Editörler : F16 Gökçen
«303132333435363738394041»

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
08 Eylül 2021 00:12

Bugün mutlu mu olsam üzüntülü mü olsam bilemedim.

Nasıl baktığım ile ilgili desem

O da değil

İçinde mutlu sözler de vardı.

Mutsuzluğa çıkan bir kapıda.

Yaşım ermiyor anlamaya sanırım.

Herkes cümlelerini içinden söylüyor.

Duymuyorum arkadaşım...

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
11 Eylül 2021 01:41

bazı şarkılar sadece gece güzeldir...

https://youtu.be/mAg9E_0ix8Y

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
13 Eylül 2021 22:52

Neyi bastırdıysan göğsüne

Göğsüne her sokuldukça büyüyen odur

İsmet Özel

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
13 Eylül 2021 23:25

...

Kalp kaderdir!

Bunu anla, her köşesine dağıt ruhunun.

Bunu büyüt, nadide bir çiçeği dünyaya bağışlar gibi?

Bunu uyut, bir bebeği usulca uyutur gibi.

Bunu taşı günlerin mevsimleri omuzlarında taşıdığı gibi.

Bunu hatırla, unutmanın kendisini unutmuş gibi.

Bunu fısılda, bunu haykır, bunu söyle bildiğin bir sırrı açıklar gibi.

Kalp kaderdir.

Kalp kaderdir.

Gökhan Özcan

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
13 Eylül 2021 23:37

Sürekli zikzak çiziyor, hiç yerinde duramıyorsan; sana elbette her gün her şey farklı bir kılıkta görünür, hayat böyle!

...

Niceleri var ki; adeta kendi gölgesinden rol çalabilmek için telaşla koşturuyor hayatın içinde.

Şu ucu bucağı bulunmaz dünyanın insana dar geldiği nice vakit vardır; atarsın kendini hiç düşünmeden esaslı herhangi bir kitabın içindeki kelimelerin enginliğine.

Bazı insanların yüzlerinde, sanki bir tarih kitabında bulabileceğimden çok daha fazla hikaye varmış gibi geliyor bana.

"Feryad edip hiçbir dala konmadan/ Gönül havadaki dönen kuş imiş/ Gam ile mihneti mesken edindim/ Bir bakarsan yalan dünya boş imiş" diyor Aşık Said, rahmet olsun.

İşaret parmağıyla havaya bir şeyler yazıp duruyor, yanlış yazdığı kelimeleri üfleyerek siliyordu.

"Güzellik nedir?" diye sordu yanındaki biri."Her gün gördüğün bir şeyin seni her defasında ilk kez görüyormuşsun gibi büyülemesi" dedi beyaz saçlı adam.

Çirkinlik, güzel olmanın yolunu bulamayanların kendilerini inandırdıkları bir yalan!

Bir bakın bakalım; kendisi hiç çiçek açmadığı halde, yanındaki çiçeğin rengine, kokusuna, güzelliğine hasetle bakan bir çalı bulabilecek misiniz kırlarda?

"Sende bir güzellik var" diyene dikkatli bakın, çünkü onda gizli kalmış bir güzellik var.

İmgelere sığdırılamayan incelikleriyle, şiirleri mütemadiyen mahcup eden insanlar da var.

Öyle derindi ki bakışları; insanlığın bulduğu hiçbir ölçü birimi o derinliği ölçmeye yetmez diye düşündüler.

Bir ulu dağ başında, iki taş arasında minik bir dere, akıp gitti vecd ile yıllar yılı, rıza makamından bir şarkı gibi...

Nicesine gümrah dedim sel aldı, nicesine kavi dedim yel aldı, nicesine güzel dedim el aldı, bana kala kala acziyet kaldı.

"Durma daldır çomağını da bir bak" dedi meczup, "bulanır mı hiç koca ummanın suyu bir küçük çomağınan"

Gökhan Özcan

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2021 00:02

Akan zamanın içinde şikayet etmeden,gönül koymadan eriyip gitmek...

Kendi iradenin O'nun iradesi karşısında hiçliğini idrak edebilmek;Teslimiyet..

Sevgi ve dikkatle tefekkür ettiğinde açılır o derdin kapısı sana, çiçekler o zaman kokar, gökyüzü o zaman içine dolar.

İnsan ömrü boyunca bağ kurmak istiyor. İnsanla kuramadığı bağı nesnelerle kuruyor, susuzluğunu gidereceği, sırtını yaslayacağı bir istingâh arıyor. Oysa tamlık ve bütünlük dışarıdan değil,kendi içimizden gelmeli..

"Kaderin üstünde bir kader vardır."

Teslimiyet ruhumuzu gaybın bağışlarına açmaktır.

Değiştirilemeyeni değiştirmek istiyorsan, hayat akmıyor ve ruhun itminan bulmuyorsa teslim ol.

Gizli bir el, sen geriye çekilip sırtını duvara yasladığında,bakarsın hayatı onarır.

"Ey gün... Uyan / Zerreler raks ediyor / Bütün âlem raks ediyor/ Mutluluk perişan olmuş ruhlar raks ediyor." demiş

Sultanımız Mevlana. Hem sonra "En hayırlı vaktin içinde muhtaçlığını gördüğün ve özünde zelil oluşunun farkına vardığın anlardır" demiş Ataullah İskenderi(k.s)

Gel gönlümüzü raks eden yıldızlara, vaktimizi de hayra açalım.

Kemal Sayar

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2021 00:10

"Niye sokağa çıkmayı bu kadar çok istiyoruz?" diye sordu ahizenin ucundaki ses.

"Çünkü orada kendimizle karşılaşma ihtimali yok!" dedi cevaben diğer ucundaki.

Hayatın içinde herkes kadar var görünen benim. Ateşli tartışmalarda hiç kimseden geride kalmayan benim. Söylediklerinde tereddüde düşmeyen, yanılgılardan kendine pay biçmeyen benim.

Sürekli kaçmakta olan şeyleri kovalayan benim. Sürekli geç kalmışlık hissiyle yaşayan ama neye geç kaldığını bilmeyen benim.

Her an bir şeyleri özleyip duran ama neyi özlediğini bulamayan, bilemeyen, anlayamayan benim. Kendini ikide bir başkalarının kelimeleriyle konuşurken yakalayan benim.

Fotoğraflarda boşluğa doğru gülümseyen o anlamsız yüz benim. Kim bilir neredeyim ben, kim bilir kimim?

"İnsan, kendisiyle karşılaşmadıkça, kendisine yönelmedikçe, kendini pek iyi hissetmez; ruhsal sıkıntılarla yüz yüze gelmedikçe, kendi yüzeyinde kalır; kendisiyle çarpıştığı anda, darbeden hemen sonra, huzur verici yararlı bir izlenim edinir" diyor 'İnsan Ruhuna Yöneliş' kitabında Carl Gustav Jung.

Sanıyoruz ki söylenmiş sözleri biriktirerek hayatımızdaki anlamı çoğaltabiliriz. Ne kadar çok söz bilirsek, hatırlarsak, belki o kadar çok anlamımız olur.

Bütün o sözleri hayatımızın bir yerlerine iliştirirsek, her ihtiyacımız olduğunda onlara sığınır, hiç dara, boşluğa düşmez, insanlığımızın zayıflayan yerlerini o sözlerle tahkim ederiz.

Sanıyoruz ki, kopan bir düğmeyi yerine dikmek gibidir eksilen bir anlamı yerine koymak. Sanıyoruz ki, başka bir hayatın kazancı, bizim yoksul kalan yerlerimizi de örter.

Başkasının ellerini ısıttığı ateş bizi de ısıtır. Olmuyor öyle, kopyalayıp yapıştırılan hiçbir anlam, başka bir hayatta yerini tam ısıtmıyor.

Anlamını çok uzun zamanlar boyunca yaşatan her sözün ardında aynı ayarda bir dert var. Aynı derdi taşımayanın, aynı bedeli ödemeyenin aynı sözden aynı anlamı edinmesi mümkün değil.

Kendi anlamımızı aramamız gerekiyor bizim; yani hayatımızı gerçekten yaşamamız. Başkalarının sözlerinin bizim hayatımızda bir karşılık bulması da ancak böyle mümkün.

Söylenmemiş pek bir şey kalmadı dünyada; ama yaşanmamış daha çok şey var.

"Hatırını sorana bir cevabım olsun diyorsan" dedi meczup, "önce kendi canının hatırını sor"

Gökhan Özcan

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
14 Eylül 2021 00:16

Ve kim bilir kaç zamandan beridir kalbimi öğütlüyorum;

Durup durup ıssız yerlerde,

"güçlü ol ey kalbim, güçlü ol

Daha çok işimiz var.." diyorum.

Dilaver Cebeci

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
19 Eylül 2021 23:54

Karanlık sözler yazıyorum hayatım hakkında.

Aşklarım, inançlarım işgal altındadır...

İsmet Özel

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
20 Eylül 2021 00:01

Neye, nelere ne ve neler uğruna katlandığımızın ölçüsünü kaybettik. Bu bizi tahammülle sabrın farkını hissettirmeyen bir çaresizliğin içine düşürdü.

...

Allah tahammül edenlerle değil, sabredenlerle beraberdir.

İsmet Özel

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
20 Eylül 2021 00:31

Boş ver yahu!

Yaşasın akan ve kımıldayan her şey!

Ve her şeye boş vermeyen

Yürekler bin yaşasın!

İsmet Özel

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
22 Eylül 2021 15:54

Bingo.

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
22 Eylül 2021 16:32

"Umarım dilinizi konuşan birini bulursunuz ve bu yüzden ruhunuzu tercüme etmek için bir ömür harcamak zorunda kalmazsınız"

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
22 Eylül 2021 22:09

belli ki bir sır vardı onun sesinde

her düşündüğümde onu beyaz elbisesiyle

https://youtu.be/zx6NkXvzrNc

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
24 Eylül 2021 00:59

"Akla gelmek var akla gelmek var" dedi adam

Kadın "Akla gelmek var... Akıldan çıkmamak var de mi? " dedi

Adam gülümsedi

Sonra durdu

Ve düşündü..

Madem herşeyimle aklındayım

Neden bu kadar uzaktayım?

Neden bu tezatlık?

Kadın;

"Bilmen gerekeni bildin

Fazlası sana da bana da zarar"

...

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
24 Eylül 2021 16:59

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
29 Eylül 2021 23:17

Şimdi onu nasıl inandırabilirim bütün bu süreyi onunla birlikte yaşadığıma?

Onu unutmuş gibi yaşarken onu düşündüğüme?

Anlamaz, görünüşe kapılır, anlamaz...

Oğuz Atay

Metallurgist, 3 yıl önce

"Akla gelmek var akla gelmek var" dedi adam

Kadın "Akla gelmek var... Akıldan çıkmamak var de mi? " dedi

Adam gülümsedi

Sonra durdu

Ve düşündü..

Madem herşeyimle aklındayım

Neden bu kadar uzaktayım?

Neden bu tezatlık?

Kadın;

"Bilmen gerekeni bildin

Fazlası sana da bana da zarar"

...

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
05 Ekim 2021 11:10

Kimse benimle oynamıyor diye ağlayan çocuk!

Sen büyü hele,

Bak ne oyunlar oynayacaklar seninle.

Cemal Süreya

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
07 Ekim 2021 11:39

Hayatın en büyük ironisi bu işte: kalabalık rehberde dost aramak.

Gülnur Aşcı

Toplam 1113 mesaj
«303132333435363738394041»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi