Editörler : cihan27E.Kayı Han
25 Haziran 2020 09:39

Memurun E-Kitap Satışı Yasal mı?

Bir devlet memuru, kendi yazdığı kitabı internet üzerinden e-kitap(pdf) olarak satışa çıkarabilirmi? İnternetten baktığımda hep telif hakkı devrinden bahsediyor. Ben direk satıştan bahsediyorum. Cevaplayanlar olursa çok memnun olurum teşekkürler.

mehmetakif.1
Kapalı
25 Haziran 2020 10:10

inşallah kitapta da direk yazmıyordur. Direkt*

kakic
Aday Memur
25 Haziran 2020 16:43

Üzgünüm Türkçem çok iyi değil kitap ingilizce zaten.

dermess
Şube Müdürü
26 Haziran 2020 09:01

o devlet memuru bu işten kazanç sağlayacaksa DMK na göre cezai işlemlerine hazırlıklı olsun. Yoksa istediğini yapar, yaptırır.

bishnew
Aday Memur
26 Haziran 2020 11:23

memur kendi kitabını satabilir de sattırabilir de.

saenes74
Genel Müdür
26 Haziran 2020 15:54

Devlet Personel Başkanlığının 31/05/2012 tarih ve 8276 sayılı mütalaasında özetle;

?Devlet memuru olarak görev yapan personelin; bir gazetede hizmet akdine bağlı olarak köşe yazarlığı yapamayacağı, 657 sayılı Kanunun ödev ve sorumluluklar ile yasaklara ilişkin hükümlerine riayet etmek kaydıyla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser çıkarabileceği, mezkur Kanun kapsamında eser çıkarmasının disiplin suçu sayılmayacağı mütalaa edilmektedir. Diğer taraftan; ilgilinin yazdığı yazıların eser niteliğinde olup olmadığı, herhangi bir siyasi parti; kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef alıp almadığı, gazete sahibi gerçek veya tüzel kişilerle sözleşmeye dayalı bir ilişki içersinde olup olmadığı hususları dikkate alınarak konunun Bakanlığınızca değerlendirilmesi uygun olacaktır?

değerlendirmesi yapılmıştır.

sonuç: kitap yazar yazar çok.

maliye kitapları hep uzmanlar, sayıştaycılar , denetmenler yazıyor.

soruşturma açıldı mı hayır.

kaynak: https://m.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/612181.aspx

Camunas
Aday Memur
28 Haziran 2020 13:36

Yasal dayanağı nedir yazdığınızın? Bilgi verirseniz sevinirim.. cevap olarak "satabilir" değil ama, hukuki olarak uygunluğunu nereden çıkardınız onu merak ediyorum ?
bishnew, 4 yıl önce

memur kendi kitabını satabilir de sattırabilir de.

bishnew
Aday Memur
29 Haziran 2020 02:51

çünkü yazdığı kitabı satamaz diye bir ifade yok. yasak yoksa serbesttir

Camunas, 4 yıl önce
Yasal dayanağı nedir yazdığınızın? Bilgi verirseniz sevinirim.. cevap olarak "satabilir" değil ama, hukuki olarak uygunluğunu nereden çıkardınız onu merak ediyorum ?
Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi