Editörler : gubaz
10 Temmuz 2020 16:32   

TCK 267 iftira davası.

Selam Arkadaşlar.

Eski çalıştığım kurum müdüresi tarafıma atmış olduğu Görevi Kötüye Kullanmam ile alakalı soruşturmada ıslak imzaları olan yolluğumda kendisine ait MYS(Maliye Yönetim Sistemi) şifresini çaldığımı iddia edip tarafıma iftira usülsüz yolluk yaptığım iftirasını atmıştı. Savcılığın takipsizlik kararı verdiğini öğrendim. Hem şikayetçi olup hemde maddi manevi tazminat açmak istiyorum. Nereye ne şekilde müracaat edebilirim? Parayı çok sever kendileri. Ciddi bir miktar tazminat davası açıp mümkün olduğunca canını yakmak istiyorum ki alışkanlık haline getirmiş olduğu bu huyundan vazgeçsin.En fazla ne kadar tazminat davası açabilirim? Konu hakkında bilgisi olan var mı?

10 Temmuz 2020 17:37

Yol Gösteren
Şef

Soru 1- Savcılığa suç duyurusunda kim bulundu? TCK hangi maddeden bulundu?

Soru 2- Savcılığın kararında kurum müdüresi müşteki mi? tanık mı? şüpheli mi?

Soru 3- Hakkında idari yönden soruşturma açıldı mı? açıldı ise sonuç ne oldu?

Soru 4- İdari soruşturmada kurum müdüresi hangi konum da?

Benim anladığım, kurum müdüresi ile aynı dosyada adli- idari soruşturma geçirdin ve kurum müdüresi savunmasında kendisine ait MYS (Maliye Yönetim Sistemi) şifresini senin kullandığını ve bundan haberi olmadığını söyledi.. Konu aynen böyle ise bir avukata danış sonra iftira suçundan şartlar oluşmuş ise dava açarsın.. GEÇMİŞ OLSUN

10 Temmuz 2020 17:41

Yol Gösteren
Şef

Somut olayda, davalı polise başvurarak öğretim üyesi olduğu Tıp Fakültesindeki odasının kilidiyle oynandığını anladığında durumu üniversitenin güvenlik birimine haber verdiğini ve odanın kapısının açılarak içeri girildiğinde çalınma ihtimalini düşündüğü evrakların yerinde olduğunu gördüğünü, bu evrakların hastalara yanlış rapor veren davacıya ait raporlar ve bölümde yapılmış bilimsel bir doktora tezine ait önemli yazışmalar olduğunu, bu iki konu da soruşturma ve mahkeme aşamasında olduğundan bu evraklar için bu işe teşebbüs edilebileceğini belirterek davacıdan şüphelendiğini, odasına girmek isteyen kimse ondan şikayetçi olduğunu belirtmiştir. Savcılıkça hırsızlık iddiasıyla ilgili olarak ortada bir suç ve suçlu bulunmadığı, suçun oluşmaması ve müştekinin soyut iddiası dışında herhangi bir kanıt olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmiştir.

Somut olayın oluşu ve yukarıda belirtilen ilkeler birlikte değerlendirildiğinde, hiçbir emare olmadığı halde, davalının davacıdan şüphelendiğini belirtmesi nedeniyle onun kişilik haklarına saldırıldığının kabulü gerekir. Yerel mahkemece bu yön gözetilerek olaya uygun düşecek miktarda manevi tazminata karar vermek gerekirken, davanın reddedilmiş olması bozmayı gerektirmiştir...

BENZER BİR OLAYDAN MANEVİ TAZMİNAT KARARI...

13 Temmuz 2020 09:24

kadir882
Memur

Soru 1- Savcılığa suç duyurusunda kim bulundu? TCK hangi maddeden bulundu?

Soru 2- Savcılığın kararında kurum müdüresi müşteki mi? tanık mı? şüpheli mi?

Soru 3- Hakkında idari yönden soruşturma açıldı mı? açıldı ise sonuç ne oldu?

Soru 4- İdari soruşturmada kurum müdüresi hangi konum da?

Benim anladığım, kurum müdüresi ile aynı dosyada adli- idari soruşturma geçirdin ve kurum müdüresi savunmasında kendisine ait MYS (Maliye Yönetim Sistemi) şifresini senin kullandığını ve bundan haberi olmadığını söyledi.. Konu aynen böyle ise bir avukata danış sonra iftira suçundan şartlar oluşmuş ise dava açarsın.. GEÇMİŞ OLSUN

Yol Gösteren, 4 hafta önce - Alıntıya git

Cevabınız için teşekkür ederim.Sorularınıza aynı sırada cevaplayayım.

Cevap 1: Savcılığa suç duyurusunda bulunan kişi kurum Müdüresidir. Mys şifresini çalmış olduğum iftiraların yanında başka iftiraları da var. Lakin Almış olduğum yollukta müdürenin bizzat kendi ıslak imzası var. 6. Ayda almış olduğum yollluğa ta 10. ayda şikayetçi olmuş.

Cevap 2 : Savcılığın takipsizlik kararı henüz elime ulaşmadı lakin müdüre tanık olarak dinlendiği düşüncesindeyim. Karar yazısı bu 2 yada 3 gün içerisinde gelir. Bilgilendirme yaparım.

Cevap3:Hakkımda idari soruşturma açılmasına il idare kurulu karar verdi. Lakin Savcılıktan döndü. İl İdare kurulu benden yazılı savunma aldı. Bende suçlamaları reddettim. Suçlamalar ile alakalı tutarsızlıkları dile getirdim. İfadem savcılığa gitti mi bilmiyorum. Karar yazısında bahsedilir diye umuyorum.

Cevap4: Kurum müdüresi her konuda tanık durumunda. zaten ilgili üst amir tarafından felaket derecede kollanılmakta.

Dediğim gibi. Savcılık Karar yazısı gelince yine burdan paylaşacağım. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

14 Temmuz 2020 12:41

DSİPLİN VE CEZA
Aday Memur

iftira atanların yanına kurumlar da kar kalıyor ya sen uğraş dur.inşallah umarım sonuç alırsın ama kurumlar özellikle bu iftiracıları koruyor sanki

14 Temmuz 2020 12:47

kadir882
Memur

iftira atanların yanına kurumlar da kar kalıyor ya sen uğraş dur.inşallah umarım sonuç alırsın ama kurumlar özellikle bu iftiracıları koruyor sanki

DSİPLİN VE CEZA, 3 hafta önce - Alıntıya git

Gereken ne ise yapacağım. 1 yıldır utandığımdan hakettiğim yollukları alamıyorum. talep bile etmiyorum. Tayin ile geldiğim yerde müdür ilk bu konuyu sordu. Alnımın teriyle kazandığım yolluk usülsüz gibi göründü. Utancımdan yerin dibine girdim. Hesabını da soracağım. Emimden geldiğince gücümün yettiğince.

Toplam 5 mesaj

ANKET
Mecliste kabul edilen sosyal medya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?