Editörler : swat3410

30 Haziran 2020 10:17

Babamın engelli raporu ile araba almak?

merhaba devrelerim kardeşlerim abilerim bir sorum olacak. babamın yüzde yüz engelli raporu var araba almak istiyorum. Allah göster mesin babam vefat ettiginde arabanın benim olma şansı nedir. 5 kardesden biri onay vermezse benim olduğuna veya ben babam sağ iken araba şu oğlumun dur diye noterden bir kağıt alsak hukuki olarak süreç ne olur

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
30 Haziran 2020 11:45

Anladığım kadarıyla, babanızın sağlığında engelli indiriminden yararlanıp kendi ödeyeceğiniz ücretle araba almayı düşünüyorsunuz, babanız (Allah gecinden versin) vefat ettiğinde de o aracın kardeşlere değil de size kalmasını istiyorsunuz. Aracın resmiyetteki sahibi babanız, fiiliyattaki sahibi siz olacaksınız, bu durumda miras hukuku bağlamında neler olacağını mı soruyorsunuz?

kozanoglu0188
Kapalı
30 Haziran 2020 11:54

aynen öyle kardeşlerden birtanesi mahkemeye verip bu ortak miras derse babamın noterden bana verdiği aidiyetlik düşer mi
ÇOTANAK, 4 yıl önce

Anladığım kadarıyla, babanızın sağlığında engelli indiriminden yararlanıp kendi ödeyeceğiniz ücretle araba almayı düşünüyorsunuz, babanız (Allah gecinden versin) vefat ettiğinde de o aracın kardeşlere değil de size kalmasını istiyorsunuz. Aracın resmiyetteki sahibi babanız, fiiliyattaki sahibi siz olacaksınız, bu durumda miras hukuku bağlamında neler olacağını mı soruyorsunuz?

insangibi90
Yasaklı
30 Haziran 2020 12:16

Miras sozlesmesi yada vasiyatname hazirlamaniz halinde araba size kalacaktir. Sorun olmaz

kozanoglu0188
Kapalı
30 Haziran 2020 12:58

teşekkür ederim ilginiz için. miras sözleşmesi noter onayinda oluyor demi
insangibi90, 4 yıl önce

Miras sozlesmesi yada vasiyatname hazirlamaniz halinde araba size kalacaktir. Sorun olmaz

30 Haziran 2020 13:06

oncelikle bulundugunuz sulh hukuk mahkemesinden babaniza yeni rapor talep edip vasisi olmaniz gerekmektedir..eski rapor ile alacaginiz aracin indirim bedeli daha sonra maliye tarafindan sizden talep edilebilir...vasi olarak atandikdan sonra yine sulh hukuk mahkemesine basvuru yapacaksiniz ki kisitili olan babanizin uzerine arac alimi icin mahkemr kolluk aravtirmasi isteyecek..bu iki islemden sonra araci alabilirsiniz..sonrasi ise babanizin uzun omur cersin allah vrfatindan sonra mirascilardan niter ile araci uzerini,e alabilirsiniz...vefat olmadan once noterden yapilacak islemleri vefat sonrasi mahkemenin bozma sansi var..

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
30 Haziran 2020 15:07

Maliye bu hülleyi yemez. ÖTV+Vergi Zıyai Cezası'nın muhatabı olabilirsiniz. Size şu kadarını söyliyeyim, engelli olan babası vefat eden kişi babasının ölümünden önce araba alıyor, tam üzerine geçirecekken işleri yetişmiyor ve babası daha sonra vefat ediyor. Maliye durur mu; Gelir Vergisi+ÖTV gibi çeşitli vergileri içeren ihbarnameyi göndermişti.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
01 Temmuz 2020 11:25

"Nasıl vergi kaçırırım?" diye aleni bir şekilde sormuş olmuyor musunuz?

nkanka
Şef
01 Temmuz 2020 12:08

Burada vasiyetname miras sözleşmesi diye atıp tutanlara bakma. Hangi vasfınıza ve bilginize güvenip atıp tutuyorsunuz anlamıyorum. Hemşerim beni dinle "saklı pay" diye bir müessese var. Her çocuğun ana-baba malı üzerinde saklı payı vardır. Hiç bir vasiyetle bu payı bertaraf edemezsin. Sen iyisi mi 1000 lira paraya kıy bir avukata danış. Sonra arabandan olma.

Ottowar
Aday Memur
01 Temmuz 2020 12:29

Aynı durumu yaşadım, bir avukat ile görüştüm, bana dediği şu: aracı almadan önce diğer kardeşlerinden feragatname almalısın aksi takdirde hiçbir yolu yok dedi. Feragat ise noterden alınıyor. Yani kardeşlerin notere gelip imza vermeleri gerekiyor.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
01 Temmuz 2020 15:55

Vergiden kaçmıyor; vergiden kaçınıyor :)

YUSUF YILDIRIM, 4 yıl önce

Mmmtekin
Aday Memur
01 Temmuz 2020 16:07

Babanızın raporunu kullanarak kendi adınıza arabayı alabilirsiniz diye biliyorum
kozanoglu0188, 4 yıl önce
aynen öyle kardeşlerden birtanesi mahkemeye verip bu ortak miras derse babamın noterden bana verdiği aidiyetlik düşer mi

kozanoglu0188
Kapalı
01 Temmuz 2020 16:13

devlet bu hakkı veriyorsa vergi kaçırmak mi oluyor. böyle araba alan binlerce kişi var.

kosovaliii
Şube Müdürü
01 Temmuz 2020 18:10

Benim aracımda engelli aracı babama ait. 4.5 sene oldu. 5 sene olunca aracı satacağım. Baba vefatında araç anneye geçiyor. Aksi bir durum belirtmedikce. Eğer anne de olmazsa hisseli olarak kardeşlere bölünüyor. Baba vefat etmeden önce miras yolu ile size bırakması lazım. Diğer kardeşlerden alınan feragat evragini yerel mahkeme kabul etmedi ve Yargıtay da kararı bozmadı. Emsal kararı var. Çevremde de bu şekilde araç alıp araç sahibi vefat ettim zor durumda kalanlar var. Mahkeme sadece aracı son kullanıcıda kalmasına izin veriyor. Örnek veriyorum babanız vefat ettiğinde diğer kardeş aracı elinizden alamıyor ama siz araci da satış yapamıyor sunuz. Ömür boyu binmek gerekir anlasamazsaniz

luckycc
Memur
01 Temmuz 2020 18:23

Babanız 5 yıl içerisinde vefat ederse arabayı üzerinize almanız halinde kendi miras payınız dışında kalan kısım için ÖTV doğar. ÖTV dogmamasi icin mirasın eşit şekilde paylastirilmasi gerekiyor. Yani siz arabayı aldıysanız diğer mirascilarda bu değerde para/ev vs almalı. Yoksa sizin adınıza feragat verseler dahi onların payı için ÖTV doğacaktır. Ya da paylı mülkiyeti devam ettirip 5 yılın dolmasını bekleyeceksiniz kendi üzerinize almak için.

insangibi90
Yasaklı
01 Temmuz 2020 18:42

Tenkis davasi acilmasi lazim ve vasiyatname ölümden 1 sene once yapilmissa tenkis acilir bir yildan fazla ise eger tenkis isin saklı pay kurallarını etkisiz kılma kastı aranarqk dava açılır bu konuda yargitay kararlari mevcut. En iyisi fergetname ile almak ama alamiyorsa miras hukukunda sakli paya hendek atlamaya mukun yollar var

nkanka, 4 yıl önce

Burada vasiyetname miras sözleşmesi diye atıp tutanlara bakma. Hangi vasfınıza ve bilginize güvenip atıp tutuyorsunuz anlamıyorum. Hemşerim beni dinle "saklı pay" diye bir müessese var. Her çocuğun ana-baba malı üzerinde saklı payı vardır. Hiç bir vasiyetle bu payı bertaraf edemezsin. Sen iyisi mi 1000 lira paraya kıy bir avukata danış. Sonra arabandan olma.

Crowley28
Şef
02 Temmuz 2020 09:50

ya kardeş anladığım kadarıyla kardeşlerinden biriyle aran bozuk... eğer baban 5-6 yıl içinde muhtemelen ölür diyorsan bu işe hiç bulaşma. bu konularda kardeş rızası önemlidir ilerde sıkıntı yaşamamak için.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
02 Temmuz 2020 10:49

Bu hak engelliler için ve engellilerin aracı olsun diye var. Arkadaş ise aracın engelliye değil kendisine ait olacağını söylüyor. Bu ikisi arasındaki farkı anlamışsınızdır muhakkak.

kozanoglu0188, 4 yıl önce
devlet bu hakkı veriyorsa vergi kaçırmak mi oluyor. böyle araba alan binlerce kişi var.

iMAJJJ TURK
Yasaklı
02 Temmuz 2020 11:21

baban araba alabilir. ama hayattayken sana devir yaparsa o zaman senin olur .

noterden kagit alana kadar arabayi devir yap. ama engelli arabasi olacagindan devirde de farklilik olabilir. sen kullanmayabilirsin

iMAJJJ TURK
Yasaklı
02 Temmuz 2020 11:24

adama yuklenmeyin.

turkiye de bunun gibi binlercesi var. esi dostu engelli yuzde 40 50 herneyse uzerinden arabayi sifir alip baskasina satiyor. kanundaki bosluktan faydalaniyo haram sayilmaz .

ayni altin gibi , vadeli mevduata haram derler ama altin alip degerlenince helal yaparlar . sanki altin deger kazaninca fazla parayi kazanipta aliyolar :D

ÇOTANAK, 4 yıl önce

Vergiden kaçmıyor; vergiden kaçınıyor :)

yilmaz-07
Aday Memur
02 Temmuz 2020 11:25

Alemin doğrusu sizmisiniz bu ülkede kimler nasıl vergi kaçırdığını bilmiyormuşsunuz. Hem bu verilen bir hak tabikide kullanmalı

Toplam 45 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi