Editörler :
03 Ağustos 2020 00:42

Dört -Yapraklı Yonca
Aday Memur

Hibrit Modeli Eğitim Sistemi Uygulanacak gibi görünüyor. Uygulmada aksaklıklar olursa revize edileceğini tahmin ediyorum. Zor bir eğitim süreci bizi bekliyor.

03 Ağustos 2020 13:02

Puyule489
Aday Memur

her durumda en büyük sorun küçük sınıflarda yaşanacak.Bu yıl il içi yer değiştirme ile yeni bir okula atandım. Büyük bir sürpriz olmazsa birinci sınıf okutacağım. Kara kara düşünüyorum. Uzaktan eğitimle birinci sınıf okutmak demek veliye bağımlılık demektir. Okuma yazma bilmeyen bir çocuk, EBA'ya nasıl girecek? Canlı ders uygulamasını nasıl kullanacak? Bu işleri illa ki veliler yapmak durumunda. Bu konuda sorumluluk alacak veliler olacağı gibi sürece katkıda bulunmayacak olanlar da çok olacaktır. Sonuçta yüz yüze eğitimde de bu velilerle uğraşıyorduk. Çocuğun ödeviyle soba yakan veli vardı yahu. Daha kırsal bölgelerdeki internet bağlantısı ya da cihazı bulunmayan aileleri saymıyorum.

Hibrit sistemde öğrenciler haftanın belli günleri okula gelecek. Dersler açısından bu belki yeterli olabilir ama kış ayları gelip grip sezonu başlayınca hibrit sistem de sürdürülebilir olmayacak.

Bu çocuklar okula gelince hijyen ve mesafe kurallarına da uyamayacaklar.

Bazı bölgelerde çıkacak tüm sıkıntıları öğretmenlere yıkacak tıynette yöneticiler olacaktır. Nöbet görevleri işkenceye dönecektir. Sadece öğretmen için değil öğrenci için de zor olacaktır. Çocuk arkadaşıyla teneffüste oyun oynamak isteyecek ama sürekli öğretmenden uyarı alacaktır mecburen. Küçücük çocuklar nasıl anlayacak virüsün toplumsal bir tehdit olduğunu.

Neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Bir de okuma yazma ve temel Matematik kavramları öğretilmek zorunda ki bu baskıyı daha fazla hissedeceğiz.

Öyle ya da böyle birileri bu sorumluluğun altına girecek. Üstelik yaşlı ve hasta anne babamı da düşünmek zorundayım. Kışları benim evimde kalıyorlardı. Şimdi kiraya çıkmayı düşünüyorlar. Gerçi Mart ayından beri "yattığımız" için bunları söyleyince linç ediyorlar. Öyle bir güruh var ki salgın başladığından beri aldığımız paralar,onların içinde kin ve nefret biriktirdi. Ve ancak birkaç öğretmen virüsü kapıp ölürse içleri soğuyacak.

Toplam 102 mesaj

ANKET
Mecliste kabul edilen sosyal medya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?