Editörler :
27 Temmuz 2020 20:27

Adı.memur.nur
Aday Memur

Yakın doğu üniversitesi nasıl arkadaşlar okuyan var mı?

31 Temmuz 2020 13:54

laedriwashere
Kapalı

Yakın doğu üniversitesi nasıl arkadaşlar okuyan var mı?

Adı.memur.nur, 2 ay önce - Alıntıya git

devam zorunluluğu var orada

05 Ağustos 2020 17:48

mert77777
Şube Müdürü

Boşuna hukuk okumayın emeğinize yazık etmeyin.Staj yapamıyorsunuz

06 Ağustos 2020 19:44

Adı.memur.nur
Aday Memur

Neden staj yapılmıyor

07 Ağustos 2020 09:21

t_polat
Aday Memur
Arkadaşlar kıbrısta başlayıp Türkiyede devam ediyorum hukukta. Ben de kamudayım. Kıbrıs şu Pandemi döneminde online eğitim veriyor ancak maalesef benim orada bulunduğum dönemde YÖK karar aldı ve eğer orada fiilen bulunmuyor iseniz başarılı olamazsınız, diplomanızla birlikte giriş çıkış kayıtlarınıza bakarız dediler ve üniversiteleri bu konuda bölüm kapatma ile tehdit ettiler. Kimi üniversiteler ve hocalar duruma aldırmamış olabilir ama bunun devam böyle olacağı, risk olmayacağı anlamına gelmez. Üniversite vaatte bulunsa da sonra sıkışıyor. Çok ciddi tedbirler almaya başladılar zira. Şikayetler ve usulsüzlükler nedeniyle. Diğer konuya gelince ben de adalet mezunuyum, yks ile giriş yaptım, kıbrısta ders sayma işini her sene için ayrı yapıcaz dediler ve 4 sene vadettiler. Birinci senede devamsızlık nedeniyle bazı derslerden bıraktılar maalesef. Türkiyeye geldim bir senenin sonunda burada da ders saydılar ancak burada da 2,5 - 3 senelik periyot biçtiler. Her okulun yaz okulu desteği aynı olmuyor. Almadığın dersi hızlıca verip geçmiyorsun, alıp kalman gerekiyor falan falan. Yani ne olursa olsun 2 seneyi geçiriyorlar mezun süresi açısından. Bu nedenle üniversiteyi çok iyi araştırman, orada okuyanlara danışman, fikirlerini öğrenmen, mali yükümlülüklerini de etraflıca düşündükten sonra adım at. Çünkü planladığın gibi gitmez ise daha ağır mali yüklere katlanmak zorunda kalırsın. Hayat pahalı, okullar pahalı, Kıbrısta başlayıp şartlar zorlaşır, Türkiyeye dönmek zorunda kalırsan o hepsinden pahalı. Kıbrıs deyip geçmeyin masraflı iş zira. Yemesi içmesi konaklaması, hele ki merkez illerde değilseniz aktarmalı uçak masrafları falan derken astarı yüzünden pahalıya geliyor. Etraflıca düşünmek, Türkiyeye dönmek zorunda kalırsan karşılaşacağın mali yükü üstlenebileceğine emin olman gerek. Öyle bol keseden sen tercih yap ben burs veriyorum şeklindeki burs dağıtmalarına aldanma, bir tökezlersen burs da gider, emeklerin de heba olur, zora girer. Yani özetle çok iyi araştırma yapman gerekiyor.
07 Ağustos 2020 09:28

t_polat
Aday Memur
Staj konusu ayrı bir mesele arkadaşlar bu arada. Hükumet bu durumu görüştü ama henüz karar almadı. Bugünün şartlarında ücretsiz izin hakkınız varsa onu kullanıp staj yapabilir, sonra ya göreve döner ya da istifa edersiniz. Eğer ücretsiz izin hakkı süreniz yoksa / yetmiyorsa istifa dışında seçenek yoktur. Burada da belki istifa sonrası belli bir süre içinde memuriyete dönüş yolu araştırılabilir ama risklidir. Hükumetin planı, belli bir kıdeme sahip memurun görevi başında bu stajı tamamlaması gerektiği yönünde. Ancak henüz alt komisyona bile ulaşmadı, fikir aşamasında. Geçeceği ve uygulanacağı konuşuluyor ancak belirsizlik devam ediyor. / Gelelim okumak gerekir mi gerekmez mi noktasında ki orası işte muamma. Zira şuan asgari ücretle çalışan avukatlar var bazı özellikle büyükşehirlerde. Pandemi döneminde iş yapamayan para bulamayan çok kişi oldu. Memuriyet burada garanti liman izlenimini tazeledi. Adliyeler durunca avukatlar para kazanamaz hale geldiler, nasıl olacak ki başka türlü birikimi veya daha büyük işleri yoksa elinde. O nedenle olumlu yanı kadar olumsuz yanları da vardır bunu unutmamak lazım. Karamsar da olmamak lazım. Sonuçta bir meslek ve herkes başarılı olmayabileceği gibi başarılı da olabilirler, bu tamamen şans, emek, hırs ve nihayetinde kaderden geçer. Kader gayrete aşıktır unutmamalı
07 Ağustos 2020 09:58

Adı.memur.nur
Aday Memur

Okuyup da keşke okumasaydım diyen var mı aranızda peki?

08 Ağustos 2020 10:44

mert77777
Şube Müdürü

Okuyup da keşke okumasaydım diyen var mı aranızda peki?

Adı.memur.nur, 1 ay önce - Alıntıya git

MEB de edebiyat öğretmeniyim.Evet keşke okumasaydım Selçuk Hukuku 5 tane mülakattan elendiğim için keşke o 5 yazılı sınava çalışmasaydım.

08 Ağustos 2020 13:26

alparsan
Aday Memur

bence Aöf adaletin devamı için yani aöf hukuk ve çalışarak staj için kamu oyu oluşturmaya çalışalım.

08 Ağustos 2020 13:27

alparsan
Aday Memur

bence Aöf hukuk ve çalışarak staj için kamu oyu oluşturmaya çalışalım.

08 Ağustos 2020 17:20

benkatip
Memur
Staj konusu ayrı bir mesele arkadaşlar bu arada. Hükumet bu durumu görüştü ama henüz karar almadı. Bugünün şartlarında ücretsiz izin hakkınız varsa onu kullanıp staj yapabilir, sonra ya göreve döner ya da istifa edersiniz. Eğer ücretsiz izin hakkı süreniz yoksa / yetmiyorsa istifa dışında seçenek yoktur. Burada da belki istifa sonrası belli bir süre içinde memuriyete dönüş yolu araştırılabilir ama risklidir. Hükumetin planı, belli bir kıdeme sahip memurun görevi başında bu stajı tamamlaması gerektiği yönünde. Ancak henüz alt komisyona bile ulaşmadı, fikir aşamasında. Geçeceği ve uygulanacağı konuşuluyor ancak belirsizlik devam ediyor. / Gelelim okumak gerekir mi gerekmez mi noktasında ki orası işte muamma. Zira şuan asgari ücretle çalışan avukatlar var bazı özellikle büyükşehirlerde. Pandemi döneminde iş yapamayan para bulamayan çok kişi oldu. Memuriyet burada garanti liman izlenimini tazeledi. Adliyeler durunca avukatlar para kazanamaz hale geldiler, nasıl olacak ki başka türlü birikimi veya daha büyük işleri yoksa elinde. O nedenle olumlu yanı kadar olumsuz yanları da vardır bunu unutmamak lazım. Karamsar da olmamak lazım. Sonuçta bir meslek ve herkes başarılı olmayabileceği gibi başarılı da olabilirler, bu tamamen şans, emek, hırs ve nihayetinde kaderden geçer. Kader gayrete aşıktır unutmamalı
t_polat, 1 ay önce - Alıntıya git

hocam açıkçası adliyede katibim. çok doğru tespitler. avukatların çoğu gerçekten kötü kazanıyor. ama bizde hukuk bitiren bir mübaşir vardı, hukuk bitirdikten sonra hakimlik mülakatına girdi. demem şu herkesin avukatlık yapacağı düşünülmemeli.

08 Ağustos 2020 22:25

Adı.memur.nur
Aday Memur

Evet avukatların durumunu düşününce insan çekiniyor açıkçası bir 4 yıl daha hem emek hem ücret ödeme

Toplam 32 mesaj

ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?