Editörler : E.Kayı Han
10 Haziran 2020 16:43

Disiplin cezası zamanaşımı (kesinleşmesi)

herkese hayırlı günler, Emniyet Teşkilatı 7068 sayılı disiplin kanunumuzda ceza zamanaşımı ve verilen cezanın kesileşmesi başlıklı konular mevcut,

Şöyle ki;

(2) Disiplin cezasını gerektiren fiillerin işlendiği tarihten itibaren iki yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde ceza verme yetkisi zamanaşımına uğrar.

ve

b) Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Disiplin Kurulu ile eğitim ve öğretim kurumlarındaki polis disiplin kurullarının meslekten çıkarma dışındaki kararları Emniyet Genel Müdürünün onayıyla; meslekten çıkarma kararları Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulunun görüşü ve Bakanın onayıyla, kesinleşir diyor.

Şimdi burada Yüksek Disiplin Kurulu kararı mı yoksa Bakan onayı mı kesinleşme tarihi,

Zamanaşımı hususunda hangisi baz alınması gerekiyor??

Allah zorda kalanların yardımcısı olsun..

Tayfunsah
Yasaklı
15 Haziran 2020 16:26

son kararı bakan verdiğine göre bakanın tarihi olur

elbetbirgün22
Aday Memur
15 Haziran 2020 16:52

Cezayı verme yetkisi kurulda ama onay makamı bakan diyor kanunda kesinleşmesi için. O zaman bakanın Red etme ihtimali olduğu için kesinleşmesi tarihi olan bakan onay tarihi cezanın verildiği tarih diye düşünüyorum bende

ayazayazoglu
Aday Memur
17 Haziran 2020 00:18

Peki ya fiil işlendikten iki yıl geçtikten sonra ceza verildiği oluyor mu hiç ?

Tayfunsah
Yasaklı
17 Haziran 2020 14:27

idare verir kendini kurtarmak için vermesi de birşeyi değiştirmez.. idare mahkemesi bozar.
ayazayazoglu, 4 yıl önce

elbetbirgün22
Aday Memur
17 Haziran 2020 15:19

Tayfunsah reis, cezayı verme yetkisi kurulda ya kurulun verdiği ceza tarihini mi baz alınır?
08 Temmuz 2020 18:51

evet bana 29 ay sonunda ihraç verdiler. idare mahkemesi ve bim de kaybettişm dosyayı okumadıklarını düşünüyorum dosya danıştayda şimdi.

ayazayazoglu, 4 yıl önce

ayazayazoglu
Aday Memur
08 Temmuz 2020 20:36

İlginç bir adaletimiz var vesselam
idarehukukcusu48, 4 yıl önce

evet bana 29 ay sonunda ihraç verdiler. idare mahkemesi ve bim de kaybettişm dosyayı okumadıklarını düşünüyorum dosya danıştayda şimdi.

elbetbirgün22
Aday Memur
09 Temmuz 2020 01:11

Peki reis idare mah ne dediler ki, o zaman zamanaşımı neden var ya geçmişe dönük cezalar her zaman verilir o zaman

09 Temmuz 2020 17:53

zamanaşimına uğradı diye itiraz ettik ama 1 kelime dahi zamanaşımından bahsetmediler ne idarede ne bim de. canımı sıkan konuda bu zaten

elbetbirgün22, 4 yıl önce
Peki reis idare mah ne dediler ki, o zaman zamanaşımı neden var ya geçmişe dönük cezalar her zaman verilir o zaman
09 Temmuz 2020 17:54

üstelik jandarma için o zaman asker olduğu içişn meslekten çıkarma zamanaşımı 1 yıldı.

zamanaşimına uğradı diye itiraz ettik ama 1 kelime dahi zamanaşımından bahsetmediler ne idarede ne bim de. canımı sıkan konuda bu zaten

Turhan06
Daire Başkanı
09 Temmuz 2020 19:40

Hangi idare ve bölge idare mahkemesi bu karari veren? Öyle şey olur mu ya? DMK 127. madde gayet açık. Nasıl uygulamazlar bu maddenin gereğini?

üstelik jandarma için o zaman asker olduğu içişn meslekten çıkarma zamanaşımı 1 yıldı.

09 Temmuz 2020 20:34

konya idare ve bim

elbetbirgün22
Aday Memur
09 Temmuz 2020 21:17

Zamanaşıöı konusu ilgili kolluk disiplin mevzuatında var ama zaten DMK görefe bu zamanaşımı var ve buna istinaden bozulan danıştay kararı gördüm ben bir ara googlede çıkar sanırım, o zaman zamanaşımı yoksa her türlü herkes sorş sonucunda ceza alır geçmişe dönük yıl ay fark etmez

09 Temmuz 2020 21:24

ben sizi anlıyorum anlatmak istediğimiz de aynı lakin mahkeme kararında 1 kelime zamanaşımından bahsetmemiş. zaten bunlar için var yüksek mahkemeler şimdi Danıştaydan karara bekliyorum

elbetbirgün22, 4 yıl önce
Zamanaşıöı konusu ilgili kolluk disiplin mevzuatında var ama zaten DMK görefe bu zamanaşımı var ve buna istinaden bozulan danıştay kararı gördüm ben bir ara googlede çıkar sanırım, o zaman zamanaşımı yoksa her türlü herkes sorş sonucunda ceza alır geçmişe dönük yıl ay fark etmez

elbetbirgün22
Aday Memur
09 Temmuz 2020 21:46

Zamanaşımından dolayı açtığın davayı bundan bahsetmeden nasıl Red ediyorlar oda ayrı, ne dediler peki gerekçe neymişki

ben sizi anlıyorum anlatmak istediğimiz de aynı lakin mahkeme kararında 1 kelime zamanaşımından bahsetmemiş. zaten bunlar için var yüksek mahkemeler şimdi Danıştaydan karara bekliyorum

09 Temmuz 2020 22:07

idari işlemde hukuka aykırılık tespit edilemediğinden vs vs genel bir karar kopyala yapıştır gibi bişey olmuş.

TSK YDK YÖNETMELİĞİ

Zamanaşımı

MADDE 25 ? (1) Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren durumun oluştuğunun disiplin amirleri tarafından tespit edilmesinden itibaren bir yıl ve her halde disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren beş yıl geçtikten sonra aynı sebeple yüksek disiplin kurulu tarafından ayırma cezası verilemez.

AMİRİN TESPİT ETTİĞİ TARİH 02.01.2013

YDK İHRAÇ TARİHİ 05/06/2015

elbetbirgün22
Aday Memur
09 Temmuz 2020 22:47

Sanırım ikinci fıkrada her halde 5 yıl diyorya onu mu baz aldılar acaba

idari işlemde hukuka aykırılık tespit edilemediğinden vs vs genel bir karar kopyala yapıştır gibi bişey olmuş.

TSK YDK YÖNETMELİĞİ

Zamanaşımı

MADDE 25 ? (1) Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren durumun oluştuğunun disiplin amirleri tarafından tespit edilmesinden itibaren bir yıl ve her halde disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren beş yıl geçtikten sonra aynı sebeple yüksek disiplin kurulu tarafından ayırma cezası verilemez.

AMİRİN TESPİT ETTİĞİ TARİH 02.01.2013

YDK İHRAÇ TARİHİ 05/06/2015

09 Temmuz 2020 22:54

örneğin 1 ocak 2020 de ben meslekten atılacak bir disiplinsizlik yaptım ama amirim olayı 01 ocak 2024 te öğrendi. o zaman zamanaşımına uğramamış oluyor.ancak 01 ocak 2025 ten sonra öğrenirse yine zamanaşımına uğruyor burada amir tespit ettikten sonra 1 yıl içinde ydk meslekten çıkarma cezası verebilir. karşı tarafın avukatı biz ceza mahkemesinin sonuçlanmasını bekledik gibi saçma sapan bir savunma yapmış oysa ki

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun ?Cezai kovuşturma ile disiplin kovuşturmasının bir arada yürütülmesi? başlıklı 131. maddesinin 1 ve 2. fıkralarına göre;

?Aynı olaydan dolayı memur hakkında ceza mahkemesinde kovuşturmaya başlanmış olması, disiplin kovuşturmasını geciktiremez.

Memurun ceza kanununa göre mahkum olması veya olmaması halleri, ayrıca disiplin cezasının uygulanmasına engel olamaz?. hükmü var.

09 Temmuz 2020 23:01

TSK disiplin kanunu Disiplin soruşturması veya tahkikatın adli soruşturma veya kovuşturmadan bağımsızlığı

MADDE 5 ? (1) Herhangi bir fiilden dolayı ilgili hakkında yapılan adli soruşturma veya kovuşturma, aynı fiilden dolayı ayrıca disiplin soruşturması ve tahkikat yapılmasını, disiplin cezası verilmesini ve bu cezanın yerine getirilmesini engellemez.

tsk içişnde bu madde geçerli

elbetbirgün22
Aday Memur
10 Temmuz 2020 03:40

Anladım iki sürede de senin lehine durum normalde ama ceza davası bağımsız ben adli olarak iddianame olmadan ihraç oldum sonra adli olarak iddianame hazırlandı hatta şöyle bir şey söliyim idareden ihraç olduğum suç maddesi ayrı adli iddianame hazırlanan suç maddesi ayrı adliden de beraat alacağım inşallah

örneğin 1 ocak 2020 de ben meslekten atılacak bir disiplinsizlik yaptım ama amirim olayı 01 ocak 2024 te öğrendi. o zaman zamanaşımına uğramamış oluyor.ancak 01 ocak 2025 ten sonra öğrenirse yine zamanaşımına uğruyor burada amir tespit ettikten sonra 1 yıl içinde ydk meslekten çıkarma cezası verebilir. karşı tarafın avukatı biz ceza mahkemesinin sonuçlanmasını bekledik gibi saçma sapan bir savunma yapmış oysa ki

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun ?Cezai kovuşturma ile disiplin kovuşturmasının bir arada yürütülmesi? başlıklı 131. maddesinin 1 ve 2. fıkralarına göre;

?Aynı olaydan dolayı memur hakkında ceza mahkemesinde kovuşturmaya başlanmış olması, disiplin kovuşturmasını geciktiremez.

Memurun ceza kanununa göre mahkum olması veya olmaması halleri, ayrıca disiplin cezasının uygulanmasına engel olamaz?. hükmü var.

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi