Editörler : crops35
17 Haziran 2020 11:23

2020 ekim tis görüşmelerinde muhtemel zam oranları !!!

değerli arkadaşlar, takvimde bir haber okudum ve bizler için beklenen muhtemek zam oranlarını aşağıdaki gibi sizinle paylaşıyorum. Eğer bu durum gerçekleşirse beklentilerin altında değil çok altında gerçekleşmiş olacak. Şu zamanda evli ve en az bir çocuklu aile kirada oturuyor ise, bu kişi, bu maaşlarla nasıl geçinebilir. Bunu kos koca TBMM çatısı altındaki yüksek maaşlı vekiller hiç düşünmezlermi...?

YAPILMASI MUHTEMEL ZM ORANLARI

Yüzde 10 Zam: Taşeron işçilere 2020 enflasyon hedefi artı yüzde 1.5 refah payı.

Yüzde 12 Zam: 2019 yılı enflasyon oranları

Yüzde 15 Zam: 2020 yılı sonunda enflasyonun yüksek çıkması durumunda olabileceği konuşuluyor.

Yüzde 17.5 Zam: Yüzde 4 oranında ki zamların telafisi için bu oranda bir zam yapılabileceği de iddialar arasında.

kaynak :https://www.takvim.com.tr/ekonomi/2020/06/14/taserona-asgari-ucret-ve-enflasyon-maas-zammi-ayari-taseron-ve-4dli-iscilerin-tis-2020-maas-zammi-orani-nedir/10

not: saygı ve sevgi değerleri içinde konu hakkında bilgisi olan varsa yazsın. Dalga geçer gibi ifadelerde bulunup kalp kırmaya gerek yok.

ata sözü: ok çıkar geri dönmez... ( kişi kalp kırdıktan sonra o yara düzelmiyor)

17 Haziran 2020 13:43

Bunlar işçiye hiçbir şey vermez.

celil4343
Şube Müdürü
17 Haziran 2020 14:07

bugün maaşı aldım 2,559 tl... bu maaşla kolay geçinilmiyor... özelde 2324 tl alan bana şükret diyor ben buna kızıyorum... yaw ben sanada üzülüyorum , zaten zengin kesim alt kesim için bunlar birbirlerine bol bol şükür etsin demiyormu.. bana şükret diyene kadar millet vekilleri maaşını konuşmuyorki... işçiye emekliye bu kadar düşmanlık olmaz arkadaş... önceleri memur maaşıyla aynı hatta fazla olan işçi maaşı , şimdi yerlerde sürünüyor... bu ülkede bu şartlarda ALLAH korkusu olan vekillik yapmaz...ben bu kadar insanın günahına giremem deyip yapmaz...

Tam-Ehliyetsiz, 4 yıl önce

erdogan@zm
Şef
17 Haziran 2020 16:09

BU STRESTEN BİRAZ UZAKLAŞALIM

https://www.youtube.com/watch?v=uYI7RbsZpss

pomemci37
Aday Memur
22 Haziran 2020 10:20

aynen katılıyorum anca 250-300 arası zam yapar nete vurunca bizim sendikaya tabii olmamız lazım arkadaşlar sendikaya ile toplu sözleşmeye girince baz yevmiye baya artıyor yoksa bu zamlar kurtarmaz bizi en düşük 3500 olması lazım maaşların diğer sosyal haklar vardiya mesai vs ve ayrıca sendika ikramiyeside verilmesi lazım anca bu şekilde içimize siner

Tam-Ehliyetsiz, 4 yıl önce

S-WONDER
Şef
22 Haziran 2020 21:12

güzel bir zam verirler insallah 3 yildir bekliyoruz

YFOreis
Şef
23 Haziran 2020 15:17

4D kapsamında ,en azından gerçek kadroya daha yakın bir sınıflandırma yapılan bakanlıklardaki arkadaşlar için tam olarak bir şey diyemiyorum ama belediyedeki arkadaşlar için beklentilerinin

oldukça düşük olması gerektiğini söyleyebilirim. Daha önce de söylemiştim İBB?de aylar önce bu görüşmeler yapıldı ve imzalandı. Sadece birkaç şirket imzalamamıştı, onlar için de aynı şartlar ile imzalandı.

31.12.2022 sonuna kadar gerçekleşecek sözleşmede

Herhangi bir yüzde belli edilmeden 1 Ocak 2021 ve 1 Ocak 2022 tarihlerinde bir yıllık

oluşan enflasyon oranı doğrultusunda zam yapılması konusunda anlaşıldı.

1 Temmuz 2020 tarihi ile beraber ise kalan 6 aylık dilim için %4 zam+ oluşan

enflasyon oranı olarak kararlaştırıldı zam.

Sosyal yardımlarda ise 30 lira yakacak ? 25 lira çocuk ? 75 er lira bayram yardımları

gibi yardımlar da enflasyon oranında zamlanacak. Sendika her ay sosyal paket adı altında bir ücret verecek (yaklaşık 1 günlük yevmiyeye tekabul edecek şekilde) onu da aidat olarak her ay kendisi alacak :))

Sadece tediye rakamları değişti. Sene de 10 gün olan tediye bu sene 20, 2021 yılında 30 ve son sene 2022 yılında 40 gün olarak uygulanacak.

52 günlük tediye zaten bakanlıktaki arkadaşlarda var iken bizlerde yok idi. Çok üzücü şartlar malesef. Gün geçtikçe işçi ile memur ile olası farkların kapanması arzu edilirken açılmaya devam ediliyor.

İnşallah 4D kapsamında bakanlıkta olan arkadaşlar farklı şartlar iyi şartlara sahip olurlar yeni sözleşmeleri ile.

2,5 senemiz daha heba oldu..

Rabbim kazançlarımıza bereket versin.

IV Murat
Aday Memur
02 Temmuz 2020 16:41

verilecek zamlar 2021 ocak ayını kapsadığı için taş çatlasa ocak temmuz arası %5 zam yaparlar. oda 125 lira yapar. biraz da refah payı derler hepsi hepsi 225, 250 arası bir zam olur. fazlasını vereceğini düşünmüyorum. Allah devlete zeval vermesin. inşallah daha iyi zam ve günler görürüz.

rednick2016
Genel Müdür
02 Temmuz 2020 21:59

Beklenti büyük tek kalan umudumuz da bu.

2 Sene bunu bekleyip kendimizi bunla avuttuk.

Bunda da avucumuzu yalarsak geriye birşey kalmıycak..

huseyin5705
Aday Memur
03 Temmuz 2020 08:37

şuan rast gele vasıfsız olarak işe giren biri bile 4d li işçiden iyi kazanıyor. Nerede ayrıcalık, nerede kamuda çalışmanın avantajı. Kiraların askeri ücret kadar olduğu istanbulda o maaşlara insanları mahkum etmek vicdanlara yaradır.

celil4343
Şube Müdürü
03 Temmuz 2020 10:03

normalde kadrolu işçi memurla aynı hatta birazdaha fazla maaş alırdı. Şimdi en düşük memur maaşı 4000 tl biz ise 2560 tl... işçiye bu kadar düşmanlık olmaz.. yediniz bitirdiniz bizi be... vicdanmı kaldı... 5-6 bin maaş alan adam bana şükür et diyor.. ben ALLAH a şükür ediyorum.. kula değil... akşam sabah şükür edin eğitimi alıyoruz.. kuldan gelen şükür ben istemiyorum.. bana 2560 tl maaş verip , bak ALLAH sana bu kadar rızık gönderdi.. bırakın be ... bana ALLAH belki 5 bin rızık veriyorda sen buna engel koyup rızkımı çalıyorsun olmuyormu.. işte fark burda. müslüman şükür edecek, edecek ama günün şartlarında açlık -yoksulluk sınırını bilerek hakkını arayıp şükür edecek...

13 Temmuz 2020 09:32

200 tl zam başkada bişey beklemeyelim.çünkü vermeyecekler.TİS olayını gözünüzde çok büyütmeyin..

rednick2016
Genel Müdür
13 Temmuz 2020 17:13

nası bir ağız , nası bir konuşma o...

Yılladır bekliyoruz bunu. Asgarı ücretli kadrolumu olur?

Biz firmada kalsak 3300 -3500 alacakken asgari ücret alıyoruz zaten ortada

700-1000 tl arası bir kayıp var.

Bir de gelmiş fazla bişi beklemeyin ?

Hacı bilerek mi yapıyon? Ağlamayana mama vermezler. İstemedigimiz sürece alamıycaz..

Bundan sonra artık SENDİKA v.s. bastırmak var.

Hakkımızı alamayan SENDİKA yı bırakırız bizde. Ya bizim için uğraşır ya da biz onları bırakırız.

ilk önce kayıplarımızı versinler 1000 TL ye yakın sonra bana zam yapsın!!!

steverogers, 4 yıl önce

200 tl zam başkada bişey beklemeyelim.çünkü vermeyecekler.TİS olayını gözünüzde çok büyütmeyin..

14 Temmuz 2020 08:14

kardeşim emekliye %4 memura %5 verilen yerde beyaz peynirin bile kilosunun 42 tl oldugu yerde gerçekçi olursak ekonominin kötü olduğu ülkemizde benim şahsi fikrim 1000 TL ler falan

verilmez.kaç senedir %4 lere talim ediyoruz.

umarım ki sen haklı çıkarsın kardeşim bizde mutlu oluruz.

rednick2016, 4 yıl önce

nası bir ağız , nası bir konuşma o...

Yılladır bekliyoruz bunu. Asgarı ücretli kadrolumu olur?

Biz firmada kalsak 3300 -3500 alacakken asgari ücret alıyoruz zaten ortada

700-1000 tl arası bir kayıp var.

Bir de gelmiş fazla bişi beklemeyin ?

Hacı bilerek mi yapıyon? Ağlamayana mama vermezler. İstemedigimiz sürece alamıycaz..

Bundan sonra artık SENDİKA v.s. bastırmak var.

Hakkımızı alamayan SENDİKA yı bırakırız bizde. Ya bizim için uğraşır ya da biz onları bırakırız.

ilk önce kayıplarımızı versinler 1000 TL ye yakın sonra bana zam yapsın!!!

rednick2016
Genel Müdür
15 Temmuz 2020 10:24

kardeş o senelerdir olan bir şey. 2001 - 2002 yılında devlet memur maaşını ödeyemeyecek diyolardı. Sonradan noldu düzeldi. Yani şu ana bakarak hesap yaparsak geleceğimiz kararır.

Zaten bir ülkede alış-verişin artması için devlet çalışanına iyi bir maaş vermesi gerekir. Ben harcayamayım sen harcayama zaten kilit oluyor ekonomi?

Dönüşümün sağlanması için zaten vermesi gerekiyor.

O yüzden istemeyene mama yok.

Hep birlikte kadroyu nasıl istediysek ..

TİS sürecinde de hakkımızı istememiz gerekir. En kötü hesap 1000 TL kaybımızın verilmesi . (Ben asgari ücret alıyorum) ondan sonra zam yapılması.

Bunu bastıra bastıra istememiz gerekir. Yoksa bu tis süreci ömrümüz boyunca kullanacaığımız bir süreç. Şimdi de alamazsak ? Ne zaman alacağız??

steverogers, 4 yıl önce

kardeşim emekliye %4 memura %5 verilen yerde beyaz peynirin bile kilosunun 42 tl oldugu yerde gerçekçi olursak ekonominin kötü olduğu ülkemizde benim şahsi fikrim 1000 TL ler falan

verilmez.kaç senedir %4 lere talim ediyoruz.

umarım ki sen haklı çıkarsın kardeşim bizde mutlu oluruz.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi