Editörler : gubaz
01 Haziran 2020 22:55   


Müfettiş raporuyla istenilen fazla ödeme

Merhabalar. İl merkezinden ilçe merkezine aylık olarak valilik oluruyla görevlendirildik ve bunun karşılığında aylık görevlendirme harcırahımızı aldık ama müfettiş incelemesinde yasal olmadığı ve günlük tarifeden yapılması gerektiği yönünden karar alarak 3/1 lik kısmın iadesini istedi. Sorularım:

- bu geri istenen parayı ne zamana kadar ödemem gerekir

- bu konu ile alakalı ne kadar süre içinde dava açılabilir.

Teşekür ederim şimdiden.

03 Haziran 2020 02:37

Acshb
Aday Memur

Konaklama yapıldıysa ve fatura/kira sözleşmesi ile kanıtlanabiliyorsa, harcırah tam ödenir.

Eger ki, konaklama yoksa, o zaman tam mesai harcandigi düşünülerek (saat 19.00dan sonra dönmüş gibi) 2/3 oraninda yevmiye ödenir.

Eger ki konaklama yoksa mufettisin tespiti dogru. Ancak,

İdarenin, yokluk, açık hata, memurun gerçek dışı beyanı veya hilesi hallerinde, süre aranmaksızın ödediği meblağı her zaman geri alabileceği,

Yukarıda belirtilen istisnalar dışında kalan hatalı ödemelerin geri alınmasının, hatalı ödemenin yapıldığı tarihten başlamak üzere 60 gün içinde mümkün olduğu, 60 günlük süre geçtikten sonra geri istenmesinin mümkün olamayacağı, belirtilmiştir. Bununla ilgili Danistay kararlari da var.

Mesele su anda konaklama faturasi. Eger varsa karar hatali. Eger yoksa, gunubirlik gidilip gelindigi acik oldugundan, 2/3 dogru. Tabii burada 60 gun gecmisse geri alinamaz. Ancak su da var, ilcede bir akrabanizda kaldiginizi ispatlarsaniz, itiraz etmeniz gerekmekte ve buna istinaden kararin gecersiz oldugunu belirtmeniz gerekecek. Gelen cevaba gore de, 60 gun icerisinde idare mahkemesinde dava acabilirsiniz.

06 Haziran 2020 00:14

valonqar
Aday Memur

geri istenen para için sana bir ödeme emri verirler, o tarihe kadar saymanlığa ödersin. borç fazlaysa maaşından aylık taksitler olarak kesilmek üzere dilekçe verebilirsin ama bir miktar faiz de eklenir.

Toplam 2 mesaj
 
ANKET
Kurs, lisansüstü eğitim, ödül ve projeler için öğretmenlere hizmet puanı verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?