Editörler :
19 Eylül 2020 12:04

pinniped
Aday Memur

Sayın hocalarım, doktora öncesi 10 puan diye bir sınırlama yok. Sadece tezden olan çalışmalarınız (ki doktora öncesi sayılıyor) 10 puanla sınırlı. Dolayısıyla doktora öncesi puan sınırlamanız yok. Ama kriterler en az 100 puan ve en az 90 ı doktora sonrası diyor. Yani doktora öncesinden kaç puan alırsanız alın en az 90 puan doktora sonrası yapacaksınız ve doktora öncesi 10 puan bile almış olsanız 100 kriterine ulaşmanıza yetecek. Dolayısıyla bu konudaki tartışma aslında kriterleri sağlamak açısından kritik değil. Tabi puanınızın yüksek gözükmesi açısından önemli. Ama jurinin bunu da çok umursamadığını ve kafasındaki "doçentliği haketme" bağlamında hareket ettiği muhakkak (forumlarda paylaşılan pek çok örnekten yol çıkarak).

fnor, 6 gün önce - Alıntıya git

Kesinlikle.

Doktora öncesi tezle ilgisi olmayan çalışmalar ekstra ve olması şart değil. Ancak doktora sonrası konferans puanı 4 olduğunu varsayalım. Minimum şart 5. Doktora öncesi ise tezle ilgisiz birçok konferans var ise, o dr öncesi konferanslardan 5 puanlık konferans şartına takviye yapılabilir. Aynı şekilde dr. sonrası makale puanı da 35 ise, dr öncesi tezle ilgisiz makaleleriniz varsa kağıt üzerinde 40 puan buradan karşılanabilir (dr. sonrası 90 puan toplanmalı elbette).

Tabi ki adı konmamış kurallar ve bilimsel süzgeç gereği (aksi halde evrak memurları dosyaları kontrol ederdi, hocalara gitmezdi, dünyada da dosyalar kalite yönünden incelenir ve burada sübjektiflik minimize edilmesi gereken bir yan etkidir) jüri bunu olumsuz karşılayabilir. Ancak yayınlar yeterince kaliteliyse sorun edilmeyebilir.

19 Eylül 2020 12:52

optikq
Aday Memur

Bende ekim 2019 basvurusu yaptim 11 ay sonra yedek jurimin asgari sarti saglamiyor rsporu ile sonlandi. Puanim 140 ti. Asgariden kaldiginizda sadece asgari raporu veren jurinin raporunu gorebiliyorsunuz. Simdi ben 6 jurimin raporunu gormeksizin ortada birakildim. Gerekce ise 2.5 I.F dergide yayinlanan calismamin derginin parali olmasi nedeniyle iptal edilmesi. 40 puan limitinin altina dusuruldum. Bu parali dergi tanimlamasinin cok net bir sekilde yapilmasi lazim. Dergi 4 duzeltme verdi yayinlatincaya kadar canim cikti. Keske 0.3 I.F dergiye yollasaymisim. Ayrica 2020 yilinda bu dergide yayinlanan makaleme tubitak UBYT listesinde olmasindan dolayi para odedi bana.

Adydoc, 1 hafta önce - Alıntıya git

Ülkedeki sorunları, toplumun cehaletine bağlıyordum eskiden. Sonra anladım ki, sorunların çoğunun kaynağı toplum tarafından aydın insanlar kabul edilen grup. Ülkemizi gelişmiş ülkeler ile karşılaştırırsanız, toplumun cahil denilen kısmını oluşturan insanlar arasında nitelik ve oran olarak çok bir fark göremezsiniz. Fakat aydın kabul edilen insanlar arasında karşılaştırılamayacak derecede kalite farkı olduğunu görürsünüz. Maalesef ülkemizde akademik ortam gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere göre kalite açısından son derece geride. Hak etmeyen bir çok kişiye profesör ünvanı verilerek bilim adamı olarak kabul edilmiş. Özgeçmişlerine baktığınız zaman ne demek istediğim rahatlıkla anlaşılır. Hiç olmasalar ya da yetenekleri doğrultusunda başka bir iş yapsalardı toplum için en azından faydalı olurlardı. Fakat bu insanların elinde güç var. Sizin yaptığınız çalışmaları akademik olarak değerlendirme yetkileri var. Gördüğünüz gibi devletin bir kuruluşu aynı yayına akademik teşvik ödemesi yapar iken birileri yağmacı yayın olarak kabul edebiliyor. Ya kötü niyetliler ya da bir yayının yağmacı olup olmadığını anlayabilecek kapasiteleri yok. Bilgisizliklerinden dolayı kolay yolu seçiyorlar ve alanında tüm dünya tarafından prestijli kabul edilen ve yayın kabul ettirmenin çok zor olduğu dergileri ücret aldıklarından dolayı yağmacı sınıfına sokuyorlar. Bu insanlar bir şekilde sistem dışı bırakılmazlar ise yetenekli insanların önleri tıkanıyor ve başka ülkelere kaptırılması kaçınılmaz hale geliyor. Yurtdışında güzel işler yapan akademisyen vatandaşlarımızı gördükçe ülkem adına üzülüyorum. Umarım bir gün akademik reform yapılır ve kimsenin bilim yapmak amacıyla mecburiyetten ülkesini terk etmesine gerek kalmaz, bu değerli bilim insanları ülkemiz için üretir.

19 Eylül 2020 18:04

angarali26
Şef

Merhaba hocalarim,

Benim sormak istedigim bir konu var. Aralik 2020 sayisinda cikan 2 makalemi ekimdeki basvuruda kullanabilir miyim? Yani dergi sayi sayfa numarasini erken verdi. Dergi eken baski yapti. bu yayinlarimin basvurumda yer almasini istiyorum. Juriler bunu sorun yapar mi kafama takiliyor.

Yanitlariniz icin tesekkur ederim

eray2020, 6 gün önce - Alıntıya git

sistem kullandırmıyor zaten hocam. son basım tarihi ekim olması gerekiyor sonraki aylar erken görünüm olsa bile kullanamazsınız.

22 Eylül 2020 16:56

volmax
Aday Memur

sistem kullandırmıyor zaten hocam. son basım tarihi ekim olması gerekiyor sonraki aylar erken görünüm olsa bile kullanamazsınız.

angarali26, 6 gün önce - Alıntıya git

Sayın Hocam çalışmalarınızı manuel olarak yayın kabul günü olarak girerseniz puanlatabilirsiniz fakat sıkıntılı bir jüri üyesine denk gelirseniz sizi etiğe sevk edebilir ki buda çok daha uzun bir bekleme süresine neden olur,

Benim naçizane tavsiyem eğer puanınız sınırdaysa Ocak döneminde başvurun zaten her sene artık 3 başvuru dönemi olacak, 2 ay için etikten koca bir sene sürüncemede kalmamış olursunuz inanın belirsizlik çok daha fazla canınızı sıkacaktır..

23 Eylül 2020 12:37

hrakar2000
Aday Memur

Merhaba hocalarim,

Benim sormak istedigim bir konu var. Aralik 2020 sayisinda cikan 2 makalemi ekimdeki basvuruda kullanabilir miyim? Yani dergi sayi sayfa numarasini erken verdi. Dergi eken baski yapti. bu yayinlarimin basvurumda yer almasini istiyorum. Juriler bunu sorun yapar mi kafama takiliyor.

Yanitlariniz icin tesekkur ederim

eray2020, 6 gün önce - Alıntıya git

Hocam merhabalar, ben mart 2019 başvurusunda aynı durumda olan bir çalışmamı koymuştum. Sorun olmadı.

23 Eylül 2020 13:54

angarali26
Şef

Hocam merhabalar, ben mart 2019 başvurusunda aynı durumda olan bir çalışmamı koymuştum. Sorun olmadı.

hrakar2000, 2 gün önce - Alıntıya git

Sevgili hocam sorun olmadı derken, olumlu sonuç mu aldınız bence erken konuşmayın umarım bir jüri durumu farkedip etiğe vermez.

23 Eylül 2020 14:34

Ritter der Sonne
Şef

Sevgili hocam sorun olmadı derken, olumlu sonuç mu aldınız bence erken konuşmayın umarım bir jüri durumu farkedip etiğe vermez.

angarali26, 2 gün önce - Alıntıya git

Hocamız Mart 2019 diyor hocam. Sorun olmadı dediğine göre Şİmdiye kadar çoktan doç. olmuştur.

23 Eylül 2020 21:03

hrakar2000
Aday Memur

Hocamız Mart 2019 diyor hocam. Sorun olmadı dediğine göre Şİmdiye kadar çoktan doç. olmuştur.

Ritter der Sonne, 2 gün önce - Alıntıya git

Hocam maalesef başvurumdan 8 ay sonra 3-2 ile başarısız olarak sonucum açıklandı. Doktoradan sonra 1 yıl 10 ay sonra başvurmuştum( 176 net puanla). Ama maalesef jüriler daha çok bu konuya odaklı gerekçelerle (kısa zamanda çok yayın, yüksek lisans öğrencisinin olmaması vb) red vermişlerdi. Ekimde tekrar başvuracağım. Mart 2019 da erken görünümle yayınlanmış (say-cilt, sayfa numarası ve doi si ile birlikte) bir makalemi de puanlamıştım. Normalde Haziran sayısında yer alacak bir yayındı. Sorun olmadı derken kastettiğim şey şu; gerek ÜAK nın ön incelemesinde, gerekse de jürilerin incelemesinde o makalemle ilgili bir uyarı veya puan kırma durumu olmadı. Jüri üyeleri yanlış puanladığınızı düşündükleri yayınlar ile ilgili puan kırabiliyor. Başka bir yayınımdan bir jüri üyesi haksız olarak fazla puan aldığımı düşünerek puan kırmıştı (Ona göre indeks bilgisini yanlış girmişim).

24 Eylül 2020 13:26

angarali26
Şef

dünkü toplantıdan sonra üak jürilere yazı göndermiş. her gördüğünüz sakallıyı dedeniz zannetmeyin diyerek. paralı her dergi şaibeli değildir demişler. az okuyun anlamaya çalışın demişler :)

https://www.memurlar.net/haber/928490/uak-tan-juri-uyelerine-saibeli-dergi-uyarisi.html

24 Eylül 2020 16:13

bessginbekir
Şef

Uğradığınız haksızlıktan dolayı üzüldüm hocam. UBYT'nin yani başka bir devlet kurumunun yayın teşviği verdiği bir derginin şaibeli olarak sınıflandırılması kabul edilebilir bir şey değil.

Hocam sıkça sorulan sorularda paralı dergiler için doçent adayının bir açıklama yazması gerektiği belirtiliyor. Yani siz derginin niye şaibeli olmadığını açıklıyorsunuz. Size ilgili makale için böyle bir açıklama yazısı beyan etmiş miydiniz başvuru dosyanızda?

fnor, 6 gün önce - Alıntıya git

hocam belirttiğiniz gibi, her açık erişimli derginin şaibeli olmadığını inceleyip görmeleri lazım. ÜAK sık sorulanlardaki ifadeler de sorunlu. İki günde kabul veren dergiyle bir mi her açık erişimli dergi?! Dünya açık erişimi teşvik ediyor ve eski tür yayıncılığın ortadan kalkacağını konuşuyor; biz ne yapıyoruz. Ücretsiz dergiye de bakıyorsun; hepsi aynı ülkeden, hatta editörle aynı üniversiteden. Sanki orada hiç haksızlık olmuyor. İnsanların emeği jürinin insafına terk ediliyor. Allah sonumuza hayır getirsin.

24 Eylül 2020 16:17

bessginbekir
Şef

dünkü toplantıdan sonra üak jürilere yazı göndermiş. her gördüğünüz sakallıyı dedeniz zannetmeyin diyerek. paralı her dergi şaibeli değildir demişler. az okuyun anlamaya çalışın demişler :)

https://www.memurlar.net/haber/928490/uak-tan-juri-uyelerine-saibeli-dergi-uyarisi.html

angarali26, Dün - Alıntıya git

hocam gerçekten öyle mi demişler :) ben sık sorulanları kopyala yapıştır etmişler gibi gördüm. Endekste taranıyor ve ücretsiz diye samanlıkta iğne arar gibi dergi aratıyorlar. Öte yandan, 2 günde kabul veren dergilerde yayın yapanlar profesörlüğe gün sayıyor. Neresinden baksan haksızlık.

24 Eylül 2020 16:34

babacaretta
Memur

hocam belirttiğiniz gibi, her açık erişimli derginin şaibeli olmadığını inceleyip görmeleri lazım. ÜAK sık sorulanlardaki ifadeler de sorunlu. İki günde kabul veren dergiyle bir mi her açık erişimli dergi?! Dünya açık erişimi teşvik ediyor ve eski tür yayıncılığın ortadan kalkacağını konuşuyor; biz ne yapıyoruz. Ücretsiz dergiye de bakıyorsun; hepsi aynı ülkeden, hatta editörle aynı üniversiteden. Sanki orada hiç haksızlık olmuyor. İnsanların emeği jürinin insafına terk ediliyor. Allah sonumuza hayır getirsin.

bessginbekir, Dün - Alıntıya git

Mesela universite dergileri her sayisinda kendi universitesine mensup ogretim elemanlarinin makalelerini yayinliyor mu? Yayinlamamasi lazim; asil etik olmayan bu...

Toplam 72 mesaj

ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?