Editörler : oto-danisman-expert
30 Mayıs 2020 16:48

Dış Kaynak - Harbiyeli Sorununa Önerim

Merhaba. Dış kaynak subay ve Harp Okullu subay (Harbiyeli) ayrımının olduğu sürekli dillendiriliyor. Sosyal medyada da buna şahit oluyoruz. Dış kaynak subayların askeri teorik dersleri yeterince almadığı, bu duruma da Harbiyelilerin tepki gösterdiğini söyleniyor. Bunun için bir öneride bulunmak istedim.

Dış kaynak alınan subay adaylarına Harp okullarında öğretilen tüm askeri (gerekli görülen) teorik derslerin verilmesi. Bu eğitim süresi boyunca da fiziki eğitimin devam etmesi. Bu eğitim kurs gibi değil ikinci lisans şeklinde yapılır. Bu eğitim sonunda 'Subay diploması' verilir. Harp okulu mezunlarına verilen Subaylık diploması gibi.

Bu yolu tercih eden kişi sivil bir üniversitede lisans eğitimini bitirdikten sonra Harp Okulunda 1-2 yıl Subaylık eğitimi alır.

En baştan Harp Okulu girişli olanlar 4-5 yıl okurken, sonradan Subaylık eğitimi için Harp Okuluna girenler toplamda 6-7 yıl okumuş olacaklar. (Okuduğu lisans eğitimi (Yabancı dil hazırlıklı) = 5 yıl + Subaylık eğitimi = 1-2 yıl)

İkinci lisans şeklinde Subaylık başvurusunda adaylardan okuduğu lisansta başarı istenir. Örnek aday mühendis ise üniversite sınavında ilk 50.000 bölümünü kazanıp sivil üniversite mezunu olması istenir. Veya üniversite sınavında yaptığı derece, okuduğu bölümün İngilizce olması artı puan olarak hesaplanabilir.

Bu yolla da kalitesiz, para için geliyorlar gibi söylemler boşa çıkmış olur. Zaten başarılı insanlar gelecektir.

Bu sistem tüm branşlar için uygulanabilir. Özellikle 'mühendis ve öğretmen branşları' için vazgeçilmez olacaktır. Örneğin mühendis subay olmak isteyenler sivil bir üniversitede mühendislik eğitimi aldıktan sonra subaylığa başvuracaktır.

Bu çözüm önerisi ile akıllarda soru işaretlerinin kalması önlenebilir. Bu yolla herkes Harp Okulu mezunu 'Harbiyeli' olmuş olur. Herkes aynı askeri bilgilere sahip şekilde göreve başlar. Seçmek istediği branşa göre eğitim yolu sunulmuş olur.

Bu çözüm önerisini yazarken diğer ülkelerdeki askeri eğitim sistemlerini ve eski Türk askeri eğitim sitemini inceledim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Militaristbiri
Aday Memur
30 Mayıs 2020 19:43

Öncelikle TSK içerisinde böyle bir ayrımın olmadığını belirtmek isterim.Sosyal medyada yazılanlarla yönetilmiyor TSK.Orda yazılanlara göre bir değerlendirme yapmak, çözüm sunmak hatta gelip buralarda başlık açmak çok yanlış bir tutum.Sosyal medya öyle bir yer ki, Engin Alan paşaya 'askeri zekan yok taktik de bilmiyorsun' denilen bir yer.Ali Türkşen'e kamuflaj giymemişsin diyip hareket edilen bir yer.Verdiğim örneklerden oralarda kimlerin neler yazabileceğini ve yazdığını siz düşünün.Herkesin stratejist,siyasetçi veya şair olabildiği bir platform.Kaldı ki orda yazılanlarla bir değerlendirme yapmak veya öneride bulunmak benim kanaatimce yanlış bir tutum.Ayrıca içinde bulunulan durum gereği olarak böyle 'önerdiğiniz' sistemin uygulanması mümkün değildi ve hala değil.Çünkü TSK bu ülkede erinden subayına en iyi eğitimi veren kurumdur!Ayrıca üniversite sınavında ilk 50.000'e giren herkesin iyi bir asker ve iyi bir subay olacağını nereden biliyoruz? O 50.000'lik dilime giren kişilerden kaç tanesi asker olmak isteyecekti?

trdeneme
Aday Memur
30 Mayıs 2020 20:19

Eskiden harp okullarındaki öğrenciler mühendislik, hukuk vb. sivil üniversitelere gönderilip eğitilmesini sağlıyordu. Bu bazı sorunlara neden olmuş. Gerekli duyulan alanlarda subay eksikliği vb. Bundan dolayı mühendis, öğretmen, hukuk alanlar için sivilden alım yapılıyor.

Ben sadece bu alanlar için bir öneride bulundum. Yurt dışında böyle örnekler var. Bizim için nasıl olur anlamında. Eskiden de buna benzer uygulamalar bizde de olmuş.

50.000 olayını misal olarak verdim.

TSK kötü eğitim veriyor demek istemedim. Yanlış bir anlatım yapmışım konumun başında. Hatalı yazmışım.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Militaristbiri, 4 yıl önce
Öncelikle TSK içerisinde böyle bir ayrımın olmadığını belirtmek isterim.Sosyal medyada yazılanlarla yönetilmiyor TSK.Orda yazılanlara göre bir değerlendirme yapmak, çözüm sunmak hatta gelip buralarda başlık açmak çok yanlış bir tutum.Sosyal medya öyle bir yer ki, Engin Alan paşaya 'askeri zekan yok taktik de bilmiyorsun' denilen bir yer.Ali Türkşen'e kamuflaj giymemişsin diyip hareket edilen bir yer.Verdiğim örneklerden oralarda kimlerin neler yazabileceğini ve yazdığını siz düşünün.Herkesin stratejist,siyasetçi veya şair olabildiği bir platform.Kaldı ki orda yazılanlarla bir değerlendirme yapmak veya öneride bulunmak benim kanaatimce yanlış bir tutum.Ayrıca içinde bulunulan durum gereği olarak böyle 'önerdiğiniz' sistemin uygulanması mümkün değildi ve hala değil.Çünkü TSK bu ülkede erinden subayına en iyi eğitimi veren kurumdur!Ayrıca üniversite sınavında ilk 50.000'e giren herkesin iyi bir asker ve iyi bir subay olacağını nereden biliyoruz? O 50.000'lik dilime giren kişilerden kaç tanesi asker olmak isteyecekti?

W1NN1NG
Aday Memur
30 Mayıs 2020 20:48

Bazi komutanlarimiz bu durumdan yakiniyor ki haksiz da sayilmazlar 8yil egitim goruyor o yildizi takabilmek icin ama dis kaynaktan yapilan teminde personel 8 ayda ayni konuma geliyor.Fakat Ataturk'un zabit ve kumandan ile hasbihal adli kitabinda 'Bence,harp okulundan alinan diploma,genc tegmenin, boluk kumandaninin verecegi egitime hazir oldugunu gosterir' sozu asıl egitimin kitada alindigini soyler.

Brsmhtn
Şef
30 Mayıs 2020 21:01

Oncelikle herkese merhaba bak kardes sen önce şunu unutma biz 31 Mart olayı yasamiyoruz ordu içinde Harbiye mektepli yada Harbiye dış kaynak ayrımı yok boş bir muhabbet Mustafa Kemal ATATÜRK Sakarya ve büyük taarruz savaslarinda 3 ay eğitilmis subaylar ile savaş kazandı şuanda ülkemiz feto denen bir illet ile bogusmaya devam ediyor ordu içinde cirit ile fetocu vatan hainler varken bizler vatan aşağı insanlar tabiki subay olacağız ayninsey Mustafa Kemal ATATÜRK zamanında nasıl 3 aylık subay lar ile savaş kazandiysa simidi o savaşı kazanacağız ordu içinde ayrım yok yalan hepsi

Militaristbiri
Aday Memur
30 Mayıs 2020 21:17

Eğitim 8 aydan ibaret değil.8 ay sadece Maltepe KHO'da alınan eğitim.Ayrıca eğitim süresini belirleyenler bu eğitimi alan subay adayları değil.Hal böyle olunca onlara kızmak ne kadar mantıklı olabilir? Yeni durumlar yeni tedbirler gerektirir.Bunun gereği olarak da bu eğitimi alan personel kontenjanında bir artış yapıldı malum olaydan sonra.MSÜ'nün mezun vermesiyle birlikte ordunun gücünün güç katılmış olacak.Bu esnada dış kaynak subaylar da kıtalarında tecrübe edinmiş olacaklar.Bakınız yine söylüyorum, TSK bu ülkede erinden subayına en iyi eğitimi veren kurumdur.Benim kanaatim, o eğitimi almaya hak kazanmış ve daha sonra eğitimi başarıyla bitirmiş bir subayı demoralize edecek ve şevkini kıracak sözler yerine, üstleri ve amirleri yardımcı olup yetişmesinde yardımcı olmalıdır ki eminim de öyle yapıyorlardır.TSK'ya güvenimiz sonsuzdur.
W1NN1NG, 4 yıl önce
Bazi komutanlarimiz bu durumdan yakiniyor ki haksiz da sayilmazlar 8yil egitim goruyor o yildizi takabilmek icin ama dis kaynaktan yapilan teminde personel 8 ayda ayni konuma geliyor.Fakat Ataturk'un zabit ve kumandan ile hasbihal adli kitabinda 'Bence,harp okulundan alinan diploma,genc tegmenin, boluk kumandaninin verecegi egitime hazir oldugunu gosterir' sozu asıl egitimin kitada alindigini soyler.

W1NN1NG
Aday Memur
30 Mayıs 2020 21:40

Sinif egitimini saymazsak gecen donem SUTASAK egitimi 8 ay surdu.Dediginiz gibi surenin uzamasi mumkun degil zaten personel eksigi hat safhada.Sonraki donemlerde SUTASAK tan personel temini de harbiyeli mezunlar kitaya cikacagi icin azalacaktir.Hatta buyuk ihtimal muharip siniftan alim bile yapilmayacaktir.
Militaristbiri, 4 yıl önce
Eğitim 8 aydan ibaret değil.8 ay sadece Maltepe KHO'da alınan eğitim.Ayrıca eğitim süresini belirleyenler bu eğitimi alan subay adayları değil.Hal böyle olunca onlara kızmak ne kadar mantıklı olabilir? Yeni durumlar yeni tedbirler gerektirir.Bunun gereği olarak da bu eğitimi alan personel kontenjanında bir artış yapıldı malum olaydan sonra.MSÜ'nün mezun vermesiyle birlikte ordunun gücünün güç katılmış olacak.Bu esnada dış kaynak subaylar da kıtalarında tecrübe edinmiş olacaklar.Bakınız yine söylüyorum, TSK bu ülkede erinden subayına en iyi eğitimi veren kurumdur.Benim kanaatim, o eğitimi almaya hak kazanmış ve daha sonra eğitimi başarıyla bitirmiş bir subayı demoralize edecek ve şevkini kıracak sözler yerine, üstleri ve amirleri yardımcı olup yetişmesinde yardımcı olmalıdır ki eminim de öyle yapıyorlardır.TSK'ya güvenimiz sonsuzdur.

Uthred
Aday Memur
30 Mayıs 2020 22:09

Msu dediginiz sey zaten her sene mezun vermiyor mu ben mi yanlis biliyorum.Ornegin kara subayi icin kara harp okulundan cikiyor subay Sonucta kara harp okulu msu ye bagli

denizelis1
Aday Memur
31 Mayıs 2020 02:07

15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle okullar kapandığı için orada okuyanlar mezun olamadı. Darbe sonrası ilk girenler daha mezun olmadılar. Ara sınıflarda okuyan sivil öğrencilerden alım olmuştu ama sayıları hakkında bilgi sahibi değilim

Uthred, 4 yıl önce

Msu dediginiz sey zaten her sene mezun vermiyor mu ben mi yanlis biliyorum.Ornegin kara subayi icin kara harp okulundan cikiyor subay Sonucta kara harp okulu msu ye bagli

ukabhan
Aday Memur
31 Mayıs 2020 07:44

Ya sen onu boşverde bu darbeciler harbiyede yetişmedi mi ? Bunlara zamanında eğitim verenler siz geleceğin cumhurbaşkanı olacaksınız deyip darbeciliğe ozendirmediler mi ? Boş takıntıları bırakın türk millerine hizmet edin. Harbiyeliyim holiganlıgı cıktı başımıza.

mehmetpro44
Aday Memur
31 Mayıs 2020 12:40

ne alaka birader? hain fetullahçılar her yere nasıl sızdıysa oraya da sızmışlar. Allah belasını versin onların. bunu harbiye ile ne alakası var? senin götünü yunanlardan ingilizlerden kurtaran Mustafa Kemal Paşa nereden mezun olmuştur? şu mesajı atan adamın instagram biyografisinde okuduğu lise veya üniversitenin adını yazdığına yemin edebilirim. günümüzde dağın tepesinde apartmandan bozma bir üniversiteden mezun olanlar bile şurdan mezunum diye gerine gerine gezerken, tarihi 200 yıla dayanan Harbiye'li olmak ayrıcalık değil de nedir? eğer harekat/operasyon olursa askere destek vermeyi biliyorsunuz ondan sonra yok Harbiye ne ki şu ne ki bu ne ki. adam akıllı durun, az mantıklı hareketlerde bulunun. umarım şu laflarından sonra da bir yönetici seni banlar.

ukabhan, 4 yıl önce

Ya sen onu boşverde bu darbeciler harbiyede yetişmedi mi ? Bunlara zamanında eğitim verenler siz geleceğin cumhurbaşkanı olacaksınız deyip darbeciliğe ozendirmediler mi ? Boş takıntıları bırakın türk millerine hizmet edin. Harbiyeliyim holiganlıgı cıktı başımıza.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi