Editörler :
10 Temmuz 2020 16:15   

Ne olacak bu kadrosuz doktora mezunlarının hali?

2017 yılında doktoramı bitirdim. Başvurmadığım üniversite kalmadı ama sonuç yok. Onca yıllık emek çalışma boşuna mıydı? Sırf bir yerlerde birilerini tanımıyorum diye hayallerimden vaz mı geçmeliyim? doktora mezunlarına merkezi atanma gibi bir şey olmalı. Bu haksızlık son bulmalı artık.

10 Temmuz 2020 16:26

aaabbbxx
Aday Memur

Kesinlikle haklısınız hocam. Bende 50/d?li bir araştırma görevlisiyim doktoram bitince işsiz kalma ile yüzleşeceğim bu yüzden çok endişeliyim. Yıllarca emek veriyoruz. Uğraşıyoruz ancak doktora sonrası ilişiğimiz kesiliyor. Bu gerçekten çok zor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Umarım en kısa zamanda buna bir çözüm bulunur.

10 Temmuz 2020 18:27

biyolog0505
Şube Müdürü

Kesinlikle haklısınız hocam. Bende 50/d?li bir araştırma görevlisiyim doktoram bitince işsiz kalma ile yüzleşeceğim bu yüzden çok endişeliyim. Yıllarca emek veriyoruz. Uğraşıyoruz ancak doktora sonrası ilişiğimiz kesiliyor. Bu gerçekten çok zor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Umarım en kısa zamanda buna bir çözüm bulunur.

aaabbbxx, 4 hafta önce - Alıntıya git

Endişelerinizi 2011 yılında doktorasını bitirip, 2012 yılında tesadüfen kadro bulan birisi olarak çok iyi anlıyorum. O yıl düşünülen bir kişinin sınava gelmemesi ile mesleğe şans eseri başlamış oldum. Malesef akademik kadrolar şansa ve tanıdığa göre çıkabiliyor ülkemizde. O yıllarda cv mi göndermediğim bölüm başkanı dekan kalmamıştı, %5'inden cevap gelmişti ve cevap hep aynıydı "İhtiyaç olunursa size haber edeceğiz..."Şimdi ben de bir bölüm başkanıyım ve böyle mailler geliyor bana da inanın herkese cevap yazıyorum en azından durumu belirtiyorum, kendi yaşadığımın aynısı olsun istemiyorum. Naçizane tavsiyem diye başlayan bir çok şey yazabilirdim burada fakat bu konuda böyle bir tavsiye olamıyor, insan hayatı bu kadar kolay cümlelerle şekillenecek kadar basit değil çünkü...

11 Temmuz 2020 00:40

weru
Aday Memur

Endişelerinizi 2011 yılında doktorasını bitirip, 2012 yılında tesadüfen kadro bulan birisi olarak çok iyi anlıyorum. O yıl düşünülen bir kişinin sınava gelmemesi ile mesleğe şans eseri başlamış oldum. Malesef akademik kadrolar şansa ve tanıdığa göre çıkabiliyor ülkemizde. O yıllarda cv mi göndermediğim bölüm başkanı dekan kalmamıştı, %5'inden cevap gelmişti ve cevap hep aynıydı "İhtiyaç olunursa size haber edeceğiz..."Şimdi ben de bir bölüm başkanıyım ve böyle mailler geliyor bana da inanın herkese cevap yazıyorum en azından durumu belirtiyorum, kendi yaşadığımın aynısı olsun istemiyorum. Naçizane tavsiyem diye başlayan bir çok şey yazabilirdim burada fakat bu konuda böyle bir tavsiye olamıyor, insan hayatı bu kadar kolay cümlelerle şekillenecek kadar basit değil çünkü...

biyolog0505, 4 hafta önce - Alıntıya git

Hocam helal olsun size ve bu açık yüreklilikle yazdığınız cevaba sizin gibi bunları yaşamış ve karşısındaki kişileri anlayan tavsiyelerde bulunan yardımcı olmak için elinizden gelen herşeyi yapan ( sizi tanımıyorum ama bana bu intibayı verdi yazınız) hocalarımız olduğu müddetçe emin olun bizlerde sizleri örnek alıp hıç bıkmadan yorulmadan hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye gayret edeceğiz.Siz değerli hocama saygılarımı sevgilerimi iletiyorum.Siz değerli hocamla tanışmaktan ancak onur gurur ve şeref duyarım.Saygılarımla.

Hocam buraya yazan hocalarımında yazılarını okudum.İnşallah allah gönüllerine göre verir lakin size sormak istediğim bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.

1) doktorayı yaparken çevre edinmek bu işe başlamak noktasının yüzde kaç oranını oluşturmaktadır.

2) dok. yaparken çevre oluşturamadığımızı varsayarsak okulda eğitim veren hocalarımız kahin değiller sonuçta ileride şöyle yapmayı düşünüyorum hocam v.s gibi niyetimizi belirtsek ve okul bittikten sonra hocalarımızın yanına çıksak artık öğ.üyesi olmak istiyorum hocam desek hiç mi bizi yönlendirmezler şurada kadro açıklığı var v.s. diye hocam.

3) kısacası hocam dok.tan sonra öğretim üyesi olmanın nasıl bir yöntemi var.mesela hocam saatlik ders vermek istiyorum v.s gibi önümüzü açacak bir istekte bulunmak gibi

Hocam bunları çok merak ediyorum.Hem sayfada bilgilenmek isteyenler açısından hemde okuduğum kadarıyla 50/d den sonraki süreçler açısından soruyorum.Bunları bir cevaplarsanız siz değerli hocama çok müteşekkir olurum.Saygılarımla

11 Temmuz 2020 19:14

solomon91
Aday Memur

Sayın hocam, benim de size bir sualim var; akademide herkes referans(rektör vb.tanıdık) olmadan kadro bulmanın imkansıza yakın bir durum olduğundan dem vuruyor. Peki ya referanslar aracılığıyla kadrolara atanan kişiler ileride rektör değişikliği gibi durumlarda veya velev ki üniversitelerde reform niteliğinde değişiklikler yapılması durumunda sorun yaşama ihtimallerini göz önüne almıyorlar mı? 'Böyle gelmiş, böyle gider.' şeklinde bir bakış açısının dışa vurumu mudur bu; yoksa 'Günü kurtaralım, gerisini boş verelim.' diye düşünülerek vurdumduymazlık yapılması mı? Bana son derece ilginç geliyor bu durum, o yüzden anlamaya çalışıyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla doçent ve profesörlerin kadroları güvence altındayken, öğretim elamanları ve doktor öğretim üyelerinin kadroları sözleşmeye bağlı ve bir süre zarfı sonunda yenileniyor. Tabii üniversite yenilememe hakkını da saklı tutuyor diye biliyorum.

12 Temmuz 2020 19:01

akademisyen 64
Genel Müdür

Sayın hocam, benim de size bir sualim var; akademide herkes referans(rektör vb.tanıdık) olmadan kadro bulmanın imkansıza yakın bir durum olduğundan dem vuruyor. Peki ya referanslar aracılığıyla kadrolara atanan kişiler ileride rektör değişikliği gibi durumlarda veya velev ki üniversitelerde reform niteliğinde değişiklikler yapılması durumunda sorun yaşama ihtimallerini göz önüne almıyorlar mı? 'Böyle gelmiş, böyle gider.' şeklinde bir bakış açısının dışa vurumu mudur bu; yoksa 'Günü kurtaralım, gerisini boş verelim.' diye düşünülerek vurdumduymazlık yapılması mı? Bana son derece ilginç geliyor bu durum, o yüzden anlamaya çalışıyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla doçent ve profesörlerin kadroları güvence altındayken, öğretim elamanları ve doktor öğretim üyelerinin kadroları sözleşmeye bağlı ve bir süre zarfı sonunda yenileniyor. Tabii üniversite yenilememe hakkını da saklı tutuyor diye biliyorum.

solomon91, 4 hafta önce - Alıntıya git

"Sözleşmenin yenilenmeme hakkı" yok. Uzatma dönemi geldiğinde öğretim elemanlarının görev süresi iç yazışmalarla uzar, dr. öğr. üyelerinin uzatma dönemi için gerekli kriterleri sağlayan dosyası ile görev süresi uzatılır. Göreve son verme ağır disiplin suçları sonucu olur. Diğer türlü keyfi uzatmama olur ki idare mahkemesinden döner.

13 Temmuz 2020 12:14

kimyageryldz
Aday Memur

Merhaba Hocam,

Bende aynı şeyi yaşıyorum şu an. CV mi göndermediğim bölüm başkanı, yüksekokul müdürü kalmadı. Hep aynı cevabı alıyorum. Bölümümüzde şu an ihtiyaç bulunmamaktadır...

Özellikle norm kadro olayından sonra hiç şansımız kalmadı sanırım.

2017 yılında doktoramı bitirdim. 3 yıldır çalmadığım kapı kalmadı sanırım artık vazgeçmem gerekiyor :(

Not: akademik olarak cv si güçlü biriyim ve gönderdiğim tüm hocalardan övgü dolu cevaplar alıyorum. Buna rağmen bu haldeyim...

13 Temmuz 2020 15:29

muhcamci
Aday Memur

Merhaba Hocam,

Bende aynı şeyi yaşıyorum şu an. CV mi göndermediğim bölüm başkanı, yüksekokul müdürü kalmadı. Hep aynı cevabı alıyorum. Bölümümüzde şu an ihtiyaç bulunmamaktadır...

2017 yılında doktoramı bitirdim. 3 yıldır çalmadığım kapı kalmadı sanırım artık vazgeçmem gerekiyor :(

Not: akademik olarak cv si güçlü biriyim ve gönderdiğim tüm hocalardan övgü dolu cevaplar alıyorum. Buna rağmen bu haldeyim...

kimyageryldz, 4 hafta önce - Alıntıya git

Hocam https://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/how-to/find-job_en websitesini denediniz mi? Malum ülkemiz de bilime ihtiyaç yok anladığım kadarıyla ama halen EU da bilime ve bilim insanına ihtiyaç duyuluyor. Avrupada da torpilin olduğunu biliyorum ama genede denemekten zarar gelmez mantığıyla tavsiye edeyim dedim.

Sonuçta dünyanın her yerindeki üniversitelerde, tanıdığı bildiği birlikte çalıştığı kendi öğrencisi dururken kimse başkasına boş kadroyu vermek istemiyor ama bazen hocanın o alanda kendi öğrencisi olmayabiliyor veya kendi öğrencileri uygun olmayabiliyor, o zaman sizi alabilirler.

13 Temmuz 2020 16:12

biyolog0505
Şube Müdürü

Arkadaşlar teker teker tüm sorularınıza cevap yazacağım. Şu sıralar çok yoğunum. Bir kaç güne yoğunluk biter. Kusuruma bakmayın.

13 Temmuz 2020 16:55

kimyageryldz
Aday Memur

Hocam https://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/how-to/find-job_en websitesini denediniz mi? Malum ülkemiz de bilime ihtiyaç yok anladığım kadarıyla ama halen EU da bilime ve bilim insanına ihtiyaç duyuluyor. Avrupada da torpilin olduğunu biliyorum ama genede denemekten zarar gelmez mantığıyla tavsiye edeyim dedim.

Sonuçta dünyanın her yerindeki üniversitelerde, tanıdığı bildiği birlikte çalıştığı kendi öğrencisi dururken kimse başkasına boş kadroyu vermek istemiyor ama bazen hocanın o alanda kendi öğrencisi olmayabiliyor veya kendi öğrencileri uygun olmayabiliyor, o zaman sizi alabilirler.

muhcamci, 4 hafta önce - Alıntıya git

Doğru söylüyorsunuz hocam denemek zorundayız. Elimden ne geliyorsa yapıyorum ve yapmayada devam edeceğim.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Siteyi inceliyorum hemen

13 Temmuz 2020 20:46

solomon91
Aday Memur

"Sözleşmenin yenilenmeme hakkı" yok. Uzatma dönemi geldiğinde öğretim elemanlarının görev süresi iç yazışmalarla uzar, dr. öğr. üyelerinin uzatma dönemi için gerekli kriterleri sağlayan dosyası ile görev süresi uzatılır. Göreve son verme ağır disiplin suçları sonucu olur. Diğer türlü keyfi uzatmama olur ki idare mahkemesinden döner.

akademisyen 64, 4 hafta önce - Alıntıya git

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler. Ancak ben hakkıyla giren insanları kastetmedim zaten. Bugün bir kişi herhangi bir üniversiteye tanıdığı bir rektör veya dekanın referansıyla hak etmeden atanırsa, varsayalım ki ileride bu üniversiteye liyakati esas alan bir rektör gelirse ve ilgili şahsın sözleşmesinin yenilenme durumunda kadroyu hak etmediği kanısına varılıp sözleşmesi uzatılmazsa idare mahkemesi yine yürütmeyi durdurma kararı verir mi? Sanmıyorum. Mesela referansla giren kişinin sınavı ne kadar adil yapıldı, kadro ilanı ne kadar objektifti gibi sorulara makul yanıtlar verilemezse idare mahkemesinin üniversiteyle hemfikir olacağını düşünüyorum. Zaten kastettiğim durum üniversitelerde reform yapılmadığı sürece gerçeklemesi muhtemel olan bir şey değil. Ama ileride öyle bir kararlılık olursa bugün buram buram referans arayan kişiler kendilerini nasıl savunacaklar diye düşünüyorum. Hocama sorum bu yöndeydi. Bugün için zaten kimin nasıl girdiği pek sorgulanmıyor. Öğrencilerin bile torpille girdiğini bildiği, bu konuda kendi aralarında konuştukları hocalar var. Ama şu an için bu pek sorgulanmıyor zaten. Benim de merak ettiğim bu kişilerin neden gelecek için endişe etmediğidir. Bana göre iki sebep var: 1) 'Böyle gelmiş böyle gider.' diye düşünmek 2) 'Bugünü kurtaralım da yarını düşünmenin anlamı yok.' diye düşünmek. Hocama da kendi fikirlerini sormuştum, bu vesileyle size de aynı soruyu sormak isterim.

13 Temmuz 2020 22:53

biyolog0505
Şube Müdürü

Hocam helal olsun size ve bu açık yüreklilikle yazdığınız cevaba sizin gibi bunları yaşamış ve karşısındaki kişileri anlayan tavsiyelerde bulunan yardımcı olmak için elinizden gelen herşeyi yapan ( sizi tanımıyorum ama bana bu intibayı verdi yazınız) hocalarımız olduğu müddetçe emin olun bizlerde sizleri örnek alıp hıç bıkmadan yorulmadan hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye gayret edeceğiz.Siz değerli hocama saygılarımı sevgilerimi iletiyorum.Siz değerli hocamla tanışmaktan ancak onur gurur ve şeref duyarım.Saygılarımla.

Hocam buraya yazan hocalarımında yazılarını okudum.İnşallah allah gönüllerine göre verir lakin size sormak istediğim bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.

1) doktorayı yaparken çevre edinmek bu işe başlamak noktasının yüzde kaç oranını oluşturmaktadır.

2) dok. yaparken çevre oluşturamadığımızı varsayarsak okulda eğitim veren hocalarımız kahin değiller sonuçta ileride şöyle yapmayı düşünüyorum hocam v.s gibi niyetimizi belirtsek ve okul bittikten sonra hocalarımızın yanına çıksak artık öğ.üyesi olmak istiyorum hocam desek hiç mi bizi yönlendirmezler şurada kadro açıklığı var v.s. diye hocam.

3) kısacası hocam dok.tan sonra öğretim üyesi olmanın nasıl bir yöntemi var.mesela hocam saatlik ders vermek istiyorum v.s gibi önümüzü açacak bir istekte bulunmak gibi

Hocam bunları çok merak ediyorum.Hem sayfada bilgilenmek isteyenler açısından hemde okuduğum kadarıyla 50/d den sonraki süreçler açısından soruyorum.Bunları bir cevaplarsanız siz değerli hocama çok müteşekkir olurum.Saygılarımla

weru, 4 hafta önce - Alıntıya git

1) Doktora yaparken çevre edinmek (kongre, toplantı ya da danışman yardımı ile) atanmanın %70'inde önemlidir. Çevre edinme konusunda, özlük hakkı kutsaldır deyip hiç sıkılmayın çekinmeyin. Karşı taraf bunala da bastırın derim.

2) Bu sorunun cevabı ise hocanızın tamamen idari rolü ile ilgilidir. Eğer idareci kimliği varsa muhakkak tanıdıkları da vardır, ya da alanında çok iyi olması gerekir; "bak bak şunun öğrencisiymiş" desinler (ki benim iki danışmanım vardı ikisi de alanında iyidi fakat idareci rolü olan hocam, referans olma, kişi önerme adına daha üstündü).

3) Benim atanma öykümden sonra bir taktiği olmadığını görmüşsündür. Tamamen şansaydı benimki. Ben cv gönderir iken excel dosyasında nereye kimlere gönderdim cevap ne geldi diye çetelesini tutmuştum. Aynı yere 10 kere mail atmamı engellemişti bu da.

Naçizane tavsiyem yeni kurulacak olan bölüm ve fakülteleri takip etmen ve kurulduklarında da ilgilileri ziyaret etmendir (Bölümün varsa şayet). Kendimden örnek vereyim ben İzmirliyim, Siirt'e gittim rektör görüşmek istediği için. Ama gerçekten zor bir iş kadro aramak yardımcı olamamak ve böyle genel geçer şeylerden bahsetmek benim içinde can sıkıcı.

13 Temmuz 2020 23:07

biyolog0505
Şube Müdürü

solomon91, 4 hafta önce - Alıntıya git

Öncelikle bu sorunun cevabına üniversitelerin özerk bir yapıya sahip olması durumunu hatırlatarak başlamak istiyorum. Özerklikleri ile iç işlerinde bağımsız olabilen üniversiteler diğer üniversitelerden ve YÖK'ten bağımsız olarak bazı kararlar alabilirler. Bu durum a üniversitesi sözleşme yenilememiş b üniversitesinde sözleşmeler tıkır tıkır yenileniyor diye karşımıza çıkabilir. Fakat ben hiç bir üniversitede sözleşmesi yenilenmeyen bir hoca görmedim, duymadım (olsa da idari mahkeme kararı ile geri geldiler) Kendimi örnek vereyim ben atanır iken ilanım eski rektör tarafından çıkarılmıştı süreç işledi sınavı kazandım görevi başlama yazımı (rektör bu süreçte değişti) yeni rektör imzalamıştı. Yani bir kere atandın mı çok büyük suçlar işlemezsen (fetö, yüz kızartıcı, taciz vs) memuriyetin yanmaz. Bir örnek daha vereyim geçen sene benim üniversitemde 3 yıllık akademik performansı 60 puanı (3 tek isim makaleye eş değer puandır) geçemeyen dr. öğr. üyelerinin atılacağını uygun gören bir senato kararı çıktı (başka ünilerde olmayabilir bak bu) ve yatan dr. öğ. üyleri harıl harıl birden çalışmaya başladı. Ama bazıları için çok geç kalındığından önümğzdeki aylarda görevlerine son verilecek güya ama hepsi rektörlüğü dava etti ve ne olacak söyleyeyim. Evet atılacaklar fakat idari mahkeme yürütmeyi durduracak ve tıpış tıpış almadıkları maaşları faizi ile birlikte alarak görevlerine geri dönecekler. Yani özetle atandınmı 70'ne kadar çalışırsın kimse birşey diyemez üstte yazdığım durumların içine girmezsen. Kolay gelsin.

13 Temmuz 2020 23:21

biyolog0505
Şube Müdürü

Merhaba Hocam,

kimyageryldz, 4 hafta önce - Alıntıya git

Bu durumun malesef üniversitelerdeki kadroların gelişi güzel dağıtılmasından buna ek olarak doçentlerin ve profların sayılarının fazlalığından dolayı olduğunu bilmeni isterim. Yurt dışında bir çok program var hoca arkadaşın önerdiği gibi, fakat ülkedeki ümitlerini tüketmeden yönelmeni tavsiye etmiyorum. Rektörlere ve dekanlardan daha çok bölüm, anabilim dalı başkanlarına mail atman daha önemli çünkü asıl kararı onlar alıyorlar (mümkünse listesini de tut). Hocana da çok iş düşüyor çevresini yoklaması gerek. Ama ilk yazımda da yazdığım gibi bu konuda tavsiye olmuyor. Ahkam keser bazıları şöyle yap böyle yap diye; adama sen de dersin "senin tuzun kuru tabi benim aklım yok ben onları düşünmedim sanki" diye sitem edersin içten içe. O yüzden tek önerim tüm çevreni kullanmandır. Adamlarla mail ile değil yüz yüze görüşmendir. Ben izmirden siirte gitmiştim (iki işçinin çocuğuyum ben zengin değilim bu arada yanlış anlaşılmasın) rektör görüşmek istedi diye.

14 Temmuz 2020 15:40

Someone0606
Aday Memur
Demin atandığımın haberini aldım..başvurduğum üniversiteyi hiç görmedim ve hiç torpilim yoktu inanın..genel bir ilan açmışlardı..şu mezunu olmak sadece..başvurdum hic ümidim de yoktu.. tek aday başvurmuş o da ben..ve oldu..ümidiminizi kaybetmeyin..sizinde şans yanınızda olsun..daha iyileri sizin olsun
14 Temmuz 2020 16:44

akademisyen 64
Genel Müdür

Tebrikler.

14 Temmuz 2020 16:59

kimyageryldz
Aday Memur
Demin atandığımın haberini aldım..başvurduğum üniversiteyi hiç görmedim ve hiç torpilim yoktu inanın..genel bir ilan açmışlardı..şu mezunu olmak sadece..başvurdum hic ümidim de yoktu.. tek aday başvurmuş o da ben..ve oldu..ümidiminizi kaybetmeyin..sizinde şans yanınızda olsun..daha iyileri sizin olsun
Someone0606, 3 hafta önce - Alıntıya git

Ne güzel bir haber. Umut oldunuz.

Tebrik ederim başarılarınız daim olsun

15 Temmuz 2020 08:14

Aydın610
Kapalı

Vizyonunuzu geniş tutun. Kariyerinizi sadece Ulusal çapta planlamayın. Yurt dışına açılın; bir yerlerde post-doc bursu bulma olanağı mutlaka vardır. Ülkemizin hali ortada...

15 Temmuz 2020 16:03

muhmuh34
Aday Memur

Ben de bir üniversiteye başvurdum norm dışı olduğu için YÖK den izin istendi ama 1 aydır yanıt yok

15 Temmuz 2020 16:04

muhmuh34
Aday Memur

Yökden norm dışı kadro için talep edilen izinler ne kadar sürede gelir bilgisi olan var mıdır acaba?

17 Temmuz 2020 11:18

kimyageryldz
Aday Memur

Sevgili meslektaşlarım,

Sizlere bir konuda fikir danışmak istiyorum. Bir kaç tane devlet üniversitesinde post-doc yapmak için hocalarla görüşmem oldu ve olumlu dönüş yapıldı.

Sizce mantıklı mı? Sonuçta 2 yıl sonra kadro bulamazsam yine işsiz olmuş olacağım. Şu anda çalıştığım işten de ayrılmak zorunda kalacağım. Sizce riske girilmeli mi?kafam çok karışık.

Toplam 20 mesaj