Editörler : "eskiyara"Pangaea

Baştoklu
Aday Memur
30 Haziran 2020 10:01

Bir idareci olarak, başlığın esas yakındığı konunun (genç öğretmenlerin idareci olması) haklı olduğunu düşünüyorum.

Fakat genç ve dinamik yöneticilere/liderlere de ihtiyacımız var.

Bana göre çözüm, hiyerarşiye uyulması: Tıpkı üniversitelerdeki gibi, hastanelerdeki gibi, askeriyedeki gibi..

Prof. olmadan rektör/dekan olmanız mümkün değil. Aynı şekilde başhekim de olamazsınız. 30-35 yaşında da prof. olunabilir.

Benzer bir ünvan sistemi getirilebilir. Yüksek lisans / doktora yapana, bilimsel araştırma yapana, projelerde ödül alana puan bazlı bir ünvan sistemi getirilebilir. Kıstasları; mesleki gelişime dönük olarak çeşitlendirilebilir. Hem bu süreçte ülke için üretkenlik artar hem de yönetici olunduğunda bu üretkenliğe ve mesleki gelişmeye katalizör olunabilir. Bana göre ünvanın ilk basamağı, yöneticilik alanında yüksek lisans yapmak olmalı. Yöneticiliğin/liderliğin ne olduğu bilinmeden, kişisel tatmin için idarecilik istenebiliyor. Bu bir gerçek.

20 sene öğretmenlik yapsa da yönetici/lider özellikleri taşımayabilir. Ama üretkenliğe ve gelişime dönük kıstaslarla bir idarecilik ünvanı sınıfı oluşturulabilir. Bu sayede 30-35 yaşında genç idarecilerimiz de olabilir.

M Y T H
Daire Başkanı
31 Ağustos 2020 15:18

Doğru bir istek.Hatta 30 yıl olmalı müdürlük.

muallim_34
Genel Müdür
31 Ağustos 2020 15:37

Bence yetmez mezarda olsun..

mortensen
Şef
31 Ağustos 2020 17:25

Şimdi bir kişinin 20 sene öğretmenlikten sonra iyi bir idarecilik performansı sergileyeceğini kim garanti edebilir? Bakınız adam olmak bir süreç işidir.Net bir tarih veremezsiniz.Yani bgün adam olamaz dediğiniz biri 20 sene sonra adam olmanın gereklerini yerine getirebilir.Ancak süreç veya tecrübe, komple bir idareci olmanın sadece bir ayağıdır.Önemlidir ama tek başına yeterli değildir.Bilgi,arzu,vicdan,sorumluluk,yeterlilik,yetkinlik,deneyim vs.20 sene öğretmenlikte girdiğiniz dersi veya sınıfı bilirsiniz.Fakat okulu her yönüyle bilemezsiniz.Bildiğinizi zannedersiniz ne var ki ben de yaparım dersiniz ancak idareciliğe geçince öyle değilmiş dersiniz.2 veya 3 yıllık öğretmenlikten sonra idarecilik olayına ben de olumsuz bakıyorum.Öte taraftan 20 sene öğretmenlikten sonra iyi bir idareciliği kimse garanti edemez.Tabii ki derdimiz tam manasıyla bir idarecilikse.

1zaganospaşa1
Kapalı
31 Ağustos 2020 19:07

HOCAM burada yani memurlar nette editör olan achil nickli arkadaşın bir hesaptan(rizeli) öğretmenlere küfür ettiğini başka hesaptan (hanzo hessabı) öğretmenleri elştirenlere küfür ettiğini bildirdim memurlar nete ama hiç bir şey yapmadılar.

burdaki yorumlaı çok ciddiye almayın bence. bazı kişilerin bir çok hesabı var ilgisiz kışkırtıcı yorumlarla sayfadaki yorum sayısını arttırmaya çalışıyorlar...

onun için burada kimin trol olduğu artık apaçık belli oluyor. sizin konu başlığına gelip acayip ilgisiz sataşmaları görünce bu trollere şaşmadım ben. siz bunları normal insan olarak değerlendirmeyin şakşakçı manipülasyon için tutulmuş lümpen tayfası bunlar.

yoksa ortaya atılan fikir yerine ortaya fikir söyleyeni eleştiren bu insanlara bir şeyler anlatmaya çalışmak suya yazı yazmak olur

hugo.almeida, 4 yıl önce

Çok gelir düzeyi düşük, tahsil görmemiş insanla muhatap oldum, bir çok çevreden insanla farklı konularda fikir alışverişinde bulundum.Bunların hiç birinden konu dışında lafı söyleyenle alakalı bir safsata duymadım. Birisi gereksiz başlık der birisi sıkıntılı kişilik der. Kaç zamandır buradayım kaç farklı çeşit düşünce fikre şahit oldum bir gün olsun fikir sahibinin kişiliğine karakterine laf etmedim. Ha yüzde yüz emin değilim belki ağzımdan çıkmıştır ama genellikle benim dikkat ettiğim konudur. Konu ne ise onunla alakalı fikir yürütür konuşurum. Düşünebilen cümle kurabilen, kendimi ifade edebilen bir insanım ben. Tutup burada yazılanlara değil de yazana karşı bir safsata sunacak kadar aciz olmadığımı düşünüyorum. Ha bu arada yaptığınız safsatadır.

Neyse.

Cevap verilecek şey vardır cevap verilmeyecek şey vardır. 21 yaşında Fatih diyerek karşılaştırdığınız adamı bir öğretmenle karşılaştırıp "fatih böyle yaptı" demek realiteden uzak itopik hayalperest düşüncelerden başka bir şey değildir. Hayır cidden merak ediyorum Fatih'i mi küçük görüyorsunuz yoksa kendinizi ve aldığınız eğitimi çok büyük görüp bir karşılaştırmaya giriyorsunuz. . Fatih'in aldığı eğitim size haziran semineri gibi geliyor galiba. :)

Hayır bak "çekememezlik" demiş. Kimi çekemiyorum hocam. Ona bir açıklık getirin Allah aşkına :) Burada Bakanlığa talep yazmıyoruz burada bir konu üzerinde fikir alışverişi yapmaya çalışıyoruz. Her yazılanı kendinize düşmanlık görüp işi çizgisinden çıkarıp saçma sapan noktalara taşımaya gerek var mı :)

Öze dönelim neyse.

Arkadaşlar realite denen bir şey var. Nedir bu? Amaç, ihtiyaç, zaman ve kalifiyelik. Tüm bunlara dair yaptığınız analizler sonucunda en iyi sonucu elde edecek bir ürün ortaya koyarsınız. Nedir amacınız? Öğretecek bireyler yetiştirmek. Yani? Öğretmen yetiştirmek. Dolayısı ile aşağı yukarı devlete 400 bin liraya yakın bir maliyetle yetiştirilen bir bireyden yetişme amacına uygun olarak işlevini yerine getirmesi beklenir. Yani öğretmen yetiştiriyorsanız ondan öğretmesini beklersiniz. Eğer bu işi yapmıyorsa emeğiniz, zamanınız ve paranız boşa gitmiş demektir. O yüzden bir öğretmenin temel görevi (bakın size çok ilginç gelecek burası): "öğretmek"tir. Bunca çaba bunca emeğin karşılığı öğretmek eyleminin gerçekleşmesi üzerinedir. 4-5 yıl emek verilen birinin kağıt kürek işleri yapması onun yeterliliklerinin çok altındadır.

Temel amaç öğretmenlerin gönlünü hoş tutmak değil eğitim-öğretimi sağlamak. Ha idareci olarak sıkıntılı süreçlerden geçenlere bunu argüman olarak söylemiyorum. Elbette her şey düzeltilmeli ancak öncelikler bilinmelidir.

Ortada bir idareci profili sorunu var siz onun çözümünü bundan görüyor olabilirsiniz ama konu tam olarak bu değil ve bulduğunuz çözümün de doğru olduğunu pek düşünmüyorum. Son yıllarda gençleşen bir idareci profili var ama sorunlar aksine artıyor.

Rica ediyorum konuyla ilgili yazın lütfen. Benimle ilgili ne düşündüğünüz zerre umrumda değil. Yani en azından karşımdaki insanın bir düşünceyi tartışabilecek boyuta ulaşmış olması tercihimdir.

0 SoneS 0
Aday Memur
31 Ağustos 2020 23:06

Destekliyorum ve 10 yıl diyorum
hugo.almeida, 4 yıl önce

Çok gelir düzeyi düşük, tahsil görmemiş insanla muhatap oldum, bir çok çevreden insanla farklı konularda fikir alışverişinde bulundum.Bunların hiç birinden konu dışında lafı söyleyenle alakalı bir safsata duymadım. Birisi gereksiz başlık der birisi sıkıntılı kişilik der. Kaç zamandır buradayım kaç farklı çeşit düşünce fikre şahit oldum bir gün olsun fikir sahibinin kişiliğine karakterine laf etmedim. Ha yüzde yüz emin değilim belki ağzımdan çıkmıştır ama genellikle benim dikkat ettiğim konudur. Konu ne ise onunla alakalı fikir yürütür konuşurum. Düşünebilen cümle kurabilen, kendimi ifade edebilen bir insanım ben. Tutup burada yazılanlara değil de yazana karşı bir safsata sunacak kadar aciz olmadığımı düşünüyorum. Ha bu arada yaptığınız safsatadır.

Neyse.

Cevap verilecek şey vardır cevap verilmeyecek şey vardır. 21 yaşında Fatih diyerek karşılaştırdığınız adamı bir öğretmenle karşılaştırıp "fatih böyle yaptı" demek realiteden uzak itopik hayalperest düşüncelerden başka bir şey değildir. Hayır cidden merak ediyorum Fatih'i mi küçük görüyorsunuz yoksa kendinizi ve aldığınız eğitimi çok büyük görüp bir karşılaştırmaya giriyorsunuz. . Fatih'in aldığı eğitim size haziran semineri gibi geliyor galiba. :)

Hayır bak "çekememezlik" demiş. Kimi çekemiyorum hocam. Ona bir açıklık getirin Allah aşkına :) Burada Bakanlığa talep yazmıyoruz burada bir konu üzerinde fikir alışverişi yapmaya çalışıyoruz. Her yazılanı kendinize düşmanlık görüp işi çizgisinden çıkarıp saçma sapan noktalara taşımaya gerek var mı :)

Öze dönelim neyse.

Arkadaşlar realite denen bir şey var. Nedir bu? Amaç, ihtiyaç, zaman ve kalifiyelik. Tüm bunlara dair yaptığınız analizler sonucunda en iyi sonucu elde edecek bir ürün ortaya koyarsınız. Nedir amacınız? Öğretecek bireyler yetiştirmek. Yani? Öğretmen yetiştirmek. Dolayısı ile aşağı yukarı devlete 400 bin liraya yakın bir maliyetle yetiştirilen bir bireyden yetişme amacına uygun olarak işlevini yerine getirmesi beklenir. Yani öğretmen yetiştiriyorsanız ondan öğretmesini beklersiniz. Eğer bu işi yapmıyorsa emeğiniz, zamanınız ve paranız boşa gitmiş demektir. O yüzden bir öğretmenin temel görevi (bakın size çok ilginç gelecek burası): "öğretmek"tir. Bunca çaba bunca emeğin karşılığı öğretmek eyleminin gerçekleşmesi üzerinedir. 4-5 yıl emek verilen birinin kağıt kürek işleri yapması onun yeterliliklerinin çok altındadır.

Temel amaç öğretmenlerin gönlünü hoş tutmak değil eğitim-öğretimi sağlamak. Ha idareci olarak sıkıntılı süreçlerden geçenlere bunu argüman olarak söylemiyorum. Elbette her şey düzeltilmeli ancak öncelikler bilinmelidir.

Ortada bir idareci profili sorunu var siz onun çözümünü bundan görüyor olabilirsiniz ama konu tam olarak bu değil ve bulduğunuz çözümün de doğru olduğunu pek düşünmüyorum. Son yıllarda gençleşen bir idareci profili var ama sorunlar aksine artıyor.

Rica ediyorum konuyla ilgili yazın lütfen. Benimle ilgili ne düşündüğünüz zerre umrumda değil. Yani en azından karşımdaki insanın bir düşünceyi tartışabilecek boyuta ulaşmış olması tercihimdir.

TomrisKatun
Memur
01 Eylül 2020 15:42

Hocam sizin kafanız iyi galiba meslekte 5 yılını doldurmamış kişiler idareci olamaz açın yönetmeligi okuyun zaten ortalam ise baslama 24-25 yaslarina tekabül ediyor idareci olmak icin 30yaşına geliyorsun zaten idarecilik sinavi yer bulma falan derken 31-32 oluyor kimse 25 yasinda idareci olmuyor siz kıskandiginiz icin abarttikca abartmissiniz.

hugo.almeida
Kapalı
02 Eylül 2020 22:17

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 ? (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır:

a) Yükseköğretim mezunu olmak.

b) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak.

c) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.

ç) Yazılı sınav başvurusunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak.

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 6 ? (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür olarak görev yapmış olmak.

b) Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya toplam en az bir yıl görev yapmış olmak.

c) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 7 ? (1) Müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür, kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak.

b) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

c) Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak.

Bundan başka var mı bilmiyorum.

Kıskançlığımı ilk fark eden değilsiniz bu arada.

TomrisKatun, 4 yıl önce

Hocam sizin kafanız iyi galiba meslekte 5 yılını doldurmamış kişiler idareci olamaz açın yönetmeligi okuyun zaten ortalam ise baslama 24-25 yaslarina tekabül ediyor idareci olmak icin 30yaşına geliyorsun zaten idarecilik sinavi yer bulma falan derken 31-32 oluyor kimse 25 yasinda idareci olmuyor siz kıskandiginiz icin abarttikca abartmissiniz.

hugo.almeida
Kapalı
02 Eylül 2020 22:19

Haklısınız hocam.

1zaganospaşa1, 4 yıl önce

HOCAM burada yani memurlar nette editör olan achil nickli arkadaşın bir hesaptan(rizeli) öğretmenlere küfür ettiğini başka hesaptan (hanzo hessabı) öğretmenleri elştirenlere küfür ettiğini bildirdim memurlar nete ama hiç bir şey yapmadılar.

burdaki yorumlaı çok ciddiye almayın bence. bazı kişilerin bir çok hesabı var ilgisiz kışkırtıcı yorumlarla sayfadaki yorum sayısını arttırmaya çalışıyorlar...

onun için burada kimin trol olduğu artık apaçık belli oluyor. sizin konu başlığına gelip acayip ilgisiz sataşmaları görünce bu trollere şaşmadım ben. siz bunları normal insan olarak değerlendirmeyin şakşakçı manipülasyon için tutulmuş lümpen tayfası bunlar.

yoksa ortaya atılan fikir yerine ortaya fikir söyleyeni eleştiren bu insanlara bir şeyler anlatmaya çalışmak suya yazı yazmak olur

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi