Editörler :
05 Temmuz 2020 16:16   

Öğrenciyim: Yüksek Lisans mı? MEB'te öğretmenlik mi?

Merhaba, daha yeni son finallerimi ve bitirme tezimi verdim, mezun oldum sayılır. Lisans boyunca oldukça başarılı bir öğrenciydim. Bildiriler sundum, çeşitli etkinliklerde bulundum. Ortalamam yüksek, sınıf birincisiyim. Ales?im ve yökdil puanım hazır. Yüksek lisans hedeflediğim için formasyon da almadım (Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum). İstesem yüksek lisansa girebilirim diye düşünüyorum.

Ancak şimdi derslerimin bitmesiyle oturup düşünmeye fırsatım oldu ve akademisyenlikten çekindiğimi farkettim. Siz sayın hocalarımın bana yol göstereceğine inanıyorum. Kafamdaki düşünceleri rahat anlaşılmam açısından şöyle sıralayabilirim;

-Pek çok ilgi alanım var ve akademisyenler gibi hayatım boyunca bir alan üzerine durmadan çalışmak yerine öğretmen olup tatillerde ve mesai saatleri dışında kendime ve aileme vakit ayırabilmek istiyorum. Öğretmenlik bu konuda daha mı avantajlı?

-Kız arkadaşım aynı zamanda sınıf arkadaşım. Bir meslek edinip evlenmeyi istiyoruz. Kendisi KPSS?ye çalışıyor ve öğretmen olmak istiyor. İkimizin de öğretmen olması daha mutlu bir hayat için daha mı avantajlı?

-Akademisyenler tabii ki daha fazla maaş alıyor. Ancak akademisyen olmak için veya akademisyenken verilen uğraş, harcanan zaman vs. öğretmen maaşı arasındaki farka değer mi?

06 Temmuz 2020 21:55

Seval.ento
Aday Memur
doktora yapmayı düşünmüyorsanız yüksek lisans yapmanızı önermem. eğer yakın bir süreçte evlilik olacaksa da yüksek lisansı yine önermem. kpss ile atamanızı aldıktan sonra içinizde hala akademisyen olma arzusu kalırsa dil puanınızı alır yüksek lisansa başlarsınız.
06 Temmuz 2020 23:02

iyi-şanslar
Memur

Ikisi için de çabalayın elinizden geldiğince, nasip neyse o oluyor zaten, önceliğiniz meslek sahibi olmal ve para kazanmak olsun ama kariyere de devam edin birakmayin derim çünkü öğretmenlik çocuk bakiciligina dönmüş günümüzde aziminiz sabrınız varsa yüksek lisans ve doktora yapmaya çalışın

06 Temmuz 2020 23:46

Mesudiyeli Mesut
Kapalı

TORPİL yoksa zaten akademisyen olamazsın. Ortalık doktor unvanlı işsiz dolu. Konu kilit.

09 Temmuz 2020 11:43

BMMühendisi

İkisini birden götürün. Gördüğüm kadarıyla kapasiteniz var maşallah..

Toplam 4 mesaj