aylarda askere giderim. Onu nasıl öğreniyoruz

twistero
Memur
03 Haziran 2020 13:19

Askerlik şubesine gidebilirsin veya arayarakta bilgi alabilirsin.

Muhabereci57
Aday Memur
14 Haziran 2020 22:52

Benim sınıflandırmam ve askerlik yerim belli oldu Temmuzda teslim olmam gerekiyor. Fakat ayriyeten Astsubay adayıyım sonuç bekliyorum. Askerliği tecil ettirebilir miyim. Ve tecil edilir astsubaylıgi kazanamazsam tekrar askere gittiğimde yerim ve sınıfım değişir mi ?

Derossi1905
Memur
15 Haziran 2020 00:29

Tecil hakkın varsa yeniden tecil ettirebilirsin. Yerin ve sınıfın değişmez tecil bitince gidersin.

Muhabereci57, 4 yıl önce
Benim sınıflandırmam ve askerlik yerim belli oldu Temmuzda teslim olmam gerekiyor. Fakat ayriyeten Astsubay adayıyım sonuç bekliyorum. Askerliği tecil ettirebilir miyim. Ve tecil edilir astsubaylıgi kazanamazsam tekrar askere gittiğimde yerim ve sınıfım değişir mi ?

Muhabereci57
Aday Memur
15 Haziran 2020 02:56

Teşekkür ederim. En kısa zamanda şubeye gitmek gerek.
Derossi1905, 4 yıl önce

Tecil hakkın varsa yeniden tecil ettirebilirsin. Yerin ve sınıfın değişmez tecil bitince gidersin.

mhbr
Aday Memur
15 Haziran 2020 10:11

yerin ce sınıfın belli olmuş, bu saatten sonra tecil ettiremezsin diye biliyorum. askere git astsubaylığı kazanırsan zaten ordan eğitime gönderiyorlar.

Muhabereci57, 4 yıl önce

Muhan55
Aday Memur
18 Haziran 2020 12:20

Hocam demib aradım 30 hazirana kadar başvurursan ağustos celbi dediler. Benim anlamadığım şu benim haziranın 30 unda başvurmam la nisan başvurmam arasında fark yok mu her ikiside ağustos celbi mi yani erken başvuran erken gidiyor diyenler var nasıl işliyor süreç

twistero, 4 yıl önce

Genel olarak celp tarihleri:

21 mayısa kadar başvurursan ağustos celbine(temmuz ortası veya eylülde askere gidersin),

Ağustos sonuna kadar başvurursan Kasım celbine(askere gidiş Ekim, Kasım, Aralık) tabi olursun.

Çağırdıklarında erteleme yapabilirsin. ama sınıflandırman belli olduysa (yedek subay veya er olup olmayacağın) erteleme yaptığında bu sınıf değişmez. Yani Er çıktıysa erteleyim bir sonraki dönem yedek subaylığı tekrar deneyim diyemezsin.

Makine mühemdisliğine genelde çıkıyor yedek subaylık. Çıkma oranı ve hangi dönemde daha fazla alım olacağı sabit değildir sürekli değişir.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi