Editörler :
03 Haziran 2020 15:15   


Ganglion kisti sorun olur mu?

Halk dilinde zorlak da deniyor. Bende bir anda oluştu ne ağrı var ne sızı. İnternette araştırdım kendiliğinden geçen bir şey. Sağlığı etkileyecek bir durum gibi durmuyor. Bence genel sağlıkta vs. sorun çıkartmaz. Benimle aynı sorunu yaşayan kafasına takan arkadaşlarımız var ise yardımcı olmak için bu başlığı açıyorum. Deneyimi ya da bilgisi olan arkadaşlarımızda konuya ekleme yaparlarsa sevinirim.

NOT: Nasıl geçer bilgisi olan varsa önerilerinize açığım :)

03 Haziran 2020 18:22

Es-Selamm
Kapalı

Ganglion kistinin neden kaynaklandığı önemlidir bunun için biyopsi önerilir. Ganglion kistlerinde büyüme ihtimali olduğu için sarkom riskinin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Size tavsiyem Ortopediye gidin ve bir Mr ile kistin bening veya maling olup olmadığına baktırın muhtemelen doktor 1 yıl sonra tekrar gel der ama Mr'ın durumuna göre Biyopside isteyebilir. Bunu ancak doktor bilir. Bir yakınımda çıktığında süreç böyleydi.

03 Haziran 2020 23:11

berkay91
Şef

Yönetmelikte bu kist gecmiyor yani engel olduğunu düşünmüyorum zaten zamanla geciyor.

04 Haziran 2020 00:36

cplus
Aday Memur

Aynı sorun benimde sağ bileğimde vardı. şınav çekerken zorlanıyordum. misketin yarısı büyüklüğünde. şişlik var gibiydi. Ben bir çok mülakata girdim ancak bir sorun olmadı.. 2019 da ise uzman erbaş olmuştum. Genel sağlıkta doktor o kısımı muayene etmedi. Sen eğer genel sağlığa kadar geçersen doktora söyleme. Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

İnternetten ganglion nasıl geçer diye araştırdığımda ameliyat ve şırıngayla çektirme gibi seçenekler var. Youtube'de izlediğim bir videoda üstüne kitap ucuyla sert bir şekilde vurup dağıtıyordu. Bende denedim kitapla sertçe vurdum. Elimde tamamen dağıldı. Ancak belli bir süre sonra tekrar çıktı. Yukarıda da belirttiğim gibi şınav falan çekerken zorlanıyorum sadece.

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
Kurs, lisansüstü eğitim, ödül ve projeler için öğretmenlere hizmet puanı verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?