Editörler :
27 Mayıs 2020 21:38   

Ders 50 dakikadan az olmamalı. 30 dakikalık ders olmaz. En azından her kademe her ders için.

Lise matematilçiyim. 30 dakikalık derste derse gir, yoklama al eski konuyu tekrarla, yenisini anlat, sorunu çöz. Birde dopdolu müfredatı yetiştirmeye çalış. Bu mümkün değil arkadaşlar.

Ciddi bir grup öğretmenin derslerin 30 dakika olmasını istediğini biliyorum. Muhalefet için söylemiyorum. Gerçekten bu 30 dakikalık dersin her kademede her branş için olmasını isteyenler var. Bu çok yanlış olur.

Bazı yıllar mecburen okul blok ders yapıyordu. En rahat en dolu derslerimiz -bizim lisedeki matcılar (buna fizik ve kimyacılarda dahildi) için konuşuyorum- bu 80 dakikalık derslerimiz oluyordu. Şimdi lütfen öğrenci 20 dakikadan sonra odaklanamaz falan demeyin, bal gibi odaklanır efendim, alışması yeterli. Eğer bu doğruysa üniversite sınavı 20 dakikayı geçmemeli idi.

Bu başlığın amacı kimseyi kızdırmak ya da sırf muhalefet etmek değil, bu 30 dakika ders isteği olan arkadaşların isteğini biraz özelleştirmeye davet etmek. Mesela ilkokulda olsun denirse ağzımı açmam çünkü ilkokulu bilmiyorum. Haddime değil ilkokul hakkında konuşmak. Ama lise matcıyım şunu söylemek haddim ve doğru olarak gördüğüm hakkım

BİZE 40 DAKİKALIK DERS YETMİYOOOR!

27 Mayıs 2020 22:46

skramz
Aday Memur

kademeye göre farklı uygulama yapılabilir ortaokul için diyorum 30 dk iyi mesela

28 Mayıs 2020 01:42

castis
Aday Memur

Lisede de olsa 50 dakikanın sandığınız kadar verimli geçeceğini düşünmüyorum. Hepimiz lise öğrencisi olduk. Öğretmen anlatır onda sorun yok. Ama öğrenci asla dinlemez dikkatle 50 dakika. Belki özel sınıflarda olabilir seçme başarılı öğrencilerin olduğu. 80 dakika blok ders eziyetten başka bir şey değil. Yetişmiyorsa dakika yerine ders saati artırılabilir. konu içeriği daraltılabilir. Onu önerebilirdiniz. Ortaokul ve ilkokul içinse gayet uygun olur 30 dakika.

28 Mayıs 2020 05:22

UcaS
Daire Başkanı

Size göre bir şey yok Siz anlatırsınız. Öğrenci belki ses gürültü çıkarmadan oturur. Kalıcı bir öğrenme meydana gelir mi?

Size şöyle bir örnek.

bir arabanın motoru çalışıyor son sürat çalışıyor hatta 5 .viteste çalışıyor.

Ama debriyaja basmışsınız

yani aktarma yok?

28 Mayıs 2020 06:14

danyalu
Şef

Lisede de olsa 50 dakikanın sandığınız kadar verimli geçeceğini düşünmüyorum. Hepimiz lise öğrencisi olduk. Öğretmen anlatır onda sorun yok. Ama öğrenci asla dinlemez dikkatle 50 dakika. Belki özel sınıflarda olabilir seçme başarılı öğrencilerin olduğu. 80 dakika blok ders eziyetten başka bir şey değil. Yetişmiyorsa dakika yerine ders saati artırılabilir. konu içeriği daraltılabilir. Onu önerebilirdiniz. Ortaokul ve ilkokul içinse gayet uygun olur 30 dakika.

castis, 1 ay önce - Alıntıya git
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
28 Mayıs 2020 06:19

danyalu
Şef

Size göre bir şey yok Siz anlatırsınız. Öğrenci belki ses gürültü çıkarmadan oturur. Kalıcı bir öğrenme meydana gelir mi?

Size şöyle bir örnek.

bir arabanın motoru çalışıyor son sürat çalışıyor hatta 5 .viteste çalışıyor.

Ama debriyaja basmışsınız

yani aktarma yok?

UcaS, 1 ay önce - Alıntıya git
28 Mayıs 2020 06:26

danyalu
Şef
28 Mayıs 2020 10:39

nemrutdağı
Daire Başkanı

Bakanlık harıl harıl çalışmaya başlamıştır. 2021 öğretim yılı tüm okullar ilk, orta, lise ve meslek okullarının normu ,öğrenci sayıları ,sınıf şube mevcutları, okul mevcutları ivedilikle Bakanlık sayıları toplamaya ve üzerinde çalışmaya başlamıştır.sınıf mevcutları yarı yarıya azalacak.tüm okulların kapasiteleri ve mevcut öğrenci sayıları masada. İkili eğitim ve yarı yarıya sınıf üzerinde çalışmalar yapılıyor.Haftalık tüm eğitim kademelerinin ders toplam saatleri 20 ve 25 saate düşürülecektir. İlk ve orta kademede haftalık ders yükü 25 saate inmesi süpriz olmayacak. Dersin 25 - 35 dakikaya inmesi mümkündür.2021 ve sonrası kesin aşı ve etkili ilaç bulunmassa bu yazdıklarım %90 uygulanacak. Çocuk öğrenci öğretmen veli sağlığı herşeyin üstünde tutulacak.Gerisi teferruat tır.

28 Mayıs 2020 17:05

fizikçisedat
Aday Memur

Liselerde özellikle sayısal branşlarda 30 dakikalık derslerle mevcut müfredatın tamamlanması mümkün değildir.Ders çeşitleri azaltılıp mat fizik gibi müfredatın yetistirilemedigi derslerde haftalık ders sayısı artırılırsa belki olabilir.Ders süresinin 30 dakikaya indirilmesi özellikle ilkokul kısmen irtaokullarda faydalı olabilir. Benim görüşüm liselerde müfredatın mevcut haliyle korunduğu sistemde ders süresinin azaltılması çok da doğru olmaz.

28 Mayıs 2020 17:26

nemrutdağı
Daire Başkanı

İlk ve ortaokullarda 2021 ve sonrası öğretimde radikal değişiklikler olacaktır. Mevcut sistemde köklü revizyona ihtiyaç doğmuştur. Lise ve meslek okulları için değişiklikler köklü olmaz. Ama ilk ve ortaokullarda sınıf mevcudu desr saati haftalık ders saati ve ikili öğretim ilk başta ve bakışta köklü reform paketi olarak haziran ayı başında kamuoyuna değişiklikler duyurulacak ve paylaşılacaktır. Aşı yok ilaç yok. Kesin tedavi yok. Mutlak reform yapılacaktır.

28 Mayıs 2020 17:46

thmus79
Aday Memur
28 Mayıs 2020 17:55

simyagerist
Aday Memur
28 Mayıs 2020 18:11

danyalu
Şef

30 dk komik kalıyor lisede. Sınıfın ilgi düzeyini bilişsel durumu etkiler muhakkak, lakin diyelim sınıfa dana gözü getirdiniz, diseksiyon yani parçalama işlemi yapacaksınız, kısımlarını göstereceksiniz, bunu siz değil bir öğrencinin yapmasını tercih edersiniz değil mi? Kalıcı öğrenme için şart. 30 dk da mı olacak bu? İlkokul tamam fakat ortaokul lise eğer az çalışalım çok yoruluyoruz değilse amacınız mantıksız.

thmus79, 1 ay önce - Alıntıya git
28 Mayıs 2020 21:50

MALİ 01
Aday Memur

İlk ve ortaokullarda 2021 ve sonrası öğretimde radikal değişiklikler olacaktır. Mevcut sistemde köklü revizyona ihtiyaç doğmuştur. Lise ve meslek okulları için değişiklikler köklü olmaz. Ama ilk ve ortaokullarda sınıf mevcudu desr saati haftalık ders saati ve ikili öğretim ilk başta ve bakışta köklü reform paketi olarak haziran ayı başında kamuoyuna değişiklikler duyurulacak ve paylaşılacaktır. Aşı yok ilaç yok. Kesin tedavi yok. Mutlak reform yapılacaktır.

nemrutdağı, 1 ay önce - Alıntıya git

Hocam, ideal olması gerekeni yazmışsın da gerçekleştirilmesi imkansız ötesi,sınıf mevcutları yarıya düşürülürse müthiş bir öğretmen açığı oluşur ve bu mevcut koşulları düşünürsek o kadar atama yapılabileceğini düşünmüyorum,tayinler de alt üst olur..

28 Mayıs 2020 22:16

yogum ama gelirimm
Aday Memur

40 dk yetmiyosa o senin beceriksizliğin hocam tekrar yapma herders tekrar yaparsan yetmez tabi

29 Mayıs 2020 05:42

danyalu
Şef

40 dk yetmiyosa o senin beceriksizliğin hocam tekrar yapma herders tekrar yaparsan yetmez tabi

yogum ama gelirimm, 1 ay önce - Alıntıya git
29 Mayıs 2020 06:16

danyalu
Şef
30 Mayıs 2020 02:00

ogrettmn
Aday Memur

Ben editör olsam bu konu paylaşımı veya sözüm ona absürd talebi çoktan kapamıştım velhasil..

30 Mayıs 2020 11:01

erenbay
Şef

Ben editör olsam bu konu paylaşımı veya sözüm ona absürd talebi çoktan kapamıştım velhasil..

ogrettmn, 1 ay önce - Alıntıya git

Allah'ın adaletine bakın ki açtığım konu 'Yazmaya kapalı konular' daki yerini almış gözükür. Ne gerek vardı çözemedim. Çünkü daha önce özlükte açtığım talep ve beklenti ile, içinden geçtiğimiz sağlık pandemisi ve süreci birbirinden farklı çerçevededir ve aynı nedenden güncellenen gerekli bir konuydu inancındayım. Sorun değil oradan da devam edebiliriz arkadaşlar.

(Nereye gitmiş bu konu şimdi..? diyenler için..) Özlük bölümünde BİLGİNİZE

https://forum.memurlar.net/konu/2370547/10.sayfa

30 Mayıs 2020 12:13

Just-Trust
Aday Memur

Tuhaf cidden çok tuhaf... Şu konuyu dahi yazıma devam ettirirken, aslolan ve sağlık amacıyla açılan bir konuyu devre dışı bırakmak ta ne bileyim... bilemedim be yorumsuz.

30 Mayıs 2020 13:47

ogrettmn
Aday Memur

Şu an canlı dersler 55 dakika ve sorun yok bence.

danyalu, 1 ay önce - Alıntıya git

İnsan aldığı eksilerden bari utanır yazmaya ksuura kalmayın da bir defa canlı ders net 1 saattir.

Toplam 63 mesaj

ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?