Editörler :
06 Temmuz 2020 16:39   

Okullar açılıyor sizce hangi önlemler alınmalı

Sahada bulunan değerli öğretmen arkadaşlar, okullarda ne gibi önlemler alınmalı, beyin fırtınası yapalım.

07 Temmuz 2020 01:27

fen ve tek erhan
Memur

Öncelikle ders saatleri azaltılmalı. Sosyal mesafe zaten bir-çok okulda sağlanamaz.mevcutlar azaltılmalı.2 ay yaz tatili boyunca yeni derslikler inşa edilmeli.

11 Temmuz 2020 19:26

nemrutdağı
Daire Başkanı

Pandemi birkaç yıl sürerse 50 yaş ve üzerinde çalışan öğretmen arkadaşlar için EYT kesinlikle gündeme gelecektir. Bunun kaçışı yoktur. Uzaktan açık öğretim şekliyle eğitim planlanıyor. En makul ve uygulanabilir eğitim modeli şimdilik Anadolu üniversitesinin uzaktan açık öğretim modelidir. Bu sistemde örgün eğitimde artık 50 yaşın üzerindeki emeklilikte hizmet yılı dolmuş öğretmenleri hazine bakanlığı onlarca yıl evde tutarak bekletemez. Bu kaçınılmaz EYT gelecektir. Şartlar zorluyor. Pandemi ne zaman ne vakit bitecek belli değil.Ayrıca 3600 ek ödemede çok beklemeyecek. Sözün özü şu. Bu kadar devlet çalışanına hizmet ve verim almadan evde otur diyemez. Akıl bunu işaret ediyor. Pandemi tüm çalışma hayatını derinden etkiledi. Bu söyledekilerimde öyle 2023 seçimlere kadar sürmeyecek. Mutlaka Devlet personel başkanlığı ve hazine bakanlığı Meb personel müdürlüğü çalışmaları başlatmışlardır.

12 Temmuz 2020 01:01

sosyalciögrtm
Kapalı

1- Her şerde bir hayır da varmış denir. Söze böyle başlayacağım.Özel okulların bu süreçte komple devre dışı kalacağına zerre kadar şüphem yok. Çünkü bir defa özel okul kavramı, ülkemizdeki işleyişiyle anayasal bir suçtur. Neye göre suçtur? 222 (veya 1789 olabilir) sayılı Eğitim Kanununun 'Eğitimde Fırsat ve İmkan Eşitliği' ilkesine alenen aykırılık teşkil etmektedir. Parası olana okul puanı avantajı ile LGS sunma veya 250-300 puan aralığıyla Üni. kazandırma gibi ilkel, ucube, ortaçağ bir uygulama da böylece kendiliğinden tarihin tozlu rafına kaldırılır atılır. Geç bile kalındı doğrusu.

2- Sayın nemrutdağına katılıyorum. Şöyle katılıyorum eğer ilerisi için, uzaktan açık öğretim modeli hayata geçirilebilirse bu sistemle EYT'in ömrü yalnızca geciktirilebilir ancak kadrolu yüzbinlerce öğretmeni pasif bir sistem içinde tutabilmeye yetmez. Buna bir olanak yoktur

3- a)Okulların açılacağına inanmasam da açılabileceği olasılığına dayanarak tespitlerimi yapayım. Bir defa '30 dakika ders saati süresi' salgın sürecinde her anlamda yeterli olup böyle bir uygulamaya gitmek bir nevi zarurettir kanısındayım.

b) Vehatta Türkçe, Mat, Fen, İng, Sosyal hariç yetenek dersleri salgın süresince tedavül dışı kalabilir. Özellile de beden eğitimi, görsel gibi yakın teması önceleyen dersler ertelenir.

c) Dersler günlük 5 saate çekilerek, ders saati 30 dk.ya hatta belki 25 dkya kadar düşürülür.

d)Uzun süreli maske kullanımının (sıcak hava, terleme, doğru kulanamama vesair) ciddi sağlık sorunları taşıdığı sosyal mecralara iletildiğinden ve ispatlandığından maske kullanılacağını hiç sanmıyorum.

Başka türlü etkin bir mücadele veya tedbirden söz edilemez fakat tahminen mevcut şartlar altına okullar açılmaz açılamaz.

13 Temmuz 2020 01:34

castis
Kapalı

Öncelikle okulların açılacağına inanmıyorum durum böyle giderse. Sağlık sistemimiz çok şükür iyi ama hem güz dönemi artış beklendiği konuşuluyor vakalarda, hem okulların açılması artıracaktır. Bu duruma hiçbir sağlık sistemi dayanamaz. Yeteri kadar hastane, doktor, solunum cihazı vs. bulunamayabilir. Zaten devlet bunu öngörüp açmayacak veya açsa bile kapatacaktır kısa sürede. Honk kong'da şu an kapaniyor tekrar bildiğiniz gibi.

İlk ve ortaöğretim seviyesinde bir takım önlemler alınsa bile sahada uygulamak mümkün değil. O yüzden önlem almakla hiçbir önlem almamak sonucu değiştirmez bana göre. 4 metrekareye bir öğrenci olması falan bayağı imkansız gibi. Mevcutta seyreltme, ikili öğretim sorunu çözmez. zaten halihazırda ikili öğretim olup 40 sınıf mevcutlu okullar var. Binlerce yeni bina yapmaya ne alan var, ne de herhalde maddi imkan bu bir ay içinde. Ders saati süresinin kisalmasi da sorunu çözmez. Haftalık ders saati azaltilsa 35 değil de 25 saat olsa, ders saati süresi de 30 dakika olsa toplamda 750 dakika eder. Bulaş olacaksa saniyeler içinde olur. Yüzlerce kişiyle temas halinde olacağız. Ailelerini de sayarsak binlerce kisiyle. 750 dakika 40 kişilik bir sınıf yarı yarıya azalsa 20 kişi ile kapalı mekanda durup da hangi önlemi alalım? Maskeyi öğrenci takmaz, taksa da kuralına uygun takmaz. Konuşur. Tuvaletten çıkıp el yıkamayan çocuklardan hijyen de beklemiyorum ben. Dezenfektan koysak bir günde biter ertesi güne kalmaz banyo yaparlar dezenfektanla. Ki duydum aynen bunu yaşayan okullar olmuş son hafta. Masa başı otur çalış bir iş değil ki bu. Sürekli konusuyorsun. Akşama kadar maskenin içinde konuşmak zor. Bilemiyorum. Bakanlığın çaba gösterdiğine inancım tam ama önlemler noktasında yapabileceğimiz çok bir şey yok.

14 Temmuz 2020 18:01

SenaErdan
Aday Memur

sınıflar muhakkak ders aralarında havalandırılmalı

17 Temmuz 2020 14:44

etem13
Aday Memur

Öncelikle ders saatleri azaltılmalı. Sosyal mesafe zaten bir-çok okulda sağlanamaz.mevcutlar azaltılmalı.2 ay yaz tatili boyunca yeni derslikler inşa edilmeli.

fen ve tek erhan, 3 ay önce - Alıntıya git
doğru okulların üzerine kat cikilsin...
18 Temmuz 2020 12:23

solomon91
Aday Memur
doğru okulların üzerine kat cikilsin...
etem13, 2 ay önce - Alıntıya git
Sonra da imar affıyla yeni kata ruhsat mı alınsın? xD
18 Temmuz 2020 22:08

tekinalp1
Aday Memur

Bölgesel,iller,ilçeler arasında farklar olduğu gibi bölge içi,il içi,ilçe içi farklarda bulunmaktadır.Bu durum okul türleri ve kademeleri arasında da aynıdır.Bakanlık geneli açıklamalı bölge komisyonları kendi bölgelerine uygun olanı alarak iller ve ilçeler komisyon kurarak tedbirler almalı.Bu sürece kesinlikle bilim kurulu uygulaması disiplini ile yaklaşılmalı.Öğretmenler bu kurul komisyonlarda olmalı.Hayırlısı olsun.İşin gırgırı yok okulların açılacağı süre gittikçe daralıyor.

19 Temmuz 2020 08:52

sistemlink
Şef

Burada topun agzindaki kisiler ogretmenler ve cocuklarin aileleri bakalim nolcak :/

19 Temmuz 2020 14:05

Millennium
Memur

Karma bir sistemle başlanılamaz mı? 3 gün yüz yüze, 2 gün uzaktan eğitim. Hem derslikler daha ferah ve mesafeli olur, hem de korunmalı hayat sürecine daha ılıman bir adapte olur.

Marttan beri yüz yüze eğitimden uzak bir öğrenci kitlesinden 5 gün 40 küsür saatlik bir öğrenme verimi beklemek çok mantıklı gelmiyor bana.

20 Temmuz 2020 00:44

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı

Karma bir sistemle başlanılamaz mı? 3 gün yüz yüze, 2 gün uzaktan eğitim. Hem derslikler daha ferah ve mesafeli olur, hem de korunmalı hayat sürecine daha ılıman bir adapte olur.

Marttan beri yüz yüze eğitimden uzak bir öğrenci kitlesinden 5 gün 40 küsür saatlik bir öğrenme verimi beklemek çok mantıklı gelmiyor bana.

Millennium, 2 ay önce - Alıntıya git
40 saatte bulaşan hastalık bir saatte de bulaşır. Okul açıldığı an haftada bir gün bile yüzyüze eğitim yapılsa farketmez.
20 Temmuz 2020 11:59

şaşkın tarihçi
Şube Müdürü
Beden eğitimi dersleri bu sene yapılmamalı. Ya da sadece teorik olmalı.
20 Temmuz 2020 13:19

Genel Bilgi
Aday Memur

Okulların açılmayacağını düşünüyorum, geçen gün şimdiye kadarki en büyük Koronavirüs yayılımı ortaya çıktı. Bu durumda okulları açmayı bırakın açılan yerlerin tekrar kapanacağını düşünüyorum.

https://www.milliyet.com.tr/dunya/dunyada-gunluk-vaka-rekoru-6263201

Toplam 13 mesaj

ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?