Editörler : Mehmet Balci
17 Temmuz 2020 11:32   

Kontrol Mühendisine/Mühendis Yarcımcısına Müteahhidin Ölçümlerinin Alınması

Bir kamu kurumunda harita teknikeri olarak çalışıyorum. Kurumumuz ilana çıkarken maliyet artışı olmaması için teknik şartnamede harita mühendisi bulundurma şartı yazılmamış. Daire başkanıteknik şartnamede haritacı şartı olmadığı için kontrol mühendisi/mühendis yardımcısının, müteahhittin aplikasyon ve as-built alımlarını yapmasını istiyor.

Sorum şunlar;

- Kontrolluk olurunda harita mühendisi olupda müteahhitten harita( topoğraf) ekibi istenmemesi ne kadar doğru

- Diğer branşlarda inşaat, mekanik, elektrik mühendisleri istenipte harita mühendisi istenmemesi ne kadar doğru

- Teknik şartnamede harita mühendisi yada topoğraf yazılmadı gerekcesiyle müteahhitin işleri yaptırılmak istenebilir mi

Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

27 Temmuz 2020 09:15

1881.1938
Şube Müdürü

ihalede anahtar teknik personel listesi yok mu ?

06 Ağustos 2020 01:08

Hidayet1523
Şef
Teknik şartname de haritacı yazılmamış olabilir. kontrol teşkilatı atanırken harita branşı ile ilgili görevlendirme de yapılabilir. Sen haritacı olarak müteahhitin işini yapmak değil denetlemek ile yükümlüsün. söyleyeceksin ölçümlerini aldıracak sen sadece kontrol edeceksin. şunu unutmayın arkadaşlar 4734, 4735, hizmet işleri genel şartnamesi, yapım işleri genel şartnamesi vs. bütün kanunları açıp okursanız kontrolün her türlü şeyi yükleniciden isteme hakkı ve yüklenicinin de bunu yerine getirme yükümlülüğü vardır. siz idare ve yükleniciden bağımsız bir kontrol mekanizmasınız. sonuç olarak yüklenicinin işini yapma, yapılan işi denetle. yapmazsa da kesintini yap veya cezanı kes gitsin.
Toplam 2 mesaj