Editörler : swat3410
01 Haziran 2020 13:29

Konut kredisi

arkadaşlar devletimiz yeni bı paket açıkladı biliyorsunuz. bu kapsamda ben konut kredisi düşünüyorum fakat Kredi puanım tam ortada iyide değil kötüde. konut kredisi çekilirken napiliyor. önce kredi başvurusu yapılıp onaylandıktan sonramı Exper vs evi alım işlemleri oluyor yoksa önce alacağımız ev gösterilip Exper yapılıp onayami çıkıyor kredi bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim

Poliss155
Memur
01 Haziran 2020 15:40

Basvurunu yapıyosun bankaya su kadar kredi istiyorum diye sonra exper geliyor eve bakıyor değer biçiyor. Biçtiği değerin yüzde 80ine kadar banka sana kredi kullandırırım diyor işine geliyorsa çekiyorsun

seko_40
Şube Müdürü
01 Haziran 2020 15:57

Peşinat tutarı yüzde 10 a düştü diye biliyorum
Poliss155, 4 yıl önce
Basvurunu yapıyosun bankaya su kadar kredi istiyorum diye sonra exper geliyor eve bakıyor değer biçiyor. Biçtiği değerin yüzde 80ine kadar banka sana kredi kullandırırım diyor işine geliyorsa çekiyorsun

burkinafiso
Aday Memur
01 Haziran 2020 16:06

faiz haram uzak durun

Omer074
Aday Memur
01 Haziran 2020 16:07

devlet bankalarından çekilen haram degil gecen diyanet işleri bakanı açıklama yapmıştı
burkinafiso, 4 yıl önce
faiz haram uzak durun

burkinafiso
Aday Memur
01 Haziran 2020 16:09

araştırın
Omer074, 4 yıl önce
devlet bankalarından çekilen haram degil gecen diyanet işleri bakanı açıklama yapmıştı

muti007
Memur
01 Haziran 2020 16:49

%90 ininı banka karşılıyor artık,bankaya git sor , %10 unu peşin ödeyebilirsiniz, varsa nakitin daha çok öde, az çekersin faizi.

Yavuzdmr
Aday Memur
01 Haziran 2020 17:47

Bu kampanya kaç ay geçerli süresini biliyormusunuz

ultraky
Memur
01 Haziran 2020 18:34

Diyanete çok güvenmeyin

Omer074, 4 yıl önce

Rskolnikov
Şef
01 Haziran 2020 18:38

Aman yarabbim nasil bir mantik. Devlet bankalarindan cekersen haram degil. Ne farki var ozel bankalardan. Kendi vicdaninizi rahatlatmak icin topu diyanete atiyorsunuz.Kulliyen haram. Diyanet tam olarak boyle demedi gerci onun dediginden sonra meşrulugunu kaybetmistir.

Rskolnikov
Şef
01 Haziran 2020 18:42

Faiz olmamasi icin şartlar var mal el degistirecek. Belli bir faiz orani olmayacak. Banka evi satin alacak sen gidip diyeceksin ki bana bu evi borca vade ile ver. Ama en onemli nokta onceden belli bir fiyat olmayacak. Sen o anda vadeni soyliyeceksin banaka sana fiyat verecek pazarlik usulu 3 aşagi 5 yukari anlasirsaniz o zaman gercek helal alisveris olsun. Tekrar soyluyorum banka onceden vade sayisina gore fiyat vermeyecek ve mal el degistirecek banka tapusunu kendi adina aldiktan sonra sana satacak.

26es_es26
Şube Müdürü
01 Haziran 2020 20:00

Gercekten kisisel tercihtir , diyanetin faiz degil aciklamasina katilip katilmamak. Sonucta enfilasyonun altinda bir faiz oldugu icin makul geliyor. Tabikide saygi duyarim herkesin kisisel tercihine ama sirf faiz olmasin tabuyu bankanin uzerine yap sonradan ev icin pazazarlik yap bana kilif uydurmak gibi geldi. Tabi ki oylerahat hissediyorsan sana kalmis.

emrcvk
Şef
02 Haziran 2020 02:04

yapılandırmada geçerli mi? bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

Rskolnikov
Şef
02 Haziran 2020 03:16

Kimseye cek veya cekme diyemeyiz.Devlet bankalarindan alinan faiz degil diyanetin aciklamasi sozune cevap verdim.Benim soyledigim Kuran i kerimde hadislerde gecen eger o da size kilif geliyorsa birsey diyemem.Kuran ve hadiste gecen neyse ben ona bakarim. Diyanet su bu degil.
26es_es26, 4 yıl önce

Gercekten kisisel tercihtir , diyanetin faiz degil aciklamasina katilip katilmamak. Sonucta enfilasyonun altinda bir faiz oldugu icin makul geliyor. Tabikide saygi duyarim herkesin kisisel tercihine ama sirf faiz olmasin tabuyu bankanin uzerine yap sonradan ev icin pazazarlik yap bana kilif uydurmak gibi geldi. Tabi ki oylerahat hissediyorsan sana kalmis.

26es_es26
Şube Müdürü
02 Haziran 2020 07:36

Nikov bey kurani kerimde 7 ayet var, hepsini okuyorum ama senin yaptigin cikarimi yapamadim. Bana ozelden yada buradan hangi hadis kaynaklarindan aldiysan yazabilir misin? Yoksa bana kuranda yazan sana kilif gelmis demen agir oldu. Bana gore sadece benim anlattigin sekilde kullanabilirsin ev kredisini dersenkabulumdur ama kurani kerimi kendine sahit yapmanbence hos olmadi.

Rskolnikov
Şef
02 Haziran 2020 09:57

yanlis anlasilmaya sebeb olduysam özur dilerim.Senin ilk mesajda bankadan aldiginiza kilif uyduruyorsunuz demene cevap olarak yazdim.Dinimizde Kuranni kerim hadis serifler mufessirler ve ilmihaller var bunlari ayri dusunmek yanlistir.Uzun bir yazi ama tum sorularincevaplari var.Ben cok arastirdim.Medrese alimlerine danistim.Diyanet hocalariyla karistirilmasin(Yanlis anlasilmasin diyanet alimlerine lafimiz yok. Egitim sekli, suresi vs https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.fikriyat.com/ilahiyat/islam-ilmihali/2019/03/13/islam-hukuku-acisindan-vadeli-satis-nasil-olmalidir-vadeli-satis-caiz-midir/amp&ved=2ahUKEwiIv5eUxOLpAhUHzIUKHe0WCKMQFjAEegQIAhAB&usg=AOvVaw3_ZPvYgZQqkpU1CeK5xrHD&cf=1
26es_es26, 4 yıl önce

Nikov bey kurani kerimde 7 ayet var, hepsini okuyorum ama senin yaptigin cikarimi yapamadim. Bana ozelden yada buradan hangi hadis kaynaklarindan aldiysan yazabilir misin? Yoksa bana kuranda yazan sana kilif gelmis demen agir oldu. Bana gore sadece benim anlattigin sekilde kullanabilirsin ev kredisini dersenkabulumdur ama kurani kerimi kendine sahit yapmanbence hos olmadi.

26es_es26
Şube Müdürü
02 Haziran 2020 10:49

Bir ev buldum 140 bin kredi cekmek gerekiyor 100 binde param var, 140 bini 200 bin olarak oduyorum bankaya 60 bin faiz odemis olacagim. Ama senin dedigin yontemle bankaya diyorum ki evi sen al bende senden 300 bin TL ye evi alayim demek istedigim 100 bini pesin 200 bini taksitle. Bu sekilde yapinca sorun olmuyor diyorsun bende diyorum ki bu bir kilif olmuyor mu yada bana mi geliyor sadece. Ben senin yazmandan bunu anladim. Konuyu fazla uzatmayalim her kesin kendi fikri gorusu tabiki boyle yaparak kendini rahat hissediyorsan tabikide yapabilirsin ama ben hissetmiyorum bana kilif gibi geliyor sadece onu yazmistim.

Rskolnikov
Şef
02 Haziran 2020 11:14

sen de haklisin. Sana kaynak gisteriyoruz. Dinimizde borclanma bu sekilde diyor Ayet ve hadisler.Okuduysan diyor ki borç veren kisinin parasi zamanla deger kaybedecegi icin,borc veren kisi zarara ugrayacak. Zarar eden bir taraf olursa dayanisma olmaz.Zaten bankalarin verdigi paranin faiz olmasinin sebebi Kati bir sekilde onceden ayarlanmis olmasi.Insallah kimse mecbur kalmaz.Faize bulasacak olursak Allah affetsin insallah.
26es_es26, 4 yıl önce

Bir ev buldum 140 bin kredi cekmek gerekiyor 100 binde param var, 140 bini 200 bin olarak oduyorum bankaya 60 bin faiz odemis olacagim. Ama senin dedigin yontemle bankaya diyorum ki evi sen al bende senden 300 bin TL ye evi alayim demek istedigim 100 bini pesin 200 bini taksitle. Bu sekilde yapinca sorun olmuyor diyorsun bende diyorum ki bu bir kilif olmuyor mu yada bana mi geliyor sadece. Ben senin yazmandan bunu anladim. Konuyu fazla uzatmayalim her kesin kendi fikri gorusu tabiki boyle yaparak kendini rahat hissediyorsan tabikide yapabilirsin ama ben hissetmiyorum bana kilif gibi geliyor sadece onu yazmistim.

Gydm
Müsteşar Yardımcısı
02 Haziran 2020 15:18

dostum söylediklerinden bişey anlamıyorum. faizin her türlüsü haram. katılım bankaları dan çekilen de haram diyanetin açıklamasına dayanılarak çekilen de bence ben öyle yorumluyorum. harama helal demek dinden çıkarır insanı. yalnız anlamadığım bir konu var. dinimiz faizi haram kılmış. peygamberimiz zamanında ekonomi enflasyon nasıldı bilemiyorum. bir adama 10 bin borç verdin diyelim adam sana 2 sene sonra verdi. para 2 bin tl değer kaybetti. borç verdiğin adamdan 12 bin alsan tefeçilik yapıyorsun yoksa enflasyon karşısında değer kaybeden paranın karşılığını mı alıyorsun? şimdi kredi faiz yada mevduat faizi işlerinde bu önemli tabi ben bunda net fikirde değilim. adamın 100 bini var koyuyo faize param değer kaybetmesin diyo bu adamın 100 binden aldığı faizin hepsi haram mı yoksa enflasyon farkı üstündeki mi haram? burdaki mesele bu enflasyon farkı ülkemizde çok yüksek böyle olunca da paranı enflasyon karşısında koruyacak bir yatırıma yönlendirmek lazım. kredi meselesinde adam demiş kamu bankalarının faizi enflasyon oranında diye yani çekilebilir demiş. bu araştırılması gereken bi konu bence.
Rskolnikov, 4 yıl önce
sen de haklisin. Sana kaynak gisteriyoruz. Dinimizde borclanma bu sekilde diyor Ayet ve hadisler.Okuduysan diyor ki borç veren kisinin parasi zamanla deger kaybedecegi icin,borc veren kisi zarara ugrayacak. Zarar eden bir taraf olursa dayanisma olmaz.Zaten bankalarin verdigi paranin faiz olmasinin sebebi Kati bir sekilde onceden ayarlanmis olmasi.Insallah kimse mecbur kalmaz.Faize bulasacak olursak Allah affetsin insallah.

Rskolnikov
Şef
02 Haziran 2020 17:07

tmm diyelim ki Enflasyona gore artirdi parani deger kaybetmesin.Enflasyon yuzde 8 mi? Gercek enflasyon en az yuzde 15 nerde kaldi o zaman adalet.O zaman borc veren kurum zarar ediyor.Bunlar cok karisik,derin meseleler.Allah hic birine bulastirmasin
Gydm, 4 yıl önce
dostum söylediklerinden bişey anlamıyorum. faizin her türlüsü haram. katılım bankaları dan çekilen de haram diyanetin açıklamasına dayanılarak çekilen de bence ben öyle yorumluyorum. harama helal demek dinden çıkarır insanı. yalnız anlamadığım bir konu var. dinimiz faizi haram kılmış. peygamberimiz zamanında ekonomi enflasyon nasıldı bilemiyorum. bir adama 10 bin borç verdin diyelim adam sana 2 sene sonra verdi. para 2 bin tl değer kaybetti. borç verdiğin adamdan 12 bin alsan tefeçilik yapıyorsun yoksa enflasyon karşısında değer kaybeden paranın karşılığını mı alıyorsun? şimdi kredi faiz yada mevduat faizi işlerinde bu önemli tabi ben bunda net fikirde değilim. adamın 100 bini var koyuyo faize param değer kaybetmesin diyo bu adamın 100 binden aldığı faizin hepsi haram mı yoksa enflasyon farkı üstündeki mi haram? burdaki mesele bu enflasyon farkı ülkemizde çok yüksek böyle olunca da paranı enflasyon karşısında koruyacak bir yatırıma yönlendirmek lazım. kredi meselesinde adam demiş kamu bankalarının faizi enflasyon oranında diye yani çekilebilir demiş. bu araştırılması gereken bi konu bence.

ankariot
Aday Memur
04 Haziran 2020 08:55

Diyanet'in kapsama alanından çıkım rahat ettim. Diyanet önce kendi aldığı faizlerin hesabını versin.

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi