Editörler :
26 Haziran 2020 17:15   

20 yıl öğretmenlik yapmayan idareci olamasın.

Bugün bir öğretmen ortalama 25 yaşında mesleğe başlıyor. Mesleğe başlarken aşk ile, heves ile, idealist bir düşünce yapısı ile başlıyor. Genç dinamik ve coşku dolu bu genç arkadaşlar 2 sene sonra idareci olmak istiyorlar. Olacak iş değil bu. Açıkçası doğru bulmuyorum. Daha mesleği, öğretmeni, veliyi, okulu öğrenmeden idareci olmaya kalkıyorlar. Bakıyorum bazı okullara genç, fit, taşı sıksa suyunu çıkaracak gençler sabahtan akşama kadar idare odası denilen 10 metrekare alanlarda, bilgisayar başında pinekleyip duruyor. Oysa bizim bu gençlere sınıf ortamında, öğrenme ortamında, eğitim ortamında ihtiyacımız var. Bu çok büyük bir iş gücü kaybı açıkçası. Bu gençler eğitilmeye açık üstelik. Yeni çağın gereksinimlerini kısa sürede kazanacak güçte ve yetkinlikte. Yazılım, kodlama, yeni dil, sosyal medya, medya okur yazarlığı gibi bir çok alanda bizden daha verimli iş çıkaracak güçteler ve algıları da o yöne açık.

Yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı bu gençlerin 20 sene öğretmen olarak kalması ve eğitime katkı sağlaması, ortalama 45 yaşından sonra da idareci olabilmesi daha mantıklı geliyor. Çoğu şeyi öğrenmiş tecrübe sahibi idareciler olur.

26 Haziran 2020 17:27

murattkucukk
Genel Müdür

Kesinlikle katılıyorum

26 Haziran 2020 17:54

furkan ak
Aday Memur

Kesinlikle katılıyorum

murattkucukk, 2 hafta önce - Alıntıya git
İdareci olmalarının sebebi egoyu tatmin etmek.
26 Haziran 2020 17:55

muallim_34
Daire Başkanı

Gereksiz bir başlık daha..

26 Haziran 2020 19:01

aragon46
Aday Memur

Gereksiz diyen arkadaş varsa yorumun buyur de yoksa gölge etme. Burası zaten forum insanların görüş alışverişi yaptığı yerine göre derdini döktüğü bir platform. Başlıkları gerekli gereksiz diye sınıflandırmak abesle iştigal. Konuya dönersek ben de belirli bir deneyim kazanmadan ve gençlik enerjisini öğretmenliğe harcamadan yöneticiliği tavsiye etmem. Ben de genç yaşta yönetici oldum ve 4,5 yılımı malesef körelerek ve çoğu formalite uygulamalarla uğraşarak geçirdim. Şimdi öğretmenim ve çok mutluyum. İdarecilik bence eğitim ortamını tanıyan okulda işler nasıl yürür iyi bilen ve sınıf enerjisi düşen tecrübeli öğretmenlere daha yakışır.

26 Haziran 2020 19:25

Birderdimvr
Aday Memur

Yasli,teknolojiyi kullanamayan,proje yapmaktan aciz,liderlik yapmayan yonetici istemiyoruz.

26 Haziran 2020 20:00

muallim_34
Daire Başkanı

Yorum yaptım.gereksiz dedim..

26 Haziran 2020 20:56

yaşarimam
Memur

Genç ,dinamik ,enerji dolu, çağın gereklerine hızla uyum sağlayabilen idarecilere ihtiyaç yok mu diyorsunuz yani :)))

26 Haziran 2020 20:57

şenol sevindik
Memur
İdarecilik sistemi tamamen değişmeli zaten. Küçük ilçelerde 20 yıllık öğretmen bile yokken, sen 20 yıl sonra idareci olunsun diyorsun. İdareci sistemi eğitim fakültelerinde farklı bir bölüm olarak açılmalı. Altını çiziyorum eğitim fakültelerinde açılmalı ve idari kadro olarak atanmalı. Kaymakamlık gibi aday kadro ile başlayıp, tecrübe ile devam edilmeli.
26 Haziran 2020 21:00

şenol sevindik
Memur
Ayrıca genç ve dinamik kişiler de idareci olsun. Egosu göbeği kadar şişkin idarecilerden de bıktık ayrıca. İdareci genç dinamik olmalı. Yeni neslin dilinden de anlamalı. 20 yıl sonra kim öle kim kala. 20 yıl bir nesil demek.
26 Haziran 2020 22:06

Lingus
Aday Memur

Sıkıntılı bir kişilik bu konuyu açan. Çekememezlik kötü birşey. Fatih Sultan Mehmet Han 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve Orta Çağ'ı bitti Yeni Çağ başladı. Biz gençlerin önünü açmalıyız ki 2071 in Türkiyesi inşa edilsin. Devir teknoloji devri. Bu işin yaşı yok sınava girer yılların deneyimi, bilgisi ile iyi not alır devam eder. Yenilenme şart. Genç dinamik yöneticilerimizi görünce çok mutlu oluyorum. Deneyimle enerji bir araya gelmeli. Bıktık eski tip modası geçmiş müdürlerden vs. Hepsini görevden alırlar umarım...

26 Haziran 2020 22:17

şenol sevindik
Memur

Sıkıntılı bir kişilik bu konuyu açan. Çekememezlik kötü birşey. Fatih Sultan Mehmet Han 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve Orta Çağ'ı bitti Yeni Çağ başladı. Biz gençlerin önünü açmalıyız ki 2071 in Türkiyesi inşa edilsin. Devir teknoloji devri. Bu işin yaşı yok sınava girer yılların deneyimi, bilgisi ile iyi not alır devam eder. Yenilenme şart. Genç dinamik yöneticilerimizi görünce çok mutlu oluyorum. Deneyimle enerji bir araya gelmeli. Bıktık eski tip modası geçmiş müdürlerden vs. Hepsini görevden alırlar umarım...

Lingus, 2 hafta önce - Alıntıya git
Gayet güzel anlatmışsınız hocam.
26 Haziran 2020 23:35

malazgirt1071edeb
Aday Memur
Bence haklılık payınız var ergenler idareci oluyor. Pc kullanmak teknolojiden anlamak yaşla ilgili bir konu değil öğrenen öğreniyor üstelik çok da pc bilgin olmasına gerek yok office bilsin gerisi gelir.
26 Haziran 2020 23:43

hugo.almeida
Genel Müdür

Çok gelir düzeyi düşük, tahsil görmemiş insanla muhatap oldum, bir çok çevreden insanla farklı konularda fikir alışverişinde bulundum.Bunların hiç birinden konu dışında lafı söyleyenle alakalı bir safsata duymadım. Birisi gereksiz başlık der birisi sıkıntılı kişilik der. Kaç zamandır buradayım kaç farklı çeşit düşünce fikre şahit oldum bir gün olsun fikir sahibinin kişiliğine karakterine laf etmedim. Ha yüzde yüz emin değilim belki ağzımdan çıkmıştır ama genellikle benim dikkat ettiğim konudur. Konu ne ise onunla alakalı fikir yürütür konuşurum. Düşünebilen cümle kurabilen, kendimi ifade edebilen bir insanım ben. Tutup burada yazılanlara değil de yazana karşı bir safsata sunacak kadar aciz olmadığımı düşünüyorum. Ha bu arada yaptığınız safsatadır.

Neyse.

Cevap verilecek şey vardır cevap verilmeyecek şey vardır. 21 yaşında Fatih diyerek karşılaştırdığınız adamı bir öğretmenle karşılaştırıp "fatih böyle yaptı" demek realiteden uzak itopik hayalperest düşüncelerden başka bir şey değildir. Hayır cidden merak ediyorum Fatih'i mi küçük görüyorsunuz yoksa kendinizi ve aldığınız eğitimi çok büyük görüp bir karşılaştırmaya giriyorsunuz. . Fatih'in aldığı eğitim size haziran semineri gibi geliyor galiba. :)

Hayır bak "çekememezlik" demiş. Kimi çekemiyorum hocam. Ona bir açıklık getirin Allah aşkına :) Burada Bakanlığa talep yazmıyoruz burada bir konu üzerinde fikir alışverişi yapmaya çalışıyoruz. Her yazılanı kendinize düşmanlık görüp işi çizgisinden çıkarıp saçma sapan noktalara taşımaya gerek var mı :)

Öze dönelim neyse.

Arkadaşlar realite denen bir şey var. Nedir bu? Amaç, ihtiyaç, zaman ve kalifiyelik. Tüm bunlara dair yaptığınız analizler sonucunda en iyi sonucu elde edecek bir ürün ortaya koyarsınız. Nedir amacınız? Öğretecek bireyler yetiştirmek. Yani? Öğretmen yetiştirmek. Dolayısı ile aşağı yukarı devlete 400 bin liraya yakın bir maliyetle yetiştirilen bir bireyden yetişme amacına uygun olarak işlevini yerine getirmesi beklenir. Yani öğretmen yetiştiriyorsanız ondan öğretmesini beklersiniz. Eğer bu işi yapmıyorsa emeğiniz, zamanınız ve paranız boşa gitmiş demektir. O yüzden bir öğretmenin temel görevi (bakın size çok ilginç gelecek burası): "öğretmek"tir. Bunca çaba bunca emeğin karşılığı öğretmek eyleminin gerçekleşmesi üzerinedir. 4-5 yıl emek verilen birinin kağıt kürek işleri yapması onun yeterliliklerinin çok altındadır.

Temel amaç öğretmenlerin gönlünü hoş tutmak değil eğitim-öğretimi sağlamak. Ha idareci olarak sıkıntılı süreçlerden geçenlere bunu argüman olarak söylemiyorum. Elbette her şey düzeltilmeli ancak öncelikler bilinmelidir.

Ortada bir idareci profili sorunu var siz onun çözümünü bundan görüyor olabilirsiniz ama konu tam olarak bu değil ve bulduğunuz çözümün de doğru olduğunu pek düşünmüyorum. Son yıllarda gençleşen bir idareci profili var ama sorunlar aksine artıyor.

Rica ediyorum konuyla ilgili yazın lütfen. Benimle ilgili ne düşündüğünüz zerre umrumda değil. Yani en azından karşımdaki insanın bir düşünceyi tartışabilecek boyuta ulaşmış olması tercihimdir.

27 Haziran 2020 13:23

4DMC5
Aday Memur

20 yıl çok hocam. Daha makul bir süre olmalı.

27 Haziran 2020 14:44

murattkucukk
Genel Müdür

Lingus, 2 hafta önce - Alıntıya git

Offf tam devrin adamı eminim ülkenin herşeyinden de çok memnun güruhtansınızdır malum sendikaya göre herşey harika zaten hem o sendikadansanız da zaten idarecilik garanti,sizin gibilere hava hoş zaten

27 Haziran 2020 17:32

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı

ben öğretmenliği öğrenemeyenlerin idareci olmasına karşıyım bu yüzden 20 değil ama 5- yada 8 yıl daha makul

28 Haziran 2020 01:29

Ahmet Kaleli
Memur

bence rahat bırakın insanları kim ne olmak isterse olsun, gençliğin enerjisi öğretmenliğe harcansın önerisi bana samimi gelmedi belki adam bilgisayar ile masa başında oturmak istiyor, 25 yaşındaki müdür yardımcısından emir almak zorunuza gidiyorsa siz olun idareci

28 Haziran 2020 12:15

hugo.almeida
Genel Müdür

bence rahat bırakın insanları kim ne olmak isterse olsun, gençliğin enerjisi öğretmenliğe harcansın önerisi bana samimi gelmedi belki adam bilgisayar ile masa başında oturmak istiyor, 25 yaşındaki müdür yardımcısından emir almak zorunuza gidiyorsa siz olun idareci

Ahmet Kaleli, 2 hafta önce - Alıntıya git

Bir insanın bakış açısı nasıl böyle şekillenir anlamıyorum. Bunca yazıdan ve görüşten yaptığınız değerlendirme bu mu?

Öğretmen olmak istiyorsun öğretmen olmuşsun.

Öğretmen olmak için başvurmuşsun öğretmen olmana izin vermiş devlet.

Neyin belkisi?

Her şeyin bir temel amacı vardır. Amacına uygun olmayan bir durum bu.

30 Haziran 2020 06:11

merofen
Memur
ben öğretmenim şu ana kadar 4 idareciyle çalıştım hepsiyle aram çok iyiydi 3ü yaşlıydı şu anki genç benim gözlemim genç idareci okulu kalkındırmak için daha çok çalışıyor üstelik müdür yardımcıları müdürden yaşça büyük bunu önemsediklerini ya da sorun haline getirdiklerini görmedim sonuç da ast-üst ilişkisinde yaşa bakılmaz uyum içinde çalışmak daha önemli ve saygıyı da unutmayalım...
30 Haziran 2020 07:32

muallim_34
Daire Başkanı

Aynen..karşılıklı anlayış huzur güven..

Toplam 21 mesaj

ANKET
Kurs, lisansüstü eğitim, ödül ve projeler için öğretmenlere hizmet puanı verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?