Editörler : afulutas
07 Temmuz 2020 21:07   


Sözleşmeli Zabıt Katibi işe başlama süresi 1 yıl dolmadan yıllık izin kullanabilir mi?

Merhabalar

Soru Öncesi Kısa Bilgi:

2019 Aralık ayında Zabit katipliğini kazandım. Daha önceki yıllardan farklı kamu kurumlarında süreli olarak çalıştığım yaklaşık 200 günlük hizmetim var. Askerliğimi de yaptım.

Soru:

Daha önceden statüsü kamu olarak gözüken 200 hizmet günü ile çalışmış olduğum son 6 ayı göz önünde bulundurursak yıllık izini hak etmiş olur muyum? Buna askerliği de ekleyebiliriz gerekirse ekleniyorsa eğer.

657 4/B Sözleşmeli personelim bunu hatırlatmak istiyorum. Devlet Memuru olarak değerlendirip cevaplamayın.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

07 Temmuz 2020 21:24

afulutas
Editor

Sözleşmeli personelin sözleşmesi zaten yıllık yapılır ve her bir sözleşme dönemi için çalışılan her bir ay başına 2 gün izin verilir. Bu izinler isterlerse aylık iki gün şeklinde isterlerse toplu olarak kullandırılabilir.

Yani anlayacağınız şu anda izin hakkınız var. Amirlerinizin takdirine göre kullanabilirsiniz.

edit

10 Temmuz 2020 22:32

hayatixxx
Daire Başkanı

Sözleşmeli personelin sözleşmesi zaten yıllık yapılır ve her bir sözleşme dönemi için çalışılan her bir ay başına 2 gün izin verilir. Bu izinler isterlerse aylık iki gün şeklinde isterlerse toplu olarak kullandırılabilir.

Yani anlayacağınız şu anda izin hakkınız var. Amirlerinizin takdirine göre kullanabilirsiniz.

edit


afulutas, 3 ay önce - Alıntıya git

sözleşmelinin ilk senesinde izin olayı ne zamandır var, 2009 yılında bize kullandırmamışlardı

10 Temmuz 2020 23:53

afulutas
Editor

sözleşmelinin ilk senesinde izin olayı ne zamandır var, 2009 yılında bize kullandırmamışlardı


hayatixxx, 3 ay önce - Alıntıya git

Sözleşmeli personelin hakları sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarla düzenlenmiştir.

Bu esasların 9 uncu maddesinin 1 inci fıkrasında şu hüküm yer almaktadır.

217 sayılı KHK'nın 2. maddesinde sayılan kurumlarda ve SGK'na prim ödenmek suretiyle geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele 20 gün, on yıldan fazla olanlara 30 gün ücretli yıllık izin verilir.

217 sayılı KHK'nın 2. maddesinde sayılan kurumlar ise şunlardır.

"a) Genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar,

b) İl Özel İdareleri ve belediyeler, bunların birlikleri ve bunlara bağlı iktisadi müesseseler, işletmeler,

c) İktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri,

d) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları dışında kalan ve kamu fonu kullanan, özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşları ve bu nitelikteki bankalar ve bunların en az sermayesinin yarısından fazlasına iştirak suretiyle kurdukları müessese, ortaklık ve iştirakler,

e) Döner sermayeli kuruluşlar ile özel kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları.

Konuyu açan üyemizin durumu ile ilgili olarak daha önce ki kamu hizmetinden dolayı izin kullanabilirsiniz yönünde ki açıklamam sanki tüm sözleşmeli memurlar ilk yıl izin kullanabilir gibi anlaşılmış.Tekrar okuduğumda bende öyle algıladım. :))))

Arkadaşın daha önceden kamu kurumunda 200 gün hizmeti var 2019 aralık ayından sayarsak 180 gün üzeri hizmeti de buradan var toplam da 380 gün yapar. Yani bir yılı doldurmuş olur.

Bu nedenle izin hakkın var ve amirlerinin takdirine göre kullanabilirsin dedim. Yanlış anlaşılmaya yol açtıysam (ki açmışım belli) kusura bakmayın.

Ayrıca yanlış anlaşılmaya yer açan bölümü de kaldırdım. Uyarınız için teşekkür ederim.

Hayırlı geceler.

11 Temmuz 2020 08:53

DefneYücel
Aday Memur
Merhaba, daha önce kamu kurumunda çalıştıysanız şayet sözleşmeli personel olsanız dahi komisyon kalemine dilekçe yazarak hizmet birleştirme talep ederseniz, komisyon tarafindan sgk dan dökümünüz alınır ve karar yazılıp hizmetiniz birleştirilir. 1 yılı geçiyorsa toplam hizmetiniz 20 gün izin hakkına sahip olursunuz.
11 Temmuz 2020 10:05

MATYAZ
Genel Müdür
Merhaba, daha önce kamu kurumunda çalıştıysanız şayet sözleşmeli personel olsanız dahi komisyon kalemine dilekçe yazarak hizmet birleştirme talep ederseniz, komisyon tarafindan sgk dan dökümünüz alınır ve karar yazılıp hizmetiniz birleştirilir. 1 yılı geçiyorsa toplam hizmetiniz 20 gün izin hakkına sahip olursunuz.
DefneYücel, 3 ay önce - Alıntıya git

Askerligi gecen yil 6 ay yaptim bu yil da yeni sozlesmeli basladim 6 ay doldu toplam 12 ay izin yapabiliyormuyum ben ? Askerlikte sayiliyir mu yanj

11 Temmuz 2020 10:16

hayatixxx
Daire Başkanı

Askerligi gecen yil 6 ay yaptim bu yil da yeni sozlesmeli basladim 6 ay doldu toplam 12 ay izin yapabiliyormuyum ben ? Askerlikte sayiliyir mu yanj


MATYAZ, 3 ay önce - Alıntıya git

evet sayılır

11 Temmuz 2020 22:25

İsmi Lazım Deil
Memur

Sözleşmelilere özel bir durum yok ki. Özel sektörde bile 1 yıl dolmadan izin verilmiyor.

15 Temmuz 2020 04:22

DefneYücel
Aday Memur

Askerligi gecen yil 6 ay yaptim bu yil da yeni sozlesmeli basladim 6 ay doldu toplam 12 ay izin yapabiliyormuyum ben ? Askerlikte sayiliyir mu yanj


MATYAZ, 3 ay önce - Alıntıya git
eğer mesleğe başlamadan önce askerlik yaptıysanız kamu görevi olarak geçtiği için hizmetinizden sayılacaktır ancak meslekteyken askere gittiyseniz bu etkilemeyecektir hizmeti.
15 Temmuz 2020 05:06

kytkbl
Şube Müdürü
Merhaba, daha önce kamu kurumunda çalıştıysanız şayet sözleşmeli personel olsanız dahi komisyon kalemine dilekçe yazarak hizmet birleştirme talep ederseniz, komisyon tarafindan sgk dan dökümünüz alınır ve karar yazılıp hizmetiniz birleştirilir. 1 yılı geçiyorsa toplam hizmetiniz 20 gün izin hakkına sahip olursunuz.
DefneYücel, 3 ay önce - Alıntıya git
size katılıyorum, 4 b sözleşmeli personeller 657 sayılı Devlet memurları kanunun 4. Maddesinin B bendine göre, sözleşmeli olarak görev yapan, işçi sayılmayan kamu personelleridir. Aslında sözleşmeli personel de, memurlar gibi, 657 sayılı kanuna tabidir. Birçok yönden(izinler konusunda 2018 yılında yapılan toplu sözleşmede ki değişiklikler) memurlar ile aynı haklara sahiptir. 4 b sözleşmeli personel yıllık iznini göreve başladıktan 1 yıl sonra hak edecektir. Sözleşmeli personellerde memurlar gibi 1 ila 10 yıl arasında 20 gün yıllık iznine sahiptir. 10 yılı dolduran sözleşmeli personelin izin hakkı 30 güne çıkar.
15 Temmuz 2020 05:08

kytkbl
Şube Müdürü
size katılıyorum, 4 b sözleşmeli personeller 657 sayılı Devlet memurları kanunun 4. Maddesinin B bendine göre, sözleşmeli olarak görev yapan, işçi sayılmayan kamu personelleridir. Aslında sözleşmeli personel de, memurlar gibi, 657 sayılı kanuna tabidir. Birçok yönden(izinler konusunda 2018 yılında yapılan toplu sözleşmede ki değişiklikler) memurlar ile aynı haklara sahiptir. 4 b sözleşmeli personel yıllık iznini göreve başladıktan 1 yıl sonra hak edecektir. Sözleşmeli personellerde memurlar gibi 1 ila 10 yıl arasında 20 gün yıllık iznine sahiptir. 10 yılı dolduran sözleşmeli personelin izin hakkı 30 güne çıkar.
kytkbl, 2 ay önce - Alıntıya git
ANCAK; Sözleşmeli personelin sözleşmesi 1 mali yıl ile sınırlıdır ve sözleşmeli personeller yıllık izinlerini bulundukları mali yıl içerisinde kullanması gerekmektedir.
15 Temmuz 2020 05:12

DefneYücel
Aday Memur
ANCAK; Sözleşmeli personelin sözleşmesi 1 mali yıl ile sınırlıdır ve sözleşmeli personeller yıllık izinlerini bulundukları mali yıl içerisinde kullanması gerekmektedir.
kytkbl, 2 ay önce - Alıntıya git
Aynen öyle. yani izinler bir sonraki yıla devredilmez. ve yol izni de (2 gün) verilmemektedir.
15 Temmuz 2020 07:21

MATYAZ
Genel Müdür
eğer mesleğe başlamadan önce askerlik yaptıysanız kamu görevi olarak geçtiği için hizmetinizden sayılacaktır ancak meslekteyken askere gittiyseniz bu etkilemeyecektir hizmeti.
DefneYücel, 2 ay önce - Alıntıya git

Meslege baslamadan once yaptim askerligi komisyondakine sordum yok izin hakkin dedi. Ama cokta bilgin sayilmazdi sistemden bakiyor tek. Nasil izin hakki elde edebilirim. Askerlik belgesinimi versem acaba.

15 Temmuz 2020 10:00

DefneYücel
Aday Memur

Meslege baslamadan once yaptim askerligi komisyondakine sordum yok izin hakkin dedi. Ama cokta bilgin sayilmazdi sistemden bakiyor tek. Nasil izin hakki elde edebilirim. Askerlik belgesinimi versem acaba.


MATYAZ, 2 ay önce - Alıntıya git
şuan sistemde zaten gözükmez izin hakkınız çünkü yok. Ama bir dilekçe yazıp (Şehir adı) adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başlığı ile sunarsaniz değerlendirilecektir diye tahmin ediyorum.
16 Temmuz 2020 22:53

katat
Aday Memur
1 yıla kadar izin yok.
Toplam 14 mesaj
 
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?