Editörler : Mehmet Balci
09 Temmuz 2020 10:40   

Teknisyenin Şube Müdürü Olması Hk.

Merhaba. Biliyorsunuz ki görevde yükselme ve ünvan değişikliği yönetmeliği geçtiğimiz yıllarda değişti ve Teknik kadroda görev yapanlara da şube müdürlüğü yolu açıldı. Yönetmelikte şöyle geçiyor;

a) Şube müdürü kadrosu için;

1) En az fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

2) Son iki yıl Bakanlıkta görev yapmış olmak,

3) Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; mimar, mühendis, biyolog, psikolog, istatistikçi, çözümleyici, programcı, araştırmacı, tekniker, şef veya sayman kadrosunda üç; öğretmen kadrosunda dört ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak.

Ancak Unvanı Teknisyen olan ancak Teknikerliğide aynı zamanda hak eden ve özlük haklarını Tekniker unvanına göre alan bir personel için yönetmelikte herhangi bir ibare yok.

Durumu bu şekilde olan Teknisyen Unvanındaki bir personel Şube Müdürlüğüne girebilir mi sizce ? Geçen yıl Şube Müdürlüğü sınavına giren teknik personel daha doğrusu teknisyen varmıdır aramızda ?

09 Temmuz 2020 11:44

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Sizin tekniker maaşı almanız kadronuzun teknisyen olduğu gerçeğini değiştirmediğinden ve maddedeki "kadroda çalışmak" şartını sağladığınızdan sıkıntı olmaz.

09 Temmuz 2020 15:33

mehendisbeg
Aday Memur

memur1212 bu sorunuzu memurlar net soru cevap kısmına yazarsanız verilen cevabı bizde görelim

09 Temmuz 2020 16:49

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Bir önceki mesajımı şöyle düzelteyim:

Ben tam dikkat etmediğimden maddede teknisyen kadrosunda olanlarla ilgili bir düzenleme olduğunu düşünerek cevaplamıştım. Ancak maddede teknisyen kadrosuyla ilgili bir düzenleme yer almıyor. Tekniker yer alıyor.

Bu durumda teknisyen kadrosunda olan birisi bu şartı sağlamadığından sınava giremez ve şube müdürü olarak atanamaz. Madde metninde "kadrolarda asaleten görev almış olmak" şeklinde düzenleme yapıldığı için mutlaka o kadrolarda görev yapmış olmak şarttır.

23 Temmuz 2020 09:15

MMMyavuz
Aday Memur

memur1212 hangi bakanlıkta çalışıyorsunuz. Çevre ve şehircilik bakanlığının yayınladığı yönetmelikte değişen böyle bir madde yok.

23 Temmuz 2020 10:50

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

memur1212 hangi bakanlıkta çalışıyorsunuz. Çevre ve şehircilik bakanlığının yayınladığı yönetmelikte değişen böyle bir madde yok.

MMMyavuz, 2 hafta önce - Alıntıya git

Talim Terbiye ve eğitim uzmanı vs olduğuna göre Milli Eğitim Bakanlığında olsa gerek.

04 Ağustos 2020 14:43

Memur1212
Memur

Milli Eğitim Bakanlığı evet.

Toplam 6 mesaj